Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Departamentul zero

Creat de Flight33, 31 Martie 2006, 13:27:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

loreley

      Romulus   sa   inteleg   din  topicul  tau  ca  "nu  stie  stinga   ce  face  dreapta"...ori   sa   se  inteleaga   din  ce   spui  tu  ca   departamentul  0  n-a  existat...de  ce  faci  mari  eforturi sa   se   inteleaga   asta?

StarDust

Citat din: lylyt_ice din  06 Ianuarie 2008, 03:24:55
nu pricep mai nimic atunci cind discutati in "dodii" ce patanii si la ce anume te referi................?

Referitor la "patanii" (intamplari separate) paranormal/gr.III relatate mie de doua cunostinte,oameni f. seriosi (fapte fara nici o indoiala reale) .Am vrut doar sa-i dau un raspuns lui Kymosabe care afirmase ca nu exista paranormal in Romania... Scuze ptr off-topic.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

CitatRomulus   sa   inteleg   din  topicul  tau  ca  "nu  stie  stinga   ce  face  dreapta"...ori   sa   se  inteleaga   din  ce   spui  tu  ca   departamentul  0  n-a  existat...de  ce  faci  mari  eforturi sa   se   inteleaga   asta?
---Exact Loreley, este un principiu de baza in activitatea de informatii. Originea lui se afla in negurile timpului si se explica astfel: sa presupunem ca un agent/ofiter/spion (mai adauga tu alte categorii) este prins (capturat) de inamic.
----De regula, pentru a se afla exact ce-i cu el, "inamicul" il  supus la tot felul de amabilitati. e.g. : TORTURA, INTEROGATORIU SUB HIPNOZA; INJECTAREA DE SUBSTANTE HALUCINOGENE (SCOPOILAMINA) ;FOLOSIREA DE TEHNICI DE "CITIRE" A CEEA CE ARE IN CREIER" un fel de "spargere" a sa , ca la un calculator: actiune facuta de oameni cu capacitati pe masura. S-a constatat  ca din cauza ca stiau prea multe, unii agenti care clacau, provocau mari pierderi in propriul serviciu, deoarece erau "cititi"/"sparti" de adversar. Pentru a preveni aceste pierderi, s- a introdus regula asta: sa cunosti numai atat cat ai nevoie ca sa-ti faci munca. Restul nu e treaba ta. In activitatea mea, am intalnit si oameni care, pentru propria protectie, atunci cand vroiam sa le dau unele amanunte ( ca sa inteleaga un fenomen) imi spuneau : " taci, mai bine nu-mi mai spune, ca e mai bine sa nu stiu"). Iti vine sa crezi??? Poate nu dar asa s-a intamplat !
----Singurele eforturi pe care le fac, sunt destinate celor care nu sunt familiarizati cu activitatea de informatii , care pe forumul asta sunt destui. Cei care mai stiu (cum sunt: Spooky,Maxx, baaron, shadowman) pot doar sa confirme ceea ce spun....
---Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Shadowman

#48
Citat din: Skywalker din  04 Mai 2007, 14:40:38
Acum cateva zile am avut ocazia sa ma intalnesc cu un ofiter de la contraspionaj. Am vrut sa il intreb despre departamentul 0 si daca stie ceva de fostul sef de acolo(adica cel cu pseudonimul Cezar Brad), insa pentru ca mai era lume si nu erau conditiile necesare pentru a pune astfel de intrebari, nu am apucat sa aflu prea multe de la el in acest sens.
   Singurul lucru ce am reusit sa aflu de la el a fost ca Departamentul 0 exista si azi si functioneaza bine.

  Probabil...
  Cu citiva ani in urma (nu mai retin data exacta,oricum ,dupa anul 2000...) pe un canal de televiziune
de la noi (Antena 1,ProTV...?) se dadea stirea ca a luat fiinta un serviciu de
cercetare a fenomenelor paranormale...Din pacate ,n-am retinut titulatura exacta si carui serviciu
ii era afiliat (SPP sau SRI...)
Va asigur ca nu era 1 aprilie...! Cred ca a fost o "scapare" in media. :-D  Am incercat sa gasesc stirea (ori o referire ) prin arhivele ziarelor,pe NET,dar fara succes...
Un lucru e cert : avem si noi servicii de "specialitate" ! Cu Ion si cu Maria pe post de Dana Scully si Fox Mulder... :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Rayden

ca tot veni vorba de luat fiinta ..tot cam prin perioada 2000 ..tot la tv a fost o stire despre un grup "condorul"... poate un alt nume ptr Dep Zero sau mai stiu eu ce alt departament... Romulus, any ideeas ?  :-D

oricum, sunt convins ca avem si noi un departament o sectie..care se ocupa de ..paranormal

bafta.

romulus

Citato stire despre un grup "condorul"...
----Da, dar sa stii ca '"grupuri" din astea  sunt multe ! Din ele fac parte mai mult baieti dornici de ceva "actiune" , "aventura" and so on..... Dar despre adevaratele structuri care se ocupa cu adevarat de fenomen, n-avem prea multe sanse sa aflam !
Citatoricum, sunt convins ca avem si noi un departament o sectie..care se ocupa
-----Da , o fi existand....
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Shadowman

Citat din: Rayden din  18 Ianuarie 2008, 17:32:45
ca tot veni vorba de luat fiinta ..tot cam prin perioada 2000 ..tot la tv a fost o stire despre un grup "condorul"... poate un alt nume ptr Dep Zero sau mai stiu eu ce alt departament... Romulus, any ideeas ?  :-D

oricum, sunt convins ca avem si noi un departament o sectie..care se ocupa de ..paranormal

    La citi bioenergoterapeuti,clarvazatori,vrajitoare sunt in tara noastra,m-ar mira sa nu fie un "serviciu"
care sa nu se fi interesat de aceste persoane.De metodele,mijloacele,cunostiintele lor...! Ori sa le studieze "calitatile" mai mult sau mai putin spectaculoase...
  Unii ,sunt sigur,au colaborat cu aceste "servicii" interesate. In marea majoritate,cred ca au colaborat de bunavoie...Daca nu colaborau,un microfon,o camera ascunsa, o iscoada sau vreun "mijloc specific" se gasea...  :-D
Vorba ceea : "in interesul statului si-al cetateanului" !  :-D Doar nu va gindeati la interese personale ori de grup... :lol:
  Sunt sigur ca cineva ( acolo sus... !) stie foarte multe despre "paranormal"  ! "Paranormal"
care exista,oricit s-ar agita unii unii sa ne convinga de contrariu !
  Apropo de "paranormal", mai tineti minte ca in 1996,la alegerile prezidentiale, a candidat un "bioenergoterapeut"...?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

gnrmarius

Stati linistiti ca "grota" din Bucegi exista. Si se pare ca ar fi chestii asemanatoare prin Ceahlau.

gnrmarius

Asa cum exista bioenergeticieni(unii mai buni decat altii), vrajitoare, OZN, etc.

lylyt_ice

V-ati gandit cum argumentam, daca vom fii din nou atacati de cei care sustin contrariul?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

ariel

Citat din: gnrmarius din  08 Februarie 2008, 00:49:24
Stati linistiti ca "grota" din Bucegi exista. Si se pare ca ar fi chestii asemanatoare prin Ceahlau.

nu mai fii atat de misterios,spune-ne si noua mai multe
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

Rayden

@gnrmarius

dap..share some light man

spune-ne..sau poate vii la comunicarea de iarna rufon..

ce zici ?

bafta!
Rayden.

Flight33

 Stiti exista un proverb " Sa nu crezi nimic din ce auzi, ci doar jumate din ceea ce vezi". Sa nu uitam ca totusi acest forum se ocupa de lucrurile iesite din comun, daca le pot zice asa. Deci ar fi un semn de intrebare la fiecare subiect discutat in acest forum, ca sa nu mai zic , ca unul dintre subiectele principale este fenomenul OZN, care sunt slabe sanse de a putea sa descoperim noi oameni de rind despre ce este vb, prea curind. Daca ma gindesc bine nu cred ca exista vre`o tara macar de statut mijlociu care sa nu aiba vre`un departament care sa se ocupe de " X- Files". Cu atit mai mult noi, sa nu uitam ca Ceasescu folosea cel mai des acest departament pt a.....descoperi comori. Daca o sa cititi diferite articole de prin ziare sau internet, in locuri incarcate de istorii vechi, la un moment`dat se specifica ca apar si anumiti oameni trimisi de Ceausescu pt a descoperi ce se afla acolo. Sau poate erau trimisi oamenii de la...gaze .

antoniu

Departamentul zero exista si va exista ,independent de vointa noastra :star:

ariel

Citat din: antoniu din  24 Februarie 2008, 12:42:00
Departamentul zero exista si va exista ,independent de vointa noastra :star:

sunteti foarte sigur,chiar mai mult decat atat o spuneti de parca aceasta afirmatie ar tine loc si de
explicatii,argumente.........
eu vreau argumente......si va cred,altfel maine poimaine vine cineva si afirma ca ceausescu traieste, oare si pe el ar trebui sa-l credem???
vointa noastra n-are nici o legatura cu acest faimos "departament zero" ,ptr noi este o curiozitate (cel putin ptr unii) si doar atat  :wink: 
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)