Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

memphis

Dupa cum am spus si aseara: in zilele urmatoare (cel mai probabil maine (n/a azi) 8 iunie).
Cand anume va face postarea, ramane la latitudine lui.

Urban

Citat din: memphis din  08 Iunie 2010, 14:07:33
Dupa cum am spus si aseara: in zilele urmatoare (cel mai probabil maine (n/a azi) 8 iunie).
Cand anume va face postarea, ramane la latitudine lui.

Multumesc, atunci asteptam...

Xanadron

Alooo, calatorule-astral, :planet: stii c-am "votat" de multe ori cu entuziasmul tau (desi uneori fara limite :wink:) dar aici cred c-o zbircesti grav - apropo de calitatea (forma), dar si contzinutul (fondul) postarilor coforumistilor Urban sau @biss - chiar daca am avut (si inca mai am poate) unele "contre amicale" inca nerezolvate cu ultimul. Dr. Greer sa traiasca, altfel ne-ar lincezi poate neuronii !!! :wink:

Ontopic: repet, desi oi face poate si io parte din categoria "vidatilor" :-D - "limitat" sunt clar insa, in opinia lui memphis - ca eventuala prezentza a dlui profesor Rudan aici, pe Rufon mi s-ar parea o experientza de valoare apreciabila pentru fiecare dintre noi.

Evident ca si eu am o groaza de intrebari "la obiect" pentru dl. profesor - zic "la obiect" din simplul motiv ca nu vorbesc doar "de pe net" apropo de unele teme conexe activitatii sale, ci am trecut  realmente prin majoritatea presupuselor locatzii ale fostelor experimente-cercetari din M-tii Buzaului, intr-un adevarat "triunghi straniu" a carui arie am reusit macar s-o restring cumva, din simplul motiv al eficientizarii unor viitoare cercetari.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Shadowman

#123
@memphis

Hai sa lamurim problema...
Ai deschis topicul,ai postat link-ul spre nexusmagazine,ne-ai invitat la cursuri.
Aici e un forum. Au urmat comentariile,parerile,reactiile membrilor.E ceva in neregula...?
Ne anunti ca va posta pe forum... O singura postare...? Te citez : "dl Rudan a fost de acord, la rugamintea mea, sa faca o postare (speram exhaustiva), in care sa faca niste lamuriri cu privire la curs. Atat. Timpul, din pacate,  nu ii permite mai mult."
La ce sa ne asteptam ? La un comunicat...? Ori dialogheaza cu membrii si lamureste problemele in discutie (ridicate de acestia),ori posteaza un comunicat referitor la cursuri,caz in care propun deschiderea unui alt topic pe sectiune...Sau postat la sectiunea "Stiri".
Repet,astept lamuririle -cu privire la curs- pe site-ul nexusmagazine.ro ! Acolo,in primul rind ! Acolo a fost publicat interviul,acolo este sursa,acolo este postat numarul de telefon,acolo este trecuta  adresa de contact,acolo afla cititorii unde si cum dau banii...! Rufon e pe planul secund.Chiar nu inteleg de ce-ar apare pe RUFOn si n-ar apare site-ul revistei Nexus...!
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

abyss

#124
"votul" era o metaforã, @memphis. Spui cã domnul profesor nu are timp de forum. Atunci are timp de spoturi publicitare? 
Sunt în continuare de acord cu Urban ºi poziþia lui, ºi îmi exprim regretul cã acest topic e doar unul publicitar. Ar fi fost chiar prea interesant sã fie altfel. În acest sens am propus ºtergerea acestui topic...

P.S. Nick-ul meu e @biss nu BISS. Dacã practicai RV ai fi descoperit cã de fapt scrie "abis".

Vã urez tuturor numai bine ºi sper sã descoperiþi ceea ce cãutaþi.   

Ronin

#125
4685 de vizualizari in timp ce noi astia care ne-am apucat de comentat pe cursul dl VR, ne numeri pe degete...!!!

Cine sunt restul ???

@memphis, merci de remarca. Incerc sa fiu informat si poate si asta-i motivul pentru care am pus si intrebari dar am si postat anuntul legat de  cursul dl-ui VR si pe "semper fidelis".

Desi stiu ca dl. VR nu este atotcunoscator si ca insusi domnia sa spunea ca nu stie clar identitatea sursei ce-i ofera informatia, ii acord credit si prin prisma unor oameni din anturajul sau. Oameni de calitate care, candva, au lucrat de partea buna a baricadei apararii Romaniei si cercetarii.

Impreuna putem afla mult mai multe. Succes !

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Shadowman

Citat din: @biss din  08 Iunie 2010, 14:13:18

Sunt în continuare de acord cu Urban ºi poziþia lui, ºi îmi exprim regretul cã acest topic e doar unul publicitar.

Sau anti-publicitar... :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Urban


Xanadron

#128
Citat din: Ronin din  08 Iunie 2010, 14:22:45
4685 de vizualizari in timp ce noi astia care ne-am apucat de comentat pe cursul dl VR, ne numeri pe degete...!!!

Cine sunt restul ???

Impreuna putem afla mult mai multe. Succes !



4.722 vizualizari - and still growing !!! :wink:

Nu (ma) mai intreb insa "cine-or fi restul?" fiindca asta-i oricum o tema secundara - desi relevanta pentru interesul trezit... chiar TUTUROR de topicul asta cu mari shanse de a deveni unic in peisajul forumurilor romanesti. Clar ca doar cu conditia prezentzei dlui profesor aici, pe forum.

Pe moment, incerc doar sa-mi definitivez "lista cu intrebari" pe care sper - si-s sigur ca nu doar eu - sa i le pot adresa aici si acum dlui profesor Rudan. Care (iarasi sper) sa nu se limiteze in eventual unica :roll: postare a domniei sale doar la explicitarea cursului RV - relativ completa pe situl Nexus, cred eu. Si care n-ar mai cere (evident, asta tot in umila mea opinie) decit unele lamuriri suplimentare, de interes oricum indeosebi pentru viitorii cursanti. Fiindca mi s-ar parea firesc ca acestia sa stie destul de bine "in ce se baga" :-P - vorba lui memphis.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Urban

Oke, avem confirmarea (via Paul Dorneanu)
Il asteptam pe dl. Rudan la un dialog deschis despre experimentele si cercetarile domniei sale in perioada 1965-2010.

Ronin

#130
@urban

"In privinta celui de-al doilea segment al intrebarii dumneavoastra, este necesara o precizare esentiala.

Nu toate informatiile prelevate pe caile cercetarii stiintifice pot face obiectul controlului public, indeosebi cand este vorba de date de interes strategic economic, militar sau de alta natura.

Si in cazul unor contracte civile de cercetare se intocmesc acte aditionale intre beneficiar si executant, pentru asigurarea confidentialitatii datelor ce urmeaza a fi obtinute pe parcursul desfasurarii investigatiilor.

Referitor la activitatea desfasurata in domeniul mentionat de dumneavoastra, putem discuta la modul general, fara sa intram in prea multe detalii."

Asta a spus VR in introducerea cursului.
De ce crezi ca acum si aici ar face altfel ???

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Urban

#131
Citat din: Ronin din  08 Iunie 2010, 15:43:45
@urban
"In privinta celui de-al doilea segment al intrebarii dumneavoastra, este necesara o precizare esentiala.
Nu toate informatiile prelevate pe caile cercetarii stiintifice pot face obiectul controlului public, indeosebi cand este vorba de date de interes strategic economic, militar sau de alta natura.
Si in cazul unor contracte civile de cercetare se intocmesc acte aditionale intre beneficiar si executant, pentru asigurarea confidentialitatii datelor ce urmeaza a fi obtinute pe parcursul desfasurarii investigatiilor.
Referitor la activitatea desfasurata in domeniul mentionat de dumneavoastra, putem discuta la modul general, fara sa intram in prea multe detalii."
Asta a spus VR in introducerea cursului.
De ce crezi ca acum si aici ar face altfel ???

Pentru ca in sfarsit ne aflam in stadiul in care singurul lucru care mai poate salva natia asta e transparenta totala....nu mai e vorba de interes strategic economic (care economie?), militar (care armata?) sau de alta natura.
Sper ca nu e cazul sa intram in profunzime sa iti explic cum se fac licitatiile in Romania, cum se perfecteaza contractele de orice natura si asa mai departe. Daca vom continua sa discutam "la modul general" ne invartim in jurul cozii si nu ajungem la nici o concluzie sau altfel spus ne afundam si mai mult in noroi. Eu nu cred nimic, sunt deschis la dialog si atat.
In caz contrar vom avea "marinari betivi" inca multi ani de acum inainte.

Ronin

@urban, nu vreau sa te supar dar cred ca esti destul de tanar si nici armata nu ai facut-o, nu-i asa ? :-D

Romulus (sau altii) ti-ar putea explica mai bine cum e' cu "secretomania" asta si de ce ... Care-i ratiunea sa.
Si la noi se aplica "need to know" chiar daca vorbim de surse deschise.
Tu chiar te astepti ca dl. VR sa ne descopere taine, aici pe forum ? Pai are niste clauze semnate, etc.
Poate daca mergi la curs vei intelege mai bine si mai multe.

De ce s-a hotarat sa faca acest curs, acum, nu stiu. Poate ca-i asa cum spunea daos si memphis.

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Urban

Citat din: Ronin din  08 Iunie 2010, 16:20:07
@urban, nu vreau sa te supar dar cred ca esti destul de tanar si nici armata nu ai facut-o, nu-i asa ? :-D
Romulus (sau altii) ti-ar putea explica mai bine cum e' cu "secretomania" asta si de ce ... Care-i ratiunea sa.
Si la noi se aplica "need to know" chiar daca vorbim de surse deschise.
Tu chiar te astepti ca dl. VR sa ne descopere taine, aici pe forum ? Pai are niste clauze semnate, etc.
Poate daca mergi la curs vei intelege mai bine si mai multe.
De ce s-a hotarat sa faca acest curs, acum, nu stiu. Poate ca-i asa cum spunea daos si memphis.

Nu explic de doua ori...
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2675.0.html
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3019.0.html

Fara suparare cred ca tu nu stii in ce lume te invarti, ti-am urmarit website-ul (blogul) si deocamdata cel mai inalt punct in care ai ajuns sunt "iezuitii", ceea ce "vezi" tu nu este decat o infima bucatica din puzzle, daca ai sa lasi iezuitii la o parte si o sa incerci sa ai o privire de ansamblu mai larga probabil ca o sa iti reconsideri ideile.
Sunt conspiratii in conspiratii in conspiratii si asa mai departe....ideea de baza este ca toate la un loc deviaza atentia Omului de la ceea ce se petrece cu adevarat.
Nu e nevoie de dl. Rudan ca sa stim ca exista civilizatii extraterestre sau ca Omul are capacitati si abilitati nelimitate, nu e nevoie sa ne spuna cineva ca toata istoria poporului astuia e falsa de la A la Z (istoria o fac invingatorii nu-i asa?)...problema e cand vom realiza ca ne invartim in jurul cozii...anul asta?...in 2012?...in 2016?
Eu personal cunosc scopul nedeclarat al acestui curs, tu il cunosti?...sau altii?
Cum?...e simplu, urmareste traseul experimentelor lui Rudan din 1965 pana astazi....fa o sinteza, reciteste-o si ai sa afli singur.


Shadowman

Citat din: Ronin din  08 Iunie 2010, 16:20:07
@urban, nu vreau sa te supar dar cred ca esti destul de tanar si nici armata nu ai facut-o, nu-i asa ? :-D

Romulus (sau altii) ti-ar putea explica mai bine cum e' cu "secretomania" asta si de ce ... Care-i ratiunea sa.
Si la noi se aplica "need to know" chiar daca vorbim de surse deschise.
Tu chiar te astepti ca dl. VR sa ne descopere taine, aici pe forum ? Pai are niste clauze semnate, etc.
Poate daca mergi la curs vei intelege mai bine si mai multe.

De ce s-a hotarat sa faca acest curs, acum, nu stiu. Poate ca-i asa cum spunea daos si memphis.



Dar tu crezi in  "extrasenzori" facuti in citeva zile -pe 260 euro- la apelul bocancilor...?  :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY