Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Descoperiri recente tinute secret in Egypt!

Creat de GabyS, 23 Mai 2010, 13:05:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pierr

o intrebare retorica  .sint spirite  care te ajuta si fac rau ?

amyra

Si uite de ce au nevoie americanii sa scape de Mubarak....si sa se foiasca prin Egipt...parca ii vad ca vin sa "stabilizeze"
situatia pe acolo...straniu....nu credeti? :-o


fiulploii

Sa fie vorba oare despre asta?
http://www.mondovista.com/pyramidcavesx.html
Pe scurt , amplasamentul piramidelor nu corespunde la fix cu Orion ci cu Cygnus .
Si alte chestii mult mai interesante daca se deschide linkul.

elena78

Citat din: fiulploii din  10 Iunie 2012, 02:43:08
Sa fie vorba oare despre asta?
http://www.mondovista.com/pyramidcavesx.html
Pe scurt , amplasamentul piramidelor nu corespunde la fix cu Orion ci cu Cygnus .
Si alte chestii mult mai interesante daca se deschide linkul.

cand au fost construite piramidele   si sfinxul  si aici ma refer cu   10.000 -12.000 in urma ,amplasamentul piramidelor corespundea fix  cu  ,,stelele ,, din Orion ...,iar Sfinxul  corespundea   cu constelatia  Leului , parerea mea...

Aseneth

#19
Citat din: padme din  24 Mai 2010, 11:56:41
Nu mai retin exact unde am citit/vazut, poate chiar in vreun documentar, ce scrie pe stela de pe pieptul Sfinx-ului- ceva referitor la atlantida si cum ca sub sfinx s-ar afla o camera. Cred ca informatia e destul de veche.

In Tablitele de Smarald ale lui Toth. Gasesti cartea pe net, e free.

AdarM

Tot colportand chestii d-astea, aruncam in derizoriu  studiul paleoistoric, spiritualitatea, etc.
M-a siderat, de-a dreptul, trimiterea facuta de unul ca Nassim, catre "sarcofagul lui Toth", o lada care, chipurile, s-ar gasi intr-un muzeu din Cairo.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

padme

#21
Citat din: Aseneth din  22 Martie 2013, 22:52:19
In Tablitele de Smarald ale lui Toth. Gasesti cartea pe net, e free.

Niet! Din postarile care erau mai jos rezulta ca am vazut cred acelasi documentar ca si alte persoane. Nu-mi amintesc de ceva scris prin tablite, o sa ma mai uit!
Si nu in ultimul rand, bine ai venit!


Citat din: AdarM din  23 Martie 2013, 10:02:26
Tot colportand chestii d-astea, aruncam in derizoriu  studiul paleoistoric, spiritualitatea, etc.
M-a siderat, de-a dreptul, trimiterea facuta de unul ca Nassim, catre "sarcofagul lui Toth", o lada care, chipurile, s-ar gasi intr-un muzeu din Cairo.

Nu prea stim ce se gaseste prin muzeul din Cairo, pt simplul motiv ca muritorul de rand are parte doar de "vizite ghidate" cu un traseu precis fara devieri, fara exceptii. Aici ma refer strict la muzeu si nu la ce te-a siderat pt ca nu stiu despre ce este vorba...

Arhanghelul

Citat din: padme din  23 Martie 2013, 21:26:47
Nu prea stim ce se gaseste prin muzeul din Cairo, pt simplul motiv ca muritorul de rand are parte doar de "vizite ghidate" cu un traseu precis fara devieri, fara exceptii. Aici ma refer strict la muzeu si nu la ce te-a siderat pt ca nu stiu despre ce este vorba...

La fel este si vizita la piramide ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

AdarM

#23
Citat din: padme din  23 Martie 2013, 21:26:47
Nu prea stim ce se gaseste prin muzeul din Cairo, pt simplul motiv ca muritorul de rand are parte doar de "vizite ghidate" cu un traseu precis fara devieri, fara exceptii. Aici ma refer strict la muzeu si nu la ce te-a siderat pt ca nu stiu despre ce este vorba...
Nassim il identifica pe Thoth drept faraon, chit ca-i un personaj din mitologia egipteana - astar fi o prima chestie.
E ca si cum ti-as spune ca la Muzeul National de Istorie, in subsol, gasesti cosciugul lui Verde Imparat, unchiul lui Harap-Alb.
Pe urma Tablele de Smarald:
1 - Textul este oferit de Maurice Doreal, alias Claude Doggins. E singurul care le-a vazut, le-a citit si le-a tradus. Ulterior le-a depus intr-o camera din piramida lui Keops, la fel, singurul care a intrat vreodata in ea.
2 - Ipochimenul de mai sus nu este primul si nici original in cadrul povestii. Date despre aceleasi table apar (pentru prima oara!) intr-un manuscris arab de prin secolul IX sau X, Secretul Secretelor. Autorul pretinda ca sursa informatiei ar fi Aristotel sau Alexandru Macedon. De remarcat ca, la fel precum Doreal/Doggins, nimeni altcineva nu certifica legatura dintre Aristotel si tablite.
Am rezumat, insa cine are chef si timp de pierdut poate depana intreg firul povestii, pentru ca fix asta e, o poveste, un basm.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

fiulploii

Citat din: AdarM din  23 Martie 2013, 22:46:19
..E ca si cum ti-as spune ca la Muzeul National de Istorie, in subsol, gasesti cosciugul lui Verde Imparat, unchiul lui Harap-Alb.
Un comentariu din partea unora ar fi cam asa:
- De unde stie tipul lucrurile astea?
- Trebuie sa aflam cine a vorbit.
- Bine ca nu a zis  si de busteanul ielelor sau palosul lui Iovan-Iorgovan si ''plugul'' cu care Novac a tras brazda.
- Ssssttt ...


Nu stiu ce mai e nou in Egipt insa sunt curios daca arabii au gasit ceva ca doar au bagat buldozerele la ''moscheea cubului negru''  :-D