Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

CUANTICA principiul incertitudinii si ...Dumnezeu

Creat de baaron, 30 Martie 2006, 04:01:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

Gresesti. Dumnezeul din Biblie este cel adevarat. Doar ca in trecut (Vechiul Testament) oamenii il percepeau altfel. Iisus a venit si ne-a deschis ochii. Este vorba de acelasi Dumnezeu, Creator si Tata al nostru.
Ark

CHIP

Poate va veni o zi si in religie cind se va manifesta principiul incertitudinii pe care il consideram astazi ca este,aproape exclusiv,un principiu fundamental al fizicii.Daca este fundamental imposibil de a determina intr-un mod precis,simultan,pozitia si viteza unei particule,nu ar trebui sa fim surprinsi in a recunoaste limite de acest tip si in alte aspecte ale experientei noastre.

lylyt_ice

Toate stiintele pe care oamenii le folosesc in zilele noastre, sint intradevar bune si folosetoare si in acelas timp rele si distructive.Singura prublema este,ca aceste asa zise stiinte,inceteaza abrupt in valabilitate in momentul mortii corpului material ,cind sufletul terce intr-o alta dimensiune ,in care ,materia,timpul si spatiul nu mai exista.De aceea cu stiintele noastre omenesti,nu putem niciodata sa aflam tainele lui dumnezeu si nici ce se afla dincolo de dimensiunea a treia in care ne aflam temporar si care de fapt este reala numai pentru cei care sint inclusi in aceasta iluzie ,datorita frecventei scazute ,in care se manifesta  si pe care o percepe.De aceea scriie in biblie ,ca :STIITA OMULUI ESTE O NEBUNIE IN FATA LUI DUMNEZEU!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

CHIP

Cred ca mai degraba stiinta este o cale prin care putem intelege mai bine ceea ce suntem si ce vrem si nu cred ca stiinta si-a propus sa cerceteze divinitatea.Insusi Apostolul Pavel spunea:,,Cercetati toate si pastrati ceea ce este bun!,,

xennon_2000

Dar se mai intampla ca stiinta sa mearga si pe cai gresite si nimeni sa nu ia masuri!
Un exemplu sunt experimentele atomice! :martiansad:

CHIP

Ai dreptate cu experimentele atomice iar cazul Cernobil este elocvent.Efectele acestuia se vor mai resimti inca 50 de ani.

LupinThe3rd

Dupa cate stiu eu,Cernobilul s-a intamplat pentru ca unul din operatori a incercat sa faca un experiement sau asa ceva. Pe scurt in loc sa aplice procedura standard, dupa manual, a facut cum l-a taiat pe el capul.
Apoi Hiroshima & Co au fost rezultatul unei decizii politice.
Nu cred ca stiinta merge pe cai gresite, ci doar anumite decizii pot fi gresite la un moment dat.

CHIP

Stiinta folosita in scopuri constructive este benefica.Cred ca Dumnezeu a lasat posibilitatea ca noi sa alegem intre bine si rau.Daca mai marii unor natii au ales sa foloseasca rezultatele cercetarilor stiintifice in scopuri distructive e problema lor,insa cred ca mai devreme sau mai tirziu vor plati pentru asta.

CHIP

Acelasi Einstein mai spunea ca ,,In jocul naturii se manifesta ratiunea cea mai adinca(jocul divin) iar gindirea,ca joc liber,incearca sa o surprinda.Toate acestea pot fi intelese ca momente ale unui joc unic.