Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

"AMINTIRI DIN UFOLOGIE"

Creat de ryn, 22 Iunie 2005, 14:12:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ryn

"AMINTIRI DIN UFOLOGIE" 1
(O POVESTE ROMANTATA A FENOMENULUI OZN)



   Imi aduc aminte cand am vazut pentru prima oara ceva STRANIU pe cer. Pe vremea aceea stateam cu altii de varsta mea si ne povesteam tot felul de lucruri ciudate citite sau inventate din prea mult zel, dar mai ales scormoneam prin bibliotecile parintilor sau pe la cele publice, citeam ziua, in timpul orelor de curs si seara ieseam la joaca. Dar la alt fel de joaca. Pentru niste copii ar fi fost normal sa batem mingea sau sa ne dam in vant dupa jocurile varstei. Dar nu, nu faceam asta. in  seriozitatea noastra, la un moment dat devenita ilara, ne concentram energia catre studierea  fenomenului OZN desi catalogarea asta suna pompos. Faceam un fel de claca in serile de toamna si ne adunam in curtea unui liceu mai mult de sase-sapte pusti si in fiecare seara se spuneam lucruri noi si dezbateam subiecte fierbinti. Senzationalul se transformase intr-o analiza sincera, pigmentata totusi de exagerari si ipoteze fantasmagorice. Asta, mai tarziu, m-a ajutat sa fiu ceva mai circumspect in munca de analiza a fenomenului, si m-a ajutat sa separ samburele de adevar dintr-o poveste, de ceea ce era fals.
   In una dintre aceste seri, stateam ca de obicei si discutam cu fanii cercului de cercetare ad-hoc, cand s-a intamplat sa vedem ceva straniu pe cer. Multi dintre criticii fenomenului spun ca omul in anumite conditii este predispus sa vada dar si mai grav  sa si creada ca vede ciudatenii pe cer. Personal cred ca este destul de adevarat, ca se poate sa crezi ca vezi ceva straniu si ca in realitate este doar produsul mintii tale. Curios ca acest lucru se transmite si ca poate fi un fenomen care sa influenteze chiar si o comunitate. Nu vreau sa par a fi un " Toma Necredinciosul", dar ca om cu picioarele pe pamant cred ca este posibil sa te lasi influentat de o energie de o anumita frecventa emisa de un creier care sa intre in rezonanta cu al tau. O zicala indiana spune ca la originea aplicarii in practica a cailor ferate a fost dorinta comunitatii indiene de a se deplasa in grup si de a merge mai repede. Deci mai multi oameni s-au gandit in acelasi timp la acelasi lucru si acest lucru a fost pus in aplicare. Asa o fi!
   Vreau sa mai subliniez ca in aceste randuri am sa incerc sa povestesc numai ceea ce am vazut cu martori si nu ceea ce am patit singur. Prea multe dovezi ale acelor observatii nu prea am, pe atunci abea imi developam primele fotografii in cabana apicola a bunicului meu, si nu aveam decat aparate foto pe format mare (foarte bune din punct de vedere al rezolutiei) pentru amatori fara teleobiectiv si alte accesorii care sa ma ajute sa imortalizez aparitiile, iar luneta astronomica pe care o construisem era o chestie imensa facuta din teava de irigatii, avea peste 1.5 m marea de 120 de ori era buna la privit pe luna si va dati seama ca nici macar cu ajutorul lunetei de ghidaj nu puteam urmari un obiect care se deplasa cu o viteza foarte mare , ca sa nu mai vorbesc ca nu puteam sa car dupa mine o chestie de 60 de Kg! -deci de poze vechi pe care sa le posteze Spooky nici nu se pune problema.
   Stateam pe o banca de care ne sprijinisem bicicletele obosite si ne certam daca exista sau nu extraterestri, nu stiu de ce asociasem OZN-urile cu ei poate din cauza lecturarii celebrei colectii de un leu de SF, cand, exact in fata noastra, deasupra orizontului observabil in directia unei gari, am vazut un imens glob rotund galben rosiatic care se deplasa de la stanga la dreapta pe o traiectorie curba cu o viteza destul de mica. Isi schimba culoarea de parca ar fi fost in interior ceva ce amesteca nuantele de galben si rosu cu un nevazut mixer. Plutind pe cer, maiestuos as putea spune, chestia aia - subiectul discutiilor noastre infocate - ne trecea pe sub nas, iar noi stateam cu gura cascata si ne holbam la ea. Miuta de pe terenul de fotbal din imediata vecinatate sucombase la aparitia globului de foc, mingea fusese uitata prin cine stie ce tufis, chiar si jucatorii in nocturna (pentru carcotasi specific faptul ca in apropiere era o intreprindere care lucra si noaptea si a carei cladire de cateva etaje avea ferestre mari care luminau feeric terenul de fotbal) vazusera obiectul separat de noi si comentau aparitia. Totul a durat cam 7-10 secunde dupa care a disparut. Dupa ce ne-am dezmeticit am plecat in prima mea investigatie la fata locului din viata. Am intrebat calatorii intarziati prin gara. Multi vazusera si ei chestia aia si aratau cu degetul undeva peste liniile de cale ferata. Am intrebat paznicii de la intreprinderile de dincolo de calea ferata si ne-au aratat in directia aeroportului situat pe acelasi aliniament. Am fost si am vorbit si cu santinelele de la aeroport. Da, vazusera si ei bila de foc dar NU decolase sau aterizase nici un aparat de zbor.Aratau cu mana in aceeasi directie, spre NE. Langa aeroport era un poligon militar si o statie de radar. Am fost si acolo, era sa ne luam o mare chelfaneala dar spre satisfactia noastra nu fusesera trageri si nici vreo aplicatie nocturna care sa implice folosirea de rachete de semnalizare.Am incercat sa vorbim cu cineva care sa ne confirme daca obiectul a lasat amprenta radar si era cat pe ce sa fim bagati la racoare. Am tras o fuga si la statia mteorologica din apropiere, dar acolo nu era nimeni asa ca am plecat cale de cateva zeci de km. in cautare de alti martori. Dupa 25 de km, rupti de oboseala flamanzi si cu gandul ca vom manca o mare bataie acasa gasisem in sfarsit locul unde un martor declarase ca i se luminase gradina dintr-o data si ca iesise afara sa potoleasca animalele.Taranul, cu o gandire sanatoasa, n-a implicat oculte forte malefice si nu s-a adancit in speculatii stiintifice. Nu stia ce era dar era sigur ca asa ceva nu vazuse in viata lui. Ne-am intors satisfacuti acasa, am mai intarziat sa comentam mazgalelile facute in graba pe o foaie, ne-am luat "bonusul" de la parinti dar una peste alta, eram fericiti!
   Cu trecerea timpului, nu stiu de ce, am inceput sa fiu ceva mai sceptic in privinta acestei imtamplari in ciuda pasiunii mele pentru OZN-uri si a altor observatii ulterioare. Dar pentru ca trebuie sa existe si o cireasa pe tort, dupa ani de zile, pe cand chestionam un ofiter in prag de pensionare despre fenomenul OZN si il interogam la acea data despre o alta aparitie tulburatoare cam in aceeasi zona, la intrebarea cand a "vazut" electronic pentru prima data un OZN, imi spuse ca,  la un moment dat, intr-o seara pe cand era de serviciu la o statie de locatie a inregistrat pe radar o tinta ciudata si neconventionala. Era ceva ce nu putea identifica in ciuda experientei profesionale de o viata.Dar ce l-a mirat si mai tare a fost faptul ca imediat dupa aceea observatie au navalit in unitate niste pusti pe biciclete care puneau intrebari ciudate si ca fusese cat pe ce sa ii aresteze pentru patrundere ilegala intr-o unitate militara...Dar despre acest ofiter si cazul de atunci intr-o epistola viitoare.

                        Ryn

APOLLO

Nu stiu de unde esti tu ryn,dar daca esti din zona din care zic eu acum, inseamna ca ai ceva martori.Ceea ce descrii tu mai sus cred ca i s-a intamplat unei cunostinte de-a mele in timpul armatei.El facea armata undeva in zona Aradului,in jurul anului 1989 , defapt intr-un sat de prin zona , nu-mi amintesc numele, doar ca mi-a zis despre o treaba de genul asta.Pe cand era la unitate ,in amurgul zilei, in dreptul orizontului cumva peste Mures , au vazut mai multi oameni printre care si tipul de care zic eu , un obiect cu aspect de minge ,dar totusi putin oval ,de culoare rosiatica si care a plutit  prin zona cca. 1 minut apoi s-a dus.Nimeni nu si-a explicat ce era , fiind si in zona militara se cam stia cine si ce umbla pe acolo ,dar ei nu avusesera activitate in acea zi.Mi-a zis-o cu putin umor si cam multa nepasare.Mie unul nu mi-a s-a intamplat nimic de genul pana acum,dar daca era sa fie as fi povestit la toata lumea si o faceam cu mult suflet.Nu vreau sa mint ,chiar daca am o imaginatie bogata, nu am inventat in viata mea asa ceva si nici nu o sa o fac decat daca vad ceva cu ochii mei si sunt sigur de ce vad.Oricum, pun pariu ca atunci cand se va intampla si o v-oi povesti, majoritatea oamenilor care ma inconjoara o sa ma ia in ras ca sa zic asa...pt. ca na...asa e lumea.Repet!imi pare bine ca am dat de voi si am cu cine vb pe subiectul asta.Cand eram mic si eu eram de-a dreptul fascinat de OZN-uri, roboti si orice din alte lumi si erau multi si pe la mine pe la bloc carora le placea.Eu mi-am dezvoltat placerea asta , e un hobby pt. mine, pe cand alti isi aduc aminte doar de cateva discutii de pe atunci si le iau ca pe niste amintiri de mici copii.Eu si la varsta mea (22 ani pe 22 iunie  :P ) inca sunt fascinat de toate astea.

P.S.:As dori sa mai propun un topic,dar nu stiu unde ar fi mai bine plasat.Telekinezia-Sfaturi,Intamplari...si toate cele.Eu in momentul de fatza incerc sa-mi dezvolt aceste capacitati,dar merge greu treaba si nici nu am nici un fel de documentatie potrivita in acest sens.Poate se gaseste careva mai documentat.Multumesc anticipat daca postezi ac. topic pe undeva.
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

Timax

salut.Nu m-am putut abtine si am zis sa-mi expun si eu parerea referitor la subiectul legat de telekinezie, as dori sa va povestec putin despre intuitie un fenomen absolut fascinant pe care toti il posedam si il folosim in anumite momente din subconstient, desi nu ne dam seama.Partea tare intervine in momentul in care iti dai seama dar  pur si simplu consideri ca a fost o simpla coincidenta...nu mai este cazul meu :).
   Un prim exemplu pe care l-as putea da din propia experienta ar fi urmatorul:Mi s-a intamplat ,,nu o data ci de 3 ori sa ma gandesc dinainte la anumite persoane pe care le cunosc mai mult sau mai putin, si sa le intalnesc imediat pe strada la un interval de cateva sec, minute,iar eu de obicei cand merg pe strada nu ma gandesc aiurea la persoane pe care le cunosc.
1. prima persoana :l-am intalnit in spatele blocului, stiam ca locuise o vreme intr-un bloc alaturat, si desi de fiecare data cand ma intorc acasa o iau prin spatele blocului,la momentul respectiv m-am gandit intens la el...dupa care l-am intalnit... era un coleg de-al lui fratimiu despre care stiu ca plecase in America(deh avea bani)...probabil venise in vizita pe la bunici...oricum la mom respectiv nu am acordat importanta acestei intamplari, pur si simplu mi-am zis ca am asociat imaginea blocului  cu imaginea lui -o explicatie perfect plauzibila pt mom respectiv.

2.a doua persoana : era un fost coleg de liceu care este acum la arhitectura,exact la fel m-am gandit intens la el ..inainte sa-l intalnesc.....nu mare mi-a fost mirarea cand am constatat ca persoana care trecea strada era chiar el..in acest moment eram un  pic nedumerit  nu mai stiam exact cand m-am gandit la el poate pur si simplu l-am vazut din departare....desi nu am realizat ca este colegul meu decat dupa ce m-am apropiat de el ......oricum am uitat repede episodul respectiv.



3.a treia persoana si aici este poate cazul cel mai concludent este un tip pe care l-am cunoscut in fata blocului un prieten de-al unui prieten dac pot spune asa.....nu numai ca m-am gandit la el cu secunde bune inainte sa-l intalnesc absolut fara nici un motiv dar chiar mi-am imaginat cum dau mana cu el...In momentul in care l-am vazut am fost  mirat in mare masura nu de faptul ca l-am intalnit ci de costientizarea facuta...

In acest moment am corelat si celelalte intamplari si am realizat ca poate la mijloc este mai mult decat o coincidenta.
Acest fenomen poate fi de-asemenea observat cu usirinta si experimentat  cand joci fifa 2005 de exemplu.... la penaltiuri cu un prieten pe retea.
Este absolut fantastic cand alegi sa sari cu portarul intr-un colt ,pt ca apoi dupa ce decizia a fost luata sa-ti dai seama absolut SIGUR! ca nu vei para sutul ce va urma...Insa poate elementul cel mai greu in analiza acestui fenomen este constientizarea faptului ca ai REUSIT sa depistezi un eveniment ce va avea loc in viitorul apropiat ,faptul ca nu a fost o simpla coincidenta.Lucru extrem de greu de realizat mai ales deoarece informatia provenita din subconstient este de obicei constientizata la cateva fractiuni de secunda inainte de producerea evenimentului respectiv.Deasemenea aceasta informatie este foarte repede uitata aproape ca un vis extrem de scurt.

Exemplele pe care le puteti incerca pt a va convinge de existenta intuitiei sunt extrem de multe:puneti un prieten sa deseneze niste simboluri sau sa scrie 6 nr de la 1 la 49 pe o foaie si apoi incercati sa ghiciti :)  .ATENTIE: exista mai multe motive pt ca experienta cu numere . sa nu va iasa : in primul rand daca este vorba de numere exista tentatia ca persoana respectiva sa incerce sa gandeasca ghicirea nr. lucru care va duce la incurcarea rezultatului corect din subconstient cu nr. gandite si implicit la rezultate 0.Este important ca mintea sa fie relaxata ..ATENTIE informatia trebuie lasata sa APARA in memorie si nu gandita sub nici o forma-constatare realizata din propia experienta.Al doilea motiv: trebuie sa aveti RABDARE! :)

Astfel intuitia nu este o capacitate pe care o putem utiliza cand vrem noi tocmai pt ca nu poate fi constientizata!!!!,deasemenea consider ca exista o explicatie perfect logica din punct de vedere stintific pt existenta ei probabil legata de unde electromagnetice frecventa acestora (intervalul de timp mai scurt sau mai lung sau cat de repede iti apar in memorie inainte ca un eveniment sa aiba loc) si amplitudinea(cantitatea si calitatea informatiei receptionate)- bineinteles unda trebuie captata inainte de a fi prelucrata de creier -fapt ce variaza in funcitie de capacitatea fiecaruia......dar acestea sunt bineinteles speculatii.:))))).Deci pt a va UTILIZA si  TESTA capacitatile de intuitie pur si simplu stati relaxat nu va ganditi la absolut NIMIC si aveti rabdare ca raspunsurile sa apara din subconstient(un fel de transa sau vis)....stiu ca suna ciudat dar cel putin din propia experienta cam asa ar trebui sa fie.....
Sper ca prin aceste randuri sa fiti macar un pic mai receptivi cand vine vorba de o coincidenta...pt ca fie realitate sau nu, consider personal ca 80%
din coincidente sau ghiciri sunt de fapt intuitii.

Ps:Mi se pare inutila discutarea sau comentarea filmelor si imaginilor
cu ozn-uri,cand dovada clara si incontestabila a existentei ET sunt prezenta  incontestabila a crop sign

BarD|tZa

Salutare. Imi pare bine ca si la noi in Romania, a aparuto un site dedicat fenomenelor paranormale, cam tarziu, dar de laudat. Sunt un mare pasionat de fenomene paranormale, dar in cea mai mare parte de O.Z.N-uri. Poate si pentru ca am vazut de cateva ori aceste obiect, si ce imi pare cel mai rau este, ca nu am avut nici un aparat foto sau video pentru a le inregistra. Pana a vedea cu ochii mei aceste obiecte, eram putin sceptic, crezand ca cei care povesteau aceste lucruri ai nevoie de senzational , dar stiti cum e.. cand vedeti cu ochii vostri un lucru, pe care altii incearca sa va convinga ca exista, si voi le radeti in nas, va dati seama ca acesti oameni spun adevarul. Va multumesc daca ati citit aceste randuri si mult succes administratorilor

APOLLO

Timax si eu am avut acest gen de experiente in nenumarate randuri si care mai de care mai bizare.Ultima de acest gen mi s-a intamplat acum o saptamana cand am facut autostopul de la Deva la TM.M-a luat un barbat cu o dubitza.S-a dovedit a fi un baiat de treaba , fost sportiv (judo) si am povestit multe pe masina spre Tm.La intrarea in TM tipul da sa-mi spuna un banc , fapt binevenit ca pe masina nu spusesem nici un banc pana atunci.Si imi zice "ba tu sti bancul cu inginerul si cu autostopista?', la care eu "Ba...cred ca il stiu " si tralala ii zic eu cum e bancul acela pe care il auzisem de la altul care m-a adus cu cateva zile din TM la Deva cu masina.Acela era o cunostinta de-a mea.Cand termin bancul de zis si ii spun la tip ca=l stiu de la o cunostinta de varsta apropiata cu el , trece cunostinta mea pe langa noi cu masina (el fiind din Deva), iesea din TM.Si ii zic la tipul asta "BA !!! E OMUL CARE MI-A ZIS BANCUL!!!ACUM A TRECUT PE LANGA NOI!!!" A ramas masca asta!"Ba tu ma minti?" I-a zis omului ca nu am motive sa-l mint , era culmea sa-l fi mintit.Am ramas cu gurile cascate amandoi si ne intrebam ce coincidentza masii mai e si asta la care imi zice el ca tot ce se intampla in jurul nostru si faptul ca eu eram cu el in masina , are un rost si apoi mi-a dat cartea lui de vizita.A fost ceva ce nu mi s-a mai intamplat.Pe bune , foarte tare chestia.Cat despre treaba cu oamenii mi se intampla la fel.Sa mi se para ca vad pe cineva cunoscut din Deva , in Tm prin COmplex , si dupa cateva minute sa apara omul respectiv (care nu era student) pe acolo si cate si mai cate...
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

Skywalker

In 1997, mi se pare ca era august, in timp ce ma intorceam cu trenul de la mare, eram undeva in jud Cluj, printre munti, cand, am observat pe cer un obiect straniu. Era un glob rosu, care lumina si avea ceva sub el. (vezi poza ).  Obiectul era destul de departe de tren si stationa. Cand trenul s-a apropiat de acel obiect, acesta brusc a disparut. Nu pot sa descriu modul cum a disparut, deoarece era noapte. Asa s-a vazut de parca s-ar fi stins obiectul.
  Acum 2 ani, am citit intr-o carte despre un obiect straniu care a stationat cateva ore bune pe cerul Clujului si apucase sa fie fotografiat.
Acel obiect semana extrem de bine cu ce vazusem eu.
Aceea fotografie s-a marit si... erau 2 OZN-uri sub o prelata comuna.
Nu am scanat aceea poza din carte, pentru ca era si alb negru si pe langa asta era greu sa-ti dai seama ce este.  
Asa ca am realizat 2 desene, unul cu obiectul asa cum l-am vazut, iar cel de-al 2-lea este o sectiune prin obiect, cu explicatiile aferente.

Stunner

Cele 2 Imagini despre care se vorbeste mai sus !!


Skywalker

Insa chestia aia de jos nu stiu ce e. Era atat in obiectul pe care l-am vazut, cat si in poza din carte. Insa nu s-a dat nici o explicatie.

Stunner

Nu pot sa-mi dau seama de ce ar fi facut acest lucru.....pt. ca daca vroiau sa se ascunda in acel "glob" dupa parerea mea mai mult atrage atentia. Dar poate acel "glob" era un fel de "poarta" de unde s-au teleportat in alta parte (unde si explicatia ca a disparut) !!

Skywalker

#9
Sper ca nu exagerez, dar acuma m-am gandit ca acel glob putea fi un fel de portavion de-al lor, sau mai degraba portUFO. Iar despre teleportare... e si asta posibila. In orice caz, in aceea carte nu mai era descris nici un alt caz similar in alta parte a globului.

Niste precizari:

 Obiectul era cam la acelasi nivel de altitudine cu varful muntelui. Deci, era la o inaltime mica si de la poalele acelui munte, teoretic il puteai vedea mare si detaliat. Insa ghinionul a fost ca trenul se afla departe de acel loc. Cred ca eram la peste 5 km departare de munte, sau poate e putin 5 km. Du vedeam  OZN-ul de 2cm, maxim 2.50. Era atunci intre 3 si 4 a.m. si numai acel obiect lumina in noapte. Cand trenul s-a apropiat mai mult de munte, obiectul s-a stins, asa cum se stinge si un bec.
 
Si in cartea unde am vazut un obiect similar, tot asa il descria ca pe un obiect luminos, si, daca bine imi amintesc, tot rosu era si acela.

 Si daca zicem ca n-a fost OZN, atunci ce ar fi putut fi? Ce obiect luminos de dimensiuni asa mari poate fi construit fix in varfu' muntelui? Si panta era cam abrupta, improprie construirii de cabane, hoteluri, localuri, etc.
Si daca chiar ar fi fost o constructie, atunci ar fi trebuit sa-l vad si cu luminile stinse. Insa cand am ajuns la poalele acelui munte,... nici urma de obiect.

F117Stlth

#10
Incep sa devin nervos ca eu nu am vazut niciodata un OZN, dar 2 OZN-uri invelite in prelata??
Daca intr-adevar erau invelite in prelata, inseamna ca parta de jos era un petec care s-a desprins din prelata, sau era de rezerva.
Niciodata nu o sa gasim un raspuns elocvent la intrebarile pe care ni le punem cu totii, poate doar timpul si speranta ca intr-o zi o vom vedea live la CNN, confirmata de toate guvernele mondiale.
De fapt, in mod logic vorbind, singurul mod in care se va putea trece peste divergente care tin de rasa, credinta, culoare, limba, samd va fi un pericol venit din afara umanitatii, ceva venit din spatiu. Ganditiva numai ce s-a intamplat la amenintarea terorista, cu tot tam-tam-ul de la televizor si incalcarea grosolana in multe tari civilizate a dreptului la exprimare, la intimitate samd. Ce altceva ar putea inghitii toate popoarele lumii ca sa devina un singur stat? Ce alta amenintare, pentru ca oricum de buna voie sigur vor exista carcotasi - priviti doar votul constitutiei europene - mai mare decat terorismul va putea exista decat una...extraterestra? Stim cu totii, poate ca nu este adevarat, dar cine vrea sa riste? Partea interesanta este ca momentul se apropie, la o scara de cateva zeci de ani, dar am convingerea ca-l vom vedea in maxim 20-30 de ani.
Teste sociologice se fac la un interval regulat, pentru testarea po-pu-latiei (vai multumim mult dom' inginer este un forum in care nu putem spune cuvantul cu liniute intreg) , pentru pregatirea ei, nivel de raspuns, acceptabilitatea samd. Cred ca trebuie sa privim intai printre noi, sa invatam sa citim printre randuri si abia dupa aceea sa ne uitam spre cer.

baaron

Salut F117Stlth

Cred ca marja de 20-30 ani enuntata de tine este destul de indulgenta...foarte posibil sa asistam mult mai repede la un posibil contact extraterestru-uman...ma rog...cel putin unul facut public prin agentiile de stiri din intreaga lume (ce carcotas sunt:))..
Dar in ansamblu noi oricum o sa continuam sa cautam acul in carul cu fan, care ac daca stam sa ne gandim un pic seamana izbitor de mult cu o sulita :):)

spooky

intr-adevar... si eu anticipez mai putin de 10 ani de zile... lucrurile or sa iasa la suprafata... deja ies incetul cu incetul.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

ryn

#13
"AMINTIRI DIN UFOLOGIE" 2
Intr-o alta toamna tarzie stateam de vorba cu un prieten undeva la un colt de
strada aproape de casa mea. Eram obositi dupa antrenament si stateam sa mai
discutam de una de alta pentru a ne linisti si a ne aseza cunostintele acumulate.
Curios a fost faptul ca discutia a alunecat incet incet spre subiectul UFO.
Eu unul, destul de implicat in domeniu dar prietenul meu un "Toma Necredinciosul".
Ne certam pe tema daca exista UFO. Ii tot povestisem de uimitoarele cazuri
din strainatate despre care citisem prin carti, ii relatasem cam ce transpira
pe la posturile de radio straine despre extraterestrii ciopartiti in SUA omitand
sa precizez sursa, desi el banuia ca nu degeaba eram radioamator, dar el o
tinea  una si buna ca nu exista. Atmosfera era creata: era o seara calma,
cu multe stele pe cer, si noi vorbeam de chestii stranii.
Dupa un timp a aparut inca un prieten si el sustinator infocat al fenomenului.
Cel mai disputat subiect era acela al luminilor nocturne stranii.
Ii aratam pe cer necredinciosului cate o stea mai luminoasa si ii explicam
care sunt diferentele dintre UFO si stele, cand pe cer a  aparut o lumina
puternica, constanta in intensitate si cu o culoare usor galbuie. Se deplasa
de la dreapta la stanga, foarte incet de parca avea tot timpul. Semana perfect
cu lumina unui avion, adica s-a comportat asa pana a ajuns in dreptul jumatatii
orizontului nostru observabil. A inceput brusc sa descrie o serie de 8 si sa isi
modifice brusc viteza si directia. Cand a executat cateva schimbari de traiect
in unghiuri drepte, noi, cei "credinciosi", eram in extaz. Prietenul nostru se uita
si el la fel de surprins. Observatia nu a durat mai mult de cateva minute.
Obiectul s-a linistit la un moment dat si s-a stins incet pana nu l-am mai
putut distinge. Dovada era clara, fusesem martori la o aparitie luminoasa
nocturna care avea caracteristici de OZN. Prin traiectoria descrisa, accelerari bruste,
schimbarea directiei aparent la unghiuri ascutite, modul cum disparuse toate acestea
dovedeau ca vazusem ceva ciudat si care nu putea fi realizat de catre un aparat conventional de zbor.
Totusi prietenul nostru era convins ca un Mig putea face asta, argumenta prin distanta mica
dintre noi si un aeroport militar si spunea ca ceea ce
credeam noi ca era " o cotire la 90 de grade" se datora pozitiei noastre fata de
traiectoria reala a avionului. Ne-am certat pana tarziu si la despartire ne-a declarat ca "nu
suntem zdraveni la cap", si ca umblam dupa "cai verzi pe pereti".
A doua seara eram cu un grup la obisnuitul antrenament, il faceam in fiecare seara
in aer liber in curtea unei institutii. Locul era ferit de privirile curiosilor, ca un fel de
pajiste cu iarba buna si mare ca o saltea si imprejmuit cu molizi care formau un gard protector
de jur imprejur. Eram cam 6 insi printre care si prietenii cu care ma "certasem"
cu o seara inainte. Eram in plina activitate, desfasurati in formatie si nu mai stiu ce
aplicatie faceam cand din senin deasupra noastra a coborat cu o viteza uimitoare o "roata de foc".
Ar fi putut fi asemuita cu luminile unui rotor de elicopter si la dimensiuni dar si la
prezenta luminoasa. Parca era o roata de artificii de la o sarbatoare de Anul Nou la
chinezi. Nuantele pe care am reusit sa le disting erau exact albastru rosu si galben.
Cea din urma se schimba periodic cu verde intens. Aparuse deasupra noastra un pic
inclinata, rotindu-si culorile cu o viteza uimitoare, totusi neinfluentand
cu lumina proprie peisajul din jur. Am incremenit cu totii, eu am avut senzatia pentru
o secunda ca iar a trimis secu oameni sa ne deranjeze si nu intelegeam de ce au
trimis un elicopter ca doar guleratii care ne vizitau erau de ajuns si asa, colegii mei deja
se dezmeticisera si isi cautau directii de "decolare" din zona, (aveam un plan bine stabilit
sa disparem la primul semn ca apare militia :) ) cand am realizat ca ceva nu se
potrivea.
Chestia aia era destul de mare avea cam 12 metri in diametru, era foarte aproape cam la
o suta de metri altitudine, in mijlocul rotii de lumini nu distingeam nimic, era negru,
stelele nu le vedeam deci avea consistenta, se indreptase in asa fel incat roata
devenise perfect orizontala, dupa care se ridicase facand un fel de volta si disparuse
prin aceeasi manevra de asalt la fel cum aparuse.
Imi amintesc perfect imaginea cu chestia aia deasupra, usor stanga de cum eram
eu pozitionat, prietenii mei incremeniti, revenirea la orizontala a chestiei si apoi acel
salt si disparitia in bezna.
Apoi cine a avut prezenta de spirit a fugit care nu, a ramas paralizat in mijlocul poienitei.
Eu nu m-am miscat, am ramas unde eram pe tot parcursul intamplarii ca la cinema.
Dupa disparitia obiectului au urmat cateva clipe exact ca dupa un cutremur.
Si natura a inceput sa prinda viata: pasarile isi paraseau asternutul, urlau cainii de
prin trei cartiere si atunci am realizat ce nu se potrivea: nici eu si nici martorii acestei intamplari,
pe toata perioada desfasurarii ei nu am auzit nici macar un sunet.

Ryn

jackie28t

Ryn,eu iti multumesc pentru ceea ce-ai scris.
Ma uns la suflet felul cum ai marturisit,intr-un mod prietenesc,sincer si direct.Dupa cate am citit din "AMINTIRI DIN UFOLOGIE" 1 si 2 se vede ca ai fost martorul mai multor incidente legate de fenomenul OZN.Chiar daca nu sunt evidente,sunt sigur ca aceste marturisiri sunt defapt intamplari reale din viata ta.Si eu am fost martorul unor fenomene care inca sunt inexplicabile si in aceasta zi chiar daca sau petrecut cu multi ani in urma.Sper ca intr-o zi sa pot relata si eu aici intamplarea care m-a determinat sa fiu pe drumul si urmele misterului OZN,pe acest drum confuz, plin de surprize si mistere care ma face sa inteleg ca defapt nu suntem singuri in univers.