Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Capitalism - o poveste de dragoste

Creat de dacian, 18 Martie 2010, 09:48:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


jean

   Nu inteleg ce vrei sa spui?... Capitalismul este la fel de prost ca si comunismul. Ambele cai nu au in dctrina lor, centrul lor, idividul. Noi nu suntem la fel din punct de vedere psihic si nu avem nici aceleasi posibilitati fizice. Fiecare individ are universul sau, ar trebui sa se pua accent pe capacitatile individuale. Nu grupuri restranse sa impuna doctrina lor majoritati. Aceasta cale nu va duce la nimic bun.
Adevarul este dincolo de noi

dacian

Eu nu spun nimic, doar am postat linkul spre un film pe care-l consider destul de interesant.

jean

   Salut! Era bine si dai si ceva expicatii, asa se face. Consider ca subiectul nu prea are legatura cu acest forum, asa ca nu mai raspund.
Adevarul este dincolo de noi

dacian

Citat din: spooky din  21 Aprilie 2006, 09:27:39
Va rog adaugati in aceasta sectiune legaturi (link-uri) catre locatii de unde se pot trasnfera sau viziona materiale / documentare desrpre fenomenul OZN si nu numai... din orice domeniu.
Am subliniat mai sus cateva cuvinte poentru a vedea si tu ca nu am incalcat nici o regula. Daca trebuia sa dau explicatii le dadeam, dar, am preferat sa las doar linkul spre film, de ce sa fac un rezumat al acestuia? Intr-adevar, in film nu sunt ozn-uri (totusi, site-ul este rufon.org), filmul se axeaza pe alte probleme (banci, bancheri, nwo, etc) care au mai fost discutate pe forum.

DeReLiCt

#5
Jean probabil nu apucase sa isi bea cafeaua :)
Dacian iti multumesc pentru link; filmul nu l-am vazut inca desi l-am luat acum vreo 2 saptamani in varianta dvd de pe torrente.
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

romulus

M-am uitat la filmulet asa, in diagonala.
Comentarii nu incap prea multe : ca orice putere mondiala/imperiu si SUA a avut parte de "istoria" lor, s-au "emancipat";au crescut, s-au mentinut si acum - probabil - decad iar nu peste multa vreme, daca nu se intampla vreo minune, vom vedea americani emigrand  ....in Romania !!
Subliniez doar, o mica similitudine - care zic eu - nu e deloc intamplatoare : modul cum au trecut prin Congres legea care acorda sprijin bancherilor si modul cum a castigat Basescu ultimele alegeri !
Indigo, nu alta !
Posibil sa fie o sursa de inspiratie a matrozului. Ce si-o fi zis:" bre, daca merge la aia , de ce n'ar merge si  la mine, ce io's mai prost !?" Si dai ....si lupta !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

mr

Citat din: romulus din  29 Martie 2010, 21:30:25
Subliniez doar, o mica similitudine - care zic eu - nu e deloc intamplatoare : modul cum au trecut prin Congres legea care acorda sprijin bancherilor si modul cum a castigat Basescu ultimele alegeri !
Indigo, nu alta !
Posibil sa fie o sursa de inspiratie a matrozului. Ce si-o fi zis:" bre, daca merge la aia , de ce n'ar merge si  la mine, ce io's mai prost !?" Si dai ....si lupta !
Am zis !

...sau poate "baietii destepti" ai lumii aplica tiparul asta - zise conspirationistul din mine  :-D
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

romulus

Citat...sau poate "baietii destepti" ai lumii aplica tiparul asta - zise conspirationistul din mine
Nu-i exclus !
Baietii destepti sunt ca francezii aia ...."sans frontiere"! Avem multiple example !
In orice caz, cred ca americanilor nu le va fi bine deloc in urmatoarele decade!
Chiar daca altii isi vor mai reveni, e foarte posibil ca pe ei,  comunismul sa-i manance !
Si poate numai pentru ca, prea au injurat comunismul , prea se dadeau ei miezul din ...dodoasca iar ailalti  erau boi si vaci;legile naturii si ale Universului  sunt destul de previzibile, chiar si la nivelul unor fire de nisip care traiesc/ vietuiesc pe Terra o secunda - cum sunt oamenii si omenirea in general, asa ca roata se va intoarce !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

mr

#9
Citat din: romulus din  30 Martie 2010, 21:03:24
Nu-i exclus !
Baietii destepti sunt ca francezii aia ...."sans frontiere"! Avem multiple example !

Daa, nu conteaza natia in care s-au nascut ...ci profilul potrivit grupului. Din pacate, in prezent, sunt prea putini oameni care sa vada si sa inteleaga exemplele evidente. Pe asta si mizeaza!

Citat din: romulus din  30 Martie 2010, 21:03:24
In orice caz, cred ca americanilor nu le va fi bine deloc in urmatoarele decade!
Chiar daca altii isi vor mai reveni, e foarte posibil ca pe ei,  comunismul sa-i manance !
Si poate numai pentru ca, prea au injurat comunismul , prea se dadeau ei miezul din ...dodoasca iar ailalti  erau boi si vaci;legile naturii si ale Universului  sunt destul de previzibile, chiar si la nivelul unor fire de nisip care traiesc/ vietuiesc pe Terra o secunda - cum sunt oamenii si omenirea in general, asa ca roata se va intoarce !
Am zis !

Pe scurt, legile karmei nu ocolesc pe nimeni atat la nivel individual cat si la nivel de grup. Facturile se vor plati pana la ultimul cent...
Timpul fiind mai lung uneori intre actiune si reactiune...intervine uitarea...si de aici "infailibilitatea" unora la un moment dat. :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein