Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

UFO - "Made in Germany-> Finished in Brazil", si altele ...

Creat de Quicksilver, 20 Martie 2010, 23:02:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ryn

Citat din: padme din  23 Martie 2010, 19:20:18
{....}

O intrebare: tocmai vad la tv un documentar in care se afirma ca germanii prin '39 aveau deja avionul cu reactie pe care nu l-au folosit in razboi pe motiv ca era o tehnologie noua si nu prea stiau ce si cum! Daca ei nu au  folosit avionul cu reactie pe motiv ca era prea avansat, cum de s-au apucat sa construiasca "OZN"-uri???
Nu prea inteleg... Me 262 ce era? Sa nu te mai uiti la tv... ca strica...

adrian75

eu cred foarte mult in ipoteza extraterestra...iar scrierile din antichitate vin in sprijinul aceste ipoteze. ca si noi oamenii incercam astazi niste aparate ...aflate undeva la frontierele cunoasterii e adevarat....insa la baza fenomenului OZN sta ceva ce nu este din lumea noastra...sa nu uitam ca astfel de aparitii au fost semnalate inca din cele mai vechi timpuri... in concluzie... fenomenul OZN este de origine extraterestra....foarte putin are legatura cu stiinta existenta astazi pe pamant!

Quicksilver

Adrian, sa stii ca oricine cu un IQ mai mare decat cel al noroiului stie ca e practic imposibil ca intr-un univers infinit sa nu ai viata decat pe Pamant. Crezi ca esti singurul om din cartierul tau? Nu ai nevoie de scrieri antice sa certifici asta, nu-i asa? Cat de arogant si ignorant sa fii ca sa afirmi una ca asta? Oricum, nu acesta este subiectul - daca exista sau nu. Mai bine sa ne intrebam cum se face ca nu am reusit inca sa interactionam pasnic cu ei ...?
Cat despre fenomenul OZN, nici macar nu sunt Z-uri ... pentru ca nu zboara. Folosesc o tehnologie pe care fizicienii nostrii spun ca apartine romanelor sci-fi si filmelor. Insa exista, totusi, grupuri si grupulete care mai doboara cate un astfel de vehicul (de origine extraterestra), il recupereaza, il diseca, il studiaza si prin inginerie inversa si il il reproduc ... cel putin ca principii de functionare. Nu te mai uita la TV sau in general in mainstream media pentru documentare in cadrul acestui subiect.
Ai sa vezi, dupa ce te mai documentezi putin, cat de bine se leaga toate ........ Si atunci o sa plangi.
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

adrian75

salut Quicksilver! sant intru totul de acor cu ceea ce spui tu....stii este o vorva ....a crede sa santem singuri in univers este acelasi lucru cu a crede ca exista un singur fir de iarba pe o campie intreaga! cat despre documentat.......ma tot documentez de prin....august 1987 :wink: stiu stiu.....mai am multe de aflat.....ma voi stradui pt ca asa cum spune motto-ul tau...ignoranta doare! p.s. sper ca aparatele doborate de acele grupuri sa nu aiba si ocupanti.....in cazul asta riscul unui conflict armat cu ei ar fi iminent si din cate stiu eu...nu prea am fi in stare sa ridicam capul...mai ales din punc de vedere tehnologic!

Quicksilver

Adrian, incearca sa gandesti logic, nu tehnologic. Dar hai sa o abordam si tehnologic, daca tot ai pus problema. Considera urmatoarea analogie: Tu faci parte dintr-o civilizatie foarte, foarte avansata (mai avansata decat a noastra, de pe Pamant). Aceasta civilizatie a ajuns pe alte planete, din alte sisteme solare, poate din alte galaxii si a intalnit alte civilizatii. Pentru a parcurge astfel de distante viteza luminii e pur si simplu prea lenta. Aceasta civilizatie trebuie sa fi stapanit tehnologii de transport (si nu numai) trans-dimensionale (asta pentru a-ti starni imaginatia ... cat de avansati ar putea fi). Dar odata cu dezvoltarea tehnologica vine si dezvoltarea spirituala. Gandeste-te ca ei nu au sisteme de guvernare cum avem noi pe Pamant. Au alta mentalitate si au alte perceptii. Sa nu faci greseala de a privi acele civilizatii prin prisma civilizatiei noastre de sclavi ... Au alte scopuri, si nicidecum ganduri de razboi. Daca ar fi fost asa noi nu mai purtam acum aceasta discutie pe forum. Nu esti de acord? Si din cate am inteles, vehicule extraterestre s-au doborat destul de multe, prin toata lumea. Se spune ca fibra optica ar fi rezultat din cercetari pe tehnologiile recuperate. La fel si Nightvision-ul. Daca esti de acord cu mine si ai dori sa iti explic punctul meu de vedere asupra acestui subiect, te rog sa imi trimiti un mesaj privat. As dori sa se revina la subiectul acelor "OZN-uri" facute de germani, si in general de catre oameni. Poate stie cineva ceva mai multe despre acest subiect si vreau sa aflu. 
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Xanadron

Citat din: Quicksilver din  24 Martie 2010, 20:42:49
As dori sa se revina la subiectul acelor "OZN-uri" facute de germani, si in general de catre oameni. Poate stie cineva ceva mai multe despre acest subiect si vreau sa aflu.  

Uite citeva linkuri realmente interesante pe tema "OZN-urilor germane":

http://discaircraft.greyfalcon.us/HAUNEBU.htm

http://video.google.com/videoplay?docid=-2419374287704949629&hl=bg#

http://greyfalcon.us/restored/1936.htm

Cele mai substantziale contributii la investigarea temei asteia, legata de fapt de "noua fizica non-relativista" si nu doar de aspecte facil-spectaculoase ale armelor avansate dezvoltate de nazisti - tema pe nedrept minimalizata de majoritatea ufologilor - le-au adus insa trei autori: Joseph Farrell, Peter Levenda si Igor Witkowski.
Google it :wink: si aflati (mult) mai multe...

P.S. Mie mi-a placut poza asta :ufo: - presupusa a fi a unui OZN german capturat de rusi dupa WW-II (dupa un site rusesc ce sustinea c-a preluat-o de la un aviator sovietic pensionat, dar situl e desfiintzat acum dupa cit vad) si testat - cu steaua rosie pe el :evil: - pe la bazele sovietice din nordul Siberiei.


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Rayden

Xanadron, merci pentru link-uri.

eu unul, cred ca nazistii au facut "farfurii zburatoare"..sper ca viitorul sa scoata la iveala mai multe info.

Xanadron

Citat din: Rayden din  11 Iulie 2010, 00:27:11
Xanadron, merci pentru link-uri.

eu unul, cred ca nazistii au facut "farfurii zburatoare"..sper ca viitorul sa scoata la iveala mai multe info.
...Pentru putin, Rayden!
Sa nu uit insa ... cel mai important link de fapt - unde se poate citi (doar in lb.engleza, din pacate) cea mai importanta carte a lui Joseph P. Farrell (The SS Brotherhood of the Bell) si, probabil, cea mai documentata lucrare de pina acum nu doar pe tema presupuselor OZN-uri (Vril, Haunebu) incluse in categoria Wunderwaffen (arme-minune) ale nazistilor, ci si a explicatiilor plauzibile la multe intrebari pina acum fara raspuns. Fiindca alti autori s-au limitat doar la analiza superficiala a laturii ocult-initziatice a ideologiei naziste (Organizatia Thule etc), ori la presupuneri tehnologice simpliste.

Fiindca multi se intreaba de ce oare Hitler & Co. ("Co" in care Martin Bormann pare sa fi fost Nr.1, poate chiar deasupra lui Hitler) n-a utilizat respectivele arme spre sfirsitul WW-II - clasica explicatie "ca n-a mai avut timpul necesar" fiind nu tocmai convingatoare. In orice caz, numele unor savanti realmente exceptionali ca fizicienii Hartek ori Schauberger (chiar daca premiat Nobel, pe nedrept uitat) nu sunt doar citate, ci le e analizata in detaliu activitatea:

http://books.google.ro/books?id=ycsmUU0DXhIC&pg=PA302&lpg=PA302&dq=hartek&source=bl&ots=g227UZO4T_&sig=hewGPCDftR1QXrkklFEcRdG2YUk&hl=ro&ei=_ZH1S-T-G6OTON7RpY8J&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=8&ved=0CDQQ6AEwBw#v=onepage&q=hartek&f=false

P.S. Si eu inclin sa cred ca ...macar 50% din aparitiile OZN postbelice (si chiar cele din ziua de azi) pot fi explicate prin prisma activitatii... deloc extraterestre a nazistilor "restanti" :wink: prin Antarctica (baza Neuschwabenland, care a rezistat cu succes agresiunii misterioasei expeditii a amiralului Byrdd e dupa razboi) si prin alte zone ale planetei. Asta nu insemna ca nazistii n-au fost cumva influentati de una dintre rasele de E.T. aflate "cu treburi" :evil: pe Terra - si nu de azi sau de ieri.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Si Mussolini avea niste schite ale unor asemenea nave, nu prea se stie ce si cum, adica daca ar fi fost construit vreun aparat de zbor ceva.

Xanadron

Citat din: padme din  11 Iulie 2010, 15:05:48
Si Mussolini avea niste schite ale unor asemenea nave, nu prea se stie ce si cum, adica daca ar fi fost construit vreun aparat de zbor ceva.

Ba se cam stie deja "ce si cum", padme - dar tema asta cere un topic separat si, mai ales, f. mult timp (pe care eu acum nu-l am, din pacate) pentru dezbaterea subiectului astuia cu 1001 fatzete stranii. :|
In plus, ar fi aiurea sa vorbesc singur ca TV-ul, :-D asa ca astept mai intai ca destui forumisti sa citeasca macar cartea lui Farrell.
Comentariile si precizarile mele succinte de pina acum sper sa fie suficiente ca... stimulent.

Ontopic: Marconi e in orice caz un nume muuuult mai important decit cel al lui Mussolini in toata povestea asta a Wunderwaffen. :evil:
Chiar daca zvonurile/ipotezele privind presupusa expeditie spre Marte finantzata de Vatican in 1957 (si care ar fi purtat numele... Marconi :wink:) ar fi doar o poveste.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/


Rayden

@Xanadron, merci..din nou..

germanii astia (ca sa nu zic nazisti ) au fost destul de ingeniosi, foarte buni ingineri. eu sunt convins ca au reusit sa faca discurile alea zburatoare..
oricum, sunt rapoarte care confirma cel putin partial ca au reusit sa le faca, si aici vorbesc de pozele, rapoartele serviciilor secrete..care in descrierea obiectelor se face referire la zvastica, crucea germana, si nu numai..

la un moment dat, se vehicula si ipoteza ca au fost ajutati de ET, si ca ..chiar au reusit sa ..aibe o misiunea a la...USS Enterprise..mergand in vizita acasa la ET.

tare as vrea sa stiu daca asa e sau e doar o ..abureala..

bafta,
rayden

Xanadron

Citat din: Rayden din  14 Iulie 2010, 11:36:27
@Xanadron, merci..din nou..

germanii astia (ca sa nu zic nazisti ) au fost destul de ingeniosi, foarte buni ingineri. eu sunt convins ca au reusit sa faca discurile alea zburatoare..
oricum, sunt rapoarte care confirma cel putin partial ca au reusit sa le faca, si aici vorbesc de pozele, rapoartele serviciilor secrete..care in descrierea obiectelor se face referire la zvastica, crucea germana, si nu numai..

la un moment dat, se vehicula si ipoteza ca au fost ajutati de ET, si ca ..chiar au reusit sa ..aibe o misiunea a la...USS Enterprise..mergand in vizita acasa la ET.

tare as vrea sa stiu daca asa e sau e doar o ..abureala..

bafta,
rayden
You're wellcome again, Rayden ! 8-)
Clar ca dovezi in sensul confirmarii definitive a construirii aparatelor de zbor neconventionale naziste nu vor aparea decit in cazul unor dezvaluiri (Disclosure) totale apropo de "n" aspecte pina acum ocultate ale istoriei nescrise a omenirii asteia. Adica (opinie personala trista) niciodata.

Personal, am vazut in 1991 pe un post TV nemtzesc, pe cind lucram in Germania, un film de 7-8 minute realmente shocant :evil: (vindut de catre un KGB-ist cu foamea-n git :-D). Filmul (alb-negru si expertizat la vremea aia ca fiind 100% autentic, fiind pe pelicula si nu vreo copie eventual editata - ORIGINALUL deci) era din arhivele secrete ale SS preluate de sovietici dupa capitularea celui de-al III-lea Reich, fusese facut in Antarctica si continea nu doar cadre relativ statice ale "farfuriilor naziste", :ufo: (cu tehnicieni si ofiteri germani roind in jurul lor), ci si imagini clare cu decolarea si zborul lor. :-o
Un amic din Romania mi-a spus ca si postul local TVR Cluj a transmis, la vremea aceea (la un timp dupa aceea, de fapt), respectivul film. :roll: Pe care insa, oricit m-am strofocat sa-l regasesc pe net, n-am reusit sa-l... relocalizez vreodata. :| Daca cineva poate da relatii in sensul regasirii/vizionarii lui, ar fi nemaipomenit sa ne dea de stire!!!

Cit despre presupusa "vizita prin Galaxie" a nemtilor, despre care exista informatii la fel de nebuloase ca despre ipotetica expeditie pe Marte din 1945 a citorva sute de militari/tehnicieni germani la bordul unui model HAUNEBU III (74 m diametru), tot ce se stie e ca se lucra inca din 1922 la conceperea vehiculului numit "Jenseitsflugobjekt" ("aparatul de zbor pentru... dincolo de lumea asta" :star:) in cadrul societatii secrete Vril. Detalii-ipoteze-dovezi circumstantziale, pe linkurile deja mentionate.

http://discaircraft.greyfalcon.us/index.html

P.S. Prinde teren din ce in ce mai mult ipoteza ca adevaratul "tratat de pace" (si chiar colaborare  8-)) dointre puterile aliate si nazisti ar fi fost parafat abia in 1956, in Antarctica (la baza nazista ultrasecreta Neuschwabenland), dupa esecul enigmaticei expeditii postbelice "de pedepsire" a flotilei americane de razboi (contra cui anume, eiii ?) a amiralului Byrd.
In orice caz, indiscutabil ramine faptul ca peste 130 de de submarine din clasele U-Boot 21 si 23 (extrem de evoluate tehnologic pentru vremea aia) s-au "evaporat" fara urme cu citeva zile inainte de sfirsitul razboiului... :wink:

La fel de interesant e si faptul (clar dovedit) ca pina si Henri Coanda a lucrat "ceva" pentru cel de-al III-lea Reich (in perioada cind rezida in Frantza ocupata):

http://discaircraft.greyfalcon.us/Coanda.htm
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Rayden

Citat din: Xanadron din  14 Iulie 2010, 12:24:48

Un amic din Romania mi-a spus ca si postul local TVR Cluj a transmis, la vremea aceea (la un timp dupa aceea, de fapt), respectivul film. :roll: Pe care insa, oricit m-am strofocat sa-l regasesc pe net, n-am reusit sa-l... relocalizez vreodata. :| Daca cineva poate da relatii in sensul regasirii/vizionarii lui, ar fi nemaipomenit sa ne dea de stire!!!


pai, ar trebui sa il intrebam pe realizatorul emisiunii, care din cate stiu e un pasionat al fenomenului OZN / ET si nu cred ca nu si-a facut o ..arhiva.. Cristian Muresan se numeste..