Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ne vom muta oare joburile intr-un spatiu virtual ?

Creat de kitzkhan, 20 Mai 2010, 15:18:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kitzkhan

salut, sper ca nu am postat aiurea...

Azi am descoperit un joculete ce se joaca utilizand browserul, conceptul este destul de ingenios , ceva gen E-republik daca stiti despre ce este vorba. Adica o economie reala, unde poti sa-ti faci o firma, angajezi lume, etc..

Ce este mai interesant este faptul ca poti sa-ti scoti profitul din joc.

Va astept in joc

http://www.anno1777.com/index.php?i=14180 (zalmoxe)

Si sa revin la intrebare, tot mai des vad lucruri de genul asta, exemplele sunt multe: project entropia(planet calypso) , diverse situri pay / click , ... oare in viitor toti o sa muncim doar virtual ? mancarea fiindu-ne asigurata de roboti ?


spooky

E in puterea noastra sa NU. :)

Nu ai mentionat poate unul dintre cele mai importante jocuri (daca mai poate fi numit joc) online: SecondLife.
Un alt joc care imi vine in minte este Eve Online.

Astfel de jocuri chiar genereaza afaceri virtuale si sunt persoane care traiesc din asa ceva, adica vand tot felul de produse si servicii virtuale pe care le muncesc, construiesc, castiga in lumea virtuala... si le vand pe bani reali.

Si ca sa completez raspunsul meu initial, unii (multi) o fac deja.

PS: Subiect mutat la cafenea...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984