Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Incalzirea Globala

Creat de baaron, 30 Martie 2006, 05:02:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Aliosa

Parerea mea este ca habar nu au ce se intampla cu clima si nici ce anume o influenteaza , asta se vede si din prognozele meteo, vara asta era anuntata una extreme de calduroasa si secetoasa in lunile iulie si august mai ales si intradevar au fost vreo 4-5 zile cu temeperaturi aproape de 40 grade . Si cand zic habar nu au , ma refer si la cei care vezi doamne conduc lumea si mentin teoriile la secret .
Oricum, tind si eu sa cred ca ne paste o racire si nicidecum o incalzire globala datorita unui simplu fapt, multe furtuni in ultimi ani peste tot in lume, asta inseamna multi nori pe cer pe perioade mai indelungate, rezultand mai putina caldura din partea soarelui (care mai e si in repaos cica) , desi NASA(No Answer Stop Asking) zice exact pe dos , efect sera bla bla bla cu 60 grade prin 2100 .

NASTASE MIHAIL

Zona energizata de la marginea sistemului solar ar fi de vina ptr incalzirea globala a intregului sistem solar.
In deceniul 7 era estimata o incalzire de 0,5 grd C pina la sfirsitul sec 21. Se pare ca a trecut de mult de 1 grd C, E chiar spre 2 grd C. Ptr intreg globul terestru.
Zona aceea a fost evidentiata de Sondele Voyager, inca din deceniul 8 la inceput, cind sondele au ajuns la marfginea sistemului solar, dar se stia de ea de prin anii 60, cind s-a iesit in cosmos cu nave si sateliti.
Nu e clar ce este.
Studiul concret al acelei zone se poate face doar cu 2 sonde la tehnica anilor 70, si deductii teoretice.
Erau niste studii ale rusilor ce spuneau ca intregul sistem solar cunoaste o incalzire cu efecte cunoscute.

boglous

Pamantul are o istorie de 4.5 mld ani. In tot acest timp a trecut prin schimbari incredibile pe care inca nu le intelegem cu totul. Eruptii ale super vulcanior, lanturi intregi de munti ridicate si facute apoi una cu pamantul. Se presupune ca de 3 ori pana acum continentele s-au unit intr-un super continent si apoi separat din nou prin tectonica placilor. Mi se pare o ignoranta fatala sa crezi ca "incalzirea globala" ar putea avea cauze antropice, ca omul poate influenta clima la scara planetara.
Sunt informatii acum la indemana tuturor, studiati 30 de min. Ciclurile Milankovitch, miscarea de precesie, si o sa vedeti ca inevitabil Pamantul se indreapta catre o mini era glaciara. Este un fapt astronomic si care nu va putea fi influentat de activitatea antropica. In urmatoarele sute de ani (poate mai repede, e greu de prevazut) Pamantul se va raci semnificativ. Nu e o tragedie, oamenii au mai supravietuit acum 14000 de ani unei mini ere glaciare. Si atunci n-aveau la dispozitie decat niste blanuri. Cu toata tehnologia de acum, o glaciatiune nu va pune nicicum in pericol viitorul omenirii.
Nici macar nu trebuie sa fii vreun fan al teoriei conspiratiei ca sa vezi ca toata porcaria asta cu incalzirea globala tine doar de bani si de politica. Si poate, pana urma, nici nu e asa de rau...oamenii sunt invatati astfel sa conserve resursele, sa fie mai eficienti in folosirea lor, sa respecte natura...nu e rau.
Ce ma deranjeaza pe mine e ca se folosesc de panica generalizata ca un instrument de "educare", ca sa zic asa. Dispar specii de animale !!! Si? Apar altele noi. In fiecare zi. Iar noi habar n-avem. Lucrurile evolueaza, natura gaseste mereu un echilibru. Ce ne deranjeaza de fapt profund pe majoritatea dintre noi este SCHIMBAREA. Si de asta se si folosesc atunci cand creeaza panica. Ei stiu ca un scenariu in care am fi scosi din zona de confort, in care lucrurile cu care am crescut, pe care le stim, s-ar schimba, ne inspaimanta si ne face sa reactionam. Cu bani, cu voturi, cu munca, cu ce poate fiecare. Momentan mi se pare ca religia si ecologismul sunt cele mai tari instrumente de manipulare in masa, genial construite. Functioneaza complementar si suntem usor de tinut in frau.

horia2008

http://science.hotnews.ro/stiri-terra-17004332-omenirea-trebui-renunte-salvarea-planetei-incalzirea-globala-concentreze-orase-climat-controla-james-lovelock-figura-marcanta-miscarii-verzi-inventatorul-teoriei-gaia.htm
CitatOmul de stiinta si inventatorul britanic James Lovelock afirma ca omenirea ar trebui sa renunte la incercarea de a salva planeta de incalzirea globala si sa se concentreze mai degraba pe construirea de orase cu climat controlat, scrie The Daily Telegraph.
Acesta afirma ca salvarea planetei de incalzirea globala este "dincolo de abilitatile noastre", iar oamenii ar trebui sa inceteze sa piarda timpul incercand sa controleze schimbarile climatice.
Lovelock, care a publicat recent ultima sa carte, "A Rough Ride To The Future", spune ca ar trebui sa "ne intarim apararea si sa realizam o retragere sustenabila".
Sunt previzionate de asemenea disfunctiuni in lantul de aprovizionare cu alimente in deceniile urmatoare, pe fondul cresterii temperaturilor, iar un numar tot mai mare de animale si specii marine se vor confrunta cu riscul de extinctie.
In noua sa carte, Lovelock scrie: "Am irosit timp pretios, energie si resurse incercand sa atacam problemele incalzirii globale la scara mondiala".
"Suna frumos sa incerci sa salvezi planeta, dar in realitate noi nu ne gandim sa salvam Gaia, ne gandim sa salvam Pamantul pentru noi sau pentru natiunea noastra. Ideea de a salva planeta este o nebunie extravaganta a ideologiilor romantice ale Nordului si, probabil, mult dincolo de puterile noastre", crede acesta.
Profesorul James Lovelock, in varsta de 93 de ani, unul dintre parintii fondatori ai miscarii Verzi, este celebru pentru inventarea "Teoriei Gaia" si a prezis ca incalzirea globala va elimina o cincime din populatia mondiala pana in 2100.
Teoria Gaia formulata de profesorul Lovelock in anii 1960 a reprezentat unul dintre actele de nastere ale miscarii Verzi si a facut din el o figura marcanta a luptei impotriva schimbarilor climatice.
Atunci, profesorul spunea ca Pamantul va reusi sa supravietuiasca, dar oamenii nu vor fi la fel de norocosi si ar putea fi nevoiti sa migreze in regiunile arctice pentru a supravietui.
Soilent green is people!



panta_rh_ei

LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

fiulploii