Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine sînt CREATORII misterioaselor CROP CIRCLE?

Creat de calator astral, 21 Mai 2010, 13:18:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Citat din: jean din  03 Aprilie 2012, 21:24:35
Ma intreb cum s-ar putea realiza imprimarea unui desen pe sol cand, spre exemplu, statia spatiala internationala se deplasează cu 10 kilometri pe secundă, adică 36.000 de km pe oră.
Cum nu poate face acest lucru in mai multe treceri pentru ca mereu este in alt loc, inseamna ca ar trebui imprimat desenul in cursul unei singure treceri. Daca intr-o secunda parcurge 10 Km, inseamna ca prntru realizarea unui desen ar avea nevoie de miimi de secunda daca ne gandim ca un desen este format din linii de puncte.Si daca mai timem cont si de distanta de la statie la sol.....Timpul strabatut de acele semnale....  :?
Deci chestia cu ,,imprimanta scalara" este o mare vrajeala, este un virus.
Dar nu stiu de ce imi pierd timpul cu ceva  care in mod evident este fals. Nu mai credeti toate prostiile, cercetati si voi si ganditi. :o

O sa fiu nitel mai mult off-topic,si o sa postez 2 fotografii,absolut irelevante pentru discutia de fata,dar interesante din cateva puncte de vedere.E vorba de fotografii facute de mine prin 2009,la niste cercuri de iarba verde.Nu o sa intru in fro polemica vizavi de modul de producere/aparitie al acestor cercuri,ci doar vreau sa remarcati anumite "similitudini" intre cercuri...in prima poza,si un exemplu clar de pareidolia,sau nebunie temporara a bacteriilor,in  doua poza... :-[
   Sigur ca nu pooooooate exista nici o legatura intre astfel de cercuri si fro imprimanta "portabila"...da tare mi se pare mie ca, "capul de printare" avea o "problema"... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

zana@M

#31
Cu toate că există multe teorii care explică crearea acestor cercuri, nici una nu explică într-un mod satisfăcător acest lucru. Evidenţa cea mai convingătoare probabil că vine din secvenţe video arătând mici globuri de lumină albă strălucitoare în preajma cercurilor. Multe din aceste lumini au fost filmate ziua şi obiectele par să se deplaseze cu un scop anume şi în mod inteligent, este posibil ca aceasta să fie o indicaţie a unei legături dintre formarea cercurilor şi aceste globuri de lumină?
UFOs making crop circles
Este oare o facatura acest video//?
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

alx

Citat din: zana@M din  03 Aprilie 2012, 22:45:55
Cu toate că există multe teorii care explică crearea acestor cercuri, nici una nu explică într-un mod satisfăcător acest lucru. Evidenţa cea mai convingătoare probabil că vine din secvenţe video arătând mici globuri de lumină albă strălucitoare în preajma cercurilor. Multe din aceste lumini au fost filmate ziua şi obiectele par să se deplaseze cu un scop anume şi în mod inteligent, este posibil ca aceasta să fie o indicaţie a unei legături dintre formarea cercurilor şi aceste globuri de lumină?


Esti prea "tanara" pe forumul asta,asa ca te iert,de data asta... :D
Pana una-alta,arunca o privire aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1361.msg15923.html#msg15923
Si apoi imi spui ce parere ai...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Intrebare: La ce ne ajuta sa stim cine creeaza cercurile?
:roll:

alx

Citat din: fiulploii din  04 Aprilie 2012, 01:06:13
Intrebare: La ce ne ajuta sa stim cine creeaza cercurile?
::)

In acest caz,exista o relatie de cauzalitate foarte stransa intre "cine" si " de ce".Adica ,daca cel putin una din intrebarile astea,oricare dintre ele, are raspunsul cunoscut,atunci poate fi intuit si raspunsul la cealalta intrebare...Si sigur ca cel mai simplu este sa te intrebi :" cine face cercurile astea?"...pentru ca raspunsul la cealalta intrebare:"de ce le face?" s-ar putea sa fie muuult mai complex,si mult mai...percutant... ;D
multumit?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

uforever

Citat din: zana@M din  03 Aprilie 2012, 22:45:55
Cu toate că există multe teorii care explică crearea acestor cercuri, nici una nu explică într-un mod satisfăcător acest lucru. Evidenţa cea mai convingătoare probabil că vine din secvenţe video arătând mici globuri de lumină albă strălucitoare în preajma cercurilor. Multe din aceste lumini au fost filmate ziua şi obiectele par să se deplaseze cu un scop anume şi în mod inteligent, este posibil ca aceasta să fie o indicaţie a unei legături dintre formarea cercurilor şi aceste globuri de lumină?
UFOs making crop circles
Este oare o facatura acest video//?

Cei care au facut fake-ul, nu numai ca au recunoscut, dar sunt uimiti de oamenii care inca mai cred ca e pe bune :lol: Cand ceva se intipareste in capul oamenilor, nu-l mai scoti nici cu antibiotice. :lol: Exact acelasi lucru sa intamplat si cu filmarea creaturi Big Foot (una dintre ele).

Ganditorul

#36
Nu cred ca prima intrebare trebuie sa fie "CINE" ci mai degraba "DE CE".
Pe de alta parte faptul ca filmul este din 2 segmente unite nu semnifica faptul ca este un fals. Sa spunem ca am ceva experienta video si pot spune ca :
1. Calitatea imaginii e slaba pt ca e facut pe timp de lumina scazuta (seara, dimineata, noaptea) si pentru ca filmarea este rezultatul unei actiuni de supraveghere . Adica consum ca prostul 1 - 2 - 30 de casete (ca e pe caseta nu pe memorie compacta) ... si nu obtin nimic. Schimb stilul, scade entuziasmul si dau filmarea pe "long play". Si uite ca, dupa "n" zile de supraveghere, pe caseta 25 gasesc formarea cercurilor. pun o imagine neutra (ca sa arat cum era la inceput lanul de grau) si pe urma lipesc partea interesanta ca sa se observe fenomenul. (chiar daca operatorul era "la aparat" in timpul filmarii ma indoiesc ca in momentul aparitiei fenomenului mai are cineva chef si timp sa comute camera de filmare pe calitate ridicata. cel mult poti da un zoom, injurand in gand ca ai fost prins nepregatit )

2. Cat despre "recunoasterea" ca a fost un fals ... ok. Hai sa facem si noi unul si-l postam pe un site care scoate bani din "nr de accesari". Poate face cineva un desen asa complex in lanul de grau (cu bete si sfoara cum explica cineva ca se poate face ... prezentand un desen rudimentar si stangaci pe teren ) ? Pe mine ma pune in incurcatura faptul ca desene atat de complexe apar noaptea, fara sa lase urme de acces catre zona de desen, intr-un timp relativ scurt ... in timp ce carcotashii nu pot face un desen cat de cat frumos si precis nici la lumina zilei. Asa ca "recunoasterea" ar fi un rezultat mai degraba din zona - "recunoasteti" ca e fals ca sa nu va luati sutul in bot.

3. Nu am vazut pana acum o analiza clara, la un laborator criminalistic, a firului de pai turtit. Adica structura/textura paiului a fost distrusa sau nu, exista urme de teemperatura ridicata, de incarcare electrostatica, de scadere/crestere a umiditatii etc etc - cata nu se pot determina la un astfel de laborator. Toate "judecatile" emise de mari savanti care studiaza fenomenul se reduc la pareri emise acolo, la fata locului. Oare chiar nu le da voie proprietarul sa ia 10 paie la analiza ? Si acest "amatorism" voit  ridica semne de intrebare, pentru ca pare mai mult o actiune de "perdea de ceata".
Parerea mea...

alx

#37
Citat din: Ganditorul din  04 Aprilie 2012, 10:08:33


2. Cat despre "recunoasterea" ca a fost un fals ... ok. Hai sa facem si noi unul si-l postam pe un site care scoate bani din "nr de accesari". Poate face cineva un desen asa complex in lanul de grau (cu bete si sfoara cum explica cineva ca se poate face ... prezentand un desen rudimentar si stangaci pe teren ) ? Pe mine ma pune in incurcatura faptul ca desene atat de complexe apar noaptea, fara sa lase urme de acces catre zona de desen, intr-un timp relativ scurt ... in timp ce carcotashii nu pot face un desen cat de cat frumos si precis nici la lumina zilei. Asa ca "recunoasterea" ar fi un rezultat mai degraba din zona - "recunoasteti" ca e fals ca sa nu va luati sutul in bot.



E...exagerat sa spui ca nu poate face nimeni un astfel de desen,folosind bete si sfoara...la o cautare simpla cu goagal,gasesti foarte multe exemple de astfel de cercuri facute de om...
How to Make a crop circle Longwood Warren pt1
How to make a crop circle
nu vreau sa dau mai multe exemple,le gasesti cu duiumul pe net...

Citat din: Ganditorul din  04 Aprilie 2012, 10:08:33
3. Nu am vazut pana acum o analiza clara, la un laborator criminalistic, a firului de pai turtit. Adica structura/textura paiului a fost distrusa sau nu, exista urme de teemperatura ridicata, de incarcare electrostatica, de scadere/crestere a umiditatii etc etc - cata nu se pot determina la un astfel de laborator. Toate "judecatile" emise de mari savanti care studiaza fenomenul se reduc la pareri emise acolo, la fata locului. Oare chiar nu le da voie proprietarul sa ia 10 paie la analiza ? Si acest "amatorism" voit  ridica semne de intrebare, pentru ca pare mai mult o actiune de "perdea de ceata".
Parerea mea...

Cred ca filmul urmator iti va raspunde la multe intrebari...si te rog sa urmaresti de pe la minutul 40,unde arata exact cum s-a facut filmarea aceea din lanul de grau...
Crop Circles - Is It Real? - National Geographic Channel

Citat din: Ganditorul din  04 Aprilie 2012, 10:08:33
Nu cred ca prima intrebare trebuie sa fie "CINE" ci mai degraba "DE CE".
Pe de alta parte faptul ca filmul este din 2 segmente unite nu semnifica faptul ca este un fals. Sa spunem ca am ceva experienta video si pot spune ca :
1. Calitatea imaginii e slaba pt ca e facut pe timp de lumina scazuta (seara, dimineata, noaptea) si pentru ca filmarea este rezultatul unei actiuni de supraveghere . Adica consum ca prostul 1 - 2 - 30 de casete (ca e pe caseta nu pe memorie compacta) ... si nu obtin nimic. Schimb stilul, scade entuziasmul si dau filmarea pe "long play". Si uite ca, dupa "n" zile de supraveghere, pe caseta 25 gasesc formarea cercurilor. pun o imagine neutra (ca sa arat cum era la inceput lanul de grau) si pe urma lipesc partea interesanta ca sa se observe fenomenul. (chiar daca operatorul era "la aparat" in timpul filmarii ma indoiesc ca in momentul aparitiei fenomenului mai are cineva chef si timp sa comute camera de filmare pe calitate ridicata. cel mult poti da un zoom, injurand in gand ca ai fost prins nepregatit )
Intamplarea face ca si eu am ceva experienta in editarea video,aprox.20 de ani...si am zis ca e fals de la prima vizionare...stiu exact cum s-ar putea face asa ceva,si daca gasesti un lan de grau unde sa ne putem face de cap,iti arat pe viu... ;D
Cat despre restul obiectiilor tale,sper ca filmul de mai sus e edificator.

LE  Sigur,nu vreau sa se inteleaga ca eu sustin ca TOATE cercurile din lanurile de grau sunt false...departe de mine asa idee...eu doar spun ca multe dintre ele sunt facute de mana omului...daca nu toate... >:D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

#38
La experienta pe care o ai in procesare video nu vreau sa intru in discutii speculative cu tine. Ai dreptate. dar hai sa fiu un pic avocatul variantei extraterestre :
Probabil ca ai observat "unghiul inchis" in care se face demonstratia ... si "unghiul larg" al filmului de care vb. Dar astea sunt amanunte - au facut ei cumva ca fulgii aia albi sa zboare in cerc si sa dea si impresia de adancime a zborului. (cum au facut totusi desenul pe teren ... ca banuiesc ca prima proba  a fost sa duca pe cineva la fata locului sa vada desenul care sa valideze minunea)

Dar totusi inca nu am vazut o analiza la microscop a unui fir de pai dintr-un desen complex - nu aburelile alea de desen facute cu shipca.
Nu conteaza ca la lumina zilei carcotashii nu reusesc sa "calce" atat de bine paiele cum le calca aia de le fac noaptea. Nu conteaz nici faptul ca alinierile in unghi si in linie dreapta nu sunt asa de performante in demonstratia la lumina zilei.
Faptul ca desenul "echipei" la lumina zilei seamana un pic cu desenul facut in timpul noptii nu inseamna ca sunt identice ca performanta si ca perfectiune. Daca "echipa" care demonstraza falsitatea teoriei extraterestre sau energetice a desenelor este tot una cu echipa care le face noaptea ar trebui sa realizeze un desen identic - complex si perfect - ca si cel de peste noapte (ca doar tot ei le-au facut pe amandoua). Cele cateva cercuri ... sunt chiciuri.
Si eu pot sa fac o "Mobra" sa arate ca o "Honda" ... dar asta nu insemna ca ai curajul sa mergi cu ea prin Bucuresti !
Pe de alta parte e greu de crezut ca ani buni de zile nimeni nu a putut sa identifice momentul si echipa care face cercuri (ma refer la cele aparute la inceput). Chiar asa de "secretosi" sa fi fost cei care faceau aceste desene ? Nu s-a gasit nimeni sa-i vada ? N-a observat nimeni straini in zona, masini, faruri ... chiar nimic, timp de 10 ani ? Nici vacarul, nici laptarul si nici "tanti Leana" ? Nu s-a dus nimeni la ziar sau TV sa ia un ban in plus pt ca stie cine face desene in lanul de grau ? Asa de patrioti sa fie TOTI din preajma lanurilor de grau in care au aparut desene - si sa taca din gura doar ca sa aiba satul lor parte de publicitate ? Sau "desenatorii" sunt frati cu James Bond, 007 - si sunt pregatiti sa fie mereu "invizibili ?

P.S. oricum, daca ai timp si placere fa un fals film de acelasi gen si posteaza-l pe net - sa avem si noi cercurile noastre extraterestre in lanul de grau. Poate asa se apuca lumea si cultiva, si pe aici pe la noi, lanurile care stau parloaga. multumesc anticipat pt efort.

zana@M

Citat din: alx din  03 Aprilie 2012, 22:52:48
Esti prea "tanara" pe forumul asta,asa ca te iert,de data asta... :D
Pana una-alta,arunca o privire aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1361.msg15923.html#msg15923
Si apoi imi spui ce parere ai...

Am ramas datoare cu un raspuns .Am omis sa scriu sursa   , ce inteleg eu din link-ul dat de tine  ?N-am gasit  acest topic cand am ''peregrinat'' pe RUFOn sper sa nu crezi ca am furat acest filmulet de aici!!!! :?
Sursa mea este de aici...http://www.spiritus.ro/RAZVAN/cercuri_din_lanuri.htm ,
cel ce a deschis acest topic tot de aici s-a informat.


Deschide si  tu acest link  este interesant.....http://ineditromania.blogspot.com/2012/02/desene-in-zapada.html
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Ganditorul

#40
Zona@M ne-a dat un linck extrem de interesant. Spuneam mai sus ca nu exista studii asupra solului sau a firului de grau ... Dar iata ce se spune despre solul si firele de grau ce sunt in zona desenelor (si subscriu la aceasta parere aproape 100% - origine terestra a desenelor, autori... nevazuti/nestiuti, entitati energetice inteligente ...) :

" Meşteri nevăzuţi?
Cea mai tentantă rămâne, desigur, ipoteza făuririi acestor desene de mâini umane pricepute. Uşor de zis, greu de demonstrat! Este adevărat că au fost depistate şi câteva falsuri, facute de nişte teribilişti, în scop publicitar. Dar uşurinţa cu care au fost imediat depistate de către specialişti arată că ele erau doar nişte slabe imitaţii ale stilului ORIGINAL. O formaţiune ORIGINALĂ este întotdeauna o forma completă, perfectă. Ea modifică structura solului şi creează un câmp electromagnetic intens. Culcarea spicelor nu se datorează unui procedeu mecanic, ci unuia de încălzire din interior al tulpinii plantei, care se înmoaie temporar pentru a se îndoi la orizontală uşor, fără a fi ruptă. Analiza microscopică a revelat existenţa unor bobiţe de material magnetic în spice, a căror densitate scade liniar de la centru spre marginea formaţiunii. Dacă cineva ar pretinde că el a făcut o astfel de formaţiune, considerată a fi ORIGINALĂ, orice savant ar fi curios să afle CUM! Căci nu există metode cunoscute care să redea aceste efecte complexe integral.

Dacă formele grafice din lanuri ar fi opera unor oameni, cum se face că nimeni nu i-a văzut până acum, după apariţia a mii de astfel de desene în toate colţurile globului (SUA, Canada, Germania, Anglia, Franţa, Olanda etc)?! Ce interes ar putea avea o astfel de ipotetică echipă de "desenatori în lanuri" să cheltuiască atâta energie, folosind o tehnologie necunoscută şi nici măcar să nu îşi dezvăluie identitatea?! Mai mult, fenomenul nu este cu totul de dată recentă, ci a fost înregistrat şi de cronicile secolului 17 în Anglia şi Germania, când oamenii îngroziţi credeau că cercurile apărute în lanuri sunt rodul demonilor şi al vrăjitoarelor. Cam puţin probabil ca echipa de "desenatori" teribilişti să fi supravieţuit incognito atâtea secole!

Desenele nu apar întotdeauna "peste noapte". Un pilot care survola Stonehenge s-a întors deasupra zonei după 30 minute, văzând şi filmând o formaţiune care nu exista acolo înainte. Apăruse într-un interval de jumătate de oră, ziua în amiaza mare, lângă o şosea circulată! S-au relatat şi cazuri când timpul de apariţie a fost de sub un minut!..."


Site-ul ofera si alte ipoteze interesante - cea mai atractiva fiind aceea ca aceste desene apar cu atat mai des cu cat interesul pentru ele este mai mare, cu cat genereaza discutii intre oameni, fotografii, filmari, studii. Cine stie... poate apar si la noi anul asta daca vom discuta destul de mult si daca vom avea destule lanuri de grau cultivate.
Interesanta este si clasificarea pe ani a desenelor, din 1995 pana prin 2002.
Ce mesaj vor sa transmita misteriosii autori ai desenelor inca nu stim. Dar mai vb despre asta dupa ce apar si la noi aceste desene - pentru ca am convingerea ca anul acesta desenele vor aparea si in lanurile de grau ale Romaniei ( :rainbow: )
sursa : http://www.spiritus.ro/RAZVAN/cercuri_din_lanuri.htm

alx

#41
Citat din: zana@M din  11 Aprilie 2012, 07:59:07
ce inteleg eu din link-ul dat de tine  ?N-am gasit  acest topic cand am ''peregrinat'' pe RUFOn sper sa nu crezi ca am furat acest filmulet de aici!!!! :?

Imi pare rau ca nu ai priceput,dar nu vad ce era greu de priceput...in topicul respectiv se discuta cu EXACTITATE  de filmul pus de tine,si existau acolo niste explicatii pertinente vizavi de credibilitatea acelui film.Eu am asa o banuiala ca nu ai citit topicul respectiv,pt ca daca ai fi facut-o,nu ai mai fi pus intrebarea...
   Mai apoi,doar cu 3 posturi mai sus este un film recomandat sa fie vazut mai ales de cei care sustin ca aceste cercuri sunt facute de OZN-uri,si in acest film(cel de la National Geografic),de pe la minutul 40 iti arata exact cum s-a facut filmul postat de tine,si cum a fost TRUCAT!

cat despre sursa ta,sper ca-miu dai voie sa ii cred pe aia de NG si sa il las pe musiu razvan cu pasarelele lui...



Iar despre cercurile din zapada...ar fi fost un subiect EXTREM  de interesant,daca nu ar fi existat urme care sa faca legatura intre cercuri...atata timp cat exista urmele alea,da-mi voie sa cred ca sunt "man-made".


Citat din: Ganditorul din  11 Aprilie 2012, 08:54:57
Zona@M ne-a dat un linck extrem de interesant. Spuneam mai sus ca nu exista studii asupra solului sau a firului de grau ... Dar iata ce se spune despre solul si firele de grau ce sunt in zona desenelor (si subscriu la aceasta parere aproape 100% - origine terestra a desenelor, autori... nevazuti/nestiuti, entitati energetice inteligente ...) :

" Meşteri nevăzuţi?
Cea mai tentantă rămâne, desigur, ipoteza făuririi acestor desene de mâini umane pricepute. Uşor de zis, greu de demonstrat! Este adevărat că au fost depistate şi câteva falsuri, facute de nişte teribilişti, în scop publicitar. Dar uşurinţa cu care au fost imediat depistate de către specialişti arată că ele erau doar nişte slabe imitaţii ale stilului ORIGINAL. O formaţiune ORIGINALĂ este întotdeauna o forma completă, perfectă. Ea modifică structura solului şi creează un câmp electromagnetic intens. Culcarea spicelor nu se datorează unui procedeu mecanic, ci unuia de încălzire din interior al tulpinii plantei, care se înmoaie temporar pentru a se îndoi la orizontală uşor, fără a fi ruptă. Analiza microscopică a revelat existenţa unor bobiţe de material magnetic în spice, a căror densitate scade liniar de la centru spre marginea formaţiunii. Dacă cineva ar pretinde că el a făcut o astfel de formaţiune, considerată a fi ORIGINALĂ, orice savant ar fi curios să afle CUM! Căci nu există metode cunoscute care să redea aceste efecte complexe integral.


Am mai scris la un moment dat pe un topic ca a existat o tentativa a celor de la MIT de a reproduce aceste "proprietati"...in fapt a fost vorba de doar cativa studenti.Nu gasesc filmul,insa exista o analiza a acestei incercari,a carei rezultate sunt destul de controversate...insa metoda merita studiata...aveti aici linkul: http://www.cropcirclesecrets.org/discovery2.html

Nu zic ca au reusit IN TOTALITATE sa reproduce aceste caracteristici speciale ale cercurilor,dar atata timp cat exista cel putin o modalitate de a obtine aceste efecte,prefer sa nu ma pronunt vizavi de originea acestor cercuri...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

horia2008

Citat din: alx din  11 Aprilie 2012, 20:37:43
Iar despre cercurile din zapada...ar fi fost un subiect EXTREM  de interesant,daca nu ar fi existat urme care sa faca legatura intre cercuri...atata timp cat exista urmele alea,da-mi voie sa cred ca sunt "man-made".
Alx, ai certat-o pe zana, dar ti-a scapat si tie  :lol: ca in link-ul zanei se specifica ca sunt man-made de catre artista Sonja Hinrichsen si cativa voluntari care se si vad umbland pe acolo in video-clip..... :roll:


alx

#43
Citat din: horia2008 din  11 Aprilie 2012, 20:53:50
Alx, ai certat-o pe zana, dar ti-a scapat si tie  :D ca in link-ul zanei se specifica ca sunt man-made de catre artista Sonja Hinrichsen si cativa voluntari care se si vad umbland pe acolo in video-clip..... ::)
am circumstante atenuante...nu am intrat de loc pe link!  ;D asta pt ca pozele erau suficient de elocvente,si nu am atata timp incat sa citesc tot ceea ce se scrie pe net(ca sa nu mai vb ca trebuie sa citesc posturile de pe aici)...efectiv,am vazut pozele si am decis ca in nici un caz nu merita 5-10 minute din timpul meu.
Si daca e pe asa,poate ca ii sterg pozele alea,pt ca sunt off-topic!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D   (glumesc,bineinteles)
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

horia2008

Ca sa inchei eu offtopic-ul :oops:, poate nu merita, cum zici, dar nici nu strica de dat o geana, depinde de dispozitie; e bun de clatit ochii si mintea, iar zana (fara sa fiu rautacios) se pricepe la astea, chiar si offtopic (asa mai soft  :|), fata de alte offtopic-uri....(nu c-ar trebui incurajate...)