Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Citat din: tractorbeam din  18 Februarie 2013, 12:44:15
Ca sa nu mai zic ca te pot deturna de la directia buna cu "indicatii pretioase" tot felul de gura-casca care nu au depasit usa carciumii din sat in ultimii 20 de ani dar stiu ei sigur cum si ce. Sfatul meu e sa mergeti pe sate in sus si sa vorbiti cu cei de la ultimile case nu cu ai de zac la crasma.
Si nu esti dispus sa sheruiesti pe forum macar 10% din ce ai aflat ?  :-)

Rayden

@fiulploii
mi-ai luat-o inainte cu ..sharuirea..

@tractorbeam,
ce zici? ne povestesti si noua cate ceva?

sau, ce ziceti, punem de o iesheala sa bem o bere ceva? :mrgreen:

AdarM

Citat din: tractorbeam din  18 Februarie 2013, 11:29:14
Asta implica sa-ti tragi neshte cizme de cauciuc in picioare sa te aburci intr-o masina 4x4 si sa mergi din casa in casa pe ulitza noroioasa si sa intrebi de una
Dac-as avea puterea si calitatea necesara, as interzice accesul auto dincolo de limita asfaltului.
Consider o impietate sa gasesti masini langa Lacul Vulturilor sau in apropierea Refugiului Iezer.
Muntele se deschide celui care in calca cu piciorul, nu cu roata.
PS. Nu ma intelege gresit, e numai si numai opinie personala.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

tractorbeam

Citat din: AdarM din  18 Februarie 2013, 14:35:36
Dac-as avea puterea si calitatea necesara, as interzice accesul auto dincolo de limita asfaltului.
De acord cu tine numai ca eu vorbeam de ulitza noroiasa a satului sau catunului care de multe ori e f departe de locul unde se termina asfaltul si unde acolo unde se plimba gainile si godacii si nu pajistea alpina. Stii ulitza aia unde exista sant la margine si daca mergi cu piciorul in 5 minute esti numai clisa pe bocanc si tot aluneci de cazi pe noada.

tractorbeam

#1039
Citat din: Rayden din  18 Februarie 2013, 14:03:17
@fiulploii...mi-ai luat-o inainte cu ..sharuirea..
@tractorbeam,...ce zici? ne povestesti si noua cate ceva?

10% =>

"....cand m-am intors pe acelasi drum am coborat cumva putin mai jos de traseul initial si ceva brusc mi-a atras atentia: o alee de arbori, adica pur si simplu doua randuri de arbori plantati perpendicular pe directia pe care venisem si care datorita inclinatiei initiale ii trecusem cu vederea. Absolut neverosimil avand in vedere locul salbatic si pustiu in care ma aflam. Ma opresc prada unei inspiratii de moment si intru pe respectiva alee care, se opreste la fel de brusc in peretele de stanca. Sunt perplex. La ce sa foloseasca o alee in mijlocul padurii? In stanga la inaltimea umarului meu o tesitura imi atrage atentia, pun degetele pe ea si senzatia se amplifica, acolo este ceva artificial, raman ca paralizat, aud un usor zgomot dinspre locul din care am venit, panicat las totul balta si ies la lumina de sub coronamentul aleii si vad o silueta in combinezon verde cum vine rapid catre mine. Hopa! Nu-i lucru de saga imi zic si o tulesc la sanatoasa, sar aproape pe prundis, ma agat de roof-rack-ul Landcruiser-ului si-i zic lui Razvan, Da-i bice bade! Agilul HJZ80 tasneste inainte cu motorul care urla ambalat la maxim, diferentialul scrasneste si masina traverseaza raul si urca rapid pe taluz lasand in urma dare adanci in malul nisipos.
Apuc sa privesc in urma, silueta ramane nemiscata intr-o pozitie de asteptare, pe celalalt mal, cu ochii la mine, eu cu ochii la el. Apoi dispare la fel de repede cum a aparut...
.."

Suficient?

   

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

#1041
Citat din: tractorbeam din  18 Februarie 2013, 16:42:33
10% =>

Suficient?


Nu  :lol: Daca situatia ar fi inversa tu ai fi multumit?
Apoi, fragmentul asta l-am mai citit undeva in anii de dupa revolutie dar nu mai tin minte pe unde la cate carti mi-au trecut prin maini.
Un adevarat anchetator de fenomene ciudate ar avea si ceva poze, nu?
In rest, respecte pentru firimituri . Intra si astea impreuna cu contextul in care au aparut la marele puzzle carpatin.
  Doar parerea mea.. nu trebuie bagata in seama. 8-)

Rayden

Citat din: tractorbeam din  18 Februarie 2013, 16:42:33
10% =>
...
Suficient?
Apai, sa nu imi fie cu banat, dar eu zic ca a fost 5,5%...  :mrgreen: astept cu nerabdare si restul pana la 10%.

interesant...dar, interesant rau de tot...sunt curios, what's next..

tractorbeam

Citat din: fiulploii din  18 Februarie 2013, 17:04:12
Nu  :lol: Daca situatia ar fi inversa tu ai fi multumit?
Apoi, fragmentul asta l-am mai citit undeva in anii de dupa revolutie dar nu mai tin minte pe unde la cate carti mi-au trecut prin maini...
Oi fi citit tu ceva maestre dar asta e traita de mandea pe propria piele acum cateva luni. Pe cuvant de pionier!
Totusi este posibil ca o alta persoana sa fi acces in acea zona si sa fi avut parte de aceiasi primire "calduroasa".

fiulploii

Citat din: tractorbeam din  18 Februarie 2013, 17:35:09
Oi fi citit tu ceva maestre dar asta e traita de mandea pe propria piele acum cateva luni. Pe cuvant de pionier!
Totusi este posibil ca o alta persoana sa fi acces in acea zona si sa fi avut parte de aceiasi primire "calduroasa".
Posibil .
Privind in urma , nu iti pare rau ca .. ai facut o retragere strategica ?  :-D
Poate ca e si asta un test de acces in zona fierbinte , invingerea demonilor ancestrali ( si virtuali ) plantati in subconstientul fiecaruia de catre .. ceea ce @Xanadron numeste arhonti sau arhontici .
Accederea la nivelul ancestral nu se face ( asa pare cel putin din deductia mea ) decat numai dupa arderea anumitor bariere.
Iarasi doar o parere strict personala..

Rayden

interesant punct de vedere @fiulploii...scosesi in evidenta  :-D

@tractorbeam,

ce alte detalii ai observat la persoana in combinezon?
te gandeai la ceva anume cand ai pus degetele pe tesitura aia?
de ce ai rupt-o la fuga (ai simtit o frica indusa sau inexplicabila)?
te-ai mai duce in locul cu pricina?

tractorbeam

Citat din: Rayden din  18 Februarie 2013, 18:01:04
ce alte detalii ai observat la persoana in combinezon?
te gandeai la ceva anume cand ai pus degetele pe tesitura aia?
de ce ai rupt-o la fuga (ai simtit o frica indusa sau inexplicabila)?
te-ai mai duce in locul cu pricina?
- grizonat, zvelt, in miscare rapida deci cunostea terenul
- fuga e rusinoasa dar... uneori e sanatoasa
- frica indusa de stimuli externi - zgomotul facut de respectivul, probabil craci uscate rupte sub picior

restul... la bere... cand o da caldura...

andrei

   Se pare ca zilele acestea,atentia lumii a fost captata de evenimentul petrecut in Rusia,cel cu meteoritul.Se vehiculeaza o teorie precum ca meteoritul a fost lovit de o arma extraterestra care la spulberat desfacut in bucatele mai mici si mai putin periculoase.Sa stiti ca o oarecare explicatie se afla tot in povestea genovezului din Fagaras.Intr-o alta emisiune mai recenta la T.V. domnul Codrin Stefanescu,spunea ceva despre o continuare a povestii e.t.-ului naufragiat.Se pare ca tot intr-una dintre cartile vechi pe care le detine,exista o marturie cum ca flota care la recuperat pe ,,capcaun" ar fi dus tratative indelungate cu o forta ce apara Pamantul pentru a primii acceptul sa aterizeze.Din ce am inteles eu,aceasta forta a distrus o parte din flota extraterestra pana cand vizitatorii au reusit sa intre in dialog si sa convinga ca nu doresc decat sa-si culeaga ,,baby-ul" naufagiat.O sa incerc sa gasesc si emisiunea asta care cred ca nu a fost la ,,Codul lui Oreste " ci pe o alta televiziune.Culmea este ca ceea ce spunea Codrin Stefanescu acum vre-o doi ani se cam leaga cu ce sa intamplat zilele astea la rusi.
   Pentru cei care doresc,recomand de asemenea si ciclul de emisiuni ,,Cartile Blestemate"(sunt si acestea pe net),cu acelasi Codrin Stefanescu si colectia sa de carti vechi.
   Imformatiile sunt uluitoare (si cred mai de incredere)despre conspiratia care incearca sa tina lumea in bezna de sute de ...condusa de Vatican si Inchizitie.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

tractorbeam

.... maiorul se indrepta de spate, ne scaneaza si el cum il scanam si noi, tunsoare scurta, privire directa un om obisnuit cu comanda, este evident ca masinile noastre i-au atras atentia, isi drege vocea:
-   Acolo unde vreti voi sa ajungeti  este destul de dificil, drumurile sunt rupte de TAF-uri iar torentii au facut lucrurile si mai rele, voi vreti sa ajungeti acolo, si face un gest vag indicand coama muntoasa cea mai apropiata, acolo e greu e foarte greu, pe vremea lu' impuscatu' veneau elicoptere, apoi face o pauza si brusc pare ca se relaxeaza, scanarea s-a incheiat, aplecandu-se spre mine imi sopteste grabit la ureche: - stiti pasarile alea mari, Puma socat-urile.
Imi  dau seama ca rezerva de amabilitate s-a epuizat,omul vre sa-si vada de ale lui, multumim ceremonios si o tulim spre primul rand de case ce se iveste in ceata diminetii, solul mocirlos ne intampina dupa ce trecem albia raului si intram pe cararea care se iteste dintre arbori, Razvan soferul nostru competent ocoloste o hartoapa,  este unul din cei mai buni off-road-eri din tara si ne arata pilotand cu gratie ca isi merita bunul renume.
Stop, o noua oprire. Sarim din masini iar cainele latzos hamaie fara convingere probabil parem suficient de pasnici si apoi cine sa vina pana aici in cresta dealului, in sus se iteste deja padurea. Omul pare bucuros sa mai schimbe o vorba cu cineva, cainele pare ca se intelege bine cu pisica lenesa ce sta pe gard fara ocupatie aruncand priviri verzi si piezise.....

Ganditorul

#1049
Mama, mama, cum creste productia de carti "made in Rufon". Zaresc printre "noroaie" un alt talent intre colegii nostrii. Pe cand o carte in toata regula ( cu amintiri ... din locuri strabatute cu pasul) colega tractorbeam ? Am sentimentul ca ai multe de spus intr-o astfel de carte "jurnal de calatorie" - si pariu ca s-ar vinde ca "painea calda" (mai ales daca o traduci si in limba "verilor" cu combinezon verde-pai ). Probabil ca vor cumpara editia de 100.000 de exemplare inca din tipografie, inainte sa apara. :evil: