Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Incalzirea Globala

Creat de baaron, 30 Martie 2006, 05:02:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

Citat din: Interesent din  05 Februarie 2007, 20:20:22
Si aceasta solutie eficace nu poata sa fie decit, reducerea drastica a populatiei omenesti pe pamint !!

What? Un genocid la nivel mondial?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

LupinThe3rd

@spooky
Se poate sa exista schimbari climaterice pe toate planetele...
Singurul bai e ca eu traiesc pe Terra ... De restul nu garantez pe unde traiesc...
Acu' pe unde am eu Pamant e la munte pe niste vai... asa ca :) si e foarte rece de obicei. Putina incalzire nu strica, nu de alta dar e mai usor de scuturat bananul decat de scos cartofii :))

Interesent

Bluemoon8520, cine a vorbit sau a scris de genocid?
Este asta singura idee sau solutie la care te gindesti?
Daca mergi cu o masina spre un obstacol ce faci? Manevrezi masina pe linga obstacol, sau lasi sa dea obstacolul inainte la o parte?
Sau infrinezi masina inainte de a te ciocni cu obstacolul?
Unde ti-ai lasat fantezia la gindit?
Nu putem discuta de un STOP de nasteri de oameni mondial pentru mai multi ani? Dupa aceea se mai pot naste din nou oameni pentru un an, si apoi iar se opreste nasterea mondiala pentru mai multi ani... si asa ai departe..... Este asa greu de inteles?
Nu este aceasta procedura mai humana?

Nox

#48
0) chiar tu ai vorbit de 'genocid', ai spus, citez: "reducerea drastica"--nu poti sa reduci drastic decat prin crima in masa.
1) Eu nu merg cu masina spre obstacole, ca nu sunt kamikaze.
2) Comparatia e stupida.
3) Ideea aceasta nu poate fi pusa in practica, si sa-ti spun "de ce:"

a) reproducerea este ceva programat in gene si nu poate fi suprimat.
b) chiar daca se va interzice asa ceva se vor gasi destui care o sa si-o "traga" pe la colturi--si atunci ce faci?omori noii nascuti!? (asta e crima)
c) problema nu e cu numarul mare de oamenii ci este vorba de ineficienta cu care acestia traiesc--s-ar putea face multe lucruri in: combaterea poluarii si educarea in acest sens.

si ultimul punct:

4) cu cat sunt mai putini oameni cu atat ei sunt mai usor de manipulat!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

LupinThe3rd

@bluemoon8520
Resursele alimentare sunt limitate si asta e o problema... ca se termina benzina, si alte chestii e ceva
Dar apa si aerul sunt si ele  limitate...
Suprafata agricolo e limitata, algele din apa la fel...
Cand ajungi la limita lor ce faci? Iti hranesti puradeii cu energie spirituala sau te rogi sa vina 2012 sau alta profetie ca sa te transformi in fiinta spirituala care mananca lumina, unde celeste si alte balarii?
Si ultima intrebare: ai copii? :D

Nox

Domnule LupinThe3rd acum chiar ai dat-o in diverse:

1) In loc sa construim avioane, portavioane si submarine ca sa ne razboim unii cu altii mai bine am face tractoare si alte masinarii cu adevarat utile.
2) In loc sa aruncam cu bombe atomice unii in altii si sa trasformam suprafata pamantului in una radioactiva am putea-o in schimb cultiva cu d'ale gurii.
3) Aerul si apa e limitata? Asta de unde ai mai scos-o?

P.S. Nu raspund la intrebari personale. Ai un iz ironic in continutul intrebarilor!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

LupinThe3rd

Citat din: bluemoon8520 din  05 Februarie 2007, 23:02:54
3) Aerul si apa e limitata? Asta de unde ai mai scos-o?
Da, sunt limitate culmea... Aerul e format dintr-un amstec de gaze. Printre ele si oxigenul. Gazele din atomi a caorr numar e limitat. Plus ca ai nevoie de o anumite presiune.,
La fel si apa. H2O si pentru a o putea bea are nevoie de o anumite cantitate de minerale.
Totul pe pamant e finit. Chiar si apa si aerul. E posbil ca sa existe un alt element care poate nu e finit... Cine stie.
Si intrebarea aia nu era ironica.... Ma gandeam ca daca ai copii sti probabil ca consuma mancare si nu energie cosmica... nu de alta dar per moment structura noastra( a mea cel putin, a ta nu stiu) e cu gura, stomac, intestin subtire, intestin gros, etc... nu e construita pentru energie ci pentru hrana sub forma de buruieni, alge, etc....
Gura mai are si functia de a debita prostii dar asta e o alta poveste...
Iar in cazul in care 2012 profetia aia da gherele si in 2013 o sa mancam tot mancare ,etc.... e cam nasol sa fim 50 de miliarde pe Terra...
Deci ai sau n-ai? Daca ai sa iti traiasca :)



Arckadii

#52
Deja ati inceput sa discutati despre viata de parca am trai in Dune. Mai aveti rabdare. Este adevarat ca unele schimbari drastice vor avea loc in decursul vietii noastre (teoretic) insa trebuie sa le luam asa cum sunt. Nu sa omoram copii, nu sa ne panicam si sa plantam palmieri sau mai stiu eu ce.
Si totusi ca sa fiu in spiritul discutiei: o solutie ar fi crearea de buncare subterane la mare adancime pentru ca acolo este mult mai rece. Lumina artificiala ar inlocui-o pe cea naturala. Si s-ar ajunge in timp la o situatie gen situatia morlocilor si eloilor din "Masina timpului" de H.G. Wells.
Dar am trai!!!:)))
Numai bine, si un sfat mai bun,
CREDETI IN DUMNEZEU, ASTA E MAI IMPORTANT ACUM, NU ATAT VIATA MATERIALA CAT CEA SPIRITUALA,
Arckadii.

LP

Eu am o opinie legata de inmultirea populatie la nivel global. Dupa cum se vede, in tarile mai dezvoltate, natalitatea este scazuta, astfel ca populatia imbatraneste progresiv. Cresterea populatie in mod rapid are loc in tarile subdezvoltate. Globalizarea care se petrece in aceste momente si va mai dura inca cateva zeci de ani, vrea sa aduca un nivel mediu de dezvoltare pentru majoritatea tarilor lumii. Adica un fel de sclavagism dezvoltat tip URSS (parerea mea, hic). Acest fapt va duce la o scadere a natalitatii globalizata, dar in timp, nu asa rapid pe cat credem. Pana atunci, vor avea loc migrari masive de populatii din Asia-Africa in Europa si America. Asa ca problema mancarii se va rezolva in viitor...Pana atunci controlam economiile cu gripa aviara, incalzirea globala, spaima atentatelor, cateva razboie pe gratis, ceva armagedoane.

Lucrez intr-o multinationala si stiu ca sunt muncit ca un sclav (impresia exterioara e alta), trebuie sa respect n reguli interne pe care nici nu apuc sa le incalc pana imi dau demisia. Urasc acest sistem, dar asta e viitorul: reguli peste reguli, atat de multe, ca nu apucam sa le incalcam pe toate in viata noastra.

Suntem manipulati grosolan la nivel de "stiinta pt toti" care se face in conferintele internationale, de cercetatori mediocrii (am colegi de facultate cu doctorate in afara si cred ca au cel mult 100 de sinapse) si sclavi ai lui "sa traiti". Traim intr-o lume mediocra de la nivel de presedinte al SUA pana la Basescu al nostru si inca nu e totul! Putem sa luam atitudine, dar nu facem nici unul nimica pentru asta.  Noi vorbim, altii comenteaza pe la Davos, altii baga taxa de mediu pentru masini, dar nu se va schimba nimica in esenta.

LupinThe3rd

De acord Arki,
Clima s-a schimbat tot timpul pe Pamant. Ca acum dam o mana de ajutor ca sa se schimbe mai repede, asta e o alta poveste.
Mai devreme sau mai tarziu se intampla.
Nu cred ca cresterea de temperatura e atat de importanta cat pot fi efectele colaterale.
Personal imi e teama de doua lucruri:
1. daca schimbarile se accelereaza (efectul de fluture, pentru ca vorbim de clima si indirect de starea vremii)
2. posibilele efecte de genul: migratii ale populatiei, rascoale, etc. De multe ori ma gandesc care ar fi efectul catorva ani de foame in China si vre-o 200 de milioane de chinezi plecand in cautarea hranei. Singura imagine e un desen animat in care Droopy avea o turma de oi care pe unde trecea nu mai ramanea nimic(asta e imaginea comica pe cand de fapt poate fi mai mult decat tragica)... ONU nu este capabil sa faca fatza foametei din cateva tari din Africa, apoi unei crize mondiale.
Oricum scenariul lumii subterane care traieste in lumina artificiale mi se pare groaznic. Mie imi place marea, muntele, soarele, ploaia, cafeaua pe terasa, jazz-ul  :-o
LP: probabil principiul vaselor comunicante va functiona si acest domeniu.
@offtopic: regulile functioneaza peste tot si e singurul lucru care asigura o buna functionare. Imagineaza-ti ca iti faci firma ta si nu impui nici o regula.
Iar despre nimic nu se schimba in esenta... Eu cred ca tocmai acolo se schimba. Natura va ramane totusi in echilibru. Gandeste-te ca omul a inaintat adanc in padurile din Zair si acolo a gasit un inamic primitiv dar periculos: Ebola... E posibil ca tocmai gradul de interconectare (avioane, etc) sa aduca in mijlocul omenirii cei mai primari si periculosi inamici. Eu nu cred ca natura nu v-a raspunde.... pentru ca s-a adaptata milioane de ani si o va face in continuare, iar cand se va adapta la noi, e posibil sa o cam incurcam.

xennon_2000

STOP COMBUSTIBILII FOSILI!!!!!!!!!! :martiansad:

xennon_2000

Da...Lupin...se va acomoda natura....dar cu ce pret?!..se pierd intrgi lanturi trofice

Arckadii

se va acomoda natura intr-adevar. se va crea un echilibru, insa intrebarea este: Ne vom acomoda noi cu schimbarile? Si aici ma refer la populatia pe termen scurt. Va avea timp sa se acomodeze pana sa dispara de tot?
Ark

xennon_2000

Binenteles ca ne vom acomoda..insa cu pretul multor vieti nevinovate! :cry:

Arckadii

hai sa protestam! dar la ce folos? inventatorul masinii cu apa a fost omorat parca, nu?
nu se ajunge la nimic. sunt prea multi cei care vor numai banii pe care ii obtin din petrol.
sunt prea multi si prea influenti cei care vor sa se intample ce se intampla.
Arckadii

p.s.: eu personal as marsalui pentru asta, insa nu cred ca as rezolva ceva.