Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Departamentul zero

Creat de Flight33, 31 Martie 2006, 13:27:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

romulus

CitatDacã ar fi fost cât de cât adevãrate
Cred ca glumesti Nox! Scrierile alea au atat adevar cat au si cele ale lui Corut ! Si daca stau bine sa ma gandesc, nu stiu daca acele scrieri au cine stie ce  valoare in litereatura de gen, adica roman/ SF?!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

mr

#166
Buna observatia lui Nox legata de faptul ca nu au fost publicate pentru bani cartile lui Cinamar. Timpul a dovedit ca nu era o afacere. Ce s-o fi intamplat cu a cincea carte de au publicat-o numai afara? Schimbare de strategie?
Romulus cartile, asa cum le-am perceput eu, au si informatii de o anumita valoare ezoterica care pot fi "indicii" pentru cine cauta. Impreuna cu tenta new age, misterul si fictiunea se constituie intr-un coctail ciudat...si "atragator". Parca e destinat sa "programeze" un anumit tip de caractere.  Intradevar pistele "reale" pe care ne trimite ...sunt, cel mai probabil, fictive si asta ne poate determina sa credeam ca valoarea cartilor tinde spre zero.
Depinde de ceea ce cauta cititorul ...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

tractorbeam

Citat din: romulus din  19 Octombrie 2010, 13:35:01
Asa, la plezneala, pot spune si eu (fara sa gresesc o centima)ca serviciile secrete mongole au cu siguranta un colectiv de cercetare in domeniul paranormalului; acuma ca s'o numi gaina verde cu mot rosu ( ca sa te citez)  ori departamentul nul .....
Am zis !

Nu am zis la plezneala, am zis dupa ce m-am documentat, nu pot insa preciza denumirea EXACTA a acestui colectiv fiindca nu ma intereseaza daca e 'gaina' sau 'faina', ma interesa cu ce se ocupa, nu cum se numesc.
Te poti numi Popescu si sa fii de fapt Georgescu.

Nox

#168
Citat din: mr din  20 Octombrie 2010, 11:12:58
Buna observatia lui Nox legata de faptul ca nu au fost publicate pentru bani cartile lui Cinamar. Timpul a dovedit ca nu era o afacere. Ce s-o fi intamplat cu a cincea carte de au publicat-o numai afara? Schimbare de strategie?

Observația au fãcut-o alți colegi de forum. Eu doar am reîntãrit-o.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

mr

#169
Citat din: Nox din  20 Octombrie 2010, 18:19:16
Observația au fãcut-o un alți colegi de forum. Eu doar am reîntãrit-o.

Reformulez:
Subscriu la observatia reintarita de Nox legata de faptul ca nu au fost publicate pentru bani cartile lui Cinamar. :) :lol:

Frunzarind pe net dupa Radu Cinamar am gasit urmatorul comentariu la un subiect pe blogul http://dianasinger.ro/2010/06/23/radu-cinamar-sau-marian-dracu/

DRAGOS     6 august 2010
Ce a scris radu cinamar este adevarat, deoarece aici pe aceste pamanturi au trait acum 55000 de ani atlantii, iar primele fiinte au fost in ardeal, fiind de fapt centrul atlantidei de care aminteste foarte bine si platon un membru important al scolii misterelor care avea acces la diferite cunostiinte ezoterice interzise tuturor oamenilor.
Trebuie sa precizez ca eu stiu cine este acest autor, este doar unul singur, este o persoana publica cunoscuta, dar numele nu il pot spune deoarece i-as face foarte multrau acelei persoane punandu-i in pericol viata.
id-ul meu pt cei dornici sa vorbeasca despre acesta descoperire
dragos_2012_91@yahoo.com


Dubla lovitura: confirma ce sustine Cinamar (treceti peste contradictia "...platon un membru important al scolii misterelor care avea acces la diferite cunostiinte ezoterice interzise tuturor oamenilor.") si il cunoaste pe autor in persoana unei persoane publice cunoscute.
O fi avand mailbox-ul plin?!?  :-D  8-)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Nox

#170
Citat din: mr din  20 Octombrie 2010, 21:36:35
Dubla lovitura: confirma ce sustine Cinamar (treceti peste contradictia "...platon un membru important al scolii misterelor care avea acces la diferite cunostiinte ezoterice interzise tuturor oamenilor.") si il cunoaste pe autor in persoana unei persoane publice cunoscute.
O fi avand mailbox-ul plin?!?  :-D  8-)

Salut, mr! Am discutat cu aceastã persoanã, dragos_2012_91, care mi-a spus cine crede el cã este acest Cinamar. Am considerat informația ca fiind necredibilã. Cred în continuare cã acest autor e un personaj sau un grup de personaje din sau apropiate MISA. Am gãsit cel puțin o greșealã/stângãcie în ultima carte scrisã de el care în confirmã cã acest personaj este un semidoct.

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jean

Citat din: Nox din  20 Octombrie 2010, 22:03:46
Cred în continuare cã acest autor e un personaj sau un grup de personaje din sau apropiate MISA.
Grup de persoane?....Nu cred, daca ar fi mai multe persoane inplicate, ar fi foarte greu de pastrat acest secret. Din armata, spionaj, tot mai scapa cate ceva, dar la un grup mult mai putin organizat....Pana acum se afla cine este autorul.
Adevarul este dincolo de noi

mr

#172
Salut, Nox!

In momentul in care am dat peste prima carte a lui Cinamar, prin 2003, cautam de fapt carti despre proiectul Montauk. Am gasit la editura Daksha acele carti iar in momentul comenzii, in oferta trimisa de editura pe mail era si  "Viitor cu cap de mort", carte pe care sub un impuls foarte puternic am comandat-o desi titlul imi displacea.
Dupa cativa ani, intuitiv, am inceput sa intrevad o "coincidenta" intre cartile lui Cinamar si cele ce tratau Montauk. Apoi am aflat ca Peter Moon si Preston Nichols vizitasera deja editura si acum Cinamar scrie ultima carte cu Peter Moon.  

Intamplator sau nu in vara aceasta, m-am reintalnit dupa vreo 15 ani cu un amic din tineretea cruda, amic care a activat si pe rufon sub numele de sevastase, care mi-a spus ca-i prieten bun cu Stewart Swerdlow (acesta chiar vizitandu-l la Galati recent, ei cunoscandu-se in SUA). Sevastase e un tip foarte interesant, mi-a facut placere revederea. Am petrecut cateva seri prelungite in care am discutat in principal despre Montauk, reptilieni (el chiar sustine aceasta "ipoteza") si cartile lui Cinamar. Legat de cartile in discutie, mi-a spus ca ele au fost scrise pentru a prelucra mentalul colectiv intr-o anumita directie.
Am remarcat totusi ca perspectiva lui este una similara cu cea a domnului TVM, din care rezulta ca noi suntem doar niste cobai la cheremul unor civilizatii extra/intratereste vechi fara vreo posibilitate de a ne depasi conditia. Acest lucru ma determinat sa raman in garda in relatia cu el, sirul intalnirilor noastre sfarsindu-se (cred ca temporar).
Astfel, mi-am intarit si mai mult convingerea ca exista o legatura directa, de nuanta diferita, intre autorii seriei Montauk si Cinamar. Poate, pana  la proba contrarie... :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

abyss

Foarte interesant. Eu dupã ce am citit o parte din seria Montauk am trecut la a lectura cãrþile lui cinamar fãrã un motiv evident. În orice caz, cu riscul de a mã repeta susþin în continuare cã cinamar e extrem de sãrac în tentativa de iniþiere a cititorilor putând fi catalogat astfel gestul lui drept intenþie de manipulare ori dezinformare ba chiar diversiune mascatã. Spun ºi susþin acestea deoarece anumite "tehnici" puteau fi redate cu o mai mare acurateþe. De aici concluzia cã autorul fie este un neiniþiaþ, fie a dorit sã imprime o pistã falsã camufland evenimente ulterioare din munþi a cãror origine putea fi depistatã ca având conexiuni militare ori de altã naturã mai "globalã".

calator astral

#174
Citat din: @biss din  21 Octombrie 2010, 13:07:18
Foarte interesant. Eu dupã ce am citit o parte din seria Montauk am trecut la a lectura cãrþile lui cinamar fãrã un motiv evident. În orice caz, cu riscul de a mã repeta susþin în continuare cã cinamar e extrem de sãrac în tentativa de iniþiere a cititorilor putând fi catalogat astfel gestul lui drept intenþie de manipulare ori dezinformare ba chiar diversiune mascatã. Spun ºi susþin acestea deoarece anumite "tehnici" puteau fi redate cu o mai mare acurateþe. De aici concluzia cã autorul fie este un neiniþiaþ, fie a dorit sã imprime o pistã falsã camufland evenimente ulterioare din munþi a cãror origine putea fi depistatã ca având conexiuni militare ori de altã naturã mai "globalã".
manipulare, diversiune mascata, dezinformare...te pripesti biss...ce e cu tine?! cinamar îsi risca pielea pentru noi, pentru întreaga Omenire, el zice ACELASI lucru, cuvînt cu cuvînt, ca o gramada de "initiati" tip David Icke....
By the way, adaug noi elemente acestui topic extrem de interesant, propun un scurt clip artistico-explicativ, cu zona geografica exacta de actiune pe teren a Departamentului ZERO:

                                         


si un altul, cu locul exact al intrarii în Baza subterana militara din interiorul KOGAIONULUI, acolo unde cinamar situeaza actiunea Departamentului ZERO (si unde, printre alte minuni, apare o stranie ZEITA cu care se "reproduce" instinctiv, entitate care dirijeaza miscarile extraterestrilor  :wink: )

                                         



Acolo e intrarea spre principalul Focar Geopatogen al Terrei, acolo a înregistrat profesorul Vasile RUDAN (care nu va muri, nu cînd vor "ei" !)  nivelul cel mai ridicat al radiatiilor telurice de tip Hartmann, de O MIE de ori superior mediei., acolo se prabusesc elicopterele într-o veselie, acolo dispar oamenii si soldatii mai mult sau mai putin deghizati. O parte importanta a acestei zone este la ora actuala închisa (accident aviatic,un elicopter Israelian a intrat pe poarta -închisa din pacate, se pare ca "negativ" deoarece unii militari aveau reptilieni-draci în ei, incompatibili cu nivelul vibrational al entitatilor Lumii Subterane-).
Creatiile astea "artistice" publicate pe rufon vor avea o consecinta : vor mînca jar !







padme

Citat din: calator astral din  21 Octombrie 2010, 14:22:21
cinamar îsi risca pielea pentru noi, pentru întreaga Omenire,


Hai sa fim seriosi!


Citat din: calator astral din  21 Octombrie 2010, 14:22:21
el zice ACELASI lucru, cuvînt cu cuvînt, ca o gramada de "initiati" tip David Icke....


Pt ca e un trend: genul asta de literatura da bine la public in momentul de fata! Poate peste 50 de ani se vor scrie carti despre culturile de porumb pe luna!

Nox

Citat din: calator astral din  21 Octombrie 2010, 14:22:21
Creatiile astea "artistice" publicate pe rufon vor avea o consecinta : vor mînca jar !

Huh?

P.S. Filmele tale sunt egale cu ZERO. Plimbã ursul!

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

darksid3

Citat din: mr din  21 Octombrie 2010, 10:42:03
Salut, Nox!

In momentul in care am dat peste prima carte a lui Cinamar, prin 2003, cautam de fapt carti despre proiectul Montauk. Am gasit la editura Daksha acele carti iar in momentul comenzii, in oferta trimisa de editura pe mail era si  "Viitor cu cap de mort", carte pe care sub un impuls foarte puternic am comandat-o desi titlul imi displacea.
Dupa cativa ani, intuitiv, am inceput sa intrevad o "coincidenta" intre cartile lui Cinamar si cele ce tratau Montauk. Apoi am aflat ca Peter Moon si Preston Nichols vizitasera deja editura si acum Cinamar scrie ultima carte cu Peter Moon.  

Intamplator sau nu in vara aceasta, m-am reintalnit dupa vreo 15 ani cu un amic din tineretea cruda, amic care a activat si pe rufon sub numele de sevastase, care mi-a spus ca-i prieten bun cu Stewart Swerdlow (acesta chiar vizitandu-l la Galati recent, ei cunoscandu-se in SUA). Sevastase e un tip foarte interesant, mi-a facut placere revederea. Am petrecut cateva seri prelungite in care am discutat in principal despre Montauk, reptilieni (el chiar sustine aceasta "ipoteza") si cartile lui Cinamar. Legat de cartile in discutie, mi-a spus ca ele au fost scrise pentru a prelucra mentalul colectiv intr-o anumita directie.
Am remarcat totusi ca perspectiva lui este una similara cu cea a domnului TVM, din care rezulta ca noi suntem doar niste cobai la cheremul unor civilizatii extra/intratereste vechi fara vreo posibilitate de a ne depasi conditia. Acest lucru ma determinat sa raman in garda in relatia cu el, sirul intalnirilor noastre sfarsindu-se (cred ca temporar).
Astfel, mi-am intarit si mai mult convingerea ca exista o legatura directa, de nuanta diferita, intre autorii seriei Montauk si Cinamar. Poate, pana  la proba contrarie... :)


Intradevar, exista similitudini intre seria Montauk si seria lui Radu Cinamar...atat din  punct de vedere al ideii globalizate, cat si anumite date ce maresc rezolutia "imaginii". Ce mi se pare interesant, e faptul ca sunt descrise scene nu intr-un mod sinonim, ci dintr-un alt unghi, toate convergand in acelasi punct.

Despre o eventuala veridicitate nu vreau sa ma pronunt. Consider ca a accepta intr-u totul SAU a nega intr-u totul, este perfect lipsit de argumentatie veridica, adica este cam acelasi lucru.
11.11

calator astral

Citat din: Nox din  21 Octombrie 2010, 17:56:53
Huh?

P.S. Filmele tale sunt egale cu ZERO. Plimbã ursul!


:lol: exact ! egale cu Departamentu ZERO, noxe.

tractorbeam

Citat din: Flight33 din  31 Martie 2006, 13:27:47
Din cite stiu despre acest departament a fost creeat de catre Ceausescu, care ar fi  chemat un mare maestru chinez unde ia invatat tot ce se poate despre secretele telekineziei.....

Uite ca mi-am amintit: chinezul era insotit de o chinezoaica, doctoritza si ea pre numele ei parca .... Sun Bai Li, fiind specializata in acupunctura. Tipa lucra la Policlinica Diplomatilor.
Romulus, te rog, poate sapi printre cunostintele tale si confirmi/infirmi cele spuse de mine.