Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

#480
Doar un scurt update, cu o stire circumscrisa clar temei topicului (aparuta discret pe situl  dl. prof. Rudan):

http://rudan.ro/content/rela%C5%A3ia-omenirii-cu-fiin%C5%A3e-non-terestre

Citat: "Nota redacţiei: În curând va apărea în Jurnal paranormal materialul despre OZN-urile extraterestre reale, ce survolau poligonul experimental secret al Armatei, din Curbura Buzăului." :ufo:

Ceea ce implica macar confirmarea existentzei... pina acum doar presupusului fost poligon experimental secret al Armatei. 8-)

N-ar fi rau (n-o zic doar eu) ca dl. prof. VR sa aduca poate oarece precizari si apropo de nebuloasa (si tocmai prin asta alarmista) fraza din deschiderea editorialului de pe acelasi website:

"O serie de evenimente geologice, cosmice şi sociale ce se prefigurează în viitorul foarte apropiat m-au determinat să editez JURNAL PARANOMAL, în care să vorbim despre abilităţile extrasezoriale latente reale ale omului, cum pot fi activate aceste abilităţi paranormale pentru a fi puse în slujba noastră şi despe alte fenomene din sfera paranomalităţii."
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

tractorbeam

Sa vedem daca se tine de cuvant, tot asa promitea mai de mult si nu-s ce manual de supravietuire care insa nu vad ca s-ar fi materializat.  :evil:

Siberia

   Eu nu inteleg de ce nu-l invitati pe domnul Vasile Rudan la un dialog - asa cum ati procedat si cu domnul Toni Victor Moldovan.
   Banuiesc ca domnul Rudan, care ar trebui sa cunoasca in avans anumite desfasurari de evenimente, n-ar mai avea de ce sa se teama si probabil ar putea sa ne explice mai pe larg ce mistere a dezlegat in muntii Carpati - sau ce mistere a descoperit acolo.
   Inteleg ca exista si antipatii, dar la randul meu, am citit la fel de bine informatiile domnului Moldovan chiar daca din punctul meu de vedere sunt eronate. Tot la fel de bine as putea sa citesc si informatiile domnului Rudan si sa pot sau nu sa fiu de acord cu ele.
   E chiar atat de greu sa dezbatem impreuna cu dansul, cu bun simt, acest subiect ?


Zic si eu...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

#483
Nu stiu cum sint altii, :-D da' pe topicul asta eu n-as mai fi deloc visator apropo de o eventuala revenire a dlui prof. VR pe RUFOn, cu ceva in plus fatza de prima... si ultima postare a domniei sale.
Zic asta nu doar fiindc-am parcurs recent cu maxima atentie tot ce s-a postat aici, ci si tragind unele concluzii dupa vizitarea websitului "rudano-nexusian" (care, by the way, ar putea fi redactat mai atent, macar pe latura fidelitatii traducerilor daca nu si pe cea a continutului, ce calchiaza deocamdata mai mult banalitati internautice).

Fiindca mi se par inacceptabile erori de genul "astronaut cu inaltimea de 8-9 picioare (feet) adica circa 2,20 m" - in loc de 2,44 - 2,75 m (in articolul cu dezvaluirile lui Clark McClelland de la NAZA). Unora li s-o parea ca-s circotas, dar nu-i deloc asa fiindca, de pilda, greutatea unui humanoid de 2,75 m ar fi cam... DUBLA comparativ cu cea a unuia de "numai" 2,20 m cu aceeasi conformatie somatica (se aplica aici multiplul inaltimii la cub, mai precis).

P.S. Pe tema "continut" (sau mai bine zis "non-continut"), m-a distrat din nou o replica de-aici a colegului @biss, in care definea drept... geriatrica :-D numita postare unica a prof. Rudan, exprimindu-si in modul asta dezamagirea clara vizavi de nivelul "terre-a-terre" al mini-dizertatiei rudaniene, care ar fi putut sa... nu spuna mai nimic concret din motive de clasificare a informatiilor, dar macar s-o faca la un nivel de formulare care sa ne surprinda placut. :wink:

Recitindu-i deci unica postare si coroborind-o cu continutul deloc relevant al sitului mentionat (stiu, stiu vesnica scuza cu "stim multe, da' nu putem sa va spunem si voua, bizonilor"), inclin sa trag si eu aceeasi concluzie reflectata-n deziluzie - chestie care nu poate nega insa aprioric unele rezultate practice obtinute de dl. prof. Rudan, indeosebi pe vremea apusei epoci asa-zis "sinistre". :-P
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

#484
Azi noapte , plictisindu-ma am (re)citit toate postarile de aici . Cum zicea @biss in vreo 2 randuri , acest topic e marketing pur  :lol: fasiit spre final . Ceva in genul testarii de nisa de piata . Toate incordarile de muschi intelectuali , toate fandarile si eschivele diplomatice , toate atacurile  frontale din partea celor sinceri in a cunoaste niste informatii la prima-mana banuiesc ca au folosit cuiva in a trage niste concluzii si/sau a proba respectarea codului tacerii din partea unor ... initiati ?  :roll:
  In acceptiunea curenta , initiat este acea persoana care nu e musai sa fii absolvit tot cursul ci e suficient sa fi fost primit si la primul nivel, chiar fara sa-l treaca la examenul final. Cel care stie tace, cel care nu stie vorbeste.  .
Cred ca este exact ca si la orice arta martiala traditionala , in special la artele martiale energetice .
Si anume , totul se bazeaza pe 2 piloni inoculati subtil :
   - sentimentul apartenentei la un grup special sau deosebit
   - sentimentul de teama ca vei fi pedepsit intr-un fel sau altul daca divulgi informatiile acumulate , informatii care de obicei se gasesc la indemana oricui , separate si imprastiate.
De exemplu , am studiat cat de stiintific am putut fenomenul de bio-locatie . M-am intrebat ce anume actioneaza la creanga de alun sau la sarma in forma de L inlocuite mai nou cu pendulul sau ansa sau orice altceva. Pe scurt, ca sa nu plictisesc .
  Creierul uman receptioneaza variatiile campului magnetic terestru insa ca o forma de protectie, aceste informatii nu sunt constientizate. Aceste variatii se traduc prin incordari mici, nesesizabile ale diversilor muschi , functie de variatia receptionata. Printr-un sistem spatial de parghii naturale aceste contractii mici ale muschilor devin vizibile operatorului. Adica , daca se tine mana dreapta cu cotul lipit usor de trunchi , indoita intr-un unghi aproximativ de 30-45 grade , suportul pendulului tinut ferm in palma, pendulul avand o lungime x si o greutate y - informatiile astea difera de la autor la autor- atunci amplificarea contractiilor anumitor muschi este foarte vizibila . Daca folosesti ansa atunci mana se tine lipita usor de trunchi , indoita la 90 de grade astfel incat ansa sa fie perfect dreapta. Inclinarea ansei este de fapt inclinarea imperceptibila a mainii care o tine , inclinare comandata de creier ca raspuns la anumiti stimuli .
  Ideea de baza este sa stabilesti inainte de inceperea procedurii , codul de functionare .
  Dupa mine, este doar o alta latura a NPL sau programare neuro-lingvistica , metoda care ii sperie pe multi , ei nestiind de fapt ca asta se intampla cu fiecare om de la nastere pana la moarte .Educatia sau lipsa ei, primita acasa, la scoala, in societate , regulile care trebuie respectate oriunde nu inseamna decat NPL . 
Ca si la orice initiere , fie in arte martiale sau in vreun club gen  bamboo    :lol: ciracii se impart sau se triaza functie de caracteristicile lor personale existand de la laudarosi , cu sau fara potential si pana la misteriosi , si ei cu sau fara potential promitator in domeniu . Pe toti ii tine in frau la inceput , teama . Ghici cine merge mai departe?  :lol:
Ultimul nivel al initierii -aleia pozitive cel putin - il reprezinta stadiul in care simti ca interventia sau actiunea se fac doar atunci cand nu mai exista alta cale . Si aici se incadreaza si dovada materiala a capacitatilor proprii : de a numara de exemplu tablourile colegului @Urban  :lol: :lol:

    Parerea mea..
  Evident , nu detin adevarul absolut sau in totalitate asupra subiectului expus insa am impartasit din experienta personala in incercarea descifrarii bio-locatiei si poate gresesc cand extrapolez concluziile mele la tot fenomenul .
   

Siberia

Din punctul meu de vedere, nu gresesti.

Citat din: fiulploii din  09 Iunie 2012, 13:59:25

  Ideea de baza este sa stabilesti inainte de inceperea procedurii , codul de functionare .
 

   Probabil dezvoltarea a ceea ce numesti tu "idee de baza" ar trebui defapt sa fie obiectul unui curs - adica antrenarea creierului pentru a emite frecvente care nu sunt utilizate in mod obisnuit, cotidian, frecvente care ar urma sa interactioneze cu frecventele obiectelor/elementelor cautate, interactiune care va dicta mai apoi miscarea muschilor ce se va transmite indicatorului (nuia de alun, etc).
   
   Nu ma intereseaza partea de marketing - sa fim seriosi, exista mai multe subiecte (sau chiar raspunsuri individuale) pe forum care ascund defapt diverse strategii de marketing - dar imi mentin interesul pentru un dialog direct cu domnul Vasile Rudan  :lol: strict pe tema misterelor Carpatine.

   Despre celelalte aspecte, - gen biolocatie, biodetectie, RW sau alte stiinte de frontiera (cum sunt denumite) - parerea mea este ca domnul Vasile Rudan poate sa tina cate cursuri doreste, atata timp cat are si ascultatori. E problema dansului ce strategii de marketing adopta, cum considera sa-si puna in valoare eventualele cunostinte acumulate de-a lungul timpului, sau cum considera sa le risipeasca.
   Nu sunt nici in masura de a-l judeca pe domnul Vasile Rudan pe baza unui singur raspuns scris sub numele dansului pe acest forum, si nici pe baza site-ului personal, stiind ca lipsa timpului poate duce la pauze indelungi de comunicare. Tot la fel, nu-l pot judeca doar pe baza unor greseli aparute in traducerea textelor expuse pe site - fiindca cunosc cazuri in care posesorii unei pagini internet in nume propriu, au cate un tanar binevoitor care se ocupa defapt de "updat-area" diverselor informatii de pe site, in timp ce posesorul paginii este ocupat cu scrierea cartilor, lecturarea in diverse spatii, datul in bobi de cristal sau mai stiu eu ce activitati aducatoare de bani necesari traiului zilnic.

   Consider ca un dialog sincer este oricand binevenit.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

abyss

#486
Ce dialog? Crezi ca poti dialoga tu, eu sau altii cu domnia sa? Aiurea!!! Omul are o treaba si isi vede de ea mai ales ca - time is ticking for him...

In privinta tuturor chestiilor alora cu crengi de alun si alte shmecherii + fasuri de tamaie-n vf montan e clar! sunt trucuri sau mai bine zis variante de pacalit mintea. Adica nu creierele de maimutza emit frecventze gen sonar ci pur si simplu "cel de la comanda" creierasului, cel care observa filmele din minte ori din fatza ochilor e cel care pur si simplu percepe anumite lucruri din "afara" fiintei sale si asta in cazul in care se prinde ca poate sa o faca. Un "initiat" e unul care a trait efectiv experienta in cauza, si despre care nu prea are cuvinte sa o exprime pana nu ajunge la un anumit nivel. Sigur ca daca nu vorbesti cu un alt initiat adica cu un alt individ care sa fi trait experiente asemanatoare si care sa inteleaga din start unde bati si unde ti se deschide - e totul o tzacaneala si o pierdere personala de timp si energie pentru ambii interlocutori.

Domnul Rudan a promis niste discipline pentru romanii talentati. Altii au cerut bani pentru ele dupa cum procedeaza si-n occident multi altii de e plina lumea de ei. Partea buna e ca nu mai este nimeni ars pe rug... sau nu mai e nevoie deoarece acum sunt alte metode.

Nox

Siberia, de ce nu îi lansezi o invitaţie Dnului V.R. în acest sens!?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Siberia

   Nox, credeam ca invitatia (sau invitatiile la dialog adresate persoanelor din afara forumului) ar trebui facuta de un reprezentant oficial al acestui forum.
   Daca nu este asa, o sa incerc sa iau legatura prin e-mail (daca nu voi gasi alte metode mai rapide) cu domnul Rudan pentru a-i adresa invitatia.
   Cred totusi ca exista colegi care ar reusi sa ia legatura cu dansul mult mai rapid decat as face-o eu...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

tractorbeam

Pierdut profesor/instructor de pionieri/conferentiar /agent psiho-tronic.
Gasitorului se ofera recompensa.
Se pare ca a disparut in ceata....albastra!
Cine il gaseste sa-l aduca "la steaguri" in Costinesti la sediul Radiovacanta.
Atentie , copilul este blond si nu poarta slip.

Nox

#490
Citat din: Siberia din  10 Iunie 2012, 13:28:11
   Nox, credeam ca invitatia (sau invitatiile la dialog adresate persoanelor din afara forumului) ar trebui facuta de un reprezentant oficial al acestui forum.
   Daca nu este asa, o sa incerc sa iau legatura prin e-mail (daca nu voi gasi alte metode mai rapide) cu domnul Rudan pentru a-i adresa invitatia.
   Cred totusi ca exista colegi care ar reusi sa ia legatura cu dansul mult mai rapid decat as face-o eu...

Mă aşteptam la un răspunsul ca acesta....

Citat din regulament
Citat
Forumul nu are o legatura propriu-zisa cu organizatia RUFOn, fiind doar pus la dispozitie de aceasta.

Persoanele inregistrate pe acest forum nu reprezinta RUFOn decat daca se specifica in mod expres. Opiniile exprimate pe acest forum sunt strict personale, chiar daca utilizatorii acestui forum sunt si membri RUFOn. (NOTA ce se regaseste in subsolul fiecarei pagini a forumului.)

Din punctul meu de vedere oricine poate face invitaţia. Pentru că suntem liberi a face orice la fel cum şi înregistrarea pe acest forum este liberă.

P.S. Eu, de exemplu, am alergie la sugestiile subtile şi sfaturile venite din partea altora de a face ceva anume şi deci consider, ţinând cont de cele scrise mai sus, că cine vine cu ideea e dator (moral cel puţin) să şi o implementeze....
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

incognito

tempus fugit...
                        si sufletul are nevoie de ochi, urechi, caldura umana, chipurii si liantul ce defineste umanul , empatie.Perceptia asupra lumi se schimba odata cu varsta si ajungi sa descoperi ca totul este simplu si predictibil.Unii oameni ajungand  la o anumita varsta intra intr-un feedback si continua sa traiasca povestind la nesfarsit o perioada sau intamplare din viata lor...
...altii nemultumiti de ceea ce au, cunosc si inteleg au revelatia simplitati si constientizeaza uneori incet, sau brusc ca viata este de o simplitate fara cusur .Reusesc sa gaseasca in viata de zi cu zi mici bucurii care le lumineaza zilele.Inerent apare intrebarea ; Viata mea sa se rezume doar la atat si atunci incepe, febril pot spune o cautare a acelui ,,altceva" (religie,paranormal,extrasenzorial,ozn etc.) .Evolutia spirituala a unui OM este cea mai impredictibila constanta si plina de variatiuni, trebuie luate  in calcul,  n-variabile  asa ca intr-un tarziu multi construiesc pe fundatii labile un cuib spiritual care din pacate se poate sa nu aiba nimic de a face cu ,,cele vazute si nevazute".
Devenim obsedati de faptul ca acolo undeva trebuie sa fie ceva care sa contrazica simplitatea si predictibilitatea vietii pe care o avem si incepem sa creditam teorii fantasmagorice trecand usor si fara ca macar sa stim pe langa comorile vietii.
Sa fim mandri ca suntem urmasi celor care au definit umanul ca entitate, prin definitia simpla dar in PERFECTA  rezonanta cu universul a reprezentarii noastre ca fiinta prin cuvantul...  OM ...
                                ...memento mori
e simplu du-te acolo, vezi simte,traieste si poate ca vei intelege de ce avem lucruri si locuri menite sa ramana nestiute si nebantuite de oameni , daca strabuni ar fi vrut sa fie pe buzele noastre ,am fi avut temple ,statui si monumente care sa ne arate cu degetul drumul catre ei .

incognito



Imi permit sa ma las prada criticilor voastre cu ceea ce cred eu.Poate unii vor avea impresia ca divaghez, altii sper ca vor intelege ca nu incerc decat sa fac o punte spre un punct de plecare vizavi de subiectele:
a.   curbura Buzaului sau alte locuri din tara noastra
b.   strabunii nostri
c.   copii si rolul lor
d.   Dl Vasile Rudan si faptul ca a intrezarit capacitatea copiilor

EU cred ca definitia unei realitati este data de :
•   educatia primita
•   religia adoptata
•   societatea in care traim
•   experiente personale
•   prieteni, dusmani, gusturi
        ...toate acestea la un loc formeaza o realitate care putem afirma ca ne defineste.Sa materializam realitatea ca o bila de sticla colorata , dar trebuie sa intelegem ca realitatea se aplica tuturor fiintelor vii.
Acum ca am definit ,,grosso modo "realitatea ,imaginati-va un bol urias plin de bile colorate.Deci realitatea mea intra in contact tot timpul cu alte realitati, acum se pune problema... cum constientizez eu aceasta situatie?
•   Sunt constient de ea?
•   Sunt atent si mai ales simt celelalte realitati?
•   Cum le percep?
Acest bol are propria sa viata care, desi pare aleatoare, este rezultatul deciziilor unor oameni, societati secrete, multinationale si guverne.Un bol in continua miscare influentat strict de catre INTERESE economice.Realitatea noastra datorita evolutiei strict tehnologice reuseste sa pastreze legatura cu alte realitati.Facem acest lucru deoarece genetic suntem programati sa socializam pentru a putea face fata incercarilor si pericolelor... si inconstient miscarilor bolului, care NU are o miscare naturala fluida integrata in curgerea timpului.,,Dezbina si cucereste"
Intrebarea principala este putem oare in realitatea noastra unde luptam inconstient cu bolul sa crestem un suflet (copil) care sa perceapa sau chiar sa rezoneze cu o realitate traita de strabunii nostri ca sa putem macar intrezari sufletul si credinta lor.Eu, personal ,as vrea sa cred ca realitatile strabunilor nostri erau o mare de bile rasfirate pe culmile muntilor, formand curcubee si jocuri de lumini, oameni simpli si apropiati de viata ...(ex.motivele florale si zoomorfe de pe vasele dacice )
...dar sa nu uitam BOLUL sub forma ROMANILOR  (ex. motivele de pe vasele civilizatilor, portrete, scene de lupta s.a.m.d. toate inchinate eului) si a altor popoare civilizate care au simtit nevoia sa educe (omoare si sa jefuiasca) salbatici simpli si pasnici.
...copilul nu este cheia, el este povestitorul care ne va putea deschide ochii si invata ,daca avem urechi sa ascultam, realitati cu locuri despre zane,balauri,nemurire...

SLEAH19

 EU (sleah) cu sufletul încă de copil definindu-mi realitatea în funcţie de educaţia primită, religia adoptată, societatea în care trăim , experienţe personale,  prieteni, duşmani, gusturi... fiind atent şi simţind celelalte realităţi , dacă doresc de la nivelul meu de individ să identific şi să înlocuiesc în proximitatea mea ,,dezbină şi cucereşte" cu empatie ,  constat următoarele la proba practică:
     Nu pot fi şi obiectiv şi  implicat în trăiri şi în acelaşi timp să analizez corect viaţa celuilalt/celorlalţi.
     Empatia,  poate fi subiectivă pentru că poate deforma realitatea , tu incognito poţi avea alte trairi sau aşteptări/nevoi  decât cele pe care simt/deduc eu prin empatie, poate eu exagerez şi tu să nu ai nevoie de atâta înţelegere/milă/afecţiune sau invers. Suntem dispuşi în funcţie de trăirile personale să acordăm mai multă /puţină afecţiune decăt ar fi nevoie.

     Apoi mai cred că empatia de la individ la individ e funcţională, la fel de la individ la grup sau de la grup la individ, dar empatia de la grup la grup  (sau de la civilizaţie la civilizaţie) este greu de realizat. Exemplu brut ar fi ca grupul românilor să simtă nevoia să educe sălbaticii simpli şi paşnici cu destul de multe motive florale cum este grupul ţiganilor ( no racism) 
   
    Sper că nu am coborât prea mult calitatea discuţiei dar trecerea de la ideie la practică, necesită mii de ani de ,,întuneric".
Părerea mea.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

tractorbeam

Referitor la Misterul din Carpati, adicatelea misterul din Muntii Buzaului, sa asteptam rezultatele grupului de investigatie pluridisciplinar care, la ora cand scriu, si-a incheiat prima zi de colectare a datelor "in situ" in zona Colti - Bozioru.
Desi am fost invitat sa particip, anumite probleme prea pamantesti m-au tinut de aceasta data departe de locurile indragite de mine.
Probabil ca aceste date vor fi disponibile zic eu intr-o luna iar interpretarea lor va lua ceva timp.
Nu pot decat sa sper ca cei carora le-am trezit interesul pentru aceste locuri vor fi transparenti in demersul lor.
Nu pot sa dau nume, nu am dreptul sa dezvalui componenta echipei dar din ea fac parte atat geologi cat si fizicieni.
Le tin pumnii si le urez distractie placuta.