Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

discutii despre forum

Creat de Andy, 25 Martie 2010, 12:55:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mm

Urmaresc de 40 de ani fenomenul OZN si, dupa cum era si normal, m-am "lipit" si de acest forum. Fara a avea pretentii de mare cunoscator si fara a incerca sa dau sfaturi, iata parerea mea:
Problema pusa in discutie aici apare pe multe forumuri romanesti si e mai mult o dilema a factorului decizional, respectiv a moderatorului, legata de selectie, de forma: sa-i las ori sa nu-i las. Sub amenintarea consecintelor: daca-i "lichidez", raman fara public; daca-i las (democratic) incepe harababura si se pierde sensul forumului.
Dupa mine, aceasta e o falsa dilema. Raspunsul vine de la sine daca inventariez ce ma deranjeaza cel mai tare, in ordine:
1. Exprimarea neglijenta si obraznica, si intentionat agresiva, si nepoliticoasa, si de proasta calitate, si rautacioasa, si etc.(atentie: ele sunt totdeauna toate impreuna, adica si-si, nu sau-sau);
2. Postarile de slaba calitate, fie datorate slabei documentari, (sau) fie datorita unei pregatiri tehnice mai modeste, (sau) fie datorita lipsei verificarii prealabile a surselor si informatiilor, (sau) etc.
3. Off topicul.

Niciodata nu voi fi de acord cu Nr. 1. din enumerare, sub nici o forma, sub nici o scuza, sub nici un motiv. Celelalte sunt de inteles, se accepta, ele nu contin reaua intentie.
Observatia din postarile de mai inainte, repetata, de utilizare ca si criteriu de selectie (si eliminare a autorilor ori subiectelor) a criteriului bunului simt, mi se pare corecta. Si de dorit.
Adaug la cele spuse mai sus si argumentul ca daca postarile "publicului" se completeaza unele pe altele in sens constructiv, rezulta un topic normal si echilibrat iar postarile de "rea intentie", nefiind constructive ci eminamente distructive, anihileaza si se potrivesc "ca nuca-n perete".
In acelasi timp se impune observatia ca rareori -doar ca exceptie- postarile de "rea intentie" aduc informatie utila, de buna calitate, etc.
Parerea mea: taierea de la radacina a buruienii relei intentii nu poate face rau nici unui forum.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

mr

Fiind un forum public, unde identitatile useri-lor se afla doar sub nickname-uri, singura varianta eficienta de control este printr-o moderare stricta. Dupa doua avertismente ar trebui sa intervina excluderea.

Cat despre calitatea informatiilor, spooky avea dreptate cand afirma ca de-a lungul timpului acest forum a avut si perioade de varf si de minim. Totul depinde de dispozitia, interesul si timpul utilizatorilor.

Forumul este oglinda perfecta a lumii reale...de afara. Trebuie sa acceptam asta. Sa nu ne asteptam ca aici vor intra numai oameni care sa corespunda anumitor criterii. Vor intra din toate categoriile. Vor ramane doar cei care rezoneaza si accepta schimbul de informatii in limitele bunului simt. E un fel de selectie naturala...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

romulus

CitatImi pare rau sa o spun dar acest forum s-a cam transformat intr-un chat, toata lumea isi insiruie propriile fantezii ca si cum ar fi lucruri analizate si demonstrate.
Ei na !Asta este parerea ta .
Poate ca mie - ori altora - ne place asa cum e si spunem tocmai contrariul !
Atat timp cat exista subiecte deschise, oamenii scriu/participa la ele iar moderatorii nu le-au pus -inca-  lacat pentru mine e suficient , e cuser!
Adica e ok.
Si ce daca sunt printre noi oamanei care ni se par ciudati/analfabeti/puerili and so on ? Asta e lumea in care traim !
Daca vreodata eu voi aprecia ca un subiect - ori personaj - de pe forum, nu-i/is  de nasul/rangul meu, il las in plata Domnului si-mi vad de ale mele !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Nox

Discutãm doar despre forum și atât. Restul de mesaje care vor conține și altceva vor ajunge la gunoi direct!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

VRazvan

#19
Deoarece este primul meu post, va salut pe toti si imi cer scuze daca ma bag unde nu trebuie.(Obisnuiesc doar sa citesc, nu am ce posta constructiv doar ma informez. Nu consider ca parerile mele care evident pot fi gresite ar ajuta la ceva)

Sugerez putin "comunism". Reguli stricte si aplicarea lor la sange.
Nu esti civilizat, nu poti purta o discutie, fie ea si in contradictoriu, normala si elevata, ai venit aici de plictiseala si sa faci putin misto, consider ca nu ai ce cauta aici.
Ma gandeam la formarea unei sectiuni cu drepturi limitate. O sectiune care sa poate fi citita de oricine insa drept de a posta sa aiba doar anumite persoane care detin cunostiintele necesare si au ce spune ca sa merite citit. Eventual subiectele care merita pot fi triate si mutate in sectiunea speciala de catre moderatori.

Va multumesc pentru timpul acordat si va urez multa bafta.

Nox

Salut dragã cititorule. :) La cât mai multe mesaje.

Cât despre sugestia ta de formare a unei secțiuni cu drepturi limitate, ea existã deja, aici.

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Xanadron

#21
Citat din: mr din  26 Martie 2010, 12:23:43
Fiind un forum public, unde identitatile useri-lor se afla doar sub nickname-uri, singura varianta eficienta de control este printr-o moderare stricta. Dupa doua avertismente ar trebui sa intervina excluderea.

Cat despre calitatea informatiilor, spooky avea dreptate cand afirma ca de-a lungul timpului acest forum a avut si perioade de varf si de minim. Totul depinde de dispozitia, interesul si timpul utilizatorilor.

Forumul este oglinda perfecta a lumii reale...de afara. Trebuie sa acceptam asta. Sa nu ne asteptam ca aici vor intra numai oameni care sa corespunda anumitor criterii. Vor intra din toate categoriile. Vor ramane doar cei care rezoneaza si accepta schimbul de informatii in limitele bunului simt. E un fel de selectie naturala...

Corect in principiu: si forumul asta e, in definitiv, o sectiune/radiografie a societatii romanesti. Evident ca doar a aceleia conectate la Internet. :wink: Deci, nu chiar o sectiune prin "Romania reala". :roll:

Iar cum Romanica-i o tzara a contrastelor (lucru pozitiv in unele domenii, negativ in altele - dar n-are rost aici sa disecam "latino-americanizarea" noastra), nici forumurile nu pot fi decit modalitati de exprimare cu niveluri extrem de diferite, de la chatuieli puerile pina la adevarate dizertatii subtile.

Evident ca doar moderatorilor le revine delicata misie de a evita caderile in grotesc, penibil sau mai ales in derizoriu prin non-admiterea aiurarilor excesiv de... hai sa le zicem primitive si pe forumul Rufon - dupa mine (si nu numai) cu un nivel intelectual mai ridicat decit al "mediei netistice" de pe la noi. 8-)

Misiune deloc usurata insa de "profilul" acestui forum atipic, in care aparente "aiurari" pot fi de fapt, in extremis vorbind, macar ipoteze deschizatoare a noi carari de gindire, daca nu chiar teorii revolutionare.  :-P
Riscul "supramoderarii" ramine asadar prezent, dar sint convins ca moderatorii au abilitatea gasirii pozitiei celei mai echilibrate. :rainbow:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Citat din: Nox din  30 Mai 2010, 17:19:40
Salut dragã cititorule. :) La cât mai multe mesaje.

Cât despre sugestia ta de formare a unei secțiuni cu drepturi limitate, ea existã deja, aici.



am fost pe linkul indicat, nox, si observ ca sînt doar trei forumisti (moderatori de fapt) care posteaza exclusiv (spooky,nox & stardust)...pe un subiect unic "ozn in Fagaras",unde vedem un "fake", o poza simpla unde au fost adaugate doua imagini identice,dar una a fost diminuata,un fotomontaj de proasta calitate,de fapt.
Personal sînt CONTRA "comunismului" ("reguli stricte si aplicarea lor la sînge" dixit V Razvan, care ar dori sa vada o sectiune unde posteaza "doar anumite persoane care detin cunostiintele necesare si au ce spune ca sa merite citit", si fac o paranteza : deci restu n-are rost sa-l citim, doar ce spune nox,spooky & stardust are valoare  :lol:)
Pai închideti forumul atunci, si trimiteti-va mesaje între voi, ptr asta exista e-mailuri....voi centrati, voi dati cu capul, aceasta idee e o mare idiotie, ar trebui din start interzis orice sectiune paralela si rezervata "initiatilor" ( :wink: care or fi aia, ca aici mai nimeni nu stie mai nimic despre fenomenul OZN si exobiologie).
Nimeni sa nu se erijeze în CENZOR, repet pt marea majoritate si în special pentru aia care dau "indicatii pretioase": habar n-aveti pe ce lume traiti, fiti mai modesti si receptivi,iar tu razvan esti lucid: da! te bagi "unde nu trebuie", ai ceva de spus, spune, vii aici cu scheme si daca într-adevar "nu merita citit" du-te unde oi vedea cu ochii, nimeni nu te tine cu forta,într-adevar "parerile" tale,daca doar p-astea le ai, "sînt gresite si nu ajuta la nimic",decît sa amplifice sentimentu ca acest forum e controlat de nu-stiu-ce structuri si se ocupa exclusiv de dezinformarea cititorilor.
Deci votez CONTRA.


jean

Citat din mesajul lui calator astral:
Citathabar n-aveti pe ce lume traiti
Destul de agresiv. Vorbesti de parca tu le stii pe toate, parca ai fi superior noua. Noi poate nu le stim pe toate, incercam sa le intelegem, fiecare dupa puterea lui. Tu le stii pe toate? Sau poate asa crezi. Cine le stie? Le stie cineva? Eu nu cred acest lucru.
Cum a spus cineva si are dreptate: adevarul este dincolo de noi, si mai adaug eu, dincolo de puterea noastra de intelegere.
Cum ai spus si tu:
Citatfiti mai modesti si receptivi
E valabil pt. toata lumea, inclusiv pt. tine.
O seara buna.
Adevarul este dincolo de noi

Shadowman

#24
Citat din: calator astral din  31 Mai 2010, 18:28:55
am fost pe linkul indicat, nox, si observ ca sînt doar trei forumisti (moderatori de fapt) care posteaza exclusiv (spooky,nox & stardust)...pe un subiect unic "ozn in Fagaras",unde vedem un "fake", o poza simpla unde au fost adaugate doua imagini identice,dar una a fost diminuata,un fotomontaj de proasta calitate,de fapt.
Personal sînt CONTRA "comunismului" ("reguli stricte si aplicarea lor la sînge" dixit V Razvan, care ar dori sa vada o sectiune unde posteaza "doar anumite persoane care detin cunostiintele necesare si au ce spune ca sa merite citit", si fac o paranteza : deci restu n-are rost sa-l citim, doar ce spune nox,spooky & stardust are valoare  :lol:)
Pai închideti forumul atunci, si trimiteti-va mesaje între voi, ptr asta exista e-mailuri....voi centrati, voi dati cu capul, aceasta idee e o mare idiotie, ar trebui din start interzis orice sectiune paralela si rezervata "initiatilor" ( :wink: care or fi aia, ca aici mai nimeni nu stie mai nimic despre fenomenul OZN si exobiologie).
Nimeni sa nu se erijeze în CENZOR, repet pt marea majoritate si în special pentru aia care dau "indicatii pretioase": habar n-aveti pe ce lume traiti, fiti mai modesti si receptivi,iar tu razvan esti lucid: da! te bagi "unde nu trebuie", ai ceva de spus, spune, vii aici cu scheme si daca într-adevar "nu merita citit" du-te unde oi vedea cu ochii, nimeni nu te tine cu forta,într-adevar "parerile" tale,daca doar p-astea le ai, "sînt gresite si nu ajuta la nimic",decît sa amplifice sentimentu ca acest forum e controlat de nu-stiu-ce structuri si se ocupa exclusiv de dezinformarea cititorilor.
Deci votez CONTRA.


Cand esti moderat,inseamna ca ai o problema.
Placa e veche,am ascultat-o de multe  ori pe forum..."Vai,mi se ingradeste libertatea de exprimare !"," Vai,mi se incalca drepturile inscrise in Constitutie !" ,"Vai,ce regim nedemocratic !" "Vai,ce tiranie e pe forumul ista!","Vai,nu sunteti receptivi,nu sunteti initiati, nu sunteti pregatiti,nu sunteti evoluati spiritual,nu intelegeti spusele mele !","Vai,sunt persecutat !"," Vai de voi,vai de tine,vai de fabrici si uzine !"
In 4 ani ,de cind sunt pe forum,am intilnit numerosi ( cu sau fara voie  :-D ) troli,propovaduitori ratati,panglicari,genii neintelese,comercianti de iluzii...Daca forumul a rezistat,are vizitatori ,e citit ( vezi statisticile ) si e pe primul loc in Romania in materie de ufologie si fenomene conexe,asta s-a datorat si faptului ca moderatorii si o parte a membrilor vechi,activi ai forumului, au luat atitudine.
Multe mituri au fost demolate,multe farse si falsuri au fost aratate-demonstrate,multi pescari au plecat cu plasa goala !  :evil: Astea fiind partea buna a lucrurilor,partea rea fiind faptul ca multi membrii valorosi( consider eu...) si-au consumat energia in aceste batalii,au obosit si-au batut in retragere...
Si multi raspindaci au beneficiat de o nemeritata si eficienta publicitate...!  :-D
E loc pentru toata lumea ,dupa cum se poate vedea pe forum.Peste 90% din membrii n-au facut reclamatii legate de moderatori,administratie,continut.Din cei care-au reclamat,m-am numarat si eu...!  :lol: Dar n-am fost avertizat si/sau moderat.Cred ca "problema" e pe terenul tau,nu in afara...

Legat de Sectiunea Zero : un experiment nereusit.Numarul de posturi spune tot...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Xanadron

Sectiunea Zero cred ca se afla inca la "punctul zero" (temporar, sper) doar din cauza lipsei unor teme realmente importante/credibile din actualitatea OZN-istica romaneasca. :ufo:

In rest, tabloul cu lumini si umbre descris de Shadowman e corect; oricum, respectarea diversitatii simultan cu filtrarea aberatiilor (prezente poate mai frecvent tocmai pe genul asta de forumuri) nu-i o operatiune chiar usoara si intotdeauna cineva o sa fie nemultumit.  :-P
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Citat din: Shadowman din  01 Iunie 2010, 00:07:12
Cand esti moderat,inseamna ca ai o problema (...) n-am fost avertizat si/sau moderat.
Rog moderatorii sa ma autorizeze sa raspund, asa nu se mai poate, pai e drept sa legi fedeles un Om si sa-l lasi la dispozitia oricarui trecator?!
__________________________________________________
Oooo....Bravo tie shadowman, ai fost cumintel, jos palaria,se pare ca stii mai bine ca mine adevaratele "motive" ale "moderarii" (cu lanturi si botnita, legat la ochi & urechi),dar umbli cu d-astea,observ,atunci hai sa facem repede o întrecere de raspunsuri similare, care dintre noi e mai lingusitor, eu propun un scurt Raspuns în stilul tau dar mai perfectionat  :wink: , acu la repezeala :
---------------------------------------------------------
Buna seara, domnule Shadowman, va raspund la interpelarea publica;
Sînteti liber sa dialogati pe acest forum, sa postati orice mesaj, aici, pe rufon, care acum este deja o comunitate, cu oameni seriosi, pragmatici, cu conceptii sanatoase de viata cu dorinta de a face ceva concret.Forum s-a vrut si este expresia libera si necenzurata a libertatii de exprimare si a libertatii in gandire. Suntem cei mai multi oameni open-mind, deschisi spre nou, spre viitor, fara inhibitii date de dogme sau "axiome stiintifiice". Nu v-am urmarit toata "activitatea" pe forum, insa citind cu atentie unele din mesajele dumneavoatra, nu pot decat sa spun ca am ramas uimit. O spun si o repet cu riscul de a va supara pe mine : ABERATII ca in acele mesaje, organizate în fraze monosilabice si interjectii, totul presarat de lingusiri la adresa administratiei, nu am citit vreodata in viata mea. Domnule, forumul nostru nu se doreste un "OTV virtual", nu cautam senzatie, nu punem cu titlu de adevar simple supozitii si ipoteze, lasam loc de alternative.
De profesie sunt psiholog, am si o pregatire militara în domeniul stiintelor de Frontiera, asadar va pot spune cu mana pe inima ca textele scrise de dvs. sînt extrem de "aberante" si "afectate". Si ce este mai trist cred, este ca si credeti ceea ce spuneti acolo. Nu contest ca subiectele abordate nu sunt interesante, insa modul lor de abordare, modul de concepere a mesajelor si comportamentul dvs. pe forum ne face sa ne indoim de compatibilitatea dvs. cu linia directoare a ceea ce suntem noi, a ceea ce credem noi. V-as recomanda daca tot va intereseaza subiectele respective sa aprofundati subiectul cu colegii de munca si sa postati pe un forum mai inclinat spre asa ceva : http://www.mapn.ro/dezinformare.
Imi pare rau sa va dezamagesc, insa cred ca viziunea dvs., ideile dvs. nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu ale noastre. Forumul nostru nu incurajeaza postarea unor idei "futuriste" si extrem de putin verificabile. Si din mesajele citite de la dvs., recunosc ca nu ma incanta "ipotezele" pe care le aruncati in joc, ipoteze extrem de fanteziste.
Asadar credem ca nu aveti locul printre noi, dorinta dvs. de a extrapola universuri "ascunse" si "misterioase",îndepartînd astfel adevaratele marturii si trimitînd cybernautii sa caute mici omuleti verzi la Pastele-cailor în alte Galaxii, la mii de ani lumina de Adevar, nu ne intereseaza.
Va multumesc anticipat pentru intelegere.
Octogonarul de garda.
-alias calaor astral-

Shadowman

#27
Citat din: calator astral din  01 Iunie 2010, 16:27:41
Rog moderatorii sa ma autorizeze sa raspund, asa nu se mai poate, pai e drept sa legi fedeles un Om si sa-l lasi la dispozitia oricarui trecator?!
__________________________________________________
Oooo....Bravo tie shadowman, ai fost cumintel, jos palaria,se pare ca stii mai bine ca mine adevaratele "motive" ale "moderarii" (cu lanturi si botnita, legat la ochi & urechi),dar umbli cu d-astea,observ,atunci hai sa facem repede o întrecere de raspunsuri similare, care dintre noi e mai lingusitor, eu propun un scurt Raspuns în stilul tau dar mai perfectionat  :wink: , acu la repezeala :
---------------------------------------------------------


LINGUSITOR...?    :? Pfff... Sa-ti raspunda moderatorii ,Ryn,Spooky cat de "lingusitor" si "cumintel" am fost cu ei... :-D Despre mesajele mele postate pe forum,in care "linguseam" conducerea si moderatorii nu mai pomenesc... :-D
Sorry,dar te asteapta o lunga perioada de moderare,dupa cum observ...!  :-)


" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Nox

OK, am auzit destule. (TOPIC ÎNCHIS)
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee