Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cel mai mare crop circle de pe Terra

Creat de calator astral, 20 Mai 2010, 20:45:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral

Va invit sa comentati acest crop circle,deosebit de frumos si de altfel cel mai mare pîna la ora actuala :



k3t3lin

@calator astral, nu stiu daca ar fi foarte multe de spus...Intr-adevar este cel mai mare crop circle din lume, avand dimensiuni impresionante: 530x450 de metri. Daca ar fi facut de oameni, ar insemna o munca colosala dusa de cateva zeci,poate chiar sute de oameni si un proiect minutios de luni intregi... probabil cineva ar fi observat toate aceste desfasurari de forte...

Desi nu explica, ci dimpotriva, adanceste si mai mult misterul, poate filmul de mai jos ar putea aduce elemente noi in discutie.

http://www.youtube.com/watch?v=Ql1PPkZiHl8&feature=related

padme

Da, este foarte frumos si foarte bine realizat. Eu am vazut ceva interesant aseara: in timpul unei emisiuni cu si despre crop circle s-a facut urmatoarea demonstratie: una echipa care sustine ca face crop circle de 16 ani, un matematician, un camp pus la dispozitie de proprietar. Matematicianul a fost rugat sa aleaga o figura care sa fie reprodusa pe camp, el a creat un fractal de cercuri, tipul fiind pasionat de geometrie. Greu de realizat. Echipa avea la dispozitie cca. 4 ore, atat dura intunericul de la apus si pana la rasarit. Dimineata, surprize, surprize, desenul era realizat frumos pe camp, vazut din elicopter.Deci, ... Nu degeaba studiaza niste oameni care este diferenta dintre aceste cercuri!

k3t3lin

Padme, cum am spus si mai sus, se pot realiza cu usurinta cercurile, daca ai o echipa, cu atat mai mult, daca are si o experienta de 16 ani cum spui tu ca aveau cei din emisiune... Totusi, una e sa realizezi figuri geometrice elementare, care doar arata bine, insa nu exprima nimic concret si alta e sa construiesti un desen complex cum e cel postat de calator astral.

Problema cea mai mare, dupa parerea mea, in cazul constructieii acestor "crop circles" nu o reprezinta modalitatea practica de realizare, ci perspectiva. In sensul ca cercurile de pe aripile fluturelui se pot realiza fara o asistenta "de sus", din aer, insa conexiunea lor logica astfel incat impreuna sa creeze un tot unitar,inteligibil mi se pare imposibil de realizat doar de la sol.

padme

Tu ai impresia ca desenul facut de respectivii avea 2mp?. Daca l-ai fi vazut si desenul respectiv ti s-ar fi parut imposibil de realizat doar de la sol, asa mi s-a parut si mie, dar se pare ca au masurat si au facut! Totusi nu cred ca au dat foarte multe detalii legate de masuratori si modul de realizare, de alfel nu i-a filmat nimeni pe intuneric, doar cateva imagini,  se vedeau doar niste umbre care se misca pe camp, cred ca a fost facut intentionat ca sa nu dea idei! Cred ca in realizarea acestor... imagini, un rol foarte important il joaca vederea in spatiu!

abyss


padme


calator astral

padme: tu dai o explicatie cu un film unde se executa (toata noaptea!) un cerculet de vreo zece metri de diametru, iar catalin te-a atentionat ca cel postat de mine are 540 m / 450 m ....nu esti serios.

padme

#8
4 ore ti se pare toata noaptea?? Si ala e un cerculet?? Eu nu am zis ca omul tau fluture e mic sau mare, am zis doar ca si cele mai complexe desene pot fi executate de oameni! Fiecare crede ce vrea pana la urma, nu am zis ca stiu eu!

Si sunt foarte serioasa

abyss

nu stiu unde sa strecor acest subiect asa ca il parasutez aci
:ufo:


The Crop Circle Ship - http://www.cropcircleship.com/

ce parere aveti?

Xanadron

#10
Filmul italienilor m-a convins doar de un lucru de care eram de mult convins :roll: - faptul ca oamenii pot face "crop-circles" de dimensiuni relativ reduse si cu o complexitate a "mesajului" asemenea. Fiindca alaturarea aia de cercuri si... cerculetze :-P nu-i vreo chestie prea complicata, spre deosebire de alte configuratii geometrice figurate in numeroasele crop-circles... hai sa le zicem "veritabile".

Las acum la o parte si comentarea deosebirilor evidente privind acuratetzea executiei ori modul de inclinare a spicelor sau a radioactivitatii/carbonizarii superficiale a lor in anumite cazuri - care prezinta, dupa cum bine stiti (sau nu stiti poate? :lol:), particularitati stranii in crop-circle-urile ce par a fi facute de oricine altcineva decit de "amatorii de farse" !!!!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#11
Citat din: @biss din  21 Mai 2010, 16:43:26
nu stiu unde sa strecor acest subiect asa ca il parasutez aci
:ufo:


The Crop Circle Ship - http://www.cropcircleship.com/

ce parere aveti?
Foarte interesant...
Desi informatiile astea nu ne scot din faza de speculatii.
Io cel putin n-am inca suficiente date ca sa pot concluziona CINE ar fi de fapt autorii crop-circles. :?
Excluzind din start (cu mici exceptii) amatorii de farse ori publicitate facila.
Ma gindesc, evident,  si la autori... umani, dar aflati la inalte (si oculte  8-)) niveluri de decizie, fiindca ceea ce exista acum pe orbita Terrei (man-made, cu sau fara ajutorul E.T.) permite "fabricarea" lejera si aproape instantanee a oricitor crop-circles, oricit de complexe s-ar dori.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

k3t3lin

Xanadron, cum adica "ceea ce este pe orbita permite fabricarea lejera a acestor crop circles"?

calator astral

Da! pot fi executate de oameni normal, asta e subiectu ultimei mele postari, te invit sa descoperi CUM putem eventual realiza acest tip de desen complex & de dimensiuni exceptionale.Dar cu tristete constat ca,unilateral, ca de obicei nu vezi & nu auzi ce-ti soptesc ceilati pe aici...citeste padme, asculta padme, treci prin toate mesajele postate de altii ca rata prin apa...
uite unde a spus catalin dimensiunile alea:
Citat din: k3t3lin din  20 Mai 2010, 22:20:06
@calator astral, nu stiu daca ar fi foarte multe de spus...Intr-adevar este cel mai mare crop circle din lume, avand dimensiuni impresionante: 530x450 de metri. Daca ar fi facut de oameni, ar insemna o munca colosala dusa de cateva zeci,poate chiar sute de oameni si un proiect minutios de luni intregi... probabil cineva ar fi observat toate aceste desfasurari de forte...
serioasa?! ooo...scuze padme, credeam ca esti de genul Om....din obisnuinta îi tratez pe toti la masculin, iarta-ma si tu.

padme

Vezi ca esti in urma... rau! Am vazut ca am gresit si m-am corectat, de fapt ce am scris initial nici nu mai apare pt ca este sters/delete/cancel.. in al doilea rand, tu o tii pe a ta ca cercurile sunt facute de alte entitati -

Citat din: calator astral din  21 Mai 2010, 18:18:15
Da! pot fi executate de oameni normal, asta e subiectu ultimei mele postari, te invit sa descoperi CUM putem eventual realiza acest tip de desen complex & de dimensiuni exceptionale.

Poate vrei sa spui al ultimului topic deschis de tine, regizat de tine, filmat de tine:))))))))))

Citat din: calator astral din  21 Mai 2010, 18:18:15
credeam ca esti de genul Om....

Da sunt de specia om, de genul... femela! :))))))))))))