Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Departamentul zero

Creat de Flight33, 31 Martie 2006, 13:27:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Unidentified

nu era nevoie sa-i raspunzi asa. puteai mai frumos dar poate in felul asta il motivezi sa ne arate dovezile  :evil:

Skywalker

Ca dovezi,  era vorba de o legitimatie speciala, si de niste poze din albumul sau prsonal, pe care am avut ocazia sa il vad atunci.
   
  si cu asta zic sa o incheiem. Am vrut doar sa va spun ca dintr-o sursa de incredere am aflat ca Departamentul 0 exista si azi si e activ. 
DAca mai are cineva cunostiinta de Departamentul 0, sa spuna. Posturile la misto vor fi sterse. 

Ronin

In ultima carte de Radu Cinamar, 'Misterul din Egipt', Departamentul 0, prin Cezar Brad, ofiter al DZ, ofera domnului Radu Cinamar un post in DZ...
Deci urmatoarele carti vor fi scrise de Radu Cinamar, angajat al DZ...

O discutie asemanatoare se duce si pe site-ul:
http://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?8910

Intr-o discutie avuta cu un membru MISA...am inteles ca pct. lui de vedere este ca DZ exista si ca Romania dispune de 'mijloace' de lupta deosebit de avansate...
Ca si exemplu, el imi vorbea despre invazia URSS in Cehoslovacia, 1968, la care Romania nu a luat parte...Ceasescu erou..etc... dar el spunea ca ceea ce i-a facut pe rusi sa dea inapoi (adika rusii intentionau sa traverseze Romania...) a fost o arma laser, deosebita, care a transformat un tanc rus in cenusa...

De aici ideea ca Romania este deosebita si ca vizitele SUA , si atunci dar si acum, au avut tocmai rolul de 'cooperare' strategica... si ca GW Bush, la recenta vizita in Romania, o zi a dedicat-o unei vizite in... Bucegi...!!!

Romania avea sau nu avea pe atunci acces la 'Bucegi' ...daca vorbim ca si cum totul este real... daca da...de ce DZ descopera asta in 2002-2003 prin intermediul SUA , adica a satelitilor militari, etc...

Radu Cinamar...dupa unii...ar putea fi un alt Pavel Corut care cunoaste ca atunci cand romanele sunt pline de eroi romani si Romania este detinatoarea a ceva deosebit... se trezeste in romani un sentiment de mandrie (buna) care i-ar mobiliza la a-si folosi mintea ...mai intens...si deci o natie mai sanatoasa...

Altii spun ca RC ar fi guru...adika Grieg Bivolaru...care scrie de acolo din tara de adoptie...deoarece cartea contine putine info. de natura 'intelligence'... pe cand informatiile yoga abunda... deci un manual yoga 'imbracat' in limbaj politico-militaro-informativ...

Unii spun ca DZ exista...si deja au intreprins (ori proiecte) expeditii...pozitionata actiunea cartii intr-o zona unde cu adevarat exista prezenta militara... dar ei , militarii, pot fi vanatorii de munte sau de la depozite de armament, etc... dar in acelasi timp...

Eu, personal, cred ca exista... ceea ce ne lipseste este un 'former' care ne poate ajuta sub anonimat...
Daca acest tip de 'discutii' este monitorizat si de ei (de cei din DZ) atunci ar fi normal ca discutiile noastre (aprinse...) sa apara in urmatoarea carte a lui Radu Cinamar...!!!!!!!!!!!!!

Good luck !
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Anna

Radu Cinamar e un autor controversat mai ales ca e cam greu sa dovedeasca prin documente si fapte concrete tot ceea ce sustine el in cartile sale. Totusi eu cred ca un sambure de adevar exista, numai ca realitatea asta de toate zilele, gen cazul Omar, Petrom-OMV, puterea absurd de mare a minoritatilor in tara noastra care au ajuns sa ne submineze pe fata in Parlamentul european, arata ca serviciile de spionaj romanesti sunt o fantoma a ceea ce a fost alta data...loc in care se intra pe nepotisme (n-ar fi nicio problema nepotismele daca cei impinsi in SRI de neamuri chiar ar fi capabili) si pe criteriul "sa fii catelus cat mai ascultator si sa servesti nu neaparat tara ci interesul marilor rechini care ne conduc tara".
Am citit multe carti de spionaj, si stiu cam care e rolul securitatii intr-o tara.
Ryn spunea intr-un post pe topicul asta ca "noi" nu trebuie sa simtitm nimic. Intr-un fel are dreptate, numai ca in marea masa de oameni ai Romaniei sunt si unii care poate datorita educatiei, culturii si interactiunii cu societatea cam simt interventia sau nesimtirea serviciilor de spionaj.
In tarile care reprezinta o putere mondiala, serviciile secrete trec la lichidare directa adica fizica pe in cazul celor care submineaza interesele nationale. Si asta nu e doar poveste cu James Bond. E bine cunoascut faptul ca in situatia indivizilor cu putere mare, care prin afacerile si deciziile care le iau afecteaza grav inetresele unei natiuni, se evita un proces, o rezolvare a cazului prin justitie care de multe ori se loveste de birocratie, ineficienta, mita , timp pierdut etc.
Ei atunci intervin astfel de departamente ale securitatii, care trec la rezolvarea cazului prin spionaj de super clasa. Daca cineva de aici ma contrazice, as vrea sa-mi dea macar un exemplu in care dupa 90 faimoasele noastre directii de spionaj (apropos am auzit ca SRI are imprumuturi imense pentru a achita salariile babane ale personalului mult ,inutil si inefcient si evident pentru satisfacerea distractiilor auxiliare)  au rezolvat o astfel de problema care viza clar statul roman.
Exemplele de "ce trebuia sa faca si n-au facut" sunt mult prea multe ca se la insir aici.
Concluzia mea e ca daca "departamentul 0" inca mai exista, e o sursa ....mai bine zis gaura neagra de papat fonduri de la buget.
Revenind la Radu Cinamar....Ronin, ia citeste numele lui de-a'ndoaselea...iese "ramanicu dar" nu?
explicatii: http://dacia.8m.net/Diverse/GA-RAMANII/ga-ramanii.html iar cuvantul dar n-are sens sa-l mai explicam.
             

Ronin

Imi aduc aminte de o carte (Agentul B 39) de H. Zinca , o carte in care autorul vorbeste despre DIA (Directia Informatii a Armatei) in special de biroul 2...cum oamenii cu adevarat de valoare din acest birou s-au gandit si chiar au pus in practica infiintarea unui nucleu de informatii, format din agenti de calitate, adanc ingropat si care, in ciuda trecerii anilor si al regimurilor...el, nucleul, avea sa reziste si sa functioneze...

XCam asa pot sta lucrurile si in DZ... chiar daca serviciile sunt de plans, pe buna dreptate, din cauza incompetentei si lacomiei, prostiei..etc...totusi exista oameni de valoare acolo...care au avut grija sa transfere calitatea...asa cum ceilalti transfera lacomia...doar vorbim de inteligenta...ori inteligentii din servicii raman calitativi indiferent de timpul sau regimul in care traiesc...

Daca tot ai citit mult in materie de spionaj...recomanda-mi ceva carti...poate mi le poti imprumuta...daca locuiesti in ...Chisinau !?


http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Anna

#35
Nu locuiesc in chisinau, locuiesc langa granita cu R.Moldova
...pot sa-ti recomand www.edituraobiectiv.ro...comanda vine rapid, numai ca o sa te coste ceva mai mult cred pentru ca e in afara Romaniei Astea sunt doar o parte, carti despre spionaj gasesti facand orice search pe la librarie.net sau pe orice alt site tip biblioteca/librarie
apropo nu trebuie sa crezi tot ce scrie in cartile de la obiectiv ...trebuie sa selectezi informatia :wink:

cat despre Haralambie Zinca (parca asa il chema) stiu ca a scris carti cu tenta mai mult SF si ca era activist mare pe la PCR

Ronin

Anna... eu vorbeam de ideea in sine...HZ a scris carti de spionaj ceea ce mai rar vezi si auzi...cauta "Agentul B 39" de HZ si ai sa vezi ce comunist era...
Oricum, atunci cand vorbim de comunism sau comunisti trebuie tinut cont de contextul de atunci...a fost o perioada cand comunismul si unii comunisti erau aclamati pe bune... ca si securitatea...din 45 pana prin 68 era plina de ofiteri rusi in functii de top...dupa aceea a fost o anumita curatire...de aceea cand spunem securitate trebuie tinut coont de cele doua perioade de timp...ca unii au fost si sunt lichele, este adevarat...ca si astazi...dar nu poti blama institutia in sine (SRI-SIE...etc)...trebuie gasite modalitati de eliminare a putregaiului...sau cel putin 'marginalizarea' lor perceputa ca fiind avansare si actiune...
Protector, de pe www.semperfidelis.ro, prezinta ceva noutati la tema asta, Cabinetul 1, nu stiu de ce dezbatem subiectul ...poate pt. ca ne-ar placea ca totul sa fie real sau sa facem parte din el (fenomen sau departament)...
Oricum...daca va fi nevoie ...ne vom vedea...daca suntem pe acelasi tip de frecventa...noi insine avem relatari ciudate...eu v-am zis-o pe a mea....prietenul din sistem care a fost vizitat de o fiinta exagerat de luminoasa insotita de o sfera luminoasa, dar care , fiinta, avea visajul meu, al subsemnatului...desi asta se intampla in 1992...deci cu 15 ani in urma...episodul este clar in mintea lui, iar prietenii apropiati lui nu au uitat reactia lui iesita din comun...si discutam de sportivi si militari...
Oricum, evolutia fiecaruia ne arata ca ceva extraordinar se misca... om vedea...!
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

romulus

----Parca am mai scris pe undeva pe aici - ori am spus unora dintre voi prin viu grai -  nu stiu,  dar in cei 6 ani cat am lucrat in Departamentul Securitatii Statului (structura inclusa in Ministerul de interne) nu am auzit de Departamentul asta 0. De asemenea, este de retinut faptul ca in scoala militara care a durat 3 ani si unde am invatat despre TOATE structurile D.S.S.,  nimeni nu a facut nici macar o aluzie la asemenea departament. Si am avut profesori destul de bine insurubati in realitatile existente in servicile secrete (interne si externe) cu stadii indelungate de activitate atat  in intern (DSS) cat si in extern (DIE, DIA, etc).
----Ceea ce nu inseamna insa ca daca eu nu stiu. el - " Departamentul 0" -  n-ar fi existat !!! Tot ce-i posibil .....Este insa putin posibil sa fi functionat in cadrul Departamentului sECURITATII SI SA-I SPUNA TOT .....DEPARTAMENTUL 0.  E cam lipsit de imaginatie.......
----Este de asemenea, foarte posibil ca aceasta structura sa fi existat in mod independent,  iar pentru a se "conspira" /acoperi - sa fi folosit "acoperirea"  de structura a  DSS. 
----O asemenea "acoperire" era credibila, deoarece daca membrii structurii nu vroiau sa se afle cu adevarat cine sunt si ce fac, dar avand in vedere ca de o acoperire oarecare aveau nevoie (legala, semilegala, ori cum doriti sa-i ziceti) DSS era structura ideala de paravan! DE ce?? Pentru ca  ar fi oprit din fasa orice cercetare mai aprofundata. Acel iscoditor care ar fi aflat ca structura este a Securitatii, s-ar fi oprit din cercetare si n-ar fi sapat mai departe......
-----Referitor la "sursa" ("ofiterul") lui Skaywalker....am cateva mici observatii.... :
a) ofiterii de informatii & contrainformatii care lucrau in interiorul tarii foloseau foarte putin spre deloc, sintagma " ofiter de contrainformatii" . Ea era cu predilactie folosita de catre CONTRAINFORMATORII DIN ARMATA. Ce erau acestia? Iata : in departamentul securitatii statului (DSS) era inclusa si structura specializata militara, care avea ca misiune protectia contrainformativa interna a armatei . Exista una si externa. Ei  bine , acesti ofiteri , componenti ai Directiei a IV - careia i se mai spunea si CONTRAINFORMATII MILITARE foloseau din greu atunci cand se refereau la structura lor, sintagma
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

romulus

(CONTINUARE)  nu stiu de ce s-a fractionat mesajul.....dar n-are importanta

sintagma  OFITERI DE CONTRAINFORMATII ;
b) Daca acea sursa a facut intr-adevar parte din DIRECTIA A IV  a  a Securitatii este foarte posibil ca avand cunostinta de mult mai multe date decat mine, din armata  (adica Ministerul Apararii Nationale) , sa aiba cunostinta ca acest Departament 0 a existat  intr-adevar in M.Ap.N. , dar a fost si el intoxicat (ori convins) de " "acoperirea "  perfecta a lor si chiar sa creada ca erau ai Securitatii , pe cand ei erau ai Armatei, ori ai unei alte structuri ....
c) Poate a lucrat chiar in acel "departament" si atunci se explica faptul ca pastreaza legenda de acoperire....
d) Faptul ca ofiterii de securitate nu stiau de existenta acelui Departament ) nu este de mirare, deoarece in munca de informatii exista de cand lumea o regula de fier: fiecare agent/ofiter/pion/ spuneti-i cum doriti - sa cunoasca atatea informatii din interiorul institutiei, doar atat cat are nevoie sa-si desfasoare munca  (mai nou  acestei reguli  i se spune dupa standardele NATO "NEED TO KNOW") ....Regula care .dupa cum se vede este eficienta.
----Daca eu as fi stiut, uite , acum , chiar si dupa 20 de ani de la trecerea in nefiinta a unui regim -  as fi deconspirat informatiile acelea, care ar fi trebuit sa ramana pe veci secrete........! OARE?
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

CHIP

@Romulus
Si cum crezi ca se poate face dovada ca a existat o asemenea structura?Doar cu vorbe goale sau asazise marturii ale unor pensionari din D.S.S?





Kymosabe

Citat din: CHIP din  05 Ianuarie 2008, 10:53:36
@Romulus
Si cum crezi ca se poate face dovada ca a existat o asemenea structura?Doar cu vorbe goale sau asazise marturii ale unor pensionari din D.S.S?


Si chiar daca ar fi existat acest departament cred ca cei care faceau parte din el aveau cea mai usoara munca si probabil erau plictisiti de moarte  pentru ca : NU SE INTAMPLA NIMIC PARANORMAL IN ROMANIA! .
Probabil munca lor se rezuma la doar 2-3 zile pe an. :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Citat din: Kymosabe din  05 Ianuarie 2008, 17:33:33
NU SE INTAMPLA NIMIC PARANORMAL IN ROMANIA! .
Sorry Kymosabe... FALS! eu cunosc relatarile a doua persoane de cea mai mare incredere, cu patanii din domeniul Paranormalului/Intalnire gr.III. Binenteles ca nu au raportat nicaieri aceste intamplari... Mie mi le-au povestit intamplator...

Citat din: Kymosabe din  05 Ianuarie 2008, 17:33:33
Probabil munca lor se rezuma la doar 2-3 zile pe an. :lol:
Asta probabil ca e adevarat...  8-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

#42
Probabil trebuia sa spun ca se intampla putine fenomene paranormale in Romania . :wink:

PS Nu sunt un sceptic total , am si eu ,,crezurile'' mele . :wink:

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Si eu sunt sceptic... nu prea cred decat ceea ce "vad"... Dar am si eu "crezurile" mele...  :wink:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

 nu pricep mai nimic atunci cind discutati in "dodii" ce patanii si la ce anume te referi................?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?