Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Istoria Pamantului

Creat de galzu, 14 Martie 2010, 22:52:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

padme

#15
Da, este adevarat ca trebuie sa cautam alte perspective, dar site-ul postat de tine si al carui personaj principal se afla Durnvalo Melkizedek (asta suna a Melhisedec, sa zicem ca mi se pare mie, nu cunosc scrierea originala a cuvantului) - omul care nu s-a nascut ci s-a intrupat intr-un corp existent deja, mi se pare destul de hilar. Ce s-o fi intamplat cu persoana careia ii apartinea corpul?!!Imagineaza-ti ca din aceasta perspectiva nu pot privi istoria pamantului. De la respectivul am inteles ca Maria, mama lui Isus ar fi inca in viata!
Vad ca aceasta metoda a intruparilor a devenit un fel de moda incepand cu anii '70 - asta asa...  un pic off topic.

mr

Ai dreptate, padme, ca multe din aceste istorisiri pot fi hilare la prima vedere (in subconstient fiecare dintre noi putandu-le asocia cu povestile care ne-au fost spuse cand eram copii).  In ele putem gasi elemente care sfideaza legile fizicii si logicii...asa cum o stim noi. Dar, analizand mai profund existenta noastra, realizam ca ponderea situatiilor si trairilor ce ne depasesc puterea de intelegere si control ...este destul de mare. Astfel, in mod evident, nu detinem o baza prea solida de cunostinte prin care sa intelegem alt gen de gandire, logica si manifestare.
Asa cum spuneam mai sus, mai toate vestigiile, ruinele, megalitii au la baza un mod de constructie greu de inteles din perspectiva care o cunoastem. Personal, in loc sa ma grabesc sa cataloghez totul si sa inchid subiectul cu un verdict hilar, as incerca sa las totul deschis si sa caut sa-mi largesc orizontul. Sunt o multime de carti ce trateaza subiecte un pic ridiculizate gen paleoastronautica, ezoterism, alchimie, spiritualitate care-mi pot oferi elemente necesare intelegerii. Acestea, combinate cu o analiza interioara sincera si obiectiva din partea cautatorului,  pot conduce la cu totul alte concluzii.

Nu toti autorii acestor lucrari au fost paranoici.  Au lasat in urma o multime de indicii. In mod clar exista mult adevar in ce spun ei....si datoria noastra este de a cerceta. Nu putem lua de-a gata totul...
Din linkul dat mai sus nu pot crede chiar toate amanuntele. Dar, acolo am regasit idei scrise si-n alte carti din perioade de timp diferite. Cautarea adevarul e o munca titanica ce implica mult balast.

Corpul, e doar un vehicol. Trebuie sa descoperim logica, planul pentru care folosim vehicolul. Ai cunostinta, in lumea noastra, de vreo autoritate care reglementeaza acest lucru?:) Clar, din punctul meu de vedere, trebuie cautat mai sus.
Cum cautam? Sa incercam cu noi insine prima data si nu cred ca vom fi dezamagiti de rezultate. Privind doar in exterior nu vom vedea decat elemente distincte fara legatura si logica.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

padme

Mr, cunosc mai mult decat iti imaginezi despre ce spui tu acolo, crede-ma, mi s-au intamplat si lucruri care sfideaza legile logicii  si tocmai d'aia nu cred in persoanele care sustin ca s-au "intrupat" si aia care au avut corpul, fac ce? Mai exact? Acest.. Durnval nu este singurul care sustine acest lucru... care s-a intrupat, care are o teorie. Acuma... pe cine sa cred, pe el, pe Rael care s-a intlnit cu elohim, sau pe Tobias care s-a intrupat si el? sau un cuplu din State care comunica cu nu stiu ce entitati prin channeling? Nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun! Tipul nu spune decat lucruri in parte cunoscute si pe alocuri aduce argumente si "dovezi" complet neverificabile pe motiv ca noi, vezi doamne, nu am ajuns la un anumit nivel!!! Am o veste pt tine - nu suntem toti la acelasi nivel. Eu as vrea sa stiu doar un lucru, cum demonstreaza el ca Maria este inca in viata?! Si pe ce baza face aceasta afirmatie! Ca nu m-am lamurit..
Autorii acestor lucrari lasa indicii cum ar fi?  Datoria noastra este de a cerceta ce anume?? Si de ce nu sunt explicate lucrurile clar??- daca exista si necesita explicatii, mie logic si normal asa mi s-ar parea.


mr

Padme, este normal intr-un fel sa vrei dovezi palpabile. Dar in contextul actual suntem inconjurati doar franturi de informatii si riscam sa ne pierdem rau pe aratura. Insist pe cunoasterea interioara pentru ca numai pe cale intuitiva poti avea certitudinea adevarului.

Cred ca oamenii, in ceea ce priveste cautarea, setea de a afla adevarul lumii in care traiesc, se impart in doua categorii:
- cei care se identifica doar cu lumea perceputa prin cele cinci simturi din dotare si care vor doar dovezi materiale; din pacate stiinta zilelor noastre merge aproape exclusiv pe o astfel de perspectiva si formeaza foarte multi oameni cu o astfel de abordare. 
- cei care, prin experiente proprii, au ajuns sa inteleaga ca lumea fizica este doar o parte din intreg si ca, dincolo de barierele materiale, exista o lume informationala infinit mai vasta.

Felul in care formulezi intrebarile tradeaza intr-un fel perspectiva ta. Lucrurile nu au cum sa fie clare pentru toata lumea pentru ca "lumea" trebuie sa-si aduca propriul aport la acest puzzle urias si in acelasi timp sa-si obtina propria-i intelegere. Totul e interactiv in acest univers, nimeni sta pe loc ...doar sa primeasca. Credeam ca e foarte evident faptul ca suntem pe nivele diferite.:)

Toate lucrurile sunt explicate clar. Diferenta o face faptul ca noi, fiind pe nivele de evolutie diferite, intelegem mai mult sau mai putin sau deloc...la un moment dat. Raspunsurile la intrebarile care le-ai pus, chiar daca ar avea o forma acceptabila, nu te vor satisface decat pe moment. Ne-am obisnuit sa dezbatem o perspsectiva dogmatica  pentru ca religiile au vrut cu orice pret sa se raporteze la ceva palpabil pentru toata lumea. Si au reusit mii de ani acest lucru iar noi, majoritatea, suntem inca robii acestui mod de a gandi. Nu cred ca este asa important cine a fost Maria, Isus, si altii ca ei...ci faptele lor. De aici trebuie sa incepa cercetarea noastra iar scopul sa fie esenta lucrurilor.

Personal, cred ca exista si indicii palpabile asupra adevaratei istorii a pamantului. Insa ele sunt in mana unor oameni egoisti si avizi de putere care le tin dosite. Noi, trebuie sa ne raportam la ce avem la indemana.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

jean

Citatlumea fizica este doar o parte din intreg si ca, dincolo de barierele materiale, exista o lume informationala infinit mai vasta.
Corect, asa cred si eu.
Citatcred ca exista si indicii palpabile asupra adevaratei istorii a pamantului. Insa ele sunt in mana unor oameni egoisti si avizi de putere care le tin dosite. Noi, trebuie sa ne raportam la ce avem la indemana.
Iarasi corect, sunt de acord cu afirmatia de mai sus. Poate exista si urmatoarea situatie, unele indicii nu s-au descoperit si nu pot fi de folos, iar altele probabil s-au pierdut pt. todeauna.
Adevarul este dincolo de noi

mr

#20
Cred ca toate cunostintele si starile care ne-ar permite sa vedem intregul si sa incepem sa-l intelegem sunt intr-un fel "sigilate". Observam ca acei oameni care au ajuns la un anumit grad de iluminare (prin suprimarea egoismului propriu, in primul rand), marii maestri, tehnic vorbind si-au crescut nivelul vibrational in asa fel incat au inceput sa rezoneze cu zonele informationale ce permit o cunoastere mai ampla si mai fina a ceea ce numim creatie. Asta ne arata ca se poate si ca decizia se afla la nivelul nostru.

In acest context, in vechime, marile scoli initiatice, au lasat marturii scrise, monumente imense etc.  ale acestor metode de evolutie individuala si de grup si in general, indicii legate de filozofia lor despre viata, trairile lor, nazuintele lor.

Sa nu uitam ca traim intr-o lume duala in care ambele forte tind sa se manifeste la extrem, una in detrimentul celeilalte. Job-ul nostru se afla undeva la mijloc incercand sa le echilibram cat de cat. Unii reusesc...altii lasandu-se prada uneia..
Binenteles, de-a lungul timpului, s-au gasit si cai mai putin bune, bazate pe egoism si "calcare pe cadavre", prin care sa se ajunga la acest bagaj informational (la un nivel destul de superficial, totusi, dar suficient sa dea senzatia de putere absoluta).

Exista pe acest pamant un curent de gandire foarte, foarte puternic si in acelasi timp aproape insesizabil de majoritatea oamenilor. El a fost manifestat de multe grupari oculte, orientate negativ, din vechime. Continuarea lui in ziua de astazi, intr-un mod foarte evident, este manifestarea din ce in ce mai vizibila a ceea ce numim "noua ordine mondiala", cu tot ce presupune ea.
A devenit insesizabil pentru ca el, in prima faza, se prezinta ca fiind bun, hipnotizand astfel constiinta oamenilor. In realitate nu se intampla decat reversul..si anume, ingradirea treptata a liberului arbitru individual, scopul fiind controlul total. E greu de inteles ca o grupare are un astfel de scop. Totusi , pe zi ce trece, realitatea in care traim ne confirma acest lucru.

In mod intentionat, de-a lungul timpului ni sa ingradit accesul la aceste informatii superioare. Arderea marilor biblioteci ale lumii antice nu a fost intamplatoare. Dosirea vadita a documentelor ramase de catre Vatican si alte cateva "autoritati"...iarasi, nu este intamplatoare. Povestile puerile care s-au inventat depsre vestigiile antice au impanzit educatia noastra. Dogmele si povestile oficiale au fost oferite pentru a umple vidul de informatie cu ceva si pentru a obtine un control sigur bazat pe ideea ca cine nu respecta regulile ...este exclus. Astfel, gandirea libera a ajuns sa fie combatuta oficial...
Revin si spun ca e greu de crezut acest plan. Totusi, el se desfasoara nestingherit in fata noastra.

Campania militara obsesiva a americanilor in zona Orientului credeti ca se bazeaza doar pe acapararea de resurse? Personal cred ca nu. Resursele sunt un beneficiu indirect obtinut din zona respectiva.
In zona Orientului au fiintat civilizatii foarte dezvoltate in vechime. Acolo sunt multe indicii despre istoria pamantului. Sunt multe indicii legate de evolutia noastra superioara. In urma scanarilor din sateliti ...se duc la sigur. Urmariti cum in ultima vreme  se concentreaza pe Iran.



"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

galzu

mr ai dreptate in ceea ce scrii si imi permit sa vin cu completari care cred ca vor trezi interes din partea comunitatii de pe forum.
fara sa fiu obsesiv (redau din izvoare scrise) reamintesc textele antice sumeriene care sunt expuse la Londra, Berlin sau Luvru. facand legatura cu ce a scris mr, despre insistenta americanilor asupra Iranului (se pare ca acolo ca si in Irak se afla o poarta stelara) acestia stiu din scrierile cuneiforme impartirea pe zone a terei de catre mari zei Anunaki, in felul urmator:
-  zona 0 a asezarilor Anunaki este Libanul (Baalbek si Valea Bekaa) unde aceste fiinte si-au construit spatioportul de lansare si aterizare a rachetelor (DIN.GIR). de aceea acolo se afla megaliticele monumente de piatra, dintre care avem megaliti de 2.000 de tone pe care nici o tehnologie actuala nu o poate ridica de la sol nici macar 1 cm. (am explicat ca cel mai tare utilaj de ridicat la acest moment poate sa-si permita 800 tone sarcina maxima, in conditii de calare pe suprafata 0,00 planeitate si vant maxim de 0,01 m/s). inaceasta zona orice fiinte neanunaki era omorata !! asa scrie la documente !!
- zona Ia era zona stanga dreapta ecuatorului (sau deasupra si dedesupt ecuator) in unghi de 30 de grade, care apartinea stirpei marelui zeu Enlil (fiul legal cu sotia oficiala) a lui Anu. din aceasta zona face parte si Romania actuala !!! textele de la Tartaria au provenienta sumeriana, respectiv limba unica la aceea vreme, vorbita de toata stirpea umana !
- zona a II a era cuprinsa sub ecuator, si era in stapanirea marelui intelept Anunaki, mestrtrul artelor si stiintelor de pe tera, creatorul umanitatii, Enki ! America de Sud, Australia, Antarctica, sau in limbaj sumerian zona de jos.Enki era fiul lui Anu, dar din combinarea cu o amanta oficiala !
- zona aIIIa era in stapanirea zeitei Innana, cunoscuta Ishtar, care cuprindea zone de maxima importanta (si am sa va explic de ce) cum sunt Iran, Irak, Palestina si nu in ultimul rand valea Indului. Innana era nepoata lui Anu, conducatorul lui Nibiru si amanta oficiala a acestuia pe pamant. textele cuneiforme o descriu ca fiinde de o senzualitate si frumusete rapitoare. prin acest puternic magnetism putea obtine de la orice barbat, oricare favor cum ar fi teritorial, armata, protectie si asa mai departe. senzualitatea acestei fiinte(zeite) a influentat decisiv religiile Indiei stravechi, de unde ne parvin temple si constructii de o senzualitate aparte. singurul semizeu(demigod) care a refuzat avansurile Innanei a fost Ghilgames, care in cautarea nemuririi(despre care putem discuta din plin) a nesocotit puterea acestei zeita care aproape ca la omorat.
- dupa legile de pe Nibiru, incestul nu exista. la fel ca si in vechiul testament, pentru ca patriarhii omenirii sunt urmasii anunakilor de la care au preluat legile de pe Nibiru.!!!
- zona a IV a era in stapanire comuna intre Enlil (conducatorul pamantului) si Enki parintele umanitatii asa cum o stim astazi. aceasta era zona de sus, de unde vor provenii druizii, inuitii (parintii genetici ai rasei galbene) zone precum Laponia, Groenlanda, tarile nordice de azi.

cum a scris mr americanii stiu toate aceste lucruri si se comporta ca atare, avand comportamentul razboinic de azi.

ceea ce am scris eu este redat in carti de catre mari sumerologi, care au tradus aceste texte, dupa ce au fost expuse placutele de lut de la Ninive ! astfel ca cenzura timpului nu a putut sa-si realizeze obiectivul de a impiedica cunoasterea. dar ca dovada in cartile de istorie se atribuie spatiu aproape inexistent acestei mari culturi, care apartine parintilor nostrii genetici.

galzu

"X"
pentru ati indeplini rugamintea te rog sa-mi dai voie sa dau curs parerii unui mare meserias, David Icke, care demasca manipularea mondiala cu privire la trecutul nostru, unde el spune despre sitchi zecharia urmatoarele vorbe:incerc sa redau cat mai fidel, ok ? deci :
"Dacã te întrebi care este momentul în care a început toatã aceastã poveste a manipulãrii umanitãþii ºi a liniilor genealogice care orchestreazã Marea Operã, ar trebui sã ne întoarcem probabil în timp cu sute de mii de ani. Cu cât am studiat mai mult aceastã problemã de-a lungul anilor, cu atât mai evident mi-a devenit faptul cã originea liniilor genealogice ºi a planului de preluare a controlului planetar nu are legãturã cu planeta noastrã, ci cu una sau mai multe rase provenite din alte sfere sau dimensiuni ale evoluþiei. Altfel spus, este vorba de extratereºtri. Dacã mai aveþi încã îndoieli în
privinþa existenþei vieþii extraterestre, vã supun atenþiei câteva cifre simple. Soarele nostru nu este decât una din cele circa 100 de miliarde de stele din aceastã galaxie. Sir Francis Crick, laureatul premiului Nobel, afirmã cã în universul nostru existã aproximativ 100 de miliarde de galaxii, din care numai în galaxia noastrã existã cel puþin un milion de planete care pot susþine viaþa în forma pe care o cunoaºtem noi.
Pe întreaga planetã existã structuri uluitoare clãdite cu mii de ani în urmã, care nu ar fi putut fi create decât cu o tehnologie cel puþin egalã cu a noastrã (de multe ori superioarã). La Baalbek, o localitate situatã la nord-est de Beirut, în Liban, trei blocuri masive din piatrã, fiecare cântãrind 800 de tone (!), au fost mutate cu cel puþin 600 de metri ºi poziþionate vertical, la baza unui zid stâncos. Povestea s-a petrecut cu câteva mii de ani înainte de Christos! Un alt bloc de piatrã din apropiere cântãreºte aproximativ 1000 de tone (greutatea a trei avioane cu reacþie). Cum a fost posibil ca niºte greutãþi atât de mari sã poatã fi mutate în acele vremuri îndepãrtate? Istoricii oficiali nu doresc sã rãspundã la asemenea întrebãri, ºtiind unde ar conduce rãspunsurile. Cãrui constructor modern i s-ar putea cere sã facã aºa ceva? ,,Sã fac CE!? ar striga el.
Cele mai explicite relatãri privind rasa avansatã se gãsesc pe câteva zeci de mii de tãbliþe din lut descoperite în anul 1850 la circa 400 de kilometri de Bagdad, în Irak, de Sir Austen Henry Layard, un arheolog britanic care fãcea sãpãturi în ruinele Ninivei, capitala Asiriei. Locul este situat în apropiere de oraºul irakian modern Mosul. Au urmat apoi ºi alte descoperiri în aceastã regiune, care corespunde Mesopotamiei de altãdatã. Sursa primordialã a acestei cunoaºteri nu erau asirienii, ci sumerienii, o populaþie despre care se crede cã a trãit în aceastã regiune între anii 4000 ºi 2000 î.Ch. De aceea, mã voi referi în continuare la aceste tãbliþe din lut ca la Textele sau Tãbliþele Sumeriene.
Deºi sunt considerate una din cele mai mari descoperiri arheologice din toate timpurile, la 150 de ani dupã scoaterea lor la luminã acestea continuã sã fie ignorate de istoria ºi de sistemele de educaþie convenþionale. De ce oare? Pentru un motiv cât se poate de simplu: demoleazã versiunea oficialã asupra evenimentelor istorice. Cel mai faimos traducãtor al acestor tãbliþe este savantul ºi autorul Zecharia Sitchin, un istoric care cunoaºte sumeriana, aramaica, ebraica ºi alte limbi antice din Orientul Apropiat ºi Mijlociu.
Acesta a studiat cu atenþie ºi a tradus Tãbliþele Sumeriene, ajungând la concluzia cã ele descriu extratereºtri.  Dupã pãrerea mea, principalele lui ipoteze sunt corecte, fiind sprijinite de numeroase alte dovezi ºi relatãri.sunt absolut de acord cu concluziile sale generale.
Tãbliþele afirmã cã Anunnaki au venit de pe o planetã numitã Nibiru, (Planeta Încruciºãrii), despre care Zecharia Sitchin crede cã are o orbitã elipticã de 3600 de ani, care începe undeva între Jupiter ºi Marte ºi se extinde foarte departe în spaþiul cosmic, dincolo de Pluto. ªtiinþa modernã a identificat un corp ceresc pe care l-a numit Planeta X, situatã dincolo de Pluto ºi despre care se crede cã face parte din sistemul nostru solar. Pe de altã parte, o orbitã elipticã ar fi extrem de instabilã ºi greu de susþinut.
Tãbliþele Sumeriene traduse de Sitchin descriu cum planeta Nibiru aproape cã a provocat la începutul formãrii sistemului nostru solar distrugerea unei planete care exista cândva între Jupiter ºi Marte. Sumerienii numeau aceastã planetã Tiamat ºi i-au dat porecla de ,,Monstrul Apelor". Ei susþin cã centura de asteroizi dintre Marte ºi Jupiter (numitã astãzi Marea Brãþarã a Benzilor) a apãrut ca urmare a unei coliziuni între una din lunile lui Nibiru ºi Tiamat. Textele continuã afirmând cã rãmãºiþele planetei Tiamat au fost aruncate pe o altã orbitã, devenind în final planeta Pãmânt. Numele sumerian al Terrei înseamnã ,,Cea Despicatã", cãci coliziunea a produs o gaurã mare în planeta originalã. Este interesant de remarcat cã dacã scoatem apa din Oceanul Pacific, ceea ce rãmâne este o gaurã imensã.

galzu

(continuare)seria a II a.
comentariul despre Sitchin Zecharia apartine in totalitate lui David Icke, eu avand doar meritul de a scrie ce a debitat acest ilustru ganditor(are peste 50 de carti editate in acest domeniu)

"Tãbliþele prezintã sistemul solar ºi planetele sale, precizând corect poziþiile, orbitele ºi mãrimea acestora, lucru cu atât mai uimitor cu cât în prezent aceste date nu sunt cunoscute decât de 150 de ani, de când au fost descoperite anumite planete. De pildã, tãbliþele descriu natura ºi culoarea planetelor Neptun ºi Uranus într-o manierã care nu a putut fi confirmatã decât în ultimii ani! Mai
mult, imaginea lor i-a luat prin surprindere pe experþii moderni, care se aºteptau la altceva; ºi totuºi, sumerienii ºtiau cu câteva mii de ani înainte de Christos aceste lucruri pe care ºtiinþa modernã ,,avansatã" nu le-a descoperit decât foarte recent.
Încã ºi mai uimitoare este descrierea creãrii lui homo sapiens de cãtre Tãbliþele Sumeriene. Sitchin afirmã cã Anunnaki au venit pe pãmânt cu circa 450.000 de ani în urmã, cãutând aur într-o regiune din ceea ce numim astãzi continentul african. Principalele mine erau situate în actualul Zimbabwe, o zonã pe care sumerienii o numeau AB.ZU (depozitul adânc). Într-adevãr, anumite studii fãcute de Corporaþia Anglo-Americanã au scos la ivealã dovezi impresionante ale unor sãpãturi fãcute în minele de aur în urmã cu cel puþin 60.000 de ani (mai probabil 100.000 de ani). Aurul extras de Anunnaki era trimis pe planeta de origine cu navele lor de la bazele situate în Orientul Mijlociu. Dupã pãrerea mea, aceastã poveste cu minele de aur trebuie sã aibã ºi alte explicaþii, fiind greu de crezut cã acesta a fost singurul motiv pentru care Anunnaki au venit pe pãmânt (în caz cã aveau într-adevãr nevoie de un motiv special). La început, continuã Sitchin, extracþia minereului de aur se fãcea de cãtre muncitori din rândurile Anunnaki, dar dupã o revoltã a minerilor, elita regalã a zeilor a decis sã creeze o rasã de sclavi care sã facã aceastã muncã. Tãbliþele descriu felul în care au fost combinate într-o eprubetã genele Anunnaki cu cele ale oamenilor pentru a crea astfel o rasã umanã ,,actualizatã" capabilã sã facã munca de care aveau nevoie Anunnaki. Ideea unor copii creaþi în eprubetã trebuie sã fi pãrut ridicolã în anul 1850, când au fost descoperite tãbliþele, dar la ora actualã ea a devenit realitate. Noile descoperiri ºtiinþifice nu fac decât sã confirme continuu subiectele descrise în Tãbliþele Sumeriene. Spre exemplu, cu circa 200.000 de ani în urmã s-a produs o perfecþionare bruscã ºi inexplicabilã a formei fizice umane. ªtiinþa oficialã pãstreazã tãcerea în jurul acestui subiect, singurul rãspuns pe care s-a dovedit capabilã sã-l ofere fiind: ,,veriga lipsã". Existã totuºi fapte istorice greu de contestat, care meritã sã fie clarificate. Peste noapte, forma fizicã umanã anterioarã, cunoscutã sub numele de homo erectus, s-a transformat în homo sapiens. Încã de la început, noii homo sapiens au fost capabili sã vorbeascã într-un limbaj complex, iar mãrimea creierului uman a crescut considerabil. ªi totuºi, un biolog de talia lui Thomas Huxley afirmã cã astfel de schimbãri nu se pot produce decât o datã la câteva zeci de milioane de ani. Homo erectus a apãrut în Africa, acum 1,5 milioane de ani. Timp de mai bine de un milion de ani, forma fizicã a oamenilor a rãmas neschimbatã, pentru ca, peste noapte, sã aparã homo sapiens. Cu circa 35.000 de ani în urmã s-a produs o nouã perfecþionare la fel de bruscã, în urma cãreia a apãrut homo sapiens sapiens, forma fizicã pe care o avem ºi astãzi. Tãbliþele Sumeriene dau numele celor doi oameni implicaþi în crearea noii rase de sclavi. Aceºtia au fost un savant-ºef pe nume Enki, Domnul Pãmântului (Ki = pãmânt) ºi Ninharshag, cunoscutã ºi sub numele de Ninti (Doamna Vieþii), din cauza
cunoºtinþelor ei avansate de medicinã. Mai târziu i s-a spus Mammi, de unde provine ºi cuvântul ,,mamã". Ninkharsag este simbolizatã în ilustraþiile mesopotamiene de o unealtã cu care se tãia cordonul ombilical. Aceasta seamãnã cu o potcoavã ºi era folositã în antichitatea îndepãrtatã. Ninkharsag a devenit mai târziu zeiþa-mamã în diferite religii, fiind cunoscutã sub nume precum Regina Semiramida, Isis, Barati, Diana, Maria, ºi multe altele, care au apãrut în toatã lumea din aceeaºi legendã primordialã. Este ilustratã de multe ori ca o femeie gravidã. Iatã cum descriu Tãbliþele Sumeriene crearea rasei de sclavi de cãtre zeiþa-mamã:

Ei s-au închinat ºi au rugat-o pe zeiþã,
Moaºa zeilor, înþeleapta nãscãtoare [spunându-i]:
,,Dã viaþã unei creaturi! Creeazã o rasã de lucrãtori!
Creeazã un lucrãtor primitiv, care sã ducã jugul!
Lasã-l sã ducã jugul lui Enlil
ªi sã facã munca zeilor!

Enlil era comandantul Anunnaki, iar Enki era fratele sãu vitreg. Enki ºi Ninkharsag au încercat multe variante pânã sã descopere amestecul potrivit de gene. Ei au creat oameni cu tot felul de defecte ºi hibrizi pe jumãtate oameni, pe jumãtate animale – tot felul de lucruri oribile, asemãnãtoare cu cele despre care circulã zvonuri cã ar fi experimentate în bazele subterane extraterestre rãspândite astãzi în lume. Nu este exclus ca însãºi povestea lui Frankenstein, monstrul uman creat în laborator, sã fi fost inspiratã de aceste evenimente, dar fiind cã ea a fost scrisã de Mary Shelley,
soþia marelui poet. Cei doi soþi erau iniþiaþi de rang înalt ai unei societãþi secrete aparþinând acestei reþele mondiale care controleazã întreaga cunoaºtere ezotericã de mii de ani. Tãbliþele mai afirmã cã Enki ºi Ninkharsag au descoperit în cele din urmã proporþia geneticã justã, în urma cãreia s-a nãscut primul homo sapiens, o fiinþã pe care sumerienii o numeau LU.LU (Cel nãscut dintr-un amestec). Numele biblic al acestui prim om este Adam. LU.LU era un amestec hibrid nãscut din fuziunea genelor lui homo erectus ºi ale ,,zeilor". Scopul experimentului de acum 2-300.000 de ani a fost sã creeze un sclav, un fel de albinã lucrãtoare umanã. A fost creatã de asemenea ºi o variantã femininã. Cuvântul sumerian pentru om era LU, iar rãdãcina sa însemna sclav sau servitor, fiind folositã ºi cu referire la animalele domestice. De altfel, aceasta a fost condiþia rasei umane începând din acele timpuri ºi pânã astãzi. Cei care conduc planeta de mii de ani, la început deschis, iar la ora actualã sub acoperire, sunt Anunnaki.

Guest

Daca acestea sunt adevarate, cum ca annuaki ne-au creat, atunci pe Pleidieni cine i-a creat?(presupunand ca ei exista) Si daca Pleidienii exista, cum de au ajuns ei in sistemul solar Pleiade? Intreb doar.

mr

Este una din perspectivele de bun simt ale istoriei pamantului. Totusi, e bine sa nu punem punct dupa aceste afirmatii. Inca nu avem suficiente argumente palpabile sa spunem ca asa a fost in totaliate.

Un lucru este cert: istoria oficiala, pe masura ce oamenii se trezesc din amorteala rutinei zilnice (indusa controlat de mai marii lumii), devine o poveste banala si hazlie. Nu mai putem crede ca acele blocuri de piatra uriase au fost taiate si finisate cu unelte de cupru si carate pe busteni. Insasi simbolistica si marimea constructiilor ne spun ca aceste civilizatii sunt la polul opus primitivismului predat in manualele de istorie oficiale. Ba mai mult, posedau o stiinta pe care doar putini dintre noi o intuim in zilele noastre de "hipercivilizatie".

Arhitectii nostri moderni se uita uimiti si la ultimile vestigii construite cu aceasta stiinta veche: catedralele gotice.

Creatia se intinde pe un interval de timp ce poate fi perceput de noi ca fiind infinit. Constiinta noastra actuala este extrem de restransa incat nici macar nu reuseste sa iasa din tiparul in care fiinteaza. Ne mai intrebam de Annunaki, de Pleidieni?
Exista o creatie, nimeni nu cred ca mai poate nega acest lucru uitandu-se in jur. Urmariti ce descoperiri face Intelligent Design-ul confirmand creeatia in amanunt. De aici cred ca trebuie sa pornim in cautare...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Urban

#26
Citat din: galzu din  19 Martie 2010, 18:12:10
Cel mai faimos traducãtor al acestor tãbliþe este savantul ºi autorul Zecharia Sitchin, un istoric care cunoaºte sumeriana, aramaica, ebraica ºi alte limbi antice din Orientul Apropiat ºi Mijlociu.
Acesta a studiat cu atenþie ºi a tradus Tãbliþele Sumeriene, ajungând la concluzia cã ele descriu extratereºtri.

Corect, este cel mai "faimos" insa nu el le-a descifrat si tradus, ca orice jidan nu este decat un foarte abil speculant.

Cine a fost cel care a atras pentru prima oara atentia asupra cosurilor cu caramizi sparte?
Cine a stabilit ca ele reprezinta o parte din biblioteca aflata in palatul regelui asirian Assurbanibal?
Cine a apreciat la adevarata lor valoare aceste tablite care vreme de aproape douazeci de ani au zacut la propriu prin depozitele de la British Museum?


Toate acestea se datoreaza unui simplu lucrator, gravorul George Smith, si nicidecum lui Zecharia Sitchin....te rog nu mai induce lumea in eroare.
El este cel care a reconstituit textele complete din gramada de cioburi, studiind si comparand fiecare bucatica...si cu siguranta a fost o munca exceptional de grea, care in afara de un devotament rar intalnit si o vointa de fier, a necesitat totodata si cunostinte speciale.
Toate acestea au avut loc in 1867 cand Smith inca nu implinise 27 de ani...
Atrage atentia asupra sa si astfel i se da posibilitatea sa se consacre activitatii stiintifice prin oportunitatea angajarii la British Muesum de catre redactorul volumului din ciclul "Inscriptii cuneiforme din Asia de Vest" pe care muzeul se pregatea sa-l editeze.
Imediat dupa angajare acesta devine in scurt timp o autoritate in materie de asiriologie, descoperirile facute de el se succed astfel una dupa alta...inchipuie-ti mii de volume rupte in bucati, facute farame...incearca sa reconstituiesti textul in intregime, asa cum a existat el candva...eee, in fata unei asemenea probleme se gasea George Smith cand s-a apucat sa descurce biblioteca cuneiforma...era o sarcina aproape irealizabila.
In 1870, Smith si-a terminat lucrarea capitala, consacrata epocii lui Assurbanipal si toti recunoasteau importanta exceptionala a acestor cercetari, dar asa cum se intampla de fiecare data nimeni nu lua asupra sa cheltuielile legate de editarea manuscrisului iar Smith bineinteles ca nu avea suma necesara fiind un simplu gravor.

In toamna lui 1872, lui George Smith i-a cazut in mana un ciob de tablita, pe care el a citit:

"...Pe muntele Nisir s-a oprit corabia, muntele Nisir a oprit corabia si nu a mai lasat-o sa se legene..
...cand a sosit ziua a saptea, am scos porumbelul si l-am slobozit....a zburat porumbelul, s-a rotit, dar loc uscat nu era si el s-a intors..."

Smith a ramas surprins de asemanarea acestui fragment cu legenda biblica a potopului care avea sa apara cateva mii de ani mai tarziu de la data facerii tablitei respective, si astfel acesta s-a apucat sa caute in depozitul muzeului bucatile ce lipseau din aceasta tablita insa din pacate nu a reusit sa gaseasca bucatile lipsa dar totusi a reusit sa stabileasca faptul ca acest ciob face parte din a-11-a tablita a unei mari epopei populare care povesteste peripetiile unui erou antic necunoscut - Ghilgames.
Intreaga epopee a fost cuprinsa in 12 carti-tablite de lut.
La vremea respectiva articolul de ziar care relata descoperirea lui Smith a starnit oarece valva, oamenii progresisti si-au dat seama inca de pe atunci ca mitul babilonian pune la indoiala autoritatea Bibliei...este limpede ca Biblia a preluat legenda Potopului de la babilonieni si cu siguranta mai multe "minuni" biblice au fost inspirate tot de acolo.
Nu mai intru in detalii ca e mult de povestit, gasesti tot ce am zis in "Cartile de lut" dupa Lipin si Belov.

Seara buna

galzu

faci o mare confuzie Urban si aceasta confuzie o poate face oricine. Ashurbanipal a scris intr-o tablita cuneiforma si traduc exact din document:
" Zeul scribilor m-a cinstit dandu-mi secretul artei sale
Fost-am initiat in arta scrisului .
Pot citi si incalcitul scris al lui Sumer;
Pot intelege chiar si pietrele cu enigmatice cuvinte
Gravate pe ele in zilele de dinaintea Marelui Potop"

revin cu explicatii asupra confuziei. tu te referi la textele mai tarzii, in akkadiana, pentru ca regele Ashurbanipal a realizat niste dictionare si vocabulare care au fost scoase la lumina zilei in anul 1853 de catre Sir Henry  Rawlinson. ce contin aceste dictionare si vocabulare? ele sunt primele scrieri care traduc o limba in alta limba . este vorba de dictionarele care traduc sumeriana in akkadiana, prima limba semitica vorbita de cand se consemneaza ceva scris pe acest pamant.astfel in 1869 Jules Oppert cere Societatii Franceze de Numismatica sa recunoasca existenta unei populatii pre-akkadiene.
ce aratai tu Urban este din surse mesopotamiene care sunt mult mai tarzii decat cele sumeriene.
personajul care a eliberat porumbelul, cunoscut noua ca Noe, in textele sumeriene se numeste Ziusurda. si el a eliberat porumbelul ca si personajul mesopotamian amintit de tine.