Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

AdarM

#750

Ce-ar fi sa ne explice Rudan sau chiar Ganditorul:
- Cum se face ca de " Tara Luanei" stiu toti amatorii de senzational, insa oamenii din zona habar n-au? Unde-i ascundea Rudan pe copiii din tabara extrasenzorialilor? Unde-i stanca aruncata-n aer? Cum de nimeni n-a auzit explozia? Pe unde au trecut securistii, de nu i-a vazut niciun satean?
Enfin, sa trecem peste asta si sa explic ultimul calup de poze:
1 - Panoul are menirea (unica) sa-ti indice pe cine sa injuri pentru starea deplorabila a drumului.
2 - Cautand chihlimbar langa Alunis
La Nucu:
3 si 4 - Abruptul si stanca din ultima poza mi-au fost indicate de catre gazda drept trasee frecventate de catre grupuri de misani. Am mers pe urmele lor, insa n-am gasit nimic iesit din comun, cu exceptia unei cruci din doi pari legati, aflata in varful stancii din poza 4.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

licuriciu

AR, ai fost cu Nicu la chihlimbar? Dacă nu, caută-l pe el caă știe bine locurile și-l știe și pe unul din Colți care ștefuiește. Stă vizavi de Muzeu. Dacă cumperi chihlimbar, incearcă-l cu benzină, sau alt solvent, unii vând și fake-uri în zonă. Cel mai frumos e cel roșu-închis, sângeriu.
Taberele de elevi au existat, dar erau copii obișnuiți, nici macar de atasati militari cum sugera cineva pe acest forum. Nu a existat nimic paranormal in aceste tabere, absoluyt nimic. Provoc (intelectual) pe oricine sa aduca cea mai mica dovada contrara. Voi astepta mult si bine.
Titulatura de cercetator ii place enorm domnului Rudan. Are si o firmă, Terra - Scientific investigation. Când voi vrea cu adevarat sa ma distrez, voi scrie despre aceasta firma. Da ii mai dau inca, sanse domnului Rudan sa spuna adevarul. Desi am iar cam pregnant senzatia ca am sa astept degeaba.
Alte titulaturi utilizate: profesor, biofizician, agent psihotronic, administrator firma (chiar e), patron (chiar e), operator de film (chiar e), fotoreporter (chiar e).
Incognito vorbea de politruci. Pai ce este un om instructor la expeditii de pionieri, angajat (el zice) la Ilie Ceausescu (politrucul nr. 1 al armatei), angajat la Copoiu (alt politruc notoriu), etc. Am pus pe blog regulamentul expeditiilor Cutezatorii (,,Spre comunism pășim cutezători!" Educația patriotică a omului nou).
Mai are cineva de pe acest forum parerea, dupa pozele care le-am postat pe blog, ca vorbesc de la birou? Daca da, urmeaza capetele de cerb. Mai multe capete de cerb, repere esentiale in teren acolo, in Buzau. stati aproape!


horia2008

#752
Citat din: licuriciu din  30 Octombrie 2012, 00:25:33
AR, ai fost cu Nicu la chihlimbar? Dacă nu, caută-l pe el caă știe bine locurile și-l știe și pe unul din Colți care ștefuiește. Stă vizavi de Muzeu. Dacă cumperi chihlimbar, incearcă-l cu benzină, sau alt solvent, unii vând și fake-uri în zonă. Cel mai frumos e cel roșu-închis, sângeriu.
Taberele de elevi au existat, dar erau copii obișnuiți, nici macar de atasati militari cum sugera cineva pe acest forum. Nu a existat nimic paranormal in aceste tabere, absoluyt nimic. Provoc (intelectual) pe oricine sa aduca cea mai mica dovada contrara. Voi astepta mult si bine.
Titulatura de cercetator ii place enorm domnului Rudan. Are si o firmă, Terra - Scientific investigation. Când voi vrea cu adevarat sa ma distrez, voi scrie despre aceasta firma. Da ii mai dau inca, sanse domnului Rudan sa spuna adevarul. Desi am iar cam pregnant senzatia ca am sa astept degeaba.
Alte titulaturi utilizate: profesor, biofizician, agent psihotronic, administrator firma (chiar e), patron (chiar e), operator de film (chiar e), fotoreporter (chiar e).
Incognito vorbea de politruci. Pai ce este un om instructor la expeditii de pionieri, angajat (el zice) la Ilie Ceausescu (politrucul nr. 1 al armatei), angajat la Copoiu (alt politruc notoriu), etc. Am pus pe blog regulamentul expeditiilor Cutezatorii (,,Spre comunism pășim cutezători!" Educația patriotică a omului nou).
Mai are cineva de pe acest forum parerea, dupa pozele care le-am postat pe blog, ca vorbesc de la birou? Daca da, urmeaza capetele de cerb. Mai multe capete de cerb, repere esentiale in teren acolo, in Buzau. stati aproape!
Vasile Rudan si misterul din Carpati, da?
licuriciule, bagi multe vorbe, le invarti, poate pica ceva... colegul AdarM cred ca stie exact despre cei vorba pe partea cu chihlimbarul, daca esti curios poate-ti zice mai multe....si iar vorbe si iar pac la Rudan, din toate pozitiile, la cap, la corp, la gioale; tu ceri dovezi... si oferi ..ce?
omule, ti-am inteles pozitia, ai blog, ok.......
Nu sunt fan Rudan, dar cred ca incep sa devin...




Ganditorul

#753
Citat
Nu sunt fan Rudan, dar cred ca incep sa devin...


Subscriu in totalitate la ceea ce a spus Horia - mai ales ca am vazut blogul d-lui Licurici.
Blog documentat cu arhive, foto, articole inedite, vechi, analize in timp real si dupa evenimente - ma rog, tot ceea ce presupune o munca laborioasa de "indosariere" a activitatii unui om (adica inclusiv aspecte din viata personala - parca-r fi dosar de la CNSAS).
Ceea ce nu inseamna o "munca de duminica" - asa cum suntem majoritatea de pe aici - ci o munca titanica ce nu poate fi facuta gratuit (oare care o fi salariul si institutia care face asa ceva - ca seamana al drk de mult cu ceea ce huleste Licurici pe aici (secu)). O fi vre-o sora mai mare care-si acopera "petele albe"dintr-un dosar mai vechi ?
Oricum felicitari d-le Licurici, esti extrem de bine documentat, ai poze aproape unicat si, sincer, mi-a facut placere sa citesc cum functiona educatia tinerilor in proiectul "cutezatorii" - cred ca o reeditare ar fi necesara in zilele de azi.
Poate le poti pune la dispozitie documentele pe care le ai si celor din educatie ... :evil:

mariusvlad

Vazand cu cat devotament se incearca discreditarea acestui om sunt aproape convins ca are ceva de spus sau mai mult, reprezinta un real pericol pentru cineva sau ceva. Oare cat de important este, sau ce stie Vasile Rudan incat sa declanseze un atac de o asemenea anvergura?

mr

Abordez acest subiect din perspectiva de necunoscator al muntilor Buzaului. Desi, o buna bucata de vreme, am batut la pas si cu rucsacul in spate muntii.
Indiciile prezentate aici de catre anumiti colegi care sunt preocupati efectiv de acest subiect, m-au determinat sa imi fac planuri pentru o excursie in zona, tocmai pentru a putea vorbi in cunostinta de cauza si nu doar din "carti".

Ma deranjeaza faptul ca pe acest topic, un mesager, practica pe fata si cu perseverenta atacul la persoana. Domnule licuriciu (pentru ca presupun ca sunteti mai in varsta), daca dorinta dumneavoastra de a-l denigra pe dl. Rudan (pe care nu-l cunosc si nici nu m-a pasionat vreodata prea mult "paranormalul" dumnealui) va arde atat de mult ratiunea, va rog sa-l abordati personal si sa-i spuneti tot ceea ce considerati. Sau sa gasiti o alta modalitate de a va transmite of-ul, scutindu-ma astfel de citi zilnic emanatiile dumneavoastra orgolioase. Cred ca am dreptul sa va aduc la cunostinta aceasta nemultumire personala, tinand cont ca impreuna activam intr-un un spatiu public.

Nu cred ca ar trebui sa ne facem probleme de deteriorarea indiciilor din teren. Modificarea decorului in atatea mii de ani cred ca nici nu poate fi comparata, din pct de vedere distructiv, cu vandalizarea sau deteriorarea intentionata a unor semne/indicii "de suprafata" actuale. Stravechea tara a Luanei, daca a existat candva, nu prea mai are cum sa existe (vie) in memoria localnicilor. S-a intrerupt/deteriorat transmiterea informatiei originale pe undeva, dar asta nu inseamna ca locul respectiv si-a pierdut insemnatatea.

Tot in acest context, nu cred ca potentialul oamenilor trebuie judecat doar prin domeniul de activitate pe care l-au aprofundat. Omul, ca fiinta tripartita, nu este constient la un moment dat decat de o parte din potentialul sau. De aceea, in cazul unei explorari a unei zone cum este cea a muntilor Buzaului (unde sunt totusi, dincolo de crestinizare, indicii megalitice), apare principiul rezonantei dintre cercetator si locul cercetat. Aici intervin acele calificari, care nu se dobandesc prin eruditie sau vreo scoala oficiala dedicata, elemente individuale care intra in rezonanta cu energia locurilor. De aceea cred ca sunt putine relatari veritabile ale unor astfel de rezonante si exprimate atat de personal. Cu atat mai mult locatii exacte ale unor zone importante.

Tinand cont de principiul rezonantei, cred ca doar aceia care au ochi de vazut si urechi de auzit pot simti si intelege ce se intampla cu adevarat in anumite locuri (chiar si in muntii Buzaului). Oare mai sunt printre noi astfel de oameni? Sau, daca exista ceva ce trebuie revelat tuturor, este oare momentul sa se intample acum?
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

licuriciu

Pt. horia 2008 – nu sunt curios pe partea cu chihlimbarul si sigur stiu mai multe decat AdarM in acest sens, indiferent cat ar sti el.
Daca te-ai uita pe blog, ai observa ca ai ramas inghetat in timp. Comentarii la labrys, la triunghiul de pe Tainita, nimik? Sunt poze de teren, 0 (zero) Rudan...
Pt. marius vlad - Daca te-ai uita pe blog, ai observa ca ai ramas inghetat in timp. Comentarii la labrys, la triunghiul de pe Tainita, nimik? Sunt poze de teren, 0 (zero) Rudan...
Pt. mr – mesagerul cui? Mai in varsta e nonsensual deoarece se introduce un trermen de comparatie fara o referinta, mai in varsta decat cine?
Observ o escaladare a atacurilor la persoana la adresa mea, pe masura ce apar materiale noi. Observand  domniile lor ca s-a facut treptatr un salt de la ~babe~ la poze de teren, au facut ei ce-au facut si au mai calibrat tirul artileriei usoare (ca despre artilerie grea nu poate fi vb).
De multa vreme (de cand postez pe aici) ma bantuie niste intrebari:
- Nu este asa ca-I mai usor sa arunci vorbe (gratuite) decat sa produci dovezile, chiar slabe, pe care le ofer eu? Raspuns: Asa e, chiar infinit mai usor.
- Nu-I asa ca, in spatele anonimatului, poti fi cel mai mare zmeu fara nici un risc? Raspuns: Asa e, esti pe drumul cel bun.
- Nu-I asa ca, daca nu te afli pe problema, poti juca cartea misteriosului, paranoicului, chiar rau intentionatului? Raspuns: Asa e, fa asa si o sa te creada lumea mobilat la cap.
In fond, eu am ridicat niste intrebari la adresa lui Rudan, am prezentat materialele mele (care este adevarat, nu sunt o colectie de duminica, sorry). Am vaga impresie ca nu am primit "corectii" pe subiectul lor. In rest, ce sa zic, umplutura celor care nici nu stiu, nici nu fac eforturi sa stie. Sunt atat de comozi in ignoranta lor, sprijinita pe autosuficienta strict necesara ignorantului.



horia2008

#757
Citat din: licuriciu din  30 Octombrie 2012, 14:02:16
Pt. horia 2008 – nu sunt curios pe partea cu chihlimbarul si sigur stiu mai multe decat AdarM in acest sens, indiferent cat ar sti el.
'ai sa mori tu!!! :-o :-o :-o chiar asa??? dar ce pregatire ai tu? ce competente care te califica sa faci afirmatia asta ai, ca sa parafrazez din discutiile anterioare de care s-a facut caz....... binecunoscatorule a toate cate sunt

Citat din: licuriciu din  30 Octombrie 2012, 14:02:16
Daca te-ai uita pe blog.....
amice, esti confuz, vrei sa-ti dezbatem blogul tau pe RUFOn?? deci blogul tau e lectura obligatorie la topicul asta :-o :-o
daca vrei dezbatere pe RUFOn prezinta-te pe RUOn nu veni cu duma ca, aaa eu am scris pe blog, daca voi comozilor, ignorantilor, autosuficientilor nu cititi, stati jos, patru!  :-o :-o :-o

Citat din: licuriciu din  30 Octombrie 2012, 14:02:16
De multa vreme (de cand postez pe aici) ma bantuie ...
cred ca te bantuie mai multe pe tine :mrgreen: :evil:
decat sa fi obraznic, arogant si agresiv nu te gandesti oare ca poate problema e la tine cand mai multi iti spun acelasi lucru?  cand mai multi iti spun ca esti beat, te duci sa te culci, nu? sau nu...
Daca ai lua un pic seama la ce ti se spune fii sigur ca ai avea parte de o dezbatere mult mai civilizata si productiva


Nox

Citat din: Nox din  28 Octombrie 2012, 17:57:25
Tot navigând şi citind una şi alta am ajuns la articolul acesta. Ceea ce mi-a atras atenţia, în sensul că mi se pare extrem de neverosimil şi exagerat, este următoarea afirmaţie: ...

Revenind la articolul cu pricina şi la subiect. Ia uitaţi ce zice omu':

CitatMetoda extrasenzorială pentru predicţia cutremurelor, pe care o voi face cunoscută cursanţilor este rezultatul a treizeci de ani de cercetare experimentală a evoluţiilor focarelor geopatogene, în raport cu seisme ce au avut loc în România şi în alte zone ale globului. Timp de trei decenii am făcut determinări experimentale asupra focarelor geopatogene seismice, am corelat datele obţinute cu seisme de diverse grade magnitudine pe scara Richter şi am  dezvoltat o metodă de predicţie a cutremurelor ce niciodată nu dă greş.
         Metoda elaborată de mine pentru predicţia cutremurelor, bazată pe monitorizarea prin detecţie extrasenzorială a fenomenelor precursoare relevate de focare geopatogene seismice, face posibilă predicţia cutremurelor cu până la 14 zile înainte de a se declanșa. Şi nu este nimic senzaţional în treaba asta. Animalele folosesc această metodă de mii de ani. (A se vedea articolul Cutremurele pot fi prognozate extrasenzorial, apărut în Jurnal paranormal.)
         Am inclus această temă în curs, din cauza evenimentelor telurice ce au loc la ora actuală. Specialişti în dinamica pământului, bazându-se pe ciclicitatea cu care se produc marile seisme, dau ca sigură producerea marelui cutremur în România în anul 2012, cel mai târziu până la finele anului 2013.
         Doresc ca fiecare român să ştie când se va produce marele cutremur. De altfel, după recuperarea sechelelor cauzate mie de recentul atac cerebral, voi publica în Jurnal paranormal situaţia la zi a fenomenelor precursoare cutremurelor. Prin metoda pentru predicţia cutremurelor prin monitorizarea extrasenzorială focarelor geopatogene seismice, se poate şti sigur când fenomenele precursoare ale cutremurelor sunt în evoluţie. Astfel îi voi scuti pe oameni de stresul cauzat de nesiguranţa datei la care se va produce marele cutremur şi vor putea dormi întrucâtva mai liniştiţi.

Sublinierile îmi aparţin. Vouă cum vi se par afirmaţiile astea pentru că eu nu cred o iotă? Aţi auzit de vreo predicţie a D-nul RV până acum?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

kefren

Citat din: Nox din  30 Octombrie 2012, 21:19:22
Revenind la articolul cu pricina şi la subiect. Ia uitaţi ce zice omu':

Sublinierile îmi aparţin. Vouă cum vi se par afirmaţiile astea pentru că eu nu cred o iotă? Aţi auzit de vreo predicţie a D-nul RV până acum?


   1. Nu doar ca nu cred nici eu, dar nu am inteles nimic din ceea ce s-a vrut a fi o explicatie a metodologiei folosite in predictie.
   2.Nu am auzit de nici o predictie de-a dl. Rudan,asta fiind valabil doar in ideea ca dl. Rudan nu e aceeasi persoana cu dl. Marmureanu!(ale carui predictii au cam aceasi valoare cu a dl. Rudan!)

AdarM

#760
Citat din: mr din  30 Octombrie 2012, 11:41:16
Stravechea tara a Luanei, daca a existat candva, nu prea mai are cum sa existe (vie) in memoria localnicilor. S-a intrerupt/deteriorat transmiterea informatiei originale pe undeva, dar asta nu inseamna ca locul respectiv si-a pierdut insemnatatea.
E asa greu de inteles?!...
"Tara Luanei" nu-i defel straveche, are fix varsta data de catre  Rudan in ziua-n care a inventat-o, pentru ca n-a existat inainte nici in legendele localnicilor, nici altundeva.

..............................................................................................editat
Ai grija la limbaj! Asta e al doilea avertisment! Al treilea va arata cu totul altfel!   alx
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

alx

Citat din: AdarM din  30 Octombrie 2012, 22:57:31
Si, ma rog, care termeni te-au lezat pe tine sau pe oricare altul de aici?
Ca Rudan minte, e deja evident, ca e un sarlatan, iarasi exista dovezi in acest sens, ca tagma astora e numeroasa, pai nici aspectul asta n-ar trebui sa nasca indoieli din partea nimanui.
Uite ce-i, stimate moderator:
- Daca nu-ti plac ochisorii mei, e de ajuns sa-mi spui, nu sa te ascunzi in spatele unor moderari al caror singur argument e vrerea muschilor tai.
Stimate AdarM
Aici te afli intr-un loc public,care are niste reguli.Daca doresti sa mai postezi aici,respecti regulile pe care SE PRESUPUNE ca le-ai citit la inscriere. Din pacate pentru tine,si pentru altii,acest forum nu este un loc unde sa va expuneti frustrarile...de fapt,nici nu inteleg ce cautati aici...asa,brusc si dintr-o data,va coagularati contra lui rudan...interesanta sincronizarea,nu?
   Asadar,indiferent de informatiile pe care le oferi,daca vei continua sa aduci ofense anumitor persoane folosindu-te de acest forum,cu regret te anunt ca iti voi bloca accesul pe forum.
   Sa ai o seara buna   alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

Citat din: Rayden din  09 Octombrie 2012, 19:33:36
@licuriciu.. mie unul imi e clar ca ai ceva nu VR. numai cuvinte de lauda nu ai la adresa acestuia..
prin urmare, din cate s-au postat pe forum..eu personal stiu de 2 persoane, colegi forumisti care au participat la cursul domniei sale.
cum unul din ei nu cred ca va face ceva lumina in acest caz...poate calator astral reuseste..
ce ziceti, il lasam oleaca sa zica ceva despre experienta sa la cursul de RV al lui VR ?

Buna Rayden.
Cu riscul de a te dezamagi, din pacate nu pot si de altfel nici nu doresc sa divulg continutul acestor cursuri, in corespondenta noastra privata ti-am destainuit opinia mea sincera referitoare la presupusele abilitati intuitive ale domnului Rudan.
Motivatia mea principala a fost schimbul de opinii in cadrul propus de dl. Rudan, o confruntare necesara cu anumite informatii sensibile pe care le detin din alte surse in domeniul atit de abstract al perceptiei extrasenzoriale, mai exact aplicatiile militare ale biodetectiei.

Acest aspect, prevazut initial, a fost insuficient abordat, mai bine zis eschivat la cursurile respective, spre dezamagirea mea. Cunosteam absolut toate elementele prezentate, cu exceptia focarelor geopatogene, doream sa localizez oarecum liniile Hartmann din Carpati.
Din punctul meu de vedere ar fi fost extrem de interesant si util (d.p.d.v. profesional) sa accesez aceste tehnici romanesti de monitorizare extrasenzoriala a unor obiective, nu neaparat militare, ma gindesc la obiective proprii Sigurantei Maritime, unde activez, schimb de idei intrerupt brusc datorita "accidentului" cerebral suferit de dl. Rudan.

Acum o simpla parere personala : Tara Luanei e un pur produs al fanteziei iar muntii din zona Buzaului nu prezinta absolut nici un interes din punct de vedere paranormal, nu e nimic acolo.
Atentia mea ramine focalizata pe Carpatii Meridionali, o zona vasta de la Retezat pina in Bucegi, valea Obarsiei, exclud Sfinxul, Babele si Omu, produse marketing destinate exclusiv, ca si Muntii Buzaului, relansarii unor obiective turistice.
Mult mai interesant pentru rufonistii entuziasti ar fi analiza unui segment de informatii dinspre mirahorian.

AdarM

#763
Citat din: alx din  30 Octombrie 2012, 23:16:42
Stimate AdarM
Aici te afli intr-un loc public,care are niste reguli.Daca doresti sa mai postezi aici,respecti regulile pe care SE PRESUPUNE ca le-ai citit la inscriere. Din pacate pentru tine,si pentru altii,acest forum nu este un loc unde sa va expuneti frustrarile...de fapt,nici nu inteleg ce cautati aici...asa,brusc si dintr-o data,va coagularati contra lui rudan...interesanta sincronizarea,nu?
   Asadar,indiferent de informatiile pe care le oferi,daca vei continua sa aduci ofense anumitor persoane folosindu-te de acest forum,cu regret te anunt ca iti voi bloca accesul pe forum.
   Sa ai o seara buna   alx
Una la mana ar fi ca nu m-am "coagularat" (ce-o fi insemnand asta in context, habar n-am!) cu nimeni, pur si simplu am expus concluziile cercetarii facute de mine pe teren, nu prin pagini de net.
A doua e ca desfid pe oricine sa dovedeasca existenta "Tarii Luanei", a brailenilor disparuti, a locatiei taberei copiilor extrasenzoriali, dovezile venind din surse independente de Rudan.

You want the truth? You can't handle the truth!
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

Ganditorul

#764
1. Hai sa intram pe un fagas normal al discutiilor, pt ca metoda "licurici" e prea veche si prea cusuta cu ata alba ca sa nu se observe - te intereseaza un subiect "sensibil" despre care ai doar relatari ale hartiei si a unor martori necalificati si vrei sa aflii mai mult. Pentru ca, in acest caz, cel atacat nu e dl Rudan ci "misterele din Romania".
Ca atare arunci cu noroi in toti cei care s-au ocupat de un subiect "ermetic" (Rudan, Mironov, Savescu, etc), ii faci "motivat" albie de porci, scoti de la dosar ceea ce crezi ca e important si apetisant pt discutie - in spernta ca cei care stiu cate ceva vor da buzna in apararea omului plin de noroi spunand - "nu-i adevarat ce spui ... uite ce realizari a avut acest om si ce stiu eu despre ele".
E vechi trucul ... de pe vremea cand rusii puneau la index vre-un intelectual roman tratandu-l cu "manie proletara" pt ca a baut o bere in plus sau avea o amanta la servici - distrugeau imaginea respectivului pt a-l face sa spuna tot ce stia. Asa ca ... spor la treba.

2. Imaginea aia de pe blog - cu cele 2 triunghiuri si litera gama - imi pare cunoscuta. Dar nu din zona Bozioru, Alunis, Colti. Parca undeva mai sus, spre munte. Si mie mi-a atras atentia daltuirea rocilor, dar avand in vedere structura stancii e ff posibil sa nu fie prelucrata de om ci ...naturala. O sa consult arhiva de poze si o sa-ti spun - pt ca si eu sunt pozar, amator, si am batut cu pasul muntii in cautarea unor frumuseti naturale.
Asa ca daca faci "harta forumului" trece-ma la capitolul "dintre cei care au mai fost din cand in cand pe munte".

3. Chestia cu teledetectia nu e chiar asa complicata, in teorie. Cu practica e mai greu...
Daca un animal sinte cu mult timp inainte un cutremur (nu cu 14 zile dar oricum ... cu 14 ore  :evil:) si un om poate simti daca se antreneaza sa se poata rupe de activitata cotidiana si sa se ancoreze intr-o natura inconjuratoare. Pana la urma cutremurele sunt faza finla si violenta a unei activitati geofizice continue a scoartei pamantului. Un proces continuu de alunecare a unor placi mari d roca din subteran care in miscarea lor produc vibratii pana in momentul in care se produce o vibratie mai mare pe care o percepem si noi. Ca noi nu putem simti/masura vibratiile continue de o asemenea finete, e altceva. Animalele pot. Si unii oameni - si cred ca dl Rudan stie sa o faca. Nu face public rezultatele - e treaba lui.
Dar sa scuipi pe unul din romanii care poate avea asemenea performante - in timp ce pupi talpile americanilor, rusilor si chinezilor care fac de mult timp treaba asta cu biodetectia - si o fac la nivel de masa - mi se pare o mare, mare magarie.

4. Tara Luanei - poate exista, poate nu. dar mai corect e sa spunem "hai sa o cautam". Daca va aduceti aminte si Sarmisegetuza a stat "in padure", nestiuta decat de cativa localnici timp de 1800 de ani. Asta nu inseamna ca n-a existat sau ca orice tzatza din Costesti iti arata drumul spre ruine. Cercetarea tine de stiinta, munca si multa, multa bafta. In schimb am observat ca exista un anumit grad de "permisiune", de "acces" la aceste vestigii fff vechi. Unii vin de zeci de ori intr-o zona si nu pot trece de un anumit punct al traseului ( fie e furtuna, fie ceva peronal sau obiectiv etc etc) iar altii ajung sa vada totul "din prima". Putem vb de coincidente - una, doua, trei - dar peste aceasta cifra cincidenta ar trebui sa aiba o xplicatie. Poate ne-o spun Dl Licurici caci am snzatia ca nu a trecut niciodata de un anumit punct al cercetarii de teren. Dar e bun si filmul lui Roxin, care explica multe pt cei care n-au "acces"...