Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Observaþie ISS Buftea (ex OZN Buftea 01.05.2010)

Creat de DeReLiCt, 02 Mai 2010, 18:41:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DeReLiCt

Am filmat aseara un obiect care era foarte stralucitor si care se deplasa incet. Evenimentul a fost observat de mine si inca 2 persoane. Nu putea fi un avion deoarece unde eram eu era culoar de aterizare si toate avioanele zburau la o altitudine foarte joasa cu trenul de aterizare iluminat iar obiectul se afla la o altitudine mai ridicata, nu scotea nici un sunet si la un moment dat a incetinit cateva secunde, apoi a marit viteza, a mai mers cateva secunde , pe urma s-a oprit tot cateva secunde si apoi a plecat mai departe. Observatia nu a durat mai mult de 2 minute.

Zona evenimentului - Palatul Stirbei din Buftea, ora ~ 21:25 - 21:30.

Atasez o poza facuta din greseala (inainte sa activez filmarea) si filmarea (care din pacate este de o calitate proasta - facute cu un iPhone - va rog sa scuzati comentariile audio :)).

A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

StarDust

#1
Salut, era ISS, ieri la ora 21:22 a inceput sa fie vizibila, pana la 21:32. A trecut pe deasupra Romaniei. A avut magnitudinea aparenta -2,7. Eu urmaresc ISS de cate ori am ocazia :) a devenit f. stralucitoare de cand i s-au mai adaugat module. Astazi va fi vizibila la 21:47 cu magnitudinea -1,9, va trece prin nordul tarii. Am si eu o filmare destul de spectaculoasa filmata de mine in 29/04/2010 tot la magnitudinea -2,3.

Pt. ISS tracking folosesc site-ul asta:

http://www.n2yo.com/?s=25544

Aici se poate face o lista pe 5 zile in avans cu grafice, daca doriti sa stiti cand va fi vizibila ISS din locatia Dvs.

P.S. Intamplator mai am o poza salvata pt. cineva chiar cu data marcata a obs. ce va urma in data de 1 Mai. Credeam ca am sters poza dar din fericire inca o aveam.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Este impresionantã trecerea staþiei spaþiale!
Sunt însã interesante ºi subiectivismele observaþiei, relativ la modificãrile de vitezã ale trecerii staþiei spaþiale internaþionale!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Da, datorita combinatiei dintre miscarea statiei ISS si miscarea de rotatie a pamantului apare un efect de deplasare aparenta cu viteza variabila. In orice caz e de-a dreptul spectaculoasa!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

vladtheodor

Interesant modul de a pune o frina (in spatiu) apoi sa mearga mai departe (sa accelereze)...
Eu!? - Vorbesc de unul singur. Ceilalti abereaza doar... Si altii chiar ne cred. :D
R.I.P. Ronnie James Dio !!!

StarDust

Nu franeaza, daca urmaresti orice satelit sau ISS o sa observi o usoara miscare de balansare pe laterala traiectoriei, sau mai aproape de orizont un efect de oprire, apoi inaintare. Cauza e aceeasi, combinarea miscarii pe traiectorie a ISS (continua) si a rotatiei Terrei dau ca rezultanta efectul prezentat mai inainte. Efectul observat e doar aparent, nu real.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16