Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Blesteme...

Creat de vladtheodor, 03 Aprilie 2010, 18:52:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Un link foarte interesant, cu molifte, blesteme si altele:
http://kariokaspot.blogspot.com/2010/03/in-plata-domnului.html

Doamne-Ajuta!

abyss

Foarte cool, Romania...țara impotenței spirituale și a tuturor scursurilor.

equilibrum

citat:Blestemul poate fi lansat dar are efect numai la cei care il accepta, sau poate nu are nici un efect...dar unii oameni pun pe seama blestemelor, unele intamplari cauzate de cu totul alte motive.




In genere tot ce e legat de magie/vrajitorie implica prima si prima data ca forta motrice sugestia,iar aceasta se poate efectua si pe cale telepatica. Asa ca nu e obligatoriu sa gandim la energii malefice si tot felul de fenomene fantastice pentru a defini un blestem. Poate ca in cele mai multe cazuri sa nici nu fie vorba de blesteme ci de o simpla legatura telepatica cu cineva incompatibil in ganduri si sentimente cu noi,iar de aici o groaza de probleme.
Pastreaza-ti energia.

calator astral

Citat din: daos din  07 Aprilie 2010, 11:57:28
Consider ca orice rugaciune este benefica daca este spusa din suflet. Daca vrei ceva special pentru situatii deosebite si grele atunci ar trebui sa apelezi la ceea ce in biserica ortodoxa se numeste moliftele Sf. Vasile cel Mare (mai sunt numite si "blesteme" de catre unii). De regula asemenea slujbe se tin cu sapte preoti. Dar iti trebuie rabdare si ceva vointa sa stai la o asemenea slujba. Si sa si gasesti o biserica unde se face, fiindca de regula preotii se cam feresc de asa ceva.
Molitfele Sfântului Vasile cel Mare si ale Sfântului Ioan Gura de Aur numite si exorcisme sunt cele mai puternice rugãciuni împotriva duhurilor necurate din oameni si case. Ele se citesc numai de preoþi si duhovnici bãtrâni care au viaþa curata si sunt mari postitori si care au dezlegare de la duhovnicii lor sa le citeascã, caci daca le citesc preoþi tineri, fãrã post si viaþa cât mai curata, diavolii chinuiesc mai tare pe cei bolnavi si nu ies din oameni, ba uneori se rãzbunã cu mari ispite asupra celor care au citit moliftele. Moliftele de izgonire a diavolilor din oameni si chiar din animale se citesc numai în zile de post, mai ales la miezul nopþii în biserica, în fata icoanelor fãcãtoare de minuni sau lângã racla cu moaºte ale sfinþilor. Atât preotul care le citeºte cât si cei bolnavi de duhuri necurate împreuna cu rudele si însoþitorii lor trebuie sa tina post negru cel puþin o zi si o noapte, uneori chiar trei zile. Când bolnavii posedaþi de duhuri rele nu se vindeca, se va face spovedania generala a celor bolnavi si a rudelor lor, ca nu cumva cineva dintre ei sa fi fãcut pãcate grele si sa fi rãmas nespovedite. Apoi se repeta moliftele Sfântului Vasile cel Mare de trei ori la miezul nopþii, cu câte o zi pânã la trei zile de post negru. Dupã puþin timp bolnavul trebuie sa fie dus la Sfintele Moaºte si la Icoanele fãcãtoare de minuni din tara ca sa i se citeascã si acolo molitfele Sfântului Vasile cel Mare.


Tayka

E cam problematic sã þii un îndrãcit câteva zile nemâncat ºi sã-l mai  plimbi ºi pe la mãnãstiri,cã poate se supãrã drãcuºorii din-trânsul ºi..
Desigur mai glumim.Personal cred cã e ceva, dar nu cu draci ci un fel de blocaj- psyho.Am vizitat un bolnav psihic la spital,ºi tocmai au adus o tânãrã fatã în salon,pãrinþii ei au povestit cã fata era mireasã ºi mergând cu alaiul de nuntã spre bisericã,i sa fãcut rãu,ºi de atunci nu mai recunoaºte pe nimeni,au dus-o peste tot la mãnãstiri, ºi zadarnic,plângeau bieþii oameni,ºi ziceau cã o altã fatã ar fi plãtit o vrãjitoare care iar fi fãcut de moarte,din cauza mirelui pe care i l-ar fi luat.Erau oameni f.f.înstãriþi ºi i-ar fi oferit medicului psihiatru cel mai bun,care era ºi directorul clinicii,probabil o recompensã f. mare dacã o salveazã,dar din pãcate nu a reuºit. Cât am stat în salon,am putut sã constat cã pur ºi simplu îi lipsea EU-l, avea privirea absentã,ºi câteodatã parcã vicleanã,Dintre toþi ma ales pe mine,a venit ºi mi-a pus o mânã pe umãr,ºi mi-a zâmbit parcã vinovat,nu am putut sã-i prind privirea,iar dupã comportament pãrea a fii când de copil mic,când maturã,nu putea vorbii,scotea doar niºte rãcnete cam urâte,dupã care vroia sã plece ºi au legat-o de pat.Fiind Duminecã,au aºteptat medicul care a venit de acasã,a încercat parcã sã o hipnotizeze,dar nu a reuºit,aºa cã ia administrat un sedativ,ºi au dus-o în alt salon Dupã câteva zile am auzit cã au plecat bieþii oameni fãrã ca fata sã poatã fi ajutatã de nimeni,au cãlãtorit jumãtate de þarã deoarece clinica era renumitã,dar zadarnic.Medicii nu au admis ideia de blestem,dar nici nu au respins-o.Nu reuºeau sã-i capteze atenþia sub nici o formã.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

daos

Citat din: Tayka din  07 Aprilie 2010, 23:54:42
E cam problematic sã þii un îndrãcit câteva zile nemâncat ºi sã-l mai  plimbi ºi pe la mãnãstiri,cã poate se supãrã drãcuºorii din-trânsul ºi..
Desigur mai glumim.Personal cred cã e ceva, dar nu cu draci ci un fel de blocaj- psyho.Am vizitat un bolnav psihic la spital,ºi tocmai au adus o tânãrã fatã în salon,pãrinþii ei au povestit cã fata era mireasã ºi mergând cu alaiul de nuntã spre bisericã,i sa fãcut rãu,ºi de atunci nu mai recunoaºte pe nimeni,au dus-o peste tot la mãnãstiri, ºi zadarnic,plângeau bieþii oameni,ºi ziceau cã o altã fatã ar fi plãtit o vrãjitoare care iar fi fãcut de moarte,din cauza mirelui pe care i l-ar fi luat.Erau oameni f.f.înstãriþi ºi i-ar fi oferit medicului psihiatru cel mai bun,care era ºi directorul clinicii,probabil o recompensã f. mare dacã o salveazã,dar din pãcate nu a reuºit. Cât am stat în salon,am putut sã constat cã pur ºi simplu îi lipsea EU-l, avea privirea absentã,ºi câteodatã parcã vicleanã,Dintre toþi ma ales pe mine,a venit ºi mi-a pus o mânã pe umãr,ºi mi-a zâmbit parcã vinovat,nu am putut sã-i prind privirea,iar dupã comportament pãrea a fii când de copil mic,când maturã,nu putea vorbii,scotea doar niºte rãcnete cam urâte,dupã care vroia sã plece ºi au legat-o de pat.Fiind Duminecã,au aºteptat medicul care a venit de acasã,a încercat parcã sã o hipnotizeze,dar nu a reuºit,aºa cã ia administrat un sedativ,ºi au dus-o în alt salon Dupã câteva zile am auzit cã au plecat bieþii oameni fãrã ca fata sã poatã fi ajutatã de nimeni,au cãlãtorit jumãtate de þarã deoarece clinica era renumitã,dar zadarnic.Medicii nu au admis ideia de blestem,dar nici nu au respins-o.Nu reuºeau sã-i capteze atenþia sub nici o formã.
Ceea ce povestesti se refera la un caz de ceea ce in psihiatrie este numit schizofrenie, in limbaj popular nebunie pur si simplu, iar in limbajul bisericesc indraceala. Dupa ce o asa-zisa vrajitoare face ceea ce se numeste vraja asupra unui om pentru a-l innebuni, ceea ce eu unul numesc dublu astral al omului, este convins de un demon trimis de vrajitoare sa paraseasca acel locas in care se logheaza la creierul omului. Aceasta genereaza un dezechilibru la nivelul hormonilor din creierul omului (cresterea nivelului de dopamina). Acea dopamina care in lipsa ei genereaza depresiile, in cazul acesta prin lipsa genereza schizofrenia. In lipsa acelui dublu astral de la nastere pe care il are omul, apar demonii, simpli doritori de a-i lua locul. In limbaj demoniac acel dublu astral este denumit om, deci foarte mult.
Nu te bucura ca acea bolnava ti-a zambit. Asta nu inseamna ca ai o calitate ci o "problema".
Pentru a vindeca un om bolnav de schizofrenie e necesar ca acel om sa fie fortat, repet FORTAT sa participe la maslu si la moliftele Sf. Vasile cel Mare. Dar asta nu e suficient. E necesar un tratament medicamentos care sa inhibe aparitia in exces a dopaminei si, in cazul medicamentelor moderne de ultima generatie, in plus sa ajute la generarea de serotonina in creierul bolnavului. Cu aceasta combinatie se poate vindeca schizofrenia. Sau macar ceea ce pare in anumite cazuri schizofrenie (vezi cazul atacurilor psihice ce se termina cu extragerea dublului astral = simptome tipice shzofreniei).

Tayka

Daos-regret dar trebuie sã remarc faptul cã reuºeºti sã vorbeºti mult,nu exprimi nimic,în schimb greºeºti mai peste tot:
1-Un bolnav schizofrenic nu este deloc mut,dimpotrivã vorbeºte foarte mult mai ales în perioada unui episod maniacal,bolnavul este însã  prezent ºi chiar cooperant.
2-Schizofrenia nu se vindecã-chiar dacã duci bolnavul la masluialã,sau molivdealã,dracii nu sânt în el ci mai degrabã în aceia care îl chinuiesc.
3-Dublu-astral NU existã!!!poate voiai sã spui Corpul astral,sau dublu energetic(eteric).
4-hormonii NU sânt produºi în creier(hi hi..hi) ci într-un sistem hormonal cu glandele endocrine pienalã,hipotalamus, ºi pituitarã.vezi aici:http://venus.org.ro/Cine-stie-aplica/Cum-influenteaza-hormonii-starea-de-sanatate-I.html
ETC...ETC.-Sorry please forgive my brother!
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

i1414xy

Citat din: daos din  08 Aprilie 2010, 01:12:53
Pentru a vindeca un om bolnav de schizofrenie e necesar ca acel om sa fie fortat, repet FORTAT sa participe la maslu si la moliftele Sf. Vasile cel Mare. Dar asta nu e suficient. E necesar un tratament medicamentos care sa inhibe aparitia in exces a dopaminei si, in cazul medicamentelor moderne de ultima generatie, in plus sa ajute la generarea de serotonina in creierul bolnavului. Cu aceasta combinatie se poate vindeca schizofrenia.
Esti sigur?
La unul bolnav mintal si in general in orice boala a mintii medicamentele nu ajuta cu nimic, ba din contra.  Sunt doar unele medicamente care-i calmeaza sau le incetineste metabolismul, dar in nici un caz nu le vindeca nebunia.
Si cu participarea FORTATA la  moliftele Sf. Vasile cel Mare nu ajuti deloc pana nu afli cauza bolii respectivului, poate avea o boala a mintii,  sau poate fi  indracit, sau pot lucra asupra lui efectele unor blesteme sau vraji.  Deci daca-i dai unui indracit pastile nu-l ajuta cu nimic pt. ca nu pleaca dracii de la pastile. Trebuie aflata mai in cauza pt. care cineva a ajuns la o boala mintala. DE ex. daca unul pana mai ieri era perfect normal, si dintr-o data fara sa fi suferit vreun accident la cap al vezi ca nu te mai recunoaste, sau ajunge bolnav mintal e clar  ca problema lui este de natura demonica si nu trupeasca, ca urmare a uno r vraji sau blesteme. Cati nu sufera din cauza din cauza vrajilor facute de cei rai, si sunt plimbati de rude prin toate spitalele de nebuni, pe cand problema lor se poate rezolva foarte simplu.Cunosc cazuri sigure.

padme

#38
Mai fratilor care vorbiti despre boli mintale, va rog spuneti-mi ca aveti oarece studii in domeniu, sau vreo competenta ceva, de sunteti atat de...experti!
Citat din: i1414xy din  09 Aprilie 2010, 16:00:36
La unul bolnav mintal si in general in orice boala a mintii medicamentele nu ajuta cu nimic, ba din contra.  Sunt doar unele medicamente care-i calmeaza sau le incetineste metabolismul, dar in nici un caz nu le vindeca nebunia.

Cum adica nu ajuta? Nu ii vindeca dar macar pot avea o viata normala. Si cunosti tu toate patologiile sa stii cine isi revine si cine nu?

Citat din: i1414xy din  09 Aprilie 2010, 16:00:36

Trebuie aflata mai in cauza pt. care cineva a ajuns la o boala mintala. De ex. daca unul pana mai ieri era perfect normal, si dintr-o data fara sa fi suferit vreun accident la cap al vezi ca nu te mai recunoaste, sau ajunge bolnav mintal e clar  ca problema lui este de natura demonica si nu trupeasca, ca urmare a uno r vraji sau blesteme. Cati nu sufera din cauza din cauza vrajilor facute de cei rai, si sunt plimbati de rude prin toate spitalele de nebuni, pe cand problema lor se poate rezolva foarte simplu.Cunosc cazuri sigure.



Serios? Poate ar trebui sa iei un premiu, ai vindecat pe cineva de stii cat de usor se rezolva problema? Si nu in ultimul rand, chiar asa...azi poate fi perfect sanatos si maine poate avea un episod... in anumite boli psihice nu-ti dai seama ca se intampla ceva decat daca boala trece de la o faza la alta!

Daos, tu ai vazut vreun shizofrenic vindecat? Vrei si tu un premiu? Sau trebuie sa-ti amintesc neaparat cazul Tanacu?- schizofrenie diagnosticata si rudele au crezut ca e indracita si au dus-o la manastire?! Crezi ca nu o fi participat la nici un maslu, molifta, nimic?

PS -cu ani in urma a trebuit sa scriu o lucrare despre anumite lucruri care au legatura cu tulburarile mentale, nu sunt expert dar cred ca am citit cate ceva. Voi in schimb vorbiti cu usurinta despre lucruri pe care nu le cunoasteti fara sa va asumati responsabilitatea celor spuse. Zboara indracitii in dreapta si in stanga.

abyss

#39
Totusi nu exista blesteme... Oricat de mult va chinuiti sa le dovediti. Exista doar superstitii tampite tribale cu care desteptii conduc gloatele triste de sclavi. Nu exista blesteme. Acestea sunt doar conjuncturi in care ne predispunem printr-un comportament previzibil rezultat din incoerenta cu care ne responsabilizam si constientizam actiunile din viata. Traim haotic, atentia se focalizeaza sporadic si ineficient pe planificarea actiunilor viitoare care in momentul desfasurarii lor in loc sa fie sustinute detasat devin obsesii generatoare de stari contradictorii.

"lasati mortii sa-si ingroape mortii"

Dracul e o fiinta imateriala, nu? Care avea rolul sa vegheze evolutia omenirii si a gresit parasindu-si atributiile. Acum vrea sa se razbune si ne perturba existenta impingandu-ne catre disparitie sau distrugere totala. Pai e foarte grav, nu? Asta tine de securitatea nationala a orcarei tari, ma gandesc. Si totusi nimeni nu ia in serios chestia asta. Cutremuratoarele molifte sunt tinute doar pt niste sonati insignifianti care pe alte vremuri luau o ciomeaga in cap si gata, se facea liniste in grota. Cred ca se acorda prea multa atentie unor porcarii generatoare de lovele la altii in buzunare. Totul se rezuma la aceasta colecta uriasa de bani, in loc sa se finalizeze cu un progres spiritual, intelectual.



Sceptic challenges guru to kill him live on TV

When a famous tantric guru boasted on television that he could kill another man using only his mystical powers, most viewers either gasped in awe or merely nodded unquestioningly. Sanal Edamaruku's response was different. "Go on then — kill me," he said.
Mr Edamaruku had been invited to the same talk show as head of the Indian Rationalists' Association — the country's self-appointed sceptic-in-chief. At first the holy man, Pandit Surender Sharma, was reluctant, but eventually he agreed to perform a series of rituals designed to kill Mr Edamaruku live on television. Millions tuned in as the channel cancelled scheduled programming to continue broadcasting the showdown, which can still be viewed on YouTube.
First, the master chanted mantras, then he sprinkled water on his intended victim. He brandished a knife, ruffled the sceptic's hair and pressed his temples. But after several hours of similar antics, Mr Edamaruku was still very much alive — smiling for the cameras and taunting the furious holy man.



daos

#40
Citat din: Tayka din  08 Aprilie 2010, 16:20:19
Daos-regret dar trebuie sã remarc faptul cã reuºeºti sã vorbeºti mult,nu exprimi nimic,în schimb greºeºti mai peste tot:
1-Un bolnav schizofrenic nu este deloc mut,dimpotrivã vorbeºte foarte mult mai ales în perioada unui episod maniacal,bolnavul este însã  prezent ºi chiar cooperant.
2-Schizofrenia nu se vindecã-chiar dacã duci bolnavul la masluialã,sau molivdealã,dracii nu sânt în el ci mai degrabã în aceia care îl chinuiesc.
3-Dublu-astral NU existã!!!poate voiai sã spui Corpul astral,sau dublu energetic(eteric).
4-hormonii NU sânt produºi în creier(hi hi..hi) ci într-un sistem hormonal cu glandele endocrine pienalã,hipotalamus, ºi pituitarã.vezi aici:http://venus.org.ro/Cine-stie-aplica/Cum-influenteaza-hormonii-starea-de-sanatate-I.html
ETC...ETC.-Sorry please forgive my brother!
:D
Nu fi atat de sgur
Citat din: i1414xy din  09 Aprilie 2010, 16:00:36
Esti sigur?
La unul bolnav mintal si in general in orice boala a mintii medicamentele nu ajuta cu nimic, ba din contra.  Sunt doar unele medicamente care-i calmeaza sau le incetineste metabolismul, dar in nici un caz nu le vindeca nebunia.
Si cu participarea FORTATA la  moliftele Sf. Vasile cel Mare nu ajuti deloc pana nu afli cauza bolii respectivului, poate avea o boala a mintii,  sau poate fi  indracit, sau pot lucra asupra lui efectele unor blesteme sau vraji.  Deci daca-i dai unui indracit pastile nu-l ajuta cu nimic pt. ca nu pleaca dracii de la pastile. Trebuie aflata mai in cauza pt. care cineva a ajuns la o boala mintala. DE ex. daca unul pana mai ieri era perfect normal, si dintr-o data fara sa fi suferit vreun accident la cap al vezi ca nu te mai recunoaste, sau ajunge bolnav mintal e clar  ca problema lui este de natura demonica si nu trupeasca, ca urmare a uno r vraji sau blesteme. Cati nu sufera din cauza din cauza vrajilor facute de cei rai, si sunt plimbati de rude prin toate spitalele de nebuni, pe cand problema lor se poate rezolva foarte simplu.Cunosc cazuri sigure.
Daca vei duce un mistic ce are abilitati telepatice la un medic psihiatru fii sigur ca acel medic il va considera un schizofrenic tipic. Cat despre ceea ce in biserica se numeste indracit, va fi la fel. Deci sa acceptam totusi formularea doftorului, ca e mai "stiintifica", asa mai pe ... obiectul ce se vrea al forumului.
Cum am mai spus in alte mesaje postate consider ca starea de indraceala sau boala numita schizofrenie e cauzata de lipsa dublului astral de la nastere plus inca ceva factori ce determina cresterea secretiei de dopamina.
Prin acele slujbe speciale de exorcizare ce se fac in biserica se incearca si de cele mai multe ori se reuseste alungarea demonilor ce iau locul acelui dublu astral de la nastere. Faptul ca bolnavul se manifesta dubios, urland si delirand (asta tinand cont de cum se manifesta orice om normal) este cauzat de acei demoni. Prin exorcizare trupul omului este eliberat si daca acel om reuseste sa redevina constient se va spovedi pentru ca demonii din cauza carora a incalcat regulile divine sa ii uite acele fapte si implicit sa-l lase in pace.
Pentru a reveni la o viata normala trebuie insa sa reduca acel exces de dopamina in creier si sa aiba serotonina, hormonul fericirii. Altfel nu-si va reveni.
Deci exista o sansa de vindecare, dar prin combinarea celor bisericesti cu cele sa le zicem lumesti (stiinta medicala).

i1414xy

@Padme
  Domnita, ce-am spus mai sus n-am spus de le mine ci din cartea unui sfant citita acu 2-3 ani care-a vindecat si ajutat  multa lume si-n privinta celor discutate,   si ca sa-ntelegi mai usor despre aportul medicamentelor aici,  stiinta nici macar n-u stie bine cum functioneaza creierul si mintea, daramite sa poata sa stie ce sa folosesca pt. a ajuta in bolile de minte. si daca se vindeca un bolnav mintal, se vindeca de la sine, ai revine mintea la loc, aportul medicamentelor fiind mic sau nul.

"Si nu in ultimul rand, chiar asa...azi poate fi perfect sanatos si maine poate avea un episod.."  da doamna ia citeste ce-a spus Tayka mai sus,  am auzit de cazuri asemanatoare.
.
Citat din: @biss din  09 Aprilie 2010, 16:37:13
Totusi nu exista blesteme
Nu-ti doresc sa provoci cuiva suferinta ca sa simti pe pielea ta puterea blestemului.

@Daos

"starea de indraceala sau boala numita schizofrenie e cauzata de lipsa dublului astral de la nastere plus inca ceva factori ce determina cresterea secretiei de dopamina" bleah, de unde-ai scoso pe asta, ha, ce dublu astral? la un indracit nu rezolvi nimic cu nici un medicament,ce serotonina,ce hormonul fericirii, cand pleaca dracii din el pur si simplu omul este vindecat si revine la normal, poate te-ai referit la alti bolnavi care or fi avand nevoie de seretonina dar in nici un caz la indraciti,




abyss

Citat din: i1414xy din  09 Aprilie 2010, 19:22:16
.Nu-ti doresc sa provoci cuiva suferinta ca sa simti pe pielea ta puterea blestemului.

Salut i1414xy! Nu te supãra dar vorbesti în dodii... Poți fii mai explicit dezvoltând ușor ideea?

padme

Citat din: i1414xy din  09 Aprilie 2010, 19:22:16
@Padme
  Domnita, ce-am spus mai sus n-am spus de le mine ci din cartea unui sfant citita acu 2-3 ani care-a vindecat si ajutat  multa lume si-n privinta celor discutate,   si ca sa-ntelegi mai usor despre aportul medicamentelor aici,  stiinta nici macar n-u stie bine cum functioneaza creierul si mintea, daramite sa poata sa stie ce sa folosesca pt. a ajuta in bolile de minte. si daca se vindeca un bolnav mintal, se vindeca de la sine, ai revine mintea la loc, aportul medicamentelor fiind mic sau nul.


Stiu ca vorbesc in gol, dar nu ma pot abtine:
1- sfantul nu a fost sfant in viata ci canonizat dupa moarte, daca nu era canonizat, ar fi fost un simplu muritor ca toata lumea; da, e adevarat ca a fost canonizat datorita faptelor sale bune, dar in contextul in care il pui tu trebuie ca a savarsit adevarate minuni documentate de biserica si medici, nu???
2- eu n-am ce sa inteleg legat de medicamente, se pare ca tu nu intelegi, sau nu vrei sa te documentezi, e parerea ta personala si o respect;

Citat din: i1414xy din  09 Aprilie 2010, 19:22:16

" da doamna ia citeste ce-a spus Tayka mai sus,  am auzit de cazuri asemanatoare.


Ma bucur ca ai auzit, eu am scris din literatura de specialitate, adica... chiar asa este!

i1414xy

Citat din: @biss din  09 Aprilie 2010, 21:47:57
Salut i1414xy! Nu te supãra dar vorbesti în dodii... Poți fii mai explicit dezvoltând ușor ideea?
Sorry ma gandeam ca intelegi. Pai daca tu ai provoca suferinta grava de orice natura unei alte persoane, fara ca acea persoana sa-ti fi facut vreun rau, daca acea persoana in supararea ei  zice sa ti se intample un  rau oarecare ,ti se intampla exact cum spune acea persoana , mai ales cand persoana careia i-ai fi provocat suferinta e cineva cu o situatie dificila  , sau  are probleme de sanatate sau de alta natura.  De aceea nu e bine sa nu ne batem joc  de un orb , sau de un schiop sau altii cu probleme. Doar daca le-am fi provocat o simpla lor suferinta va aduce asupra noastra efecte negative , dar daca ne mai si blesteama, atunci vom plange.  Si uneori acesta suferinta de pa urma blestemului  poate dura si ani de zile si medicii sa nu poata afla care-i cauza si ce remediu sa dea. Am citit despre foarte multe cazuri de acest gen. Nu vreau sa am dea face si nu doresc nimanui.