Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

spanda

Ceea ce nu inteleg unii de aici este ca foarte multi nu vin la cursurile lui Rudan doar pentru "informatii". Exista zeci, sute chiar, de carti despre RV, biodetectie, extracoporalizate, etc. care pot fi downloadate gratis de pe net,, sau cumparate de pe Amazon, asa ca hai sa nu fim naivi. Multi din cei care au venit la cursul lui Rudan erau toba de astfel de informatii.

Oamenii cauta un contact direct cu o persoana avansata in domeniu, o persoana care a lucrat in "interior" la greu, o persoana careia pot sa ii puna o gramada de intrebari legate de situatia personala. De exemplu: multi incearca sa simta campurile bioenergetice ale unui om/pacient, insa se blocheza intr-un anumit punct, si raman in faza aia ani de zile. Ei bine, cand te afli in fata unui individ "trezit" din punctul asta de vedere, acela poate sa iti dea un sfat care sa te ajute sa avansezi dincolo de punctul respectiv, si chestia asta nu o gasesti in nici o carte, nicaieri.
Mi-am dat seama de chestia asta cand m-am intalnit pentru prima data cu un individ (fost discipol al marelui vindecator Valeriu Popa), despre care se spunea ca este un RMN viu. Cand omul mi-a diagnosticat in cateva secunde afectiuni pe care nimeni nu stia ca le am (cu exceptia doctorului meu, care era la 400 km distanta), si mi-a povestit de lovituri pe care le primisem in copilarie si de care NU avea de unde sa stie, totul s-a schimbat. Mi-am dat seama ca am in fata un individ care e mult mai trezit decat mine (bioenergetic, ca nivel de evolutie, etc). Discutia care a urmat a fost exceptionala (pentru mine) si constituie si astazi o amintire foarte vie.
Am cunoscut doi indivizi cu adevarat "tari" in domeniul extrasenzprial, pana in prezent. In rest, numai fake-uri, sau oameni foarte slabi treziti. Primul era cel de care va spuneam (in domeniul medical, sa zic asa), si al doilea este Rudan, (in domeniul biodetectiei).
In rest, teoreticieni, papagali, plagiatori care repeta ca niste robotei ce au scris altii, insa fara realizari personale in domeniul asta atat de vanat de servicii (si pe buna dreptate!).

Vad ca unii posteaza elemente prin care incearca sa lase impresia ca de fapt in spatele cursului se afla serviciile secrete. Ei bine, asa cum am precizat deja, am fost acolo , si nu am vazut nimic de genul asta (pe fata..). Rudan mi-a lasat impresia unui om care vrea ca, macar acum, la batranete, sa nu treaca in lumea de dincolo fara sa transmita cuiva tot ce a acumulat in atatia ani. Probabil vrea sa impartaseasca si altora ceea ce a invatat intr-o viata. Ceea ce cred ce e normal si de asteptat. 
Insa e de asteptat si ca cei din servicii sa se sesizeze si sa profite de ocazie pentr a incerca sa ii racoleze pe cei mai rasariti. Adevarul e ca mi s-ar parea anormal sa nu faca treaba asta! Desi la noi, la cat de dezastruos functioneaza institutiile statului, nu m-ar mira sa scape ocazia!

Oricat ar dori unii pe aici sa arunce cu noroi impotriva lui Rudan (din invidie, sau pusi de diverse "organizatii" - na ca ma molipsi si eu de teorii conspirationiste de pe site-ul vasta), oamenii simt cand se afla in fata unui individ care e peste nivelul lor (chiar si numai d.p.d.v al fenomenului de biodetectie), si sunt imediat dornici sa invete. Si daca pentru asta tre sa dea niste bani, ei bine, o vor face. Ca doar nimic nu e pe gratis in ziua de azi. In SUA multi dintre cei care au lucrat in cadrul programelor guvernamentale de cercetare RV, si-au tras firme si tin cursuri pe bani frumosi. E normal sa fi asa.  In plus, in Bucuresti e plin de zeci de cursuri care de care mai ciudate, de la cursuri cu tot felul de "raze initiatice" si samanism de balta, pana la cursuri cu trezirea "femeii interioare" si alte rahaturi. Daca oamenii dau bani pe asa ceva, fiti siguri ca (virgula) cu atat mai mult, vor da bani sa faca un curs cu un individ care a castigat la un moment dat aprecierea serviciilor si a diverselor sectoare ale armatei.







mm

  Imi cer scuze d-le VR  ca din lipsa de informare "v-am tinut in rezerva" pana acuma. Schimbarea mea de atitudine in ceea ce va priveste se datoreaza postarilor userului !nofur, care a insiruit niste reguli simple de teledetectie. Recunosc ca si eu am facut astfel de "teledetectii", cu rezultate relative. Nu am perseverat.
  Felul de a fi, poate si  oarece deformatie profesionala, ma obliga sa cred doar in fapte (si masuratori). Intrucat VR a dovedit ca a predat cursuri concrete -si avem dovada aici- nu pot decat sa-mi exprim respectul pentru munca lui, ba chiar sa-l si felicit. Ma deranjeaza vorbitul neinsotit de fapta. In rest, fiecare cu ale lui...
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

abyss

#827
@spanda, sper sa ne devii coleg cu adevarat si sa nu fi asemeni unei stele de foc zarita candva! Iti urez un salut sincer si un colegial Welcome!
In ceea ce ma priveste ma rezum deocamdata (vreau sa diger cat mai repede postarile noului user, apropo ce parere ai?) la a spune ca si in fapt asta incercasem anterior sa reamintesc prin acel sumar REMEMBER: Dl Rudan a afirmat ca avand in vedere evenimente catastrofice viitoare ce ne vor lovi e bine ca populatia sa fie pregatita. Bun. Am inteles si consider asta o sarcina prometeica prin care domnia sa cu siguranta va atinge apoteoza... Am inteles ca o asemenea pregatire e imperativa cat si un crearea unui  nucleu de instructori. Poti sa ne faci un update pe tema asta?

Sigur ca e nevoie de munca pe teren, testare, experimentare etc. Unde? pai unde doar daca nu acolo unde se pot si pune in practica tehnicile respective si unde ele devin si utile. De ce sa cautam nasturi prin iarba daca 4fun putem identifica alte lucruri mai interesante. Pe mine nu ma intereseaza poligoanele respective ci doar un update pe tema ridicata de profesor.

Numai bine!

calator astral

Citat din: abyss din  08 Noiembrie 2012, 00:00:56
@spanda, sper sa ne devii coleg cu adevarat si sa nu fi asemeni unei stele de foc zarita candva! Iti urez un salut sincer si un colegial Welcome!
In ceea ce ma priveste ma rezum deocamdata (vreau sa diger cat mai repede postarile noului user, apropo ce parere ai?) la a spune ca si in fapt asta incercasem anterior sa reamintesc prin acel sumar REMEMBER:

Dl Rudan a afirmat ca avand in vedere evenimente catastrofice viitoare ce ne vor lovi e bine ca populatia sa fie pregatita.

Bun. Am inteles si consider asta o sarcina prometeica prin care domnia sa cu siguranta va atinge apoteoza... Am inteles ca o asemenea pregatire e imperativa cat si un crearea unui  nucleu de instructori. Poti sa ne faci un update pe tema asta?

Sigur ca e nevoie de munca pe teren, testare, experimentare etc. Unde? pai unde doar daca nu acolo unde se pot si pune in practica tehnicile respective si unde ele devin si utile. De ce sa cautam nasturi prin iarba daca 4fun putem identifica alte lucruri mai interesante. Pe mine nu ma intereseaza poligoanele respective ci doar un update pe tema ridicata de profesor.

Numai bine!


     Eu zic ca mesajul colegului abyss este cit se poate de limpede.
     In opinia mea acest punct de vedere postat de colegul nostru ar trebui sa devina foarte rapid, de ce nu chiar din acest moment,subiectul numarul unu al forumului nostru.

Nu de alta, dar mi-a soptit o pasarea ca acele baze/orase subterane mentionate au inceput deja sa isi primeasca primii (temporari,sper) locuitori.

   

   Paza buna trece primejdia rea, ne invata strabunii, sa dormim deci doar cu un oki inchis, dragi colegi, haideti, fara alarmisme, sa dezbatem aceasta eventualitate...nasoala.





                                :rocket:
                                 calator


ps> NU sint @spanda, nici @nofur ("n-o fur!" dar tot a sterpelit stenograma unui curs rezumat din fericire doar partial aici).


alx

Citat din: calator astral din  08 Noiembrie 2012, 00:52:41

     Eu zic ca mesajul colegului abyss este cit se poate de limpede.
     In opinia mea acest punct de vedere postat de colegul nostru ar trebui sa devina foarte rapid, de ce nu chiar din acest moment,subiectul numarul unu al forumului nostru.

In alt topic,calatorule,nu aici...si poate nu chiar numarul 1...nu mai bine 1000?  ;D

Citat din: calator astral din  08 Noiembrie 2012, 00:52:41
ps> NU sint @spanda, nici @nofur ("n-o fur!" dar tot a sterpelit stenograma unui curs rezumat din fericire doar partial aici).
EEEEE...in sfarsit ceva palpabil,dupa toata poliloghia...asadar,ala chiar e cursul lui rudan...cool...cine stie,poate necunoscutul coleg care nu fura ne pune la dispozitie si restul...nu de alta,da vrea sa vad si eu cam cat tine fericirea... ;D ;D ;D ;D ;D
   asadar,asteptam...continuarea.Sa fie intr-un ceas bun...pentru unii.. ;D

PS   de unde stii ca a sterpelit ceva? poate chiar a participat la curs... >:D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

spanda

Buna Abyss

Nu sunt genul care sa stea pe forumuri prea mult. Insa promit sa mai intru din cand in cand, si daca pot sa impartasesc ceva util, ok, am sa o fac.

"Dl Rudan a afirmat ca avand in vedere evenimente catastrofice viitoare ce ne vor lovi e bine ca populatia sa fie pregatita. Bun. Am inteles si consider asta o sarcina prometeica prin care domnia sa cu siguranta va atinge apoteoza.."

Nu cred ca va atinge nimeni "apoteoza" cu asa ceva, niciodata. Ceea ce spune acum Rudan au spus-o multi alti, de la diversi experti in fenomenele climaterice, pana la Pentagon. Vin vremuri grele, climatic vorbind. Si adevarul e ca e suficient sa te uiti putin in jur si deja iti dai seama de treaba asta, nu trebuie sa fi nu stiu ce "expert" in biodetectie.

Ce am inteles eu (si sper ca am inteles corect..), este ca daca vin vremuri grele, capacitatea de a descoperi o sursa de apa, sau o pestera subterana, sau chiar si deplasarea unor trupe inamice (desi de partea asta cred ca ne-am lins pe bot dupa accidentul lui..), poate sa iti salveze viata. Lucru care in fond e destul de logic.
Insa SPER sa nu ajung vreodata in situatia de a umbla prin munti cautand apa ca disperatu' si incercand sa ma ascund prin pesteri de cine stie ce trupe militare sau alte fenomene. Doamne fereste!

Cat despre un "nucleu de instructori", eu nu am auzit niciodata de asa ceva. Toata sala s-a insufletit cand Rudan a vorbit de proiectul lui (sugerat de cei de la Nexus, din cate zicea el) de a face niste tabere pentru cei care au absolvit nivelul unu si doi, in care sa nu se mai plateasca mai nimic, si in care sa se exerseze la greu ceea ce s-a predat la curs. Pe mine chestia asta m-a atras cel mai mult, din doua motive: primul, pt. ca e foarte misto sa cunosti oameni cu ceva in tartacuta care au preocupari similare cu tine, si al doilea, ca cine stie, poate Rudan devine mai "comunicativ", intr-un mediu mai familiar, si poate mai aflu si eu ceva despre ce s-a facut in cadrul serviciilor/militar in domeniul asta in Romania. Pe mine asta ma interesa cel mai mult, recunosc. Cursul e super ok, nimic de zis, insa cred ca e doar baza. Cred ca e de o mie de ori mai interesant sa ajungi sa faci parte din cercul celor "apropiati" lui Rudan. Imposibil sa nu isi dezlege limba vreoadata, macar dupa un foc de tabara, dupa vreo bere, doua!   :lol:  Sunt foarte foarte curios prin natura mea, mai ales in directia asta.

Ideea lor era ca, in urma acestor tabere, sa se selecteze un grup de oameni mai talentati/mai muncitori (caci hai sa fim realisti, si in domeniul asta, tot exercitiul te face maestru; degeaba te invata Rudan una alta, daca tu stai la OTV toata ziua, si nu exersezi nimic), cu care Rudan sa lucreze mai indeaproape, si cu care apoi sa face diverse cercetari. Inchipuiti-va un grup de 30 de persoane antrenate in biodetectie, care merg in Padurea Baciu, sau in alta zona fierbinte a Romaniei, impreuna cu Rudan, si fac cercetari acolo. Mie personal mi se infierbanta imaginatia deja!

Insa cred ca astea sunt doar vise in momentul de fata. Dupa accidentul lui, m-as mira sa mai prindem un modul doi, ce sa mai vorbim de tabere..  Vom vedea.
Oricum, in finalul cursului, s-a stablit ca modulul doi sa se faca undeva la munte, pentru a se putea exersa pe teren ceea ce s-a predat la unu.  In momentul in care am primit email-ul in care am fost anuntati de accident, am fost socat. Se stabilise deja locul unde urma sa se faca cursul, pensiunea, camerele fusesera rezervate pentru toti cursantii, toti eram infierbantati, si ne-am desumflat brusc. A fost .. ca in viata!  :-D  Cand ti-e lumea mai draga, pleosc!







Urban

#831
Revin si eu cu intrebarea pentru dl. Vasile Rudan:
-Inca nu mi-ati dat un raspuns vis-a-vis de nr. tablourilor din domiciliul subsemnatului (intre timp nr. a mai scazut), cu siguranta pentru abilitatile si capacitatile Dvs. acest exercitiu este extrem de simplu.Va multumesc anticipat si va doresc o seara admirabila in continuare.

Valabil si pentru participantii la cursul domniei sale...Merci

Cu respect,
Urban

abyss

Sa stii ca o clipa am fost tentat sa-i trimit profesorului numarul tau de tablouri... macar asa sa te vad in postura de siderat...

spanda

Revin eu cu un raspuns pentru domnia ta, Orban.

Rudan o sa iti dea un raspuns la cerera ta cand o zbura porcu'.  Daca te gandesti putin, ai sa intelegi de ce. Nu suntem la cursurile de radiestezie din Bucuresti, in care ala cu ansa, iti spune (cica) si ce culoare au chilotii de pe tine.

Cel mai bine pentru tine ar fi sa stai departe de Rudan si de cei ca mine, fraierii care au mers la cursul lui, sa nu te molipsesti cumva. Suntem niste tampiti si niste fake-ri, Rudan nu mai poate nika, e prea in varsta, aia din armata au fost si ei niste fraieri, atatia ani, ca au investit in el, americanii si rusii care au investit si ei zeci de milioane de dolari in cercetari de genul asta, sunt si ei niste papagali, deci..
:-D

Nimeni nu poate sa spuna cate tablouri au tu in camera.  Deci, relaxeaza-te, ai demonstrat ce ai vrut. Eu si multi altii o sa ne ocupam in continuare de "aiurelile" astea, tu mai bine ramai nemuritor si rece cu tablourile tale.


spanda

Citat din: abyss din  08 Noiembrie 2012, 01:40:58
Sa stii ca o clipa am fost tentat sa-i trimit profesorului numarul tau de tablouri... macar asa sa te vad in postura de siderat...


:lol:  Buna!

Urban

Citat din: spanda din  08 Noiembrie 2012, 01:42:34
Revin eu cu un raspuns pentru domnia ta, Orban.

Rudan o sa iti dea un raspuns la cerera ta cand o zbura porcu'.  Daca te gandesti putin, ai sa intelegi de ce. Nu suntem la cursurile de radiestezie din Bucuresti, in care ala cu ansa, iti spune (cica) si ce culoare au chilotii de pe tine.

Cel mai bine pentru tine ar fi sa stai departe de Rudan si de cei ca mine, fraierii care au mers la cursul lui, sa nu te molipsesti cumva. Suntem niste tampiti si niste fake-ri, Rudan nu mai poate nika, e prea in varsta, aia din armata au fost si ei niste fraieri, atatia ani, ca au investit in el, americanii si rusii care au investit si ei zeci de milioane de dolari in cercetari de genul asta, sunt si ei niste papagali, deci..
:-D

Nimeni nu poate sa spuna cate tablouri au tu in camera.  Deci, relaxeaza-te, ai demonstrat ce ai vrut. Eu si multi altii o sa ne ocupam in continuare de "aiurelile" astea, tu mai bine ramai nemuritor si rece cu tablourile tale.

Merci, m-ati lamurit.
O seara excelenta

spanda

Cu placere Urban.

Insa poti sa iti spun unde sa te duci cu astfel de intrebari. La cursul de extracorporalizare tinut din cand in cand in Bucuresti de cei de la IAC. La nivelul 3-4, unul din testele la care sunt supusi cursantii, (pentru a se vedea daca nu bat campii cand afirma ca se pot "extracorporaliza"  - asta in caz ca le iese - sau daca nu au "esuat" intr-un somn constient, si deci doar viseaza ca au vazut obiectul), este asemanator cu cel propus de tine. Se pune in mijlocul salii de curs un obect, pe un scaun, iar noaptea, la o ora exacta,  toti cei de la curs incearca sa se "extracorporalizeze" constient, si sa vina in camera. Dimineata urmatoare fiecare vine cu cate un desen (asta daca le-a iesit treaba..).  Insa acolo nu li se cere un "banal" RV, ci o proiectie reala a constiintei in camera cu pricina. Am fost de fata la un astfel de test,  si din 35 de persoane, o femeie a desenat perfect obiectul.  Insa daca vorbesti cu instructorii care predau treaba asta, bag mana in foc ca din cateva incercari, iti vor spune cate tablouri ai in camera.


Xanadron

#837
"In data de 07.11.2012, dl. Xanadron, a reusit, sa lungeasca ziua enorm de mult, timp in care a facut foarte multe lucruri, desi n-a mai postat pe RUFOn, traind insa un sentiment de fericire (poate tocmai fiindca n-a mai citit, dar nici n-a mai scris timpenii), iar dupa cele 24 de ore latzi-lungite, s-a reintors brusc si s-a reglat iar la ziua de 16 minute. Sau 16 secunde, nu mai stie bine, ca si-a pierdut ceasu' odata cu rabdarea." :-D
Intrebare de baraj: ati mai participa la un curs (n.b. pe bani buni) organizat de dl X, de v-ar fi prezentat asa din deschidere? :roll:

Serios acum, asta-i ULTIMA mea postare pe topicul asta - f. interesant dealtfel - cel putin pina cind oi descoperi poate misterul Carpatilor. Munti pe care, chiar daca i-am colindat destul cindva, nu speram sa-i "desecretizez" decit cel mult cazind ca prostu' in vreun tunel uriesesc pe care dl prof VR l-ar fi pre-detectat sau chiar pre-vizitat probabil inca inainte de-a pleca din Bucuresti.

Repet, nici fostele mele dubii, nici ironia de mai sus nu echivaleaza cu negarea realelor capacitati paranormale demonstrate cindva efectiv de VR. Doar subliniaza nivelul nu doar scazut, ci chiar caraghios - pina la hilar uneori - al formei scrise a primului sau "modul" de curs (n-are rost sa reproduc si altele, de genul "asteroizii au crescut pe orbite" sau "Primele efecte ale cosmonautilor este scaderea masei osoase si a calciului." :-o :lol:).

OK, se poate ca altcineva sa-i fi scris materialele, dar un minim respect de sine ar fi trebuit sa-l determine pe dl VR sa le verifice-n prealabil. Stiu ca simpaticul si f. deschisul nostru nou coleg (de apreciat asta) @spanda poate spune ca nu forma, ci fondul conteaza, dar eu continui sa cred si-n forma ideilor... credibile - lasind deoparte faptul ca si fondul e dubios al naibii-n unele puncte ale cursului, preluate ad litteram de pe cele mai naiv-manipulatorii website-uri (curs de care "am facut rost" si eu inca de-acum 2 ani - de la un cursant dezamagit si... cinstit cu el insusi, ca sa fiu mai exact). Nu-i de mirare ca l-am sters din memoria computerului mai rapid decit pe-o musca de pe parbriz.

Inteleg deci reactiile colegilor nostri ex-cursanti RV din pdv uman-psihologic dupa ce si-au luat cumva "leapsa" - si deloc gratis - (ia zi, colega Calator Astral, ce dioptrii am? :-D), dar nu neg pe de alta parte dreptul oricui de-a se... juca un pic de-a spionu' PSI cumva. Si poate, din joaca asta, sa descopere ca are chiar stofa de 007. 8-)

P.S. Exemplu aleatoriu de importantza a detaliilor legate de forma, peste care se trece impardonabil de usor nu doar aici pe RUFOn; colegul Urban intreba  - a enshpea oara si tot fara sa-i raspunda cineva - cite tablouri are in CASA (=domiciliu), nu in CAMERA... :wink:

Io zic ca are... iegzakt 11 tablouri (asta, doar ca sa va demonstrez ca n-am nici cel mai mic talent RV - mi-s bata deci). :-D

(Later Edit): In cazul de mai sus inclin sa cred ca nici macar cineva ca proful VR n-ar putea da un raspuns exact, fiind vorba de-o... tripla tele-detectie, in "straturi" succesive:
1. A identitatii reale a colegului Urban
2. A localizarii domiciliului sau
3. Abia in final si-a numarului de tablouri din casa. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

#838
Am citit cu placere ce s-a scris aici de noii colegi - si le multumesc pe aceasta cale pentru documentare. Hai sa vedem daca am inteles bine ce s-a scris :
1. In tele-bio-detectie 'aparatul de masura' este/devine corpul uman care-si (re)descopera niste abilitati/sensibilitati pierdute, abilitati/sensibilitati pe care unele vietuitoare - socotite de noi inferioare - le au inca.
2. Conditiile pentru a ajunge sa-ti dezvolti aceste snsibilitati tin de curatenia personala - atat in modul si calitatea alimentatiei (aviz consumatorilor de ...tzuica, plecati sa cerceteze "Misterele din Romania"), prin modul de oxigenare ( respiratiile controlate ) cat si prin renuntarea la ganduri negative (ura, frica, invidie etc etc).
3. Exercitiile de bio-tele-detectie sunt mari consumatoare de energie, iar pentru incepatori asta chiar este o problema ( si aici probabil ca, coforumistul nostru Nox va avea un raspuns la intrebarea sa - de ce sa cheltui energie doar ca sa dau satisfactie spunand cate tablouri are Nox in casa )
4. Chestia cu participarea/neparticiparea serviciilor secrete e destul de clara. Prin natura lor aceste servicii "culeg informatii". Ar fi tampiti sa nu se implice in supravegherea si cooptarea unor tipi care au la indemana o metoda ieftina si relativ sigura de "culegere de informatii". Daca metoda e buna se implica probabil mai mult ( si la americani, rusi si chinezi e socotita buna si se investesc bani buni in instruirea unor astfel de indivizi), daca metoda e proasta si individul care o preda este "neconcludent" ... larevedere, trecem la urmatorul tip care spune ca stie sa faca "Tele-bio".
5. Chestia cu "atacul cerebral" la VR n-as pune-o pe seama srviciilor. Mi se pare o prostie sa spui ca un tip care a invatat sa descopere un nasure sau un putz de petrol ... trebuie instruit special pt  a gasi un tanc sau o pusca. E aceiasi metoda - aplicatia e alta.
M-as hazarda insa sa spun ca atacul cerebral intervenit dupa prima etapa de curs tine mai mult de nerspectarea unor reguli de baza ale cursului/procedurii ... chiar de catre dl profesor.
Adica nu poti cere cursantilor sa "renunte la gandurile negative" - si in acelasi timp tu, ca profesor, sa induci unor oameni care vor fi "treziti" ( si probabil puternic "radianti' telepatici la sfarsitul cursului...) ideea ca viitorul "va ava cap de mort" si tot ce se intampla este o avampremiera a unei catastrofe terrane.
E clar ca ai primit un dar ( cel al citirii viitorului), e clar ca ai o alta perceptie si interpretare asupra lucrurilor si fenomenelor care te inconjoara, e clar ca ai ajuns la asta printr-o viata de ascet (cu tot ce inseaman aceasta curatenie trupeasca si spirituala - mai mult sau mai putin, in functie de individ).
Dar odata ajuns acolo sus, unde poti citi niste semne, acolo unde poti fi legat la acea super-constiinta de care vb colegul nostru mai devreme - e la fel de clar ca nu poti deveni "goarna" unor ganduri negative, de distrugere. Si pentru aceasta contradictie platesti - cum spunea M Eliade, cu cat esti mai sus pe aceasta "scara", cu atat cazi mai rau. Sunt convins ca acele transformari evidentiate de dl Rudan nu au o conotatie catastrofica ci mai degraba o ... transformare benefica, o trecere in masa la un "plan superior", la o vibratie mai inalta (asta ca sa aduc aminte de discutiile interesante avute cu buna noastra colega Siberia pe aceasta tema ).
E o idee de interpretare (nu dati cu parul)

Ganditorul

#839
P.S. Apropo de fraza un pic incifrata pusa in evidenta de Xanadron (ziua de 24 de ore perceputa ca fiind de 16 ore).
E ceva normal si atat de cotidian incat nici nu o mai bagam in seama - De cate ori nu am auzit la persoane trecute de o anumita varsta fraza "nici nu stiu cand a trecut timpul, si n-am facut mai nimic azi" .
Poate fi o interpretare a unui randament scazut odata cu varsta... Dar poate fi si o interpretare a perceptiei trecerii timpului pt o persoana care s-a nascut cand "frecventa" Pamantului era mai mica si care se vede traind intr-o realitate in care "frecventa Pamantului " e mai mare. E de fapt o "boala a generatiilor", o lipsa de adaptare a unei generatii "vechi" la o "frecventa a Pamantului " in continua crestere, o trecere la o vibratie superioara la care numai unii se pot adapta pastrandu-si randamentul "acordat la frecventa Pamantului", avut de la nastere.