Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Întîlnire cu al 7lea Dzogchen Rinpoche,Jigme Losel Wangpo.

Creat de calator astral, 06 Mai 2010, 14:43:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral

Citat din: StarDust din  08 Mai 2010, 12:26:43
Probabil ca liderii sprituali budisti (numai cei f. evoluati) nu se rad pe cap. Probabil ca sa fie recunoscuti de confratii lor :D Asta ar fi o noutate pe care o aflu acum! Interesant e ca acesti "budisti" raspandesc adevaruri contra cost. O fi o noua meserie si asta...




da, ei se simt investiti de o misiune Universala, scopul lor este sa asigure haleala si educatie celor 3 000 (trei mii!) de calugari, mi-au propus sa "sponsorizez" un tînar tibetan, cît pe ce sa cad în capcana (aveam speranta ca sigur nu va îndrazni sa ascunda unele informatii binefacatorului sau  :wink: dar m-am sucit, ca am si eu o mie si una de probleme...uite cam cum se prezinta saitu lor, e frumos, dar incomplet în informatiile alea pe care le cautam cu totii...:

http://www.dzogchenmonastery.com

se vorbeste mult despre aceasta mînastire, cica ar avea un rol important de jucat în 2012...:

http://prophecy2012prediction.blogspot.com/2008/06/oracle-priestess-of-tenma-goddesses.html

uite manastirea unde se pare ca se "odihnesc" occidentalii avizi de initieri în lumea Spirituala si unde anume e situata:














au fost fotografiate unele manifestari energetice :






StarDust

Bun, dar in afara discutiei tale cu ucenicul lui Dzogchen, maestrul insusi cam despre ce a vorbit la conferinta? Tot despre sponsorizari si secrete car nu pot fi relevate? Am inteles in principiu ca trebuie sponsorizati toti occidentalii care s-au pripasit in jurul manastirii si care probabil acum au rang de calugari... (cel putin eu cu impresia asta am ramas). Mie mi se pare ca vand povesti pe paine, nu altceva... Din cate stiu eu, toti calugarii budisti isi asigura singuri traiul muncind in jurul manastirilor, toti fara exceptie, iar munca asta face parte din insasi modul lor de viata, munca combinata cu meditatii.

P.S. Melodia de pe site-ul lor e superba :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

calator astral

da, e oarecum mistic saitu lor....Îmi pui niste întrebari,stardust, de fiecare data,na! sunt obligat sa dezvolt si sa ating unele probleme personale...Maestrul tibetan ma fixa si crede-ma,desi subiectul anuntat era "Mânastirea & occidentalii care aleg viata monahala", a vorbit exclusiv de...GELOZIE, de necesitatea de a fi echilibrat si stoïc în fata tradarii si de a nu reactiona cu violenta,a dat unele metode de meditatie&respiratie pentru a accepta inacceptabilul.

StarDust

Nu te-a intrebat nimeni despre detalii personale, telenovelele nu ne intereseaza. Te-am intrebat despre ce s-a discutat acolo si puteai raspunde scurt, fara alte detalii.

Citat din: calator astral din  08 Mai 2010, 13:52:51
...subiectul anuntat era "Mânastirea & occidentalii care aleg viata monahala", a vorbit exclusiv de...GELOZIE, de necesitatea de a fi echilibrat si stoïc în fata tradarii si de a nu reactiona cu violenta,a dat unele metode de meditatie&respiratie pentru a accepta inacceptabilul...

Atat, era suficient!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Shadowman

Citat din: calator astral din  08 Mai 2010, 13:52:51
a vorbit exclusiv de...GELOZIE, de necesitatea de a fi echilibrat si stoïc în fata tradarii si de a nu reactiona cu violenta,a dat unele metode de meditatie&respiratie pentru a accepta inacceptabilul,gelozie, da, m-am luat cu mîinile de cap, asta a fost subiectu timp de o ora jumate si m-a uimit peste masura, avînd în vedere ca participantii aveau toti peste 60 de ani, repet doar eu eram mai tînar, asa ca am luat mesaju lui ca pe o atentionare directa & personala...
Asta a fost subiectu: acceptarea inevitabilului ca pe un DAR, o noua cale deschisa spre o Schimbare....straniu.

Interesant...Ce-o sa faci in fata altor "coincidente" ?  :roll:

 

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY