Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cercurile din lanuri - Planuri pentru nave cosmice?

Creat de Quicksilver, 21 Februarie 2010, 23:21:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Quicksilver

"Pe parcursul vizionarii celor doua clipuri de mai jos veti descoperi cum unele dintre cercurile aparute in trecut sunt defapt planuri care ajuta la conceperea unor navete cosmice. Va trebui sa vizionati clipurile pentru a intelege."







Sursa: http://disclosure2009.blogspot.com/2010/02/are-crop-circles-also-blueprints-to.html
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Quicksilver

Citat din: Quicksilver din  21 Februarie 2010, 23:21:25
Pe parcursul vizionarii celor doua clipuri de mai jos ...

Am scris "doua clipuri" deoarece, initial erau doua clipuri de pe video google. Dar ma gandeam ca ar fi mai eficient sa le aduc direct pe forum si nu stiu daca se poate pentru vgoogle.
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

jean

Citat"Pe parcursul vizionarii celor doua clipuri de mai jos veti descoperi cum unele dintre cercurile aparute in trecut sunt defapt planuri care ajuta la conceperea unor navete cosmice
NU cred...Planuri de nave cosmice care sa mearga cu ce? Cum sunt pilotate? Cine le piloteaza si de cine au fost construite? Nu era mai simplu ca entitatile respective sa-si faca cunoscuta prezenta si intentiile si dupa aceia sa ne dea planurile aparatelor lor de zbor. Daca am folosi asemenea nave inpotriva lor? Nu in ultimul rand am fi pregatiti?....Sa intelegem planurile respective si sa construim astfel de nave, am avea materialele necesare? Si cine suntem noi sa luam totul moca?
Eu cred ca altceva reprezinta formele respective. CE cred eu? Aceste forme, exceptand pe cele facute de oameni, este o modalitate de a atrage atentia ca ceva se intampla si tin mintea treaza, indemnand oamenii sa cerceteze si prin asta sa faca noi descoperiri. In acest fel pregatindu-ne pentru un viitor contact.
Adevarul este dincolo de noi

Quicksilver

Eu cred ca acele "cercuri" pot demonstra practic orice. Dar nelimitandu-se la piloti sau constructori, ci pur si simplu principii, mecanisme, concepte. Uite o analogie (nu stiu daca e cea mai buna): Teflonul este folosit de la componenta a fuselajului unui avion, pana la ustensilele de zi cu zi. Deci, practic, cel care a descris teflonul nu a zis ca e teflon pt asta sau pt aia. Ci ca e o chestie foarte tare si inovatoare.
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

mr

Si eu cred ca scopul lor este de a demonstra un concept folosit la...orice. Concepute pe o geometrie pe care multi dintre noi o numesc sacra, forma lor incearca sa ne faca constienti de structura fractalica a materiei.
Ideea nu e noua. Biblia spune "precum in cer asa si pe pamant", Hermes Trimegistos spune  "ce este dedesubt e la fel cu ce este deasupra". O legatura este dar noi, ca si evolutie, suntem indepartati de sensul ei. Probabil se vrea sa ne trezim din acest vis urat. :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Florin Croitoru

Treaba e veche; sînt fãcute cu tractorul dupã care sînt ºterse urmele de intrare-ieºire. Poanta e veche, prostul e nou.

Serban M

Citat din: Florin Croitoru din  29 Aprilie 2010, 20:41:13
Treaba e veche; sînt fãcute cu tractorul dupã care sînt ºterse urmele de intrare-ieºire. Poanta e veche, prostul e nou.

Prostul e vechi.

calator astral

Citat din: Florin Croitoru din  29 Aprilie 2010, 20:41:13
Treaba e veche; sînt fãcute cu tractorul dupã care sînt ºterse urmele de intrare-ieºire. Poanta e veche, prostul e nou.
Nu întotdeauna, de ce sa ridiculizam acest straniu fenomen...unele ceruri sînt tridimensionale,îti propun sa vezi ca te înseli, spune-mi ca si astea sînt facute cu tractorul !:
http://www.youtube.com/watch?v=EQGaOPglvQU

padme

Citat din: Florin Croitoru din  29 Aprilie 2010, 20:41:13
Treaba e veche; sînt fãcute cu tractorul dupã care sînt ºterse urmele de intrare-ieºire.

Cum anume se sterg urmele facute cu tractorul intr-un lan de grau? Sau de porumb?

adrian75

Cu tractorul zici......hmmmmm!!! Tractorul ala poate cumva sa si zboare? Am copilarit la tara.....am vazut urme de toate felurile in lanurile de grau....ca sa acopere urmele ar fi trebuit sa ridice la loc graul strivit de rotile tractorului....si apoi complexitatea desenelor.....hmmm! Sant sceptic ca tractorul ala magic ar fi explicatia.... :wink:

Xanadron

#10
Citat din: Florin Croitoru din  29 Aprilie 2010, 20:41:13
Treaba e veche; sînt fãcute cu tractorul dupã care sînt ºterse urmele de intrare-ieºire. Poanta e veche, prostul e nou.

Nu ma mai mira nimic pe lumea asta, daca o minte atit de analitica cum e a dvs. (apropo de asta, felicitari pt. studiile deosebit de interesante ale unor inscriptii proto-romanesti ! :rainbow:) e tentata sa simplifice la modul asta o problematica prezenta de secole (daca nu de milenii) in istoria umanitatii - inclusiv aia fara tractoare si amatori de farse: cercurile din lanuri, a caror aparitie era asociata de pilda cu vrajitoria :evil: pe vremea Inchizitiei.

Ca sa fiu si ontopic: dupa umila mea parere, doar foarte putine din "mesajele" astea cu geometrie straniu de... esentziala au un contzinut axat pe transmiterea unor date concrete (gen "manual de utilizare" :-D). Latura stimularii intuitivitatzii noastre superioare cred ca primeaza.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/