Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Franta va dezvalui arhiva de aparitii OZN

Creat de spooky, 25 Ianuarie 2007, 13:41:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

ar fi o buna idee sa le facem si in romana. le putem imparti intre noi si sa le traducem separat, fiecare cate o parte si apoi sa le unim intr-un singur mare pdf in romana. cred ca asa ar fi cel mai potrivit.
Ark

Necunoscutul

Unele documente nici in engleza nu pot fi traduse...

Din pacate, pana acum nu am putut traduce decat primul document. Celelalte sunt prea deteriorate, iar programul nu le poate citi. Chiar si documentele ce pot fi citite de computer, atunci cand sunt traduse constati ca propozitiile nu au nici un sens.

Dar am vazut ca francezii au pus si cateva documente in engleza, cum ar fi acesta:

Inepand de la pagina 28 sunt niste articole in engleza
http://www.cnes-geipan.fr/documents/Doc_travail_2.pdf

Am incarcat raportul cometa tradus in engleza


Necunoscutul

Cati dintre voi cunosc limba franceza?

Daca cunoasteti aceasta limba, incercati va rog sa traduceti cateva documente, eu nu mai pot sa traduc niciunul.... nu mai merge.....imi cer scuze daca v-am facut sperante prea mari... :cry:

8-)

jackie28t

Nu-i nici o problema Seeker.Sunt sigur ca unele cazuri mai esentiale din acele documente,in curand,vor aparea si in engleza pe tot internetul,asa ca sati fara griji.Oricum am observat ca sunt si unele cazuri de OZN banale si multa paravrageala.Sper ca vor iesi la iveala si unele cazuri mai consistente.

Necunoscutul

Asa este, sunt sigur ca unele documente vor fi traduse.

8-)

Unidentified

   Ce era la inceput fericire pt pasionatii in ale ufologiei cand s-a aflat ca Franta o sa publice intregi dosare ,acum totul s-a transformat intr-o mare dilema.Iar ne dam cu capul de pereti,despicam in doua fiecare fraza ,creeam tot felul de conspiratii de pe urma acestor 'dossiers secrete' (sper ca am scris bine) numai ca sa aflam ca de fapt aceste documente sunt ca un fel de praf in ochi.
   Tocmai le big chief de la Geipan(Le groupe d'études et d'informations sur les phénomènes aérospatiaux non identifiés)a recunoscut ca ufologii nu o sa gaseasca nici o revelatie sau noutate care sa sustina existenta sau sa infirme prezenta unor vizitatori in spatiul nostru terestru.Luat la intrebari,seful a recunoscut ca de fapt nu o sa fie publicate chiar toate dosarele...cele care au caracter militar ;) nu pot fi scoase la lumina din cauze usor de inteles.Evident ca Franta a facut un pas mare si ar trebui sa ne multumim momentan cu ce a facut dar pana la urma ufologii si nu numai tot nu vor cunoaste tot adevarul...


Arckadii

Cred ca cel mai bine ar fi sa continuam sa ne uitam spre cer, sa studiem legile fizicii, sa cautam ceva nou, sa cautam lucrurile vechi de pe pamant, sa incercam sa gasim cu forte proprii ceea ce altii vor sa ascunda. Nu uitati ca "ceea ce se ascunde va fi descoperit" si "ceea ce vorbesc pe la colturi se va vesti de pe acoperisurile caselor". Incercati. Haideti sa facem ceva. Sa descoperim noi, sa nu mai asteptam "mura in gura" totul.
Ark

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

acum am realizat ca aceasta arhiva contine doar 120 si ceva de cazuri... si nu toata arhiva de care e mai mare... >350 cazuri
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Anna

#24
Acolo scrie "List of class D cases" deci poate mai exista si clasele A, B, C.....nu stiu zic si eu :?
Of the 1,600 cases registered since 1954, nearly 25 percent are classified as "type D", meaning that "despite good or very good data and credible witnesses, we are confronted with something we can't explain," Patenet said.
deci lista pusa de tine spooky are doar 25% din cazuri care in total sunt 1600.

loreley


               Oricum, cred ca au   dat numai  cazurile  care  le-au  convenit   :evil:  Restul nu sant  pentru  muritori :evil:   Totusi este un  inceput  .....

spooky

Da, sunt doar cazurile de tip D... se pare ca cel care le-a tradus in engleza le-a luat doar pe acestea.

in momentul de fata fac o copie a site-ului CNES-GEIPAN... am luat peste 2 GB...

la adresa http://www.cnes-geipan.fr/geipan/recherche.html se poate vedea clar, pe fiecare regiune, ca exista mai multe tipuri de cazuri.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984