Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ronin

#165
Citat din: memphis din  11 Iunie 2010, 12:44:04
+1
nu ma asteptam sa te uiti in gura emisiunilor de pe kanal d... toate sunt regizate, cine platyeste mai mult iese castigator. e atat de simplu...

Hai mai baieti, nu fiti dezamagiti. Am intrebat si eu ce parere aveti de acest "clarvazator" asa cum v-am intrebat si ce parere aveti de Vlad Grigorescu.

Parerea mea am spus-o. Un adevarat clarvazator nu merge pe procente, adica ghiceste in proportie de nustiu cat la %.
Unul real, daca se baga in asa ceva, vede totul, 100/%, desi cred ca "vazatorii" nu se baga la maruntisuri.
Istoria profetilor arata ca ei au avut de luptat cu cele mai inalte institutii in stat si nu numai.
Vezi Moise, Ilie, Elisei, Daniel, Ioan, etc.

Merci daos. Interesant.
Ce spui se aseamana cu explicarea pe care o ofera raportul biblic care spune ca atunci cand "faci curat in casa" (in creierul tau-suntem comparati cu un templu) si scoti de acolo dracii, trebuie sa introduci altceva in loc (duhul sfant) ca daca nu, demonii se intorc mai multi si starea ta devine mai rea decat era prima data...


@memphis, cum comentezi cele spuse de daos ?
Ai o definitie a inductiei telepatice ? Poti explica in termeni medicali ce se intampla ? etc...
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

memphis

sincer nu prea am idee cu ce se mananca inductia telepatica... Banuiesc ca ar trebui sa functioneze pe principiul inductiei magnetice, cu diferenta ca undele magnetice sunt inlocuite cu undele telepatice...

daos

Citat din: Ronin din  11 Iunie 2010, 14:14:37
Parerea mea am spus-o. Un adevarat clarvazator nu merge pe procente, adica ghiceste in proportie de nustiu cat la %.
Unul real, daca se baga in asa ceva, vede totul, 100/%, desi cred ca "vazatorii" nu se baga la maruntisuri.
Istoria profetilor arata ca ei au avut de luptat cu cele mai inalte institutii in stat si nu numai.
Vezi Moise, Ilie, Elisei, Daniel, Ioan, etc.
Cred ca faci confuzie intre telepatie (auzirea gandurilor cuiva=clarauditie) si clarviziune ori premonitie(prefer sa folosesc termenii din romana). In telepatie poti ghici gandurile cuiva sau poti contacta creaturile ce popular se numesc draci, de la care poti afla informatie cu privire la diverse (bunaoara amplassarea tablourilor lui Urban in casa, numarul lor si autorul) La asa ceva sunt convins ca Vasile Rudan se pricepe fara tagada. LA asa ceva nu trebuie teribil de multa scoala. Pentru clarviziune insa trebuie putin mai mult. Ceva munca si tehnici aplicate. De exemplu sa te "holbezi la capre" (m-a amuzat titlul filmului). Adica sa stai sa privesti o figura geometrica religioasa de tip budist sau hindu (yantra) pentru un timp anume. Sau un complex de figuri geometrice simplificate colorate. Cat despre premonitie. Hmm. Trebuie ceva sfintenie, dupa mine. Macar la inceput. Ca se ajunge poate sa decazi pe urma, e alta problema. Pentru capitolul asta al premonitiei cred ca intr-adevar trebuie sa ai ceva de profet al celui de sus.
Citat
Ce spui se aseamana cu explicarea pe care o ofera raportul biblic care spune ca atunci cand "faci curat in casa" (in creierul tau-suntem comparati cu un templu) si scoti de acolo dracii, trebuie sa introduci altceva in loc (duhul sfant) ca daca nu, demonii se intorc mai multi si starea ta devine mai rea decat era prima data...
Pentru scos dracii din cap trebuie spovedanie si pe urma maslu. Nu-i mare lucru.
Daca te atrage atat de mult ideea Duhului Sfant si vrei sa-l capeti mergi la o simpla biserica de cartier si ia paine sfintita (anafura) si mananca. In cazul in care tii post vei simti ceva foarte straniu: gustul painii este de carne de miel. Stiu ca suna tare straniu, dar asta e. Daca vrei energii speciale si telekinezii si telepatii sa nu o faci, caci energiile alea "speciale" au sa cam scada.


@memphis, cum comentezi cele spuse de daos ?
Ai o definitie a inductiei telepatice ? Poti explica in termeni medicali ce se intampla ? etc...
[/quote]

Urban

@Daos

Citat din: daos din  12 Iunie 2010, 00:15:43
Pentru clarviziune insa trebuie putin mai mult. Ceva munca si tehnici aplicate. De exemplu sa te "holbezi la capre" (m-a amuzat titlul filmului). Adica sa stai sa privesti o figura geometrica religioasa de tip budist sau hindu (yantra) pentru un timp anume. Sau un complex de figuri geometrice simplificate colorate. Cat despre premonitie. Hmm. Trebuie ceva sfintenie, dupa mine. Macar la inceput. Ca se ajunge poate sa decazi pe urma, e alta problema. Pentru capitolul asta al premonitiei cred ca intr-adevar trebuie sa ai ceva de profet al celui de sus.Pentru scos dracii din cap trebuie spovedanie si pe urma maslu. Nu-i mare lucru.

Cand esti nemultumit de ceea ce crezi ca stii, trebuie sa cauti sa afli mai mult...Iar daca modalitatile care ti-au fost sugerate a fi singurele pentru explorarea Adevarului ti se par insuficiente, schimba-le cu tot curajul.
Niciodata nu vei avea nimic de pierdut ci numai de castigat...Iar daca ceva cauta sa te opreasca, sa stii ca este numai Frica, impodobita cu tot felul de brizbrizuri pentru a nu se deconspira foarte usor...
Dezbrac-o de zorzoane si va aparea in toata splendoarea ei limitativa. Cand in experienta ta de Viata a mai ramas macar si un singur aspect care nu te multumeste inseamna ca inca persista o Neintelegere, bazata desigur pe insuficienta Cunoastere.
Vei intelege atunci de ce unii au numit aceasta "Lume" iluzorie.
Daca INTREGULUI i-ai spus Dumnezeu si ai Institutii care intermediaza o iluzorie relatie cu CEVA ce nu s-a putut si apoi nu s-a mai vrut a fi inteles, cum sa-si propuna cineva sa explice Intregul ?
Totul se rezuma la Cunoastere si la sisteme de ,,valori"...
Majoritatea ,,Stiintelor" pe care am ales sa le dezvoltam nu au obiect de activitate, in ciuda aparentelor ,,realizari"...
Am plecat de la cateva premize fundamental gresite si ca atare este firesc sa ne gasim atat de departe de Adevar.
De-a lungul drumului am tot fost atentionati de eroare, dar bulgarele s-a rostogolit in continuare, neluand in seama nimic...
Acesta este sistemul inertial actual.
Si totusi, un astfel de sistem cu inertie maxima poate face chiar viraje de 180 grade, cu o singura conditie, majoritatea Individualitatilor care o compun sa constientizeze simultan necesitatea virajului si sa il si faca, fiecare pentru Sine.
Principalele premize fundamental gresite pe care ne-am alcatuit drumul, ca Civilizatie, sunt Iluzia din care nu putem iesi momentan.
Repet, "stiinta" pe care noi o dobandim aici, pe Pamant, nu este altceva decat o ,,predare de la generatie la generatie" a unor Pretinse Adevaruri, cunoscute in limitele de perceptie ale organelor de simt, zona care nu poate interactiona decat cu efectele fenomenologiei, nicidecum cu cauzele ei.
In acest fel ,,Cunoasterea" dobandita prin sistemele de invatamant are un profund caracter Limitativ si Deformant, indiferent de nivelul la care facem referire exact asa cum a precizat si dl. Rudan.

daos

Citat din: Urban din  12 Iunie 2010, 08:44:05
@Daos

Cand esti nemultumit de ceea ce crezi ca stii, trebuie sa cauti sa afli mai mult...Iar daca modalitatile care ti-au fost sugerate a fi singurele pentru explorarea Adevarului ti se par insuficiente, schimba-le cu tot curajul.
Niciodata nu vei avea nimic de pierdut ci numai de castigat...Iar daca ceva cauta sa te opreasca, sa stii ca este numai Frica, impodobita cu tot felul de brizbrizuri pentru a nu se deconspira foarte usor...
Dezbrac-o de zorzoane si va aparea in toata splendoarea ei limitativa. Cand in experienta ta de Viata a mai ramas macar si un singur aspect care nu te multumeste inseamna ca inca persista o Neintelegere, bazata desigur pe insuficienta Cunoastere.
Vei intelege atunci de ce unii au numit aceasta "Lume" iluzorie.
Daca INTREGULUI i-ai spus Dumnezeu si ai Institutii care intermediaza o iluzorie relatie cu CEVA ce nu s-a putut si apoi nu s-a mai vrut a fi inteles, cum sa-si propuna cineva sa explice Intregul ?
Totul se rezuma la Cunoastere si la sisteme de ,,valori"...
Majoritatea ,,Stiintelor" pe care am ales sa le dezvoltam nu au obiect de activitate, in ciuda aparentelor ,,realizari"...
Am plecat de la cateva premize fundamental gresite si ca atare este firesc sa ne gasim atat de departe de Adevar.
De-a lungul drumului am tot fost atentionati de eroare, dar bulgarele s-a rostogolit in continuare, neluand in seama nimic...
Acesta este sistemul inertial actual.
Si totusi, un astfel de sistem cu inertie maxima poate face chiar viraje de 180 grade, cu o singura conditie, majoritatea Individualitatilor care o compun sa constientizeze simultan necesitatea virajului si sa il si faca, fiecare pentru Sine.
Principalele premize fundamental gresite pe care ne-am alcatuit drumul, ca Civilizatie, sunt Iluzia din care nu putem iesi momentan.
Repet, "stiinta" pe care noi o dobandim aici, pe Pamant, nu este altceva decat o ,,predare de la generatie la generatie" a unor Pretinse Adevaruri, cunoscute in limitele de perceptie ale organelor de simt, zona care nu poate interactiona decat cu efectele fenomenologiei, nicidecum cu cauzele ei.
In acest fel ,,Cunoasterea" dobandita prin sistemele de invatamant are un profund caracter Limitativ si Deformant, indiferent de nivelul la care facem referire exact asa cum a precizat si dl. Rudan.

Urban dupa stilul mesajelor tale banuiesc esti probabil un universitar ce preda la catedra. Ai in tine demonul socratic tipic filozofilor de o anume factura. Oricum ai un nivel intelectual foarte ridicat si pentru asta te apreciez. Omagiile mele.
Dar crede-ma n-am ajuns la concluziile mele despre viata si lumea asta in general (care sunt similare religiei crestine) fara sa experimentez foarte mult. Si acele experiente dintre care unele neplacute, m-au facut sa fiu cel ce sunt acum, cu "bune" si cu "rele". Si prefer sa raman cel ce sunt acum. Ma simt "mai in pielea mea", decat sa incerc sa mai experimentez stiu eu ce. E cu mult mai fain sa fii un om oarecare din multime decat stiu eu ce ciudatenie.

padme

#170
Citat din: daos din  12 Iunie 2010, 00:15:43
Pentru scos dracii din cap trebuie spovedanie si pe urma maslu. Nu-i mare lucru.

Zau? Pai atunci spitalele de psihiatrie ar trebui sa ramana doar pt drogati si alcoolici! Poti sa dai un exemplu concret de schizofrenic vindecat prin maslu? Cred ca ti-am mai pus aceasta intrebare, folosesti cu multa lejeritate acest termen!

Citat din: daos din  12 Iunie 2010, 00:15:43

Daca te atrage atat de mult ideea Duhului Sfant si vrei sa-l capeti mergi la o simpla biserica de cartier si ia paine sfintita (anafura) si mananca. In cazul in care tii post vei simti ceva foarte straniu: gustul painii este de carne de miel. Stiu ca suna tare straniu, dar asta e.


Esti credincios, drept pt care cred ca este o stare indusa! Personal n-am mai auzit asa ceva. Sunt persoane vegetariene credincioase sau persoane carora nu le place carnea de miel, in acest caz n-ar mai conusma anafura, deci e complet exclus! Nu-ti dau exemplu experiente personale legate de aceasta paine slujita... care imi intaresc convingerea ca asa ceva nu exista!

Intrebare: tu.. ai vreo calitate? Parca ziceai ca esti telepat, sau am inteles gresit? Trebuie dor sa rapsunzi, nu ma intereseaza altceva!
Cand zici de singurul telepat autodeschis american sper ca nu te referi la Uri Geller!

daos

#171
Citat din: padme din  12 Iunie 2010, 12:55:46
Zau? Pai atunci spitalele de psihiatrie ar trebui sa ramana doar pt drogati si alcoolici! Poti sa dai un exemplu concret de schizofrenic vindecat prin maslu? Cred ca ti-am mai pus aceasta intrebare, folosesti cu multa lejeritate acest termen!
Pe acest subiect am mai raspuns altcuiva. Daca te streseaza atat de mult postarile mele, atunci vei avea vointa sa cauti prin forum.

Citat
Esti credincios, drept pt care cred ca este o stare indusa! Personal n-am mai auzit asa ceva. Sunt persoane vegetariene credincioase sau persoane carora nu le place carnea de miel, in acest caz n-ar mai conusma anafura, deci e complet exclus! Nu-ti dau exemplu experiente personale legate de aceasta paine slujita... care imi intaresc convingerea ca asa ceva nu exista!
Am expus ceea ce am simtit eu. Ca e de bine sau de rau, habar n-am. Cand ma refer la post nu ma refer doar la acel dolce farniente ce se poarta la noi: mananci vegetale si gata tii post. Post inseamna postul gandurilor in primul rand. Adica si cel mai mic gand dubios cenzurat.
Citat
Intrebare: tu.. ai vreo calitate? Parca ziceai ca esti telepat, sau am inteles gresit? Trebuie dor sa rapsunzi, nu ma intereseaza altceva!
Cand zici de singurul telepat autodeschis american sper ca nu te referi la Uri Geller!
N-am mai nici-o calitate. Si nu sunt telepat. Am fost pentru un timp acum ceva ani. Si sper sa nu mai fiu in vecii vecilor. Telepatia este indraceala.
Cand ma refer la acel telepat american nu stiu nici macar daca ma pot referi la Uri Geller sau altul. Nu-l stiu decat prin prisma experientei mele "telepatice" cu dublul lui astral. Atata tot. Nu-l cunosc ca si om si nici nu ma intereseaza cine este.
Si inca ceva: nu mai rastalmaci ceea ce expun in postarile mele. Ti-am raspuns totusi la afirmatiile si intrebarile tale.

Ronin

Citat din: daos din  12 Iunie 2010, 14:09:55
Si nu sunt telepat. Am fost pentru un timp acum ceva ani. Si sper sa nu mai fiu in vecii vecilor. Telepatia este indraceala.

daos, te rog sa ne povestesti experienta ta completa cu telepatia si indraceala sau daca ai scris-o undeva, da-ne link-ul. Merci !
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

padme

#173
Nu cred ca am rastalmacit ce-ai spus, pt ca e foarte clar!
Nu poti sfatui pe cineva sa manance anafura si ca va simti gust de carne de miel si dupa aia sa spui ca am interpretat experienta ta personala?! Chiar si de la cei care tin post al "gandurilor" nu am auzit, in fine...fiecare simte in felul lui.
Nu ma streseaza postarile tale, nu's de unde ideea, cer doar lamuriri vizavi de anumite afirmatii pe care le faci ca fiind certe,  imi amintesc ca a mai fost o discutie legata de bolile psihice si maslu si cred ca raspunsul tau nu a fost satisfacator pt mine. Sa ma apuc sa caut 100 de postari, ha?!

memphis

@daos: nu stiu daca Dumnezeu are vreo legatura in telepatie/rv... am observat ca iti fundametezi pricipiile pe religie/mistica...

daos

#175
Citat din: memphis din  15 Iunie 2010, 20:21:29
@daos: nu stiu daca Dumnezeu are vreo legatura in telepatie/rv... am observat ca iti fundametezi pricipiile pe religie/mistica...
Da, imi fundamentez principiile pe religie/mistica. Nu-ti inchipui ca telepatii ex-sovietici nu si-au fundamentat principiile pe altceva, dincolo de ce a ramas in scriptele bolsevicilor. Sa nu mai vorbesc de altii din alte neamuri. Cat despre cei complet atei, nu prea au energia lor proprie ci preiau de la altii. Dumnezeu si are si nu are de-a-face cu telepatia, cat mai ales purtatorii de informatie: demoni simpli, dublul astral sau chiar ingerii.
Si o parere personala, nu o lua in numa de rau:
Dupa mine telepatia naturala poate fi de mai multe feluri.
1. Telepat de serie. Adica deschis de un altul, fie el autodeschis fie la randul lui ori deschis de altcineva. In fine, esential e ca e deschis de altcineva. Variante aici: ori iti schimba dublul astral, ori iti pune o "marca" in aura la nivelul centrului vorbirii, pe partea stanga a creierului de regula. Genul asta de telepatie eu unul il numesc indraceala pura. De ce? Pentru ca acel dublu astral nou poate fi chiar un demon venit direct din iad, fara experienta de dublu astral al unui om. La fel si "marca". E sansa cea mai mare de a deveni nebun. E un gen de telepatie accesibil tuturor, indiferent de convingerile religioase existente sau nu.
2. Telepat autodeschis. Adica ai trecut printr-o practica mistica, ti-ai deschis toate nodurile energetice, mai ales cel central de la nivelul capului. Asta implica ceva ani de munca intensa si rabdare. Se poate mai ales prin tehnici gen Raja Yoga, Yoga Maha Mudra, zen in formele superioare, tehnici de meditatie din qi-gong sau oratio mentis (rugaciunea inimii). Daca nivelul de moralitate al individului este ok n-as putea spune ca este chiar grav. Este telepatia bazata pe dublul astral de la nastere al omului. E genul disponibil atat misticilor cat si, in varianta yoghinilor, si celor atei sau agnostici.
3. "Telepatia" sfintilor. In categoria asta l-as putea incadra pe Arsenie Boca si altii ca el. Omul isi pastreaza dublul astral, dar are in plus si un inger pazitor care-i transporta informatie. Sunt in numar prea mic in marea de oameni si mai greu de gasit.

Cristian Patrut

Buna ziua

Ma numesc Patrut Cristian si sunt unul dintre editorii revistei NEXUS, editia in limba romana.
Acum cateva zile am intrat si eu pentru prima data pe acest forum (la recomandarea unui amic) si am ramas aproape socat in fata anumitor postari ale unor useri de pe acest site. Prin urmare m-am gandit ca ar fi bine sa aduc anumite  clarificari .
In primul rand,  in legatura cu asa zisa mea apartenenta la anumite servicii de informatii, DGIA, CIA, etc. Observ ca tendinta de a fabula a unora dintre useri este foarte mare. Nu e nimic rau in asta, insa daca ar fi facut o analiza de bun simt a activitatii pe care o desfasor, si-ar fi dat seama ca acest lucru este imposibil. Ii sfatuiesc pe cei care cred asa ceva, sa faca rost de cateva exemplare ale revistei NEXUS si sa le citeasca cu atentie. Cred ca acest lucru ii va lamuri imediat in legatura cu ,,apartenta" mea. Prin insasi natura articolelor publicate in fiecare numar al revistei NEXUS, putem spune ca militam tocmai impotriva unor astfel de tendinte specifice diverselor ,,servicii" sau organizatii, de a restrictiona accesul publicului larg la o serie de informatii importante.
Daca credeti ca exista vreun serviciu guvernamental, etc care sa sustina financiar sau in alt mod, ceea ce noi incercam sa facem in cadrul revistei si a asociatiei NEXUS (adica sa facem publice informatii extrem de delicate, cenzurate sa zic asa, sa efectuam cercetari asupra unor zone de frontiera ale cunoasterii si sa facem publice rezultatele obtinute) atunci eu personal doresc sa fac parte dintr-o astfel de organizatie!  Cat despre lagatura dintre membrii familiei mele si DGIA, etc :)) Ii invit pe cei care doresc sa faca cunostinta cu ei. Vor intelege imediat cum stau lucrurile!
Ii invit pe cei care au astfel de pareri sa ma contacteze cand doresc, sa vina sa stea de vorba cu mine sau cu colegul meu Marius Doros, sa ne ,,spioneze" cat doresc ei, cand doresc ei. Numarul meu de telefon este 0788997478 (mereu este publicat in revista la contacte, email-ul este editor@nexusmagazine.ro sau office@nexusmagazine.ro).
In legatura cu cursul organizat in cadrul Asociatiei Nexus, lucrurile sunt mult mai simple decat par a fi. Un user spunea intelept ca ,,lucrurile nu sunt niciodata cum par a fi". As completa cu o remarca a unui maestru zen: ,,dar nu sunt nici altfel". Domnul Rudan face de o buna bucata de timp parte din redactia noastra si ne ajuta cu multa daruire sa punem pe picioare aceasta revista. Nu am sa intru din nou in amanunte in legatura cu revista NEXUS si situatia ei financiara, deoarece am facut deja acest lucru in alta parte (pe site-ul: http://fymaaa.blogspot.com). Revista a fost mereu in pierdere si necesita in continuare multe sacrificii pentru a putea fi mentinuta pe piata. Iar ,,criza" actuala, face ca lucrurile sa fie si mai dificile.
Prin urmare, la ora actuala suntem bucurosi ca domnul Rudan a dorit sa se implice in aceasta ,,aventura" , impreuna cu noi. De-a lungul timpului ne-a demonstrat de nenumarate ori ca este un om de valoare, cu o inalta moralitate si verticalitate. In plus, cunostintele sale, acumulate in zeci de ani de experienta, si experienta sa extinsa in anumite domenii de frontiera il fac un membru valoros  al redactiei noastre!  Practic, daca pana acum NEXUS-ul romanesc avea 2 editori, acum are 3.
In legatura cu acest curs, intentiile  din spatele lui nu sunt deloc secrete, aspect pe care de altfel l-am precizat si in editorialul revistei NEXUS nr. 15 (care in cateva zile va intra pe piata). Inca de la inceputul colaborarii noastre, i-am spus mereu domnului Rudan ca este pacat ca toata experienta si cunostintele sale sa nu fie transmise mai departe. In plus, la ora actuala, asa cum probabil stiti deja, situatia din presa romaneasca este dezastruoasa. Ziare si reviste mari dau faliment, iar revista Nexus este si ea amenintata. Am primit zeci de email-uri si telefoane de la cititori prin care suntem indemnati sa facem tot posibilul pentru a continua publicarea revistei. Insa, din pacate, doar indemnurile inimoase nu sunt suficiente. Am constituit in acest sens ,,Asociatia Nexus" pentru a beneficia de acel celebru 2%, insa sumele stranse au fost infime. Acest curs a fost si este in momentul de fata pentru noi un colac de salvare. Practic majoritatea banilor obtinuti vor intra in conturile Asociatiei Nexus si ne vor ajuta sa mentinem revista pe piata in urmatoarea perioada de timp. In plus (asa cum am precizat deja si in editorial) dorim de mult sa organizam niste expeditii in anumite zone ale tarii, mai ,,misterioase",  pentru a realiza o serie de cercetari. Toate acestea necesita bani. O parte din banii obtinuti din acest curs vor fi folositi in aceasta directie.
Aceasta este motivatia ,,ultrasecreta" din spatele cursului: dorinta de a transmite niste informatii celor ce sunt interesati de astfel de fenomene de frontiera, informatii care in mod normal sunt accesibile doar unei ,,elite" restranse, si necesitatea de a obtine resurse financiare care sa ne permita sa continuam publicarea revistei NEXUS la noi in tara.
Cat despre celebrul ,,nucleu" de paranormali, ce va fi constituit in urma acestui curs, marturisesc ca si aceasta a fost tot idea mea. M-am gandit ca ar fi un lucru bun sa selectam cateva persoane mai dotate din punct de vedere extrasenzorial, cu care sa incepem sa exploram muntii tarii noastre si sa scoatem la iveala minunatiile ascunse acolo. Bineinteles, idea de baza a fost si este mereu aceasta: tot ceea ce vom  descoperi vom face public in cadrul revistei noastre si chiar in cadrul Nexus-ului international (daca este cu adevarat vorba de ceva  foarte important). Am fost si sunt mereu contra oricarei ,,restrictionari" a informatiei. Cel care detine informatia detine puterea la ora actuala. Lumea se afla la ora actuala in situatia tragica in care se afla tocmai datorita faptului ca o serie de informatii esentiale sunt ascunse publicului larg.
Cat despre acuzatiile halucinante referitoare la folosirea unor tehnici hipnotice la curs, :) imaginatia unora ma uimeste... Am si eu o anumita experienta in acest domeniu (de formatie sunt psiholog, cu o pregatire si in hipnoterapie) si pot sa va spun ca NU se vor folosi astfel de modalitati in cadrul cursului. Insa nu va invit sa ne credeti pe cuvant! In mod sigur cel putin o persoana de pe acest forum va veni la curs. Astfel ca se va convinge in mod direct cum stau lucrurile si va impartasi apoi pe acest forum experienta sa.
S-a mai afirmat pe acest forum ca din cadrul curantilor vor fi selectate persoane mai talentate pentru a lucra in cadrul a diverse servicii. Probabil  ca printre cursanti o sa avem si oameni cu astfel de preocupari. Eu nu pot sa impiedic in nici un fel acest lucru. La curs se poate inscrie oricine. Insa aici fiecare este liber sa fac ceea ce doreste! Noi personal nu dorim sa recrutam pe nimeni. Dorim sa inchegam un grup, in cadrul ,,Asociatiei Nexus", cu care sa scotocim prin muntii nostri si apoi sa facem publice rezultatele obtinute. Daca altii insa se vor lasa ,,racolati" de catre diverse organizatii, asta este strict problema lor si nu ne priveste in nici un fel. Fiecare face ceea ce doreste cu viata lui. Insa eu prefer liberatea in locul unei subordonari in fata unor organizatii de orice fel, fie ele si guvernamentale, etc.
In plus, anumiti useri au pus anumite intrebari mai delicate domnului Rudan, in legatura cu anumite activitati din trecutul dansului. Crede cineva oare ca domnul Rudan se va apuca sa faca aici pe forum sau oriunde altundeva dezvaluiri legate de actiuni sau cercetari in legatura cu care a semnat clauze de confidentialitate? Sa fim seriosi. Este perfect normala atitudinea dansului. Probabil ca exista anumite activitati in trecutul sau care vor ramane din acest motiv mereu secrete. Insa, ceea ce facem in prezent in cadrul Asociatiei Nexus sau al revistei Nexus, este ceva ce tine de domeniul public si va ramane mereu asa.


Shadowman

#177
Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13

In plus, anumiti useri au pus anumite intrebari mai delicate domnului Rudan, in legatura cu anumite activitati din trecutul dansului. Crede cineva oare ca domnul Rudan se va apuca sa faca aici pe forum sau oriunde altundeva dezvaluiri legate de actiuni sau cercetari in legatura cu care a semnat clauze de confidentialitate? Sa fim seriosi. Este perfect normala atitudinea dansului. Probabil ca exista anumite activitati in trecutul sau care vor ramane din acest motiv mereu secrete. Insa, ceea ce facem in prezent in cadrul Asociatiei Nexus sau al revistei Nexus, este ceva ce tine de domeniul public si va ramane mereu asa.



Observ ca bati campii -cu brio !- pe forum...Ai selectat anumite posturi,afirmatii,speculatii ale unor useri ( alea care ti-au convenit  :-D ) si-ai trecut la contraatac.Intrebarile "delicate" ramin fara raspuns ! Se ocolesc,se dribleaza ori se ridiculizeaza.Deh,trebuie intretinuta atmosfera de mister !  :-D Userii trebuie sa speculeze,sa dea frau liber imaginatiei si sa fiarba in suc propriu pina la "marea dezvaluire" ! Aidoma "premierelor cinematografice",anuntate cu tam-tam,in care spectatorii vad citeva crampeie de film,atent selectionate ( pe spranceana !  :-D ) pentru a da buzna la casa de bilete...!  :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

mr

Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13
Cat despre celebrul ,,nucleu" de paranormali, ce va fi constituit in urma acestui curs, marturisesc ca si aceasta a fost tot idea mea. M-am gandit ca ar fi un lucru bun sa selectam cateva persoane mai dotate din punct de vedere extrasenzorial, cu care sa incepem sa exploram muntii tarii noastre si sa scoatem la iveala minunatiile ascunse acolo. Bineinteles, idea de baza a fost si este mereu aceasta: tot ceea ce vom  descoperi vom face public in cadrul revistei noastre si chiar in cadrul Nexus-ului international (daca este cu adevarat vorba de ceva  foarte important). Am fost si sunt mereu contra oricarei ,,restrictionari" a informatiei. Cel care detine informatia detine puterea la ora actuala. Lumea se afla la ora actuala in situatia tragica in care se afla tocmai datorita faptului ca o serie de informatii esentiale sunt ascunse publicului larg.

Ar fi frumos ce descrieti aici si de bunsimt. Problema e ...practica.
Insa va contraziceti in continuare...ca si atitudine...

Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13
In plus, anumiti useri au pus anumite intrebari mai delicate domnului Rudan, in legatura cu anumite activitati din trecutul dansului. Crede cineva oare ca domnul Rudan se va apuca sa faca aici pe forum sau oriunde altundeva dezvaluiri legate de actiuni sau cercetari in legatura cu care a semnat clauze de confidentialitate? Sa fim seriosi. Este perfect normala atitudinea dansului. Probabil ca exista anumite activitati in trecutul sau care vor ramane din acest motiv mereu secrete. Insa, ceea ce facem in prezent in cadrul Asociatiei Nexus sau al revistei Nexus, este ceva ce tine de domeniul public si va ramane mereu asa.

Intr-un asemenea demers....nu mai merge cu jumatati de masura! Ori da toata lumea cartile pe fata...ori ne impotmolim in secrete. Restul...e can-can!
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Urban

Bun venit pe forumul Rufon !

Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13
Ma numesc Patrut Cristian si sunt unul dintre editorii revistei NEXUS, editia in limba romana.
Acum cateva zile am intrat si eu pentru prima data pe acest forum (la recomandarea unui amic) si am ramas aproape socat in fata anumitor postari ale unor useri de pe acest site. Prin urmare m-am gandit ca ar fi bine sa aduc anumite  clarificari .
In primul rand,  in legatura cu asa zisa mea apartenenta la anumite servicii de informatii, DGIA, CIA, etc. Observ ca tendinta de a fabula a unora dintre useri este foarte mare.
Nu e nimic rau in asta, insa daca ar fi facut o analiza de bun simt a activitatii pe care o desfasor, si-ar fi dat seama ca acest lucru este imposibil. Ii sfatuiesc pe cei care cred asa ceva, sa faca rost de cateva exemplare ale revistei NEXUS si sa le citeasca cu atentie. Cred ca acest lucru ii va lamuri imediat in legatura cu ,,apartenta" mea. Prin insasi natura articolelor publicate in fiecare numar al revistei NEXUS, putem spune ca militam tocmai impotriva unor astfel de tendinte specifice diverselor ,,servicii" sau organizatii, de a restrictiona accesul publicului larg la o serie de informatii importante.  

Userii nu sunt robotei, ca sa functioneze in baza unor algoritmi, sunt individualitati cu personalitate...fiecare e diferit de celalalt, e normal sa apara mesaje socante (fiecare cu pasarica lui).

Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13
Daca credeti ca exista vreun serviciu guvernamental, etc care sa sustina financiar sau in alt mod, ceea ce noi incercam sa facem in cadrul revistei si a asociatiei NEXUS (adica sa facem publice informatii extrem de delicate, cenzurate sa zic asa, sa efectuam cercetari asupra unor zone de frontiera ale cunoasterii si sa facem publice rezultatele obtinute) atunci eu personal doresc sa fac parte dintr-o astfel de organizatie!  

Dle Patrut, serviciile guvernamentale nu sustin decat hotia, pana acum nu ati inteles acest lucru?
Vreti sa aprofundam despre versantii din Bucegi din proprietatea lui Adrian Nastase sau contractele dintre el si Tiriac si asa mai departe?
Subiectul este interminabil...
Ceea ce faceti dvs. prin revista Nexus este demn de admirat fara nici un dubiu, dar cu jumatati de masura nu se construieste nimic...cand o sa fiti pregatit pentru masura intreaga o sa intelegeti perfect ceea ce am vrut sa subliniez aici.

Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13
In legatura cu acest curs, intentiile  din spatele lui nu sunt deloc secrete, aspect pe care de altfel l-am precizat si in editorialul revistei NEXUS nr. 15 (care in cateva zile va intra pe piata). Inca de la inceputul colaborarii noastre, i-am spus mereu domnului Rudan ca este pacat ca toata experienta si cunostintele sale sa nu fie transmise mai departe.  

Corect, asteptam asadar niste raspunsuri concrete si detaliate la intrebarile puse anterior pe forum.

Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13
In plus, la ora actuala, asa cum probabil stiti deja, situatia din presa romaneasca este dezastruoasa.

Care presa?...exista presa in Romania?
Sau faceti referire la "hartia igienica" in varianta "maduro".
In "presa" romaneasca nu exista nici o situatia dezastruoasa, ASTA e presa romaneasca...si niciodata nu va fi altfel.

Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13
Aceasta este motivatia ,,ultrasecreta" din spatele cursului: dorinta de a transmite niste informatii celor ce sunt interesati de astfel de fenomene de frontiera, informatii care in mod normal sunt accesibile doar unei ,,elite" restranse, si necesitatea de a obtine resurse financiare care sa ne permita sa continuam publicarea revistei NEXUS la noi in tara.

Daca "elita" la care va referiti e Masoneria, va anunt ca are scurgeri hemoragice...probabil asta vine ca urmare a faptului ca orice covrigar e mason.

Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13
Cel care detine informatia detine puterea la ora actuala.

Depinde de informatie...

Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13
Lumea se afla la ora actuala in situatia tragica in care se afla tocmai datorita faptului ca o serie de informatii esentiale sunt ascunse publicului larg.

Ca de exemplu....?

Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13
Dorim sa inchegam un grup, in cadrul ,,Asociatiei Nexus", cu care sa scotocim prin muntii nostri si apoi sa facem publice rezultatele obtinute.

Frumoasa initiativa...
Imi permit sa am dubii la publicarea "rezultatelor", din discursul dvs. inca nu sunteti pregatiti sa oferiti realitatea, dar este de inteles tinand cont de conjunctura actuala a "presei".

Citat din: Cristian Patrut din  23 Iunie 2010, 11:52:13
In plus, anumiti useri au pus anumite intrebari mai delicate domnului Rudan, in legatura cu anumite activitati din trecutul dansului.
Crede cineva oare ca domnul Rudan se va apuca sa faca aici pe forum sau oriunde altundeva dezvaluiri legate de actiuni sau cercetari in legatura cu care a semnat clauze de confidentialitate? Sa fim seriosi.
Este perfect normala atitudinea dansului. Probabil ca exista anumite activitati in trecutul sau care vor ramane din acest motiv mereu secrete.

E, pai alea sunt "informatiile" REALE.
Restul...e maculatura.

Va doresc o zi impecabila in continuare