Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

CE-5 -păreri, comentarii

Creat de Quicksilver, 18 Februarie 2010, 17:00:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Quicksilver

As dori sa stiu parerea celor care sunt pusi in tema cu acest subiect. Dupa cum am mentionat si in titlul topicului, credeti ca e veridica treaba, sau doar o manevra bine dichisita? Mie mi se pare putin trist ca CSETI cere bani pentru a initia un asemenea contact de gradul 5 (chemarea extraterestrilor in locuri specifice, cum s-ar mai zice). De ce sa nu invete lumea deschis (i.e. via YouTube) cum sa initieze asemenea evenimente? Totusi, CSETI se presupune a fi o organizatie non-profit, deci dupa logica mea, au si ei nevoie de fonduri pentru a derula activitatile.
In fine, as vrea sa stiu ce credeti voi despre acestea, sunt curios cum sorteaza altii adevarul de minciuna si mai ales astept sugestii din partea dvs. in legatura cu "fire bune de urmat" (cel putin pana la anumite puncte, in anumite masuri).  :aliendance:
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

abyss

Ti-ai raspuns singur la intrebare!
De ce nu faci un bine sa bagi pe scribd cartile doctorului Greer? Sau pe free share cd-urile sale? Nu cred ca vor plange dupa banutii din romanica...cea mai imputita tara din europa...

Quicksilver

@biss, nu am cum sa imi raspund singur la intrebare, din moment ce am cerut parerile altora. Am pus o problema ca exemplu si mi-am spus parerea.

Nu am niciun material de-al lui Greer. Tot ce am vazut a fost pe site-uri, iar preturile le au afisate pe www.CSETI.org. Desigur, pate reusesc sa fac rost de ceva materiale de pe torrente, dar nu stiu daca acest forum incurajeaza aceste metode. Ar fi de folos daca as posta linurile YT cu discursurile si interviurile acestuia in acest topic (cu toate ca, poate mai exista pe acest forum)? 
Oricum, astept parerile voastre!

Toate cele bune!
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

abyss

Citat din: Quicksilver din  18 Februarie 2010, 17:00:30
Totusi, CSETI se presupune a fi o organizatie non-profit, deci dupa logica mea, au si ei nevoie de fonduri pentru a derula activitatile.

Ti-ai raspuns singur la intrebare! parerea mea, desigur.

"Adevarul ascuns-informatii interzise" de Steven M. Greer. O poti comanda online la editura Daksa sau pe net la altii.
Dupa ce o citesti mai stam de vorba. Ca sa avem o baza comuna de plecare.

Quicksilver

Ok @biss. Thanks for the tip! Iti promit ca o citesc cat pot de repede. Desi, poate de-abea dupa vara asta ... Deja m-am implicat in multe si abea le mai fac fata + ca trebuie sa ma prefac ca invat pt BAC (it's hard work, you know ...)  :-D

Astept si parerile altora! Nu de alta, dar as dori sa nu moara topicul asta ... Am pus mai multe intrebari in prima postare.
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

GabyS

Cateva materiale traduse de mine despre Dr. Greer - Discolure project, gasiti aici:
http://www.youtube.com/watch?v=UtO2DAgSlEA (sunt 5 episoade)

De altfel mai aveti aici si o emisiune: http://www.vimeo.com/6429977
sau mai multe informatii aici: http://www.dincolo-de-limite.blogspot.com/
:ufo: :-) 8-) :wink:

Quicksilver

Iti multumesc Gaby! Materiale foarte interesante, dar va rog, spuneti-va si parerile si punctul de vedere, argumentat. Nu vreau sa fiu pisalog ... Da, materialele vorbesc de la sine, dar spun ce spune si Dl. Greer. Eu as dori sa va citesc si pe voi, fratilor. 

Oricum, daca omul asta face cum zice eu sunt pentru. M-am abonat la newsletterele lor acu ceva vreme. Mai trimiteau din cand in cand stiri, dar de o vreme nu se mai aude nimic. Voi stiti ceva? :?

Le-am trimis un mail pe adresa de contact a CSETI si Disclosure Project invitandu-l pe Dl. Greer in Romania. Mi s-a spus ca destul de putin probabil sa vina, cu toate ca a mai fost invitat de catre o persoana (poate de Paul), ziceau ca si din motive de securitate (dhaa :roll:). Totusi, credeti ca ar iesi ceva daca am pregati o miscare pentru a tatona terenul, astfel incat sa ii aducem pe oamenii aia si pe la noi? Cred ca multi romani ar fi receptivi. Voi ce credeti? :-) 
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

alx

Citat din: Quicksilver din  19 Februarie 2010, 15:00:59
Iti multumesc Gaby! Materiale foarte interesante, dar va rog, spuneti-va si parerile si punctul de vedere, argumentat. Nu vreau sa fiu pisalog ... Da, materialele vorbesc de la sine, dar spun ce spune si Dl. Greer. Eu as dori sa va citesc si pe voi, fratilor.  

uite ca eu as vrea sa te citesc pe tine..ce parare ai de materialele alea,in afara ca sunt interesante?

Citat din: Quicksilver din  19 Februarie 2010, 15:00:59
Oricum, daca omul asta face cum zice eu sunt pentru. M-am abonat la newsletterele lor acu ceva vreme. Mai trimiteau din cand in cand stiri, dar de o vreme nu se mai aude nimic. Voi stiti ceva? :?
Da,eu stiu ca unii pesti pot fi prinsi foarte usor,cu momeala putina dar elaborata...iar tu nu ai nevoie nici macar de momeala...e suficient sa vezi carligul si esti cu gura in el... :-D

Citat din: Quicksilver din  19 Februarie 2010, 15:00:59
Le-am trimis un mail pe adresa de contact a CSETI si Disclosure Project invitandu-l pe Dl. Greer in Romania. Mi s-a spus ca destul de putin probabil sa vina, cu toate ca a mai fost invitat de catre o persoana (poate de Paul), ziceau ca si din motive de securitate (dhaa :roll:).
Ce sa caute acest "domn" in Romanica? El se duce acolo unde adeptii ii cumpara cartile,unde tine conferinte,unde are profit...la saracia lucie de aici... :lol:

Citat din: Quicksilver din  19 Februarie 2010, 15:00:59
Totusi, credeti ca ar iesi ceva daca am pregati o miscare pentru a tatona terenul, astfel incat sa ii aducem pe oamenii aia si pe la noi? Cred ca multi romani ar fi receptivi. Voi ce credeti? :-)  
cine sa pregateasca? ce?  o miscare?  fii serios...vrei MISA2? si de ce sa ii aducem aici? crezi ca poseda adevarul?
 Sper ca nu vorbesti in numele meu...ca mie personal nu mi-e foarte drag domnul Greier...si nici nu cred ca receptivitatea romanilor ar trebui afectata cu astfel de teorii...dar ,bineinteles,asta e parerea mea...

PS   pot sa-ti pun o intrebare personala?  De cat timp ai descoperit internetul si teoria conspiratiei?   Ca imi pari un pestisor de acvariu intr-un ocean...no offence! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

spooky

atat timp cat Dr Greer nu e invitat la un fel de congres si sa tina un discurs / prezentare, evident ca toate costurile, cel putin cele legate deplasare si cazare, sa ii fie platite, nu cred ca va veni prin Romania...

cu atat mai mult nu am vazut ca el sa participe la alte conferinte/congrese din Europa...


eu unul, personal, il urmaresc cu atentie pe acest doctor (medical) Greer... si am o parere oarecum pozitiva despre el. cred ca, prin ceea ce incearca el sa faca, fenomenul OZN are de castigat. Spre deosebire de altii, cred intiativele dansului sunt de apreciat. Acum ceva timp in urma, intr-o emisiune radio, el declara niste lucruri destul de interesante... cum ca ar fi si in contact cu niste lideri al unor tari importante, nu le-a numit, pentru a forta sa fie cat mai multe dezvaluiri facute vis-a-vis de fenomenul OZN si prezenta extraterestra pe Pamant.

Cert e ca exista un anumit, poate si interes, trend de a face dezvaluiri... vedem ca avem cateva tari care si-au facut, intr-o masura mai mica sau mai mare, arhiva lor cu privire la fenomenul OZN.

Ramane de vazut ce se va intampla pe viitor si cred ca initiativele lui sunt, pana la proba contrarie, de sustinut.

Ne-am facut un obicei prost, din pacate, ca sa vedem in totul si orice o teorie a conspiratiei sau numai oameni dornici de a scamatorii... ce-i drept, e plina lumea de ei, dar... ceea ce vreau sa zic, ca inclusiv eu si ceilalti colegi care incercam sa facem ceva, sunt atacati cu diverse acuze cum ca am fi platiti de X sau de Y, cum ca defapt incercam sa manipulam si sa ascundem adevarul... uneori e demoralizant. Si atunci te intrebi daca are rost sa te chinui sa faci asta pentru restul sau sa faci asta doar pentru tine.

In ciuda faptului ca sunt multi pasionati si doritori de cunoastere a fenomenului OZN... cand e vorba de a ajuta intr-un fel sau altul, dau bir cu fugitii... putini, foarte putini sunt cei care, de-a lungul timpului au ramas interesati si dornici de a face ceva si a ajuta intr-un fel sau altul. In rest, fiecare trage pentru el, si nu vorbesc numai de mine sau de RUFOn.

O zi excelenta si insorita tuturor.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

padme

Pe mine tipul ma face sa ma gandesc la Allen Haynek. Si el a avut un proiect si el a incercat sa convinga pe cineva sa vorbeasca, ba chiar pe ai lui, asa cum ar trebui sa faca Greer.. si pana la urma.. nimic. Degeaba desecretizeza dosarele, eu stiu... Anglia, noi si Uganda, daca nu le desecretizeaza America si Rusia....

Quicksilver

Citat din: spooky din  19 Februarie 2010, 16:20:17
... nu am vazut ca el sa participe la alte conferinte/congrese din Europa...
-a fost la European Exopolitics Summit - Barcelona in 2009 http://www.ustream.tv/recorded/1874942

Citat din: spooky din  19 Februarie 2010, 16:20:17
Ne-am facut un obicei prost, din pacate, ca sa vedem in totul si orice o teorie a conspiratiei sau numai oameni dornici de a scamatorii... ce-i drept, e plina lumea de ei, dar... ceea ce vreau sa zic, ca inclusiv eu si ceilalti colegi care incercam sa facem ceva, sunt atacati cu diverse acuze cum ca am fi platiti de X sau de Y, cum ca defapt incercam sa manipulam si sa ascundem adevarul... uneori e demoralizant. Si atunci te intrebi daca are rost sa te chinui sa faci asta pentru restul sau sa faci asta doar pentru tine.
DA! Adevarul e ca alx e un "hater" platit  :|(glumesc, desigur :lol:). Spooky, eu mereu am mers pe principiul - daca tu stii ca faci ceea ce e bine atunci ai constiinta curata, orice ar zice x si y.  

Citat din: spooky din  19 Februarie 2010, 16:20:17
In ciuda faptului ca sunt multi pasionati si doritori de cunoastere a fenomenului OZN... cand e vorba de a ajuta intr-un fel sau altul, dau bir cu fugitii... putini, foarte putini sunt cei care, de-a lungul timpului au ramas interesati si dornici de a face ceva si a ajuta intr-un fel sau altul. In rest, fiecare trage pentru el, si nu vorbesc numai de mine sau de RUFOn.
Asta e ... Adevarul trist. Eu, desi sunt nou pe-aici, dar nu cu totul pe dinafara, cum ar crede unii, sunt dispus si chiar imi doresc sa contribui voluntar in sustinerea activitatilor dvs. (parca vazusem un thread cu aplicatii pentru voluntariat, dar era cam pustiu). Paul, spune-mi doar unde as putea sa las un CV sau ceva ... Eu sunt pentru!

Citat din: alx din  19 Februarie 2010, 15:20:18
uite ca eu as vrea sa te citesc pe tine..ce parare ai de materialele alea,in afara ca sunt interesante?
Parerea mea e ca pare sa aiba intentii de admirat. Dar totusi, cea mai intelepta e prudenta.

Citat din: alx din  19 Februarie 2010, 15:20:18
   Da,eu stiu ca unii pesti pot fi prinsi foarte usor,cu momeala putina dar elaborata...iar tu nu ai nevoie nici macar de momeala...e suficient sa vezi carligul si esti cu gura in el... :-D
Alx, de ce crezi ca am deschis acest topic? Tu crezi ca sunt pestele cu carligul in gura care vrea sa tina evidenta celorlalti pesti cu carlige in gura, sau ... de plictiseala sau ...? Nu! Va intreb si pe voi ce credeti il legatura ca cu acest subiect.

Citat din: alx din  19 Februarie 2010, 15:20:18
Ce sa caute acest "domn" in Romanica? El se duce acolo unde adeptii ii cumpara cartile,unde tine conferinte,unde are profit...la saracia lucie de aici... :lol:
  cine sa pregateasca? ce?  o miscare?  fii serios...vrei MISA2? si de ce sa ii aducem aici? crezi ca poseda adevarul?
 Sper ca nu vorbesti in numele meu...ca mie personal nu mi-e foarte drag domnul Greier...si nici nu cred ca receptivitatea romanilor ar trebui afectata cu astfel de teorii...dar ,bineinteles,asta e parerea mea...

Stii cumva ceva (cercetat de tine) despre Dl. Greer ce noi nu stim? Daca nu ai avut de gand pana acum sa ne spui, ce cauti pe forum? No offence, dar nu mi se pare corecta atitudinea ta!

Citat din: alx din  19 Februarie 2010, 15:20:18
PS   pot sa-ti pun o intrebare personala?  De cat timp ai descoperit internetul si teoria conspiratiei?   Ca imi pari un pestisor de acvariu intr-un ocean...no offence! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Cu siguranta nu am experienta ta in aceste domenii. Insa eu cred ca am destul timp sa explorez "oceanul", mai ales ca sunt in "plin proces de crestere" :)

Citat din: padme din  19 Februarie 2010, 17:10:11
Degeaba desecretizeza dosarele, eu stiu... Anglia, noi si Uganda, daca nu le desecretizeaza America si Rusia....

Si daca pune Europa piciorul in prag si oficializeaza tot, crezi ca americanii si rusii vor navali cu tancurile peste noi? Sau ca ne vor dobora cu lunestisti? Hmm  :?
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

romulus

Citatcu atat mai mult nu am vazut ca el sa participe la alte conferinte/congrese din Europa...
A fost anul trecut in Spania.

CitatCert e ca exista un anumit, poate si interes, trend de a face dezvaluiri... vedem ca avem cateva tari care si-au facut, intr-o masura mai mica sau mai mare, arhiva lor cu privire la fenomenul OZN.

Din cate am observat eu, de cum  pune el  acum problema , a lasat in plan secund dezvaluirile cu privire la extraterestri si OZn si se axeaza mai mult pe dezvaluirea si punerea in opera a acelor tehnologii revolutionare de furnizare a energiei verzi si gratuite - care se zice ca ar exista dar, sunt  puse la popreala de guvernul SUA.
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Quicksilver

Citat din: romulus din  19 Februarie 2010, 19:03:37
A fost anul trecut in Spania.

Din cate am observat eu, de cum  pune el  acum problema , a lasat in plan secund dezvaluirile cu privire la extraterestri si OZn si se axeaza mai mult pe dezvaluirea si punerea in opera a acelor tehnologii revolutionare de furnizare a energiei verzi si gratuite - care se zice ca ar exista dar, sunt  puse la popreala de guvernul SUA.
Am zis !

Da, Dle. Romulus. Cred si eu ca e mai eficient sa scoti mai intai pe piata generatorul ala, sau ce o fi, masinarie care, din spusele lui, nu ar costa mai mult decat o unitate de aer conditionat. Dupa ce l-ar cumpara toata lumea si nu ar mai avea ce sa conteste, ar putea incepe sa le spuna lucruri pe care oamenii le credeau basme, mituri. Parerea mea ...
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Nox

Quicksilver, ai grija la cum folosești funcția quote în mesaj cã nu se mai înțelege nimic. Mi-am permis libertatea de a-ți corecta mesajul.

L.E. alx, ești o figurã!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

abyss

Ma bucur ca spooky si-a afirmat clar parerea pe acest subiect. Subscriu.
Dar mai important dacât desecretizarea pentru mine ramâne mesajul sãu foarte șocant pentru cei mai multi, mesaj care explica clar cum pot fi contactate alte specii inteligente din univers. Mã intreb câți dintre voi, care ati citit cartea "Adevarul ascuns-informatii interzise" de Steven M. Greer, ati aplicat protocoalele sale de contact? Tot vb atat de extraterestrii...hai sa incercam cu totii noi cei de aici, in mod individual și sã vedem ce iese!
Oare functioneazã? Eu zic cã da... :-).

@ Quicksilver: termina-ti BAC-ul si ce mai ai si dupa aceea mai vorbim, fãrã supãrare!!. Doar din filmulete nu vei intelege munca lui Greer...