Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

"AMINTIRI DIN UFOLOGIE"

Creat de ryn, 22 Iunie 2005, 14:12:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 19 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Skywalker

#30
CitatAm simtit atunci ca din mine vrea sa iasa ceva, sufletul poate, si sa o rupa efectiv la fuga urland mut, innecat de spaima si propriile vome de neputinta si nici macar urletul acela de lup haituit, trist si din toata fiinta, nu a reusit sa razbata afara din plamani. In acel moment blandul stapan al locuintelor lacustre a rupt invelisul de carne ce il deranja si il stangea de mii de ani si a iesit afara din vremelnicul trup, hotarat sa fuga cat mai departe, sa dispara, numai sa nu fie si el martor acolo.
Atunci, mi-a fost cel mai rusine ca eram slab, neputincios, MI-A fost RUSINE CA ERAM OM.

  Un OZN provoaca doar panica si frica? De ce nu ar putea provoca si curiozitate, o sete de cunoastere a tehnologiei lor?


  Avion militar sau OZN?

      DAca pentru unii vederea unui OZN provoaca o frica, pentru altii provoaca o curiozitate. Si nici nu a trecut prea mult timp de atunci. S-a intamplat prin august, adica luna trecuta.

Era un cer senin, numai bun pentru observatii astronomice. Eram in curte, cu harta cerului in mana, incercand sa invat constelatiile. Mi-am fixat privirea asupra unei constelatii, cautand-o apoi pe harta. Unele stele coincideau ce ce era pe harta, insa la un moment dat,... vad o stea care nu apare niciunde pe harta. Era de fapt o stea ca si celelalte din jur, la fel de luminoasa. Insa cand sa ma uit mai bine, vad ca aceea "stea" se misca! Se misca cu o viteza cam mare pentru un avion. Si nici macar nu avea luminile de pozitie ale unui avion. Se misca rapid si fara zgomot. Daca nu e avion, atunci o fi o stea cazatoare?
In nici un caz. Nu avea dara de foc specifica; l-am urmarit pana l-am pierdut din priviri. Si asta a fost cam cand a atins linia orizontului. Am vazut multi meteori, insa toti se sting repede in atmosfera. Nici un meteor nu ar fi putut zbura de la un "capat" al cerului la altul.

  Si atunci ce sa fie? Ce ar putea fi o stea albastruie care zboara fara zgomot si fara dara specifica meteorilor? Se vedea ca e un aparat pilotat si nicidecum un fenomen natural. Insa un aparat fara lumini de pozitie? M-am gandit ca ultima explicatie ar fi: un avion militar. Insa dupa cate stiu, si ele au lumini de pozitie albe si rosii, intermitente. Sau de atunci a aparut un alt tip de lumini de pozitie pentru avioanele militare.

   Pentru elucidarea acestui mister, as avea nevoie de ajutorul unor membri binevoitori, care se pricep la avioanele militare, dar mai ales la tipurile de lumini ce le folosesc. Iar daca aceea "stea" albastruie care zbura fara zgomot si fara dara nu se incadreaza in descrierea unui avion militar, nu ne ramane decat sa consideram ca a fost un... OZN.

 
CitatNu avem nevoie sa ne fie teama de nimic.
Universul nu ne vrea raul, traim pentru o experienta in care teama este doar o incercare
la care pot renunta cei care inteleg ca nu le foloseste la ceea ce vor ei sa traiasca.
Asta nu inseamna ca trebuie sa devenim imprudenti sau irationali in viata.
De fapt, teama insasi este irationala.
Bravo, AdiM! Omul este integrat in Univers si de aceea ar fi asurd ca Universul sa ne vrea raul!

toma

Citatnu ne ramane decat sa consideram ca a fost un... OZN
Perfect adevarat: a fost un OZN, atentie OBIECT ZBURATOR NEIDENTIFICAT, si nu neaparat o nava extraterestra sau mai stiu eu ce alta nazbitie!!
CitatEra de fapt o stea ca si celelalte din jur, la fel de luminoasa
Putrea fi foarte bine, dupa descriere, un satelit.
CitatBravo, AdiM! Omul este integrat in Univers si de aceea ar fi asurd ca Universul sa ne vrea raul!
. Ups, si cu milioanele alea de bolovani ce ratacesc prin spatiu cum ramine????
P.S. Toate avioanele sint obligate sa aiba lumini de pozitie si dispozitive FFI, altfel va fi de rau pentru ele!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Skywalker

CitatP.S. Toate avioanele sint obligate sa aiba lumini de pozitie si dispozitive FFI, altfel va fi de rau pentru ele!
Da, toate avioanele trebuie sa aiba lumini de pozitie, insa ce am vazut nu corespundea deloc cu luminile de pozitie obisnuite.

CitatPutea fi foarte bine, dupa descriere, un satelit.
Ma cam indoiesc sa fie satelit, ca se misca prea repede. Si ar fi posibil sa poti vedea sateliti artificiali de pe Pamant? Si sub ce forma s-ar vedea acestia?

DepthOfField

Skywalker a spus:
CitatAvion militar sau OZN?
      DAca pentru unii vederea unui OZN provoaca o frica, pentru altii provoaca o curiozitate. Si nici nu a trecut prea mult timp de atunci. S-a intamplat prin august, adica luna trecuta.
Era un cer senin, numai bun pentru observatii astronomice. Eram in curte, cu harta cerului in mana, incercand sa invat constelatiile. Mi-am fixat privirea asupra unei constelatii, cautand-o apoi pe harta. Unele stele coincideau ce ce era pe harta, insa la un moment dat,... vad o stea care nu apare niciunde pe harta. Era de fapt o stea ca si celelalte din jur, la fel de luminoasa. Insa cand sa ma uit mai bine, vad ca aceea "stea" se misca! Se misca cu o viteza cam mare pentru un avion. Si nici macar nu avea luminile de pozitie ale unui avion. Se misca rapid si fara zgomot. Daca nu e avion, atunci o fi o stea cazatoare?
In nici un caz. Nu avea dara de foc specifica; l-am urmarit pana l-am pierdut din priviri. Si asta a fost cam cand a atins linia orizontului. Am vazut multi meteori, insa toti se sting repede in atmosfera. Nici un meteor nu ar fi putut zbura de la un "capat" al cerului la altul.

CitatSi ar fi posibil sa poti vedea sateliti artificiali de pe Pamant? Si sub ce forma s-ar vedea acestia?

Sunt foarte de acord cu Toma, pur si simplu descrierea ta este aceea a unui satelit. Si da! satelitii artificiali se pot observa de pe Pamant, si chiar cu usurinta. Adica, sunt atat de multi, ca daca stai seara o jumatate de ora cu ochii pe cer (senin, nepoluat de lumini perturbatoare), nu se poate sa nu vezi cativa! nu crezi? Incearca acuma cat nu se lasa frigul.

CitatSe vedea ca e un aparat pilotat si nicidecum un fenomen natural.
Eu cred ca aici esti subiectiv. Ca sa se vada ca era pilotat, trebuie sa fi avut schimbare de directie, sau accelerare/decelerare eventual oprire. Cand se misca constant, asa cum o fac satelitii artificiali, si cum deduc si din descrierea ta, nu poti afirma ca se vede ca era pilotat.

Deci, la descrierea ta, trebuie cel putin un element obiectiv care sa excluda explicatia foarte plauzibila a satelitului.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Skywalker

Multumesc de explicatii, Toma si Ciuciulete. Poate ca intr-adevar era satelit artificial.
CitatDeci, la descrierea ta, trebuie cel putin un element obiectiv care sa excluda explicatia foarte plauzibila a satelitului.

Ce as mai putea adauga la descriere: daca priveai cu mare atentie obiectul, el prezenta o usoara pulsatie, insa nicidecum aceea pulsatie produsa de luminile avioanelor. Dar ca sa vezi pulsatia respectiva, trebuia sa privesti obiectul cu mare atentie si mult timp.

Cand am vazut obiectul prima data, era in dreptul constelatiei Coroana, si se indrepta spre N-E

DepthOfField

Citatdaca priveai cu mare atentie obiectul, el prezenta o usoara pulsatie, insa nicidecum aceea pulsatie produsa de luminile avioanelor. Dar ca sa vezi pulsatia respectiva, trebuia sa privesti obiectul cu mare atentie si mult timp.
Mai degraba cred ca ai depistat oarece VARIATII in luminozitatea obiectului..ceea ce e normal si logic, satelitul are pe masura trecerii timpului si schimbarii pozitiei, diverse unghiuri de incidenta ale luminii soarelui, plus diverse perspective fata de observator ... poate panoul solar "trece" prin dreptul sau cum privesti, deci "eclipseaza" parte din obiect, deci schimbare de luminozitate...plus ca poate se si roteste in jurul axei sale. Si eu am vazut sateliti cu duiumul, si la unii am depistat variatii de luminozitate...uneori chiar se stingeau aproape (sau greu vizibili) ca apoi sa lumineze mai tare.

Ca sa va faceti o idee despre "roiul" de sateliti artificiali, vizitati aici: " http://science.nasa.gov/Realtime/jtrack/3d/JTrack3D.html " (Atentie: trebuie sa aveti instalata platforma Java   -> www.java.com  )
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Dreamy

Am putin timp asa ca ma grabesc sa va povestesc ce am vazut cu proprii ochi cu cativa ani in urma
Era o noapte ploioasa, chiar ploaie mocaneasca de toamna.
cum la vremea respectiva aveam si timp, preocuparea principala in fiecarea seara inainte de culcare priveam ce "noutati" imi mai ofera cerul, de data asta surpriza maxima.
Deasupra blocului(cu 4 etaje eu fiind la ultimul) se vedea prin nori o lumina fusiforma cam de 2m lungime cu nucleul foarte luminos, binenteles mi-am alertat parintii si  invitati care erau in casa la vremea respectiva ....cred ca erau 4 martori care au vazut fenomenul.
Ideea la momentul respectiv a fost sa se sune la centrul de meteorologie, proasta alege deoarece nu au putut confirma nimic.
Insa lumina a persistat deasupra blocului cam 1 ora daca nu mai mult.
Daca a mai vazut cineva ceva asemanator abia astept cu interes opinii

toma

In ce zi, la ce ora?
Putea fi Luna ce se vedea printre straturile de nori aflate la diferite inaltini. 
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Dreamy

Salut toma!!
?
Citat din: toma din  27 Septembrie 2006, 14:00:06
In ce zi, la ce ora?

Ziua si ora la care s-a produs fenomenul greu de spus sunt cam 20 de ani de atunci!!
?
Citat din: toma din  27 Septembrie 2006, 14:00:06
Putea fi Luna ce se vedea printre straturile de nori aflate la diferite inaltini. 

Si mai stau sa ma intreb ...oare imi jignesti inteligenta sau nu ai citit atent ce am scris?

Daca am zis ca fenomenul a fost vizibil 1 ora sau chiar mai mult, cum oare poate fi vazuta reflexia Lunii in aceiasi loc timp de o ora ? Chestia cu rotatia pamantului cum mai e atunci? .....eu zic ca e ceva de cultura generala si chiar daca eu nu sunt fff titrara in probleme UFO, macar cu atat sa ma mandresc....banale cunostinte de cultura generala!!!!!!!!!
Inteleg sa fim sceptici si sa emitem tot felul de intrebari despre fenomenele relatate pe forum insa hai sa ne tratam ca de la egal la egal ca pana la urma suntem aici ca sa ne spunem parerile si sa ne impartasim experientele in materie de fenomene OZN sau conexe.....parca asa scrie pe link-ul forumului

toma

Dreamy, nu am intentia sa jignesc pe nimeni, cum zic uneori, rolul discursului nu este de a impune ci de a convinge   :wink:
Intrebam de ora si zi, pentru a putea verifica daca intr-adevar Luna era pe cer :lol:
Si, cum este mai usor sa intelegi un desen decit o mie de vorbe,...
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

DepthOfField

In mod cauzal, intrebarile scepticiste tind sa lezeze martorul. Pentru ca la mijloc sunt elemente subiective, intelese (sau ne-intelese) diferit de cei 2 interlocutori. Care, daca nu se cunosc intre ei, Intrebatorul (:-D ) nu are nici un element ajutator care sa-l ajute sa interpreteze corect spusele martorului, sau sa nu mai puna alte intrebari poate chiar incomode.
La prima vedere, din spusele tale, Dreamy, si eu ma gandesc rapid la acelasi lucru: luna difuzata prin panza de nori. Iar intrebarile celorlalti, cauta sa includa sau sa excluda aceasta ipoteza. Si, evident, pot parea incomode sau ca insulta inteligenta... (hmmm..cred ca e gresit spus: mai degraba ar "insulta" nivelul de cunostinte de detaliu dintr-un domeniu oarecare, ci nu inteligenta..caci inteligent poate fi si Gheorghe de la stana, iar super-absolventul de facultate ar putea fi in realitate ..cam prostut).
In spusele tale sunt o serie de elemente subiective, care nu pot fi cuantificate, si care pot fi confuzii. Intrebarile puse (sau ideile extrase din discursul cuiva) cauta sa aseze indicii obiective..din pacate, aproape invariabil, intotdeauna se ajunge la aceeasi dilema: martorul a spus ca respectiva chestie era "cam asa", si practic acest "cam asa" poate avea nenumarate solutii...
deci:
- ca manifestare, ceea ce ai descris, seamana cu luna difuzata printr-o pacla de nori nu complet opaca, si destul de uniforma.
Elementele subiective care ar trebui corect clarificate:
-
Citatse vedea prin nori o lumina fusiforma cam de 2m lungime cu nucleul foarte luminos
acesti 2 metri..hmmm.. nu prea inseamna nimic concret in ochii celorlalti. Daca intrebi cam cat de mare este soarele pe cineva, probabil multa lume o sa-ti spuna "cam cat o minge". Ei bine, eu spun destul de precis, ca soarele e cam cat o boaba de mazare tinuta intre degete, si cu mana intinsa. Mingea e minge, boaba e boaba...
forma fusiforma...s-a manifestat tot timpul, o ora, sau s-a mai modificat? (cred ca nu mai retii de acum 20 ani... si s-ar putea sa dai un raspuns nu neaparat real, ci mai degraba doar logic pentru tine)
-
Citatca fenomenul a fost vizibil 1 ora sau chiar mai mult, cum oare poate fi vazuta reflexia Lunii in aceiasi loc timp de o ora ? Chestia cu rotatia pamantului cum mai e atunci?
ce reper ai folosit pentru a concluziona ca a fost in acelasi loc? pai, da, intr-o ora, luna s-ar fi deplasat FARA SA VEZI MISCAREA cam 360 grade:24 ore = 15 grade..adica mai putin de cat ocupa pe cer mana cu degetele desfacute si tinuta intinsa..adica daca luna era spre sud...peste o ora cam tot pe-acolo este. Si daca nu ai repere (copaci, alte obiecte), fata de care sa se vada clar ca nu mai este tot acolo dupa o ora, cred ca subiectivismul aprecierii nu poate fi exclus. Si iarasi, faptul ca s-a intamplat ..demult..cand erai cred eu copil  8-) ... ma face sa nu exclud deloc ca nu aveai asa experienta deosebita in detectarea reperelor... no offense, please!

Si de ce a disparut de pe cer dupa o ora, si cum?
- a disparut..brusc? Pai poate va uitati din cand in cand, si la un moment dat, norii s-au ingrosat si au devenit pur si simplu opaci..si asa au ramas restul noptii.

Singurul lucru deosebit, dar inca subiectiv, care ar putea ridica intrebari este forma fusiforma.... daca asa a ramas TOATA DURATA, si stii cu precizie acest lucru. Si in plus, daca este cazul, si alte elemente pe care nu le-ai prezentat aici si noi nu le stim.

p.s.  cum e cu carcotasii?  :evil:  ti-am spus ca..... LOL
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: dreamy din  27 Septembrie 2006, 13:15:04
Am putin timp asa ca ma grabesc sa va povestesc ce am vazut cu proprii ochi cu cativa ani in urma
Era o noapte ploioasa, chiar ploaie mocaneasca de toamna.
cum la vremea respectiva aveam si timp, preocuparea principala in fiecarea seara inainte de culcare priveam ce "noutati" imi mai ofera cerul, de data asta surpriza maxima.
Deasupra blocului(cu 4 etaje eu fiind la ultimul) se vedea prin nori o lumina fusiforma cam de 2m lungime cu nucleul foarte luminos, binenteles mi-am alertat parintii si  invitati care erau in casa la vremea respectiva ....cred ca erau 4 martori care au vazut fenomenul.
Ideea la momentul respectiv a fost sa se sune la centrul de meteorologie, proasta alege deoarece nu au putut confirma nimic.
Insa lumina a persistat deasupra blocului cam 1 ora daca nu mai mult.
Daca a mai vazut cineva ceva asemanator abia astept cu interes opinii
Dreamy,multumim foarte mult pentru relatarea incidentului.
Intr-adevar 4 martori care au vazut fenomenul,asta spune multe.Eu nu cred ca 4 martori au fost atat de naivi toti 4 ca sa nu deosebeasca luna de altceva.Noi ne-am nascut cu luna si soarele.Le vedem de mici copii si putem sa le deosebim foarte usor chiar la o mica observatie.Mai bine spus o simtim.Tu spui acolo ca era o ploaie mocaneasca de toamna deci inseamna ca teoria lui Toma cu norul lenticular pica. :-D

Citat din: dreamy din  27 Septembrie 2006, 17:36:34Inteleg sa fim sceptici si sa emitem tot felul de intrebari despre fenomenele relatate pe forum insa hai sa ne tratam ca de la egal la egal ca pana la urma suntem aici ca sa ne spunem parerile si sa ne impartasim experientele in materie de fenomene OZN sau conexe.....parca asa scrie pe link-ul forumului

Foarte bine spus Dreamy si apropo,bine ai venit printre noi :-)

Dreamy

Salutare la toata lumea!!

multumesc jackie28t

poate ca am reactionat putin cam impulsiv la itrebarea lui Toma, insa de 20 de ani sincer inca in familie se dicuta de ce s-a vazut atunci.
Zilele astea am vorbit iar despre fenomenul vazut atunci si din amintiri pot sa mai spun urmatoarele:
- ora la care am observat ptr prima oara fenomenul era in jur de 22:00
- ziua sincer oricat de mult m-as stradui nu-mi amintesc
- spun ca nu e posibil sa fi fost Luna din urmatoarele motive:
       - pe totata perioada cata am stat si am vazut ma rog, impropriu spus stat a fost un   dute vino...imi era imposibil sa stau cu capul inafara balconului in ploaie o ora, forma luminoasa nu si-a schimbat sub nici o forma nici pozitia,nici intensitatea a ramas in acelasi loc.
Ciuciulete ma intrebi de reper, pai singurul reper era marginea de sus a blocului.
Am incercant sa-mi amintesc anumite detalii de exemplu culoarea, nucleul era de un portocaliu rosiatic marginile estompadnuse intr-o culoare de portocaliu pal.
Comentariile de atunci a celor care au vazut fenomenul in afara de uimire si sincer un pic de teama, nu mi le mai amintesc.
Despre lungime Ciuciulete s-ar putea sa ai dreptate am zis 2 m fara sa ma gandesc prea mult!!
Despre varsta mea de la momentul respectiv  :roll: nu pot spune decat ca trecusem de varsta copilariei, adolescenta e mai bine spus...si mai e un amanunt pana la varsta aia am mai vazut un fenomen straniu(despre ala alta data ) deci concluzionand discernamant ceva exista.
Despre cum a disparut chiar nu-mi amintesc, imi amintesc doar ca a durat atat de mult incat m-a luat somnul si cred ca am abandonat !!




toma

CitatEu nu cred ca 4 martori au fost atat de naivi toti 4 ca sa nu deosebeasca luna de altceva
.Jackie28t, ia zece oamen si un trandafir rosu, pune-l la 3 metri de ei, seara pe inserat, si intreaba-i ce culoare vad ei ca are trandafirul! Pe ce punem pariu ca toti zece vor spune rosu?????  :lol: Si, daca vrei, iti pot povesti niste experimente foarte interesante referitor la martori si credibilitatea lor!
forma luminoasa nu si-a schimbat sub nici o forma nici pozitia,nici intensitatea a ramas in acelasi . Dreamy, pun pariu ca daca iti arat o masina parcata pe un cimp (deci fara repere), apoi iti pun un panou in fata ca sa nu vezi ca o sa o mut zece metri mai incolo si, dupa ce iti iau obstacolul din fata, tu o sa bagi mina in foc ca masina nu a fost miscata? (Este si un truc, celebru de altfel, cu un tip care face sa dispara/apara, dintr-un anume cadru, un ditai tancul de 80 de tone, numai cu "forta gindului"! :wink:).
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Dreamy

Toma ....ce pot spune mai mult decat ca ti-ai ales pe masura ID-ul!!

Daca nu ma crezi e ok, spune clar ...nu se supara nimeni, de asemenea daca ai unele nelamuriri si vrei sa le elucidezi, intreaba!!!
Daca vrei sa facem pariuri pe ce vad sau mai degraba ce percep uni si altii iar nu e nici o suparare, insa nu prea are nimeni nimic de castigat din asta!! :evil:
Citat din: toma din  29 Septembrie 2006, 12:50:26
Dreamy, pun pariu ca daca iti arat o masina parcata pe un cimp (deci fara repere), apoi iti pun un panou in fata ca sa nu vezi ca o sa o mut zece metri mai incolo si, dupa ce iti iau obstacolul din fata, tu o sa bagi mina in foc ca masina nu a fost miscata?  

Parca spuneam ceva mai sus ca am luat ca reper marginea de sus a blocului...eu zic ca este un reper destul de bun, mai ales ca eram la ultimul etaj iar daca lumina se misca peste bloc nu mai era vizibila iar in sens invers probabil ca nu ma mai chinuiam sa-mi sucesc gatul ca sa pot vedea!!
Si sa nu uitam timpul, mai bine de o ora!!