Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

memphis

#180
Salut Cristian si bine ai venit pe forum.
Dupa cum poate ai observat, unii dintre stimatii nostri colegi de forum cauta chichite pentru a se lega de oricine si orice. Dar asta nu trebuie sa ne mai mire. Era o vorba din batrani (sau nu): "Romanul daca nu se cearta, carcoteste. Sau fura." Asa ca probabil carcoteala e mai productiva la acest nivel. Sigur ca mai toti si-ar dori sa obtina informatiile in mod gratuit, aici, pe forum, si nu vor sa inteleaga de ce nu li se ofera aceste lucruri pe tava. Probabil ca acestia nu sunt la curent nici cu cheltuielile generate cu organizarea unui astfel de curs.
Cat despre domnul Shadowman... dumnezeu cu mila.
Citat din: Shadowman din  23 Iunie 2010, 13:51:25
Observ ca bati campii -cu brio !- pe forum...Ai selectat anumite posturi,afirmatii,speculatii ale unor useri ( alea care ti-au convenit  :-D ) si-ai trecut la contraatac.Intrebarile "delicate" ramin fara raspuns ! Se ocolesc,se dribleaza ori se ridiculizeaza.Deh,trebuie intretinuta atmosfera de mister !  :-D Userii trebuie sa speculeze,sa dea frau liber imaginatiei si sa fiarba in suc propriu pina la "marea dezvaluire" ! Aidoma "premierelor cinematografice",anuntate cu tam-tam,in care spectatorii vad citeva crampeie de film,atent selectionate ( pe spranceana !  :-D ) pentru a da buzna la casa de bilete...!  :lol:

Xanadron

Apreciez sincer ideile generos-altruiste din postarea dlui Patrut. Pe care, daca urmam principiul sanatos al bunei-credintze, n-avem de ales alta varianta decit aceea de a-l crede 100% (eu cel putin asa fac - evident ca pina la eventuale probe contrarii). Zic asta, nu doar fiindca domnia-sa imi confirma indirect afirmatiile dintr-o postare anterioara:
Citat din: Xanadron din  11 Iunie 2010, 02:38:41
Eu nu-s deloc dezamagit de continutul unicei postari a dlui. profesor V. Rudan - din simplul motiv ca a avut un continut absolut previzibil.
Mai exact: un "non-continut" previzibil, :wink: fiindca ar fi fost chiar culmea ca domnia sa sa ne dezvaluie date concrete ale activitatii sale de peste patru decenii, derulata evident in conjunctie cu operatiuni coordonate de unele servicii... foarte secrete. 8-) Activitate care, chiar daca n-a avut intotdeauna rezultate de o eficientza/acuratetze maxima, niste rezultate relevante clar c-a avut. Spun asta nu doar bazindu-ma pe informatiile unei surse de incredere, ci mai ales pe logica numirii domniei sale (si a nimanui altcuiva) la "comenzile" cursului astuia, mai important decit ar lasa aparentzele sa se intrevada. Si nu doar din pdv. al "screening"-ului unor potentiali remote-vieweri de top dintre cursanti.
Intzeleg chiar si necesitatea practica a acoperirii costurilor inerente unui asemenea curs - mentionata de memphis.
Veridicitatea stirii organizarii unui asemenea curs RV de catre o "simpla" revista (al carei profil corespunde insa intentiilor cursului) nu mi se pare oricum doar o ipoteza pur teoretica, desi e firesc, pe de alta parte, ca membrii unui forum de genul Rufon sa poata avea dubiile lor. :wink:
Personal, n-am de gind sa particip la o asemenea activitate - care, repet, implica, in opinia mea, dar si a altora, posibile riscuri legate de "alterarea" corpului astral, chiar daca hipnoza nu va fi utilizata "tale qvale" - dar sper ca timpul disponibil imi va permite ca, prin toamna, sa pot aduce o modesta contributie la extragerea unor posibile concluzii preliminare apropo de "misterele Carpatilor". Nu doar findca si eu lucrez inca prin "muribunda presa scrisa".

"Scotocirea paranormala" a Carpatilor e oricum o problematica vasta, in cadrul careia eu ma limitez cumva, indeosebi din motive financiare, la Mtii Buzaului (prin metode nu chiar paranormale totusi :-P) - zona despre care dl. profesor Rudan cu sigurantza stie destule, dar poate ca nu chiar... totul. :roll: Stiu ca am ales o intreprindere deloc usoara (ba chiar riscanta poate, fiindca numeroase indicii colaterale ma fac sa banuiesc asta - si nu vorbesc doar despre necesitatea reconfigurarii periodice a computerului ori aparitia unor adnotari-fantoma in... limba ebraica :-D prin e-mailurile personale).

Sper doar ca deloc "popularizata" stinca de la Tiharie / poiana Cozanei, ce pare sa fie intr-adevar o "poarta temporala" (posibil Sfinx decapitat, cu la fel de posibile retzele subterane in jur), dar si alte obiective de maxim interes din Masivul Ivanetu - ale caror "urme", fie ele doar internautice, au fost cu mare grija... sterse pe pe net in ultima vreme - (exemplu aleatoriu: zvonul despre descoperirea urmata de... acoperirea 8-) din 1974 a unei vaste retzele de tuneluri/sali "urieshesti" pe o fosta mosie a Stroiestilor) vor face parte din destinatiile expeditiilor patronate de NEXUS.
Succes maxim in orice caz !!! :rainbow:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Shadowman

#182
Topicul tinde sa devina "desen animat".Ori topic de 1001 de nopti...
Se zvoneste aici pe topic ca s-ar putea sa se altereze corpul astral al mergatorilor la cursuri... :-o Oare nu cumva e periculos,oare nu cumva exista riscul sa se procopseasca cursantul cu vreo entitate pe (in) capul sau corpul sau energetic..? Oare cum vor deveni cursantii "extrasenzitivi" ? Sa fie hipnoza,sa se inlocuieasca dublul astral,sa vina Bau-Bau...?  
NU !
SURPRISE !  :-D Aflam ca "activarea abilitãþilor extrasenzoriale latente ale omului se face prin inducþie telepaticã, procedeu lipsit în totalitate de efecte secundare negative."
Deci nu  bau-bau,hipnoza,corp astral alterat...Fara riscuri,fara urme,fara bube ! Dar cum o fi inductia telepatica...? Ehe,continuarea in numarul viitor,dupa ce-ti tai chitanta...!  8-)
Oare inductia telepatica se face si la distanta ? Sau "face to face"...? Daca inductia telepatica se face la (mare) distanta,propun sa tina si cursuri prin corespondenta.Corespondenta telepatica,of course...!  :wink:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

memphis

Citat din: Shadowman din  23 Iunie 2010, 17:55:27
Topicul tinde sa devina "desen animat".Ori topic de 1001 de nopti...

Atunci te invit sa schimbi canalul.

Shadowman

 Citez :
"La cursul promotional din perioada 1-4 iulie, in pretul cursului vor fi incluse si dispozitivele tehnice de reactie utilizate in teledetectia extrasenzoriala Intrucat informatiile ce urmau sa faca obiectul manualului aditional cursului de protectie si autoaparare extrasenzoriala sunt utilizate de servicii de protectie si paza a demnitarilor si de catre alte servicii, acestea vor fi transmise pe cale verbala exclusiv participantilor la curs, fara a fi multiplicate si difuzate prin editare."

sursa : http://www.nexusmagazine.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=10000248&Itemid=57

Interesant...Am cateva intrebari :
1. Cine e autorul cursului ?
2. Cine pe cine sau cine de la cine a invatat...?
3. Ce sunt "dispozitivele tehnice de reactie utilizate in teledetectia extrasenzoriala" ? Sunt dispozitive care trebuie purtate ( carate...? ) in permanenta de extrasenzor ?  :roll:

Serviciile de protectie si paza utilizeaza informatiile din cursul de protectie si autoaparare extrasenzoriala ( curs scris de ...? ).Nu spuneti cat de eficiente sunt si cit de "extrasenzoriali" au ajuns cei din servicii...! Sunt mai sensibili,mai receptivi decit cei care apar la postul OTV ...?  :roll:

Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13

In legatura cu acest curs, intentiile  din spatele lui nu sunt deloc secrete, aspect pe care de altfel l-am precizat si in editorialul revistei NEXUS nr. 15 (care in cateva zile va intra pe piata). Inca de la inceputul colaborarii noastre, i-am spus mereu domnului Rudan ca este pacat ca toata experienta si cunostintele sale sa nu fie transmise mai departe. In plus, la ora actuala, asa cum probabil stiti deja, situatia din presa romaneasca este dezastruoasa. Ziare si reviste mari dau faliment, iar revista Nexus este si ea amenintata. Am primit zeci de email-uri si telefoane de la cititori prin care suntem indemnati sa facem tot posibilul pentru a continua publicarea revistei. Insa, din pacate, doar indemnurile inimoase nu sunt suficiente. Am constituit in acest sens ,,Asociatia Nexus" pentru a beneficia de acel celebru 2%, insa sumele stranse au fost infime. Acest curs a fost si este in momentul de fata pentru noi un colac de salvare. Practic majoritatea banilor obtinuti vor intra in conturile Asociatiei Nexus si ne vor ajuta sa mentinem revista pe piata in urmatoarea perioada de timp. In plus (asa cum am precizat deja si in editorial) dorim de mult sa organizam niste expeditii in anumite zone ale tarii, mai ,,misterioase",  pentru a realiza o serie de cercetari. Toate acestea necesita bani. O parte din banii obtinuti din acest curs vor fi folositi in aceasta directie.
Aceasta este motivatia ,,ultrasecreta" din spatele cursului: dorinta de a transmite niste informatii celor ce sunt interesati de astfel de fenomene de frontiera, informatii care in mod normal sunt accesibile doar unei ,,elite" restranse, si necesitatea de a obtine resurse financiare care sa ne permita sa continuam publicarea revistei NEXUS la noi in tara.


Va sugerez,celor din redactie,sa va antrenati citeva luni.Sa va descoperiti calitatile "paranormale" si sa o cautati pe Elodia ! Recompensa e mare !
Obtineti resurse financiare care sa va permita publicarea in continuare a revistei NEXUS !  :rainbow: Plus fonduri pentru organizarea expeditiilor... :wink:
Daca n-o gasiti pe Elodia,dati o fuga pe la Bozioru,poate descoperiti schelete de uriasi ! Faceti un film si vindeti-l la o televiziune ! Succes garantat !

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Cristian Patrut

Buna

Nu am nici timp si nici dorinta de a intra in tot felul de polemici complet inutile. Prefer sa las faptele sa vorbeasca de la sine si sa confirme cele afirmate de mine mai sus. Succes tuturor


abyss

#186
[size=78%]Daca si acum e vorba despre ce zicea dom Profesor in postarea domniei sale? Ce dovada avem ca nu-i din nou asa? Adica o alta [/size]serie a materialelor jurnalistice de acoperire activitãþii reale prestate[size=78%]?[/size]

Urban

Citat din: Urban din  23 Iunie 2010, 14:40:46
Ceea ce faceti dvs. prin revista Nexus este demn de admirat fara nici un dubiu, dar cu jumatati de masura nu se construieste nimic...
Imi permit sa am dubii la publicarea "rezultatelor", din discursul dvs. inca nu sunteti pregatiti sa oferiti realitatea...

Q.E.D.

Citat din: Cristian Patrut din  26 Iunie 2010, 02:53:24
Nu am nici timp si nici dorinta de a intra in tot felul de polemici complet inutile. Prefer sa las faptele sa vorbeasca de la sine si sa confirme cele afirmate de mine mai sus. Succes tuturor

abyss

Citat din: memphis din  26 Iunie 2010, 13:26:27
prietene, scuza-ma, dar esti penibil.

Asta prietene nu ar fi o problema. I can take it, it´s ok. Eu sunt nimeni, iar daca dispar nu mi-ar sesiza nimeni lipsa asa precum nici tu nu simti cand ti-a murit un neuron la vre-o banala suparare.

De fapt dincolo de comentariile ce izvorasc din individualitatile noastre care pot fi numite si catalogate oricum, reiese un aspect important care poate da forta initiativei voastre si anume un aspect concret: "informatiile" REALE. Nimeni nu a cerut cursurile gratuit si nimeni nu cauta chichite de dragul ideii de a muri caii cand vor cainii... Pur si simplu nu se prezinta un obiectiv clar, si bineinteles astfel apare problema banilor. Era greu sa veniti cu ceva imagini ori detalii care sa contureze mai clar tinta? Adevarul e intotdeauna la lumina, nu este ocult. Cele mai adanci si mai pline de forta intelesuri ale universului sunt la vedere si totusi putini le observa. Societatile oculte se tot erijeza in detinatoarele multor secrete si mistere dar in fapt nu este vorba decat de control, dominatie de clasa, manipularea importantei de sine...intr-un cuvant sclavie.
Voi ce oferiti?

Shadowman

Citat din: @biss din  26 Iunie 2010, 22:50:36

Voi ce oferiti?

Cred ca promisiuni... Devii extrasenzor voinic,fara sa-ti zica nimic !  :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

memphis

#190
Calmati-va dragi colegi. Nu incearca nimeni sa va convinga sa va inscrieti la curs. Locurile disponibile s-au completat deja de ceva vreme, din cate stiu. Asa ca pe viitor (ma refer aici la seriile urmatoare) veti sti exact despre ce este vorba, cel putin un coleg de pe forum (inafara de mine) fiind inscris in seria 1. (acici vorbesc din surse sigure). Cursul incepe joi. Asa ca, daca va binevoi, colegul la care fac referire va va lamuri cu ceea ce s-a intamplat acolo, dupa curs.

ryn

Ooof, nu mai sunt locuri tocmai cand ma hotarasem si eu sa ma inscriu...

Shadowman

#192
Citat din: memphis din  27 Iunie 2010, 19:22:08
Calmati-va dragi colegi. Nu incearca nimeni sa va convinga sa va inscrieti la curs. Locurile disponibile s-au completat deja de ceva vreme, din cate stiu. Asa ca pe viitor (ma refer aici la seriile urmatoare) veti sti exact despre ce este vorba, cel putin un coleg de pe forum (inafara de mine) fiind inscris in seria 1. (acici vorbesc din surse sigure). Cursul incepe joi. Asa ca, daca va binevoi, colegul la care fac referire va va lamuri cu ceea ce s-a intamplat acolo, dupa curs.


Problema nu e chiar atit de simpla cum crezi si cum spui...
Pot fi si  persoane,sa le spunem "extrasenzori",care vor veni la aceste cursuri."Extrasenzori" nativi sau "extrasenzori" antrenati,care -de ce nu ?- nu doresc sa-si divulge "extrasensibilitatile" :-D,ci doresc sa se creada ca le-au obtinut in urma cursurilor...!  :wink: Pentru a demonstra ca metoda de-a face "paranormali" in citeva zile merge,trebuie ca majoritatea (sau toti) sa obtina rezultate.Ca voi vedea doar un mesaj,doua,noua care sa ridice in slavi cursurile,ori sa le faca reclama,ma va lasa,vorba poetului : nemuritor si rece !  :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Urban

Si totusi tablourile mi le mai numara cineva?
Astept dupa terminarea cursurilor.... ;)

Shadowman

Citat din: Urban din  28 Iunie 2010, 00:31:52
Si totusi tablourile mi le mai numara cineva?
Astept dupa terminarea cursurilor.... ;)

Nu uita sa tragi draperiile sau jaluzelele !  :lol: :lol: :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY