Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Holywood unealta Illuminati

Creat de Serban M, 02 Septembrie 2009, 20:41:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

angellla29

#15
Avatar e un film superb! De ce sa nu recunoastem ca oamenii sunt cei care au distrus Terra? Si sincer nu este nevoie sa mai distruga si alta planeta in viitorul indepartat

lylyt_ice

#16
CUM ADICA---"ESTE UN FILM SUPERB"??? Eu am inca impresia, CA nici cei "alesi" nu au inteles """""MESAJUL""""" acestui film de "RAHAT"!!!!!!!!! MARE  PACAT!!! DE ATATEA FORUMU'URI CARE SUNT PE FAZA.................... :evil:. Mai oameni dragi; nu ceea ce vor ei sa impuna gindirii, este real, ci inversul mesajului lor ...este adaevarul....!!!! :wink: DAca simti-ti ceva mincinos...mai ganditi si voi!!! :lol: CINE este cunoscator pn aceasta tema ...stie despre ce este vorba ...AVEN COLEGI CARE SUNT ELIMINATI DE PE FORUM.....ACESTIA, STIU MAI MULT SI MAI BINE...!!!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

romulus

CitatCA nici cei "alesi" nu au inteles """""MESAJUL"""""
La cine te referi cand zici "cei alesi" ? La "poporul ales"? Cel din Biblie?
CitatDAca simti-ti ceva mincinos...mai ganditi si voi!!!
Mincinos?
Dupa mine cam toate filmele sunt mincinoase, chiar si documentarele de pe National Geografic; si stii de ce ?
Pentru ca sunt facute de oameni, care sunt subiectivi.
"Adevarul" meu, are mari sanse sa nu fie deloc  si "adevarul" tau!
Cred ca totul - prin urmare si adevarul - este relativ!
Si apoi, Lylyt, nu uita ca multi sunt copii, care vad cu totul si cu totul alti ochi decat vedem noi cei "mai vechi" pe lume!
Imi amintesc de mine, cu ce ochi mai uitam - spre ex.- la filme ca: Ultimul tren din Dunn Hill sau Winnetou, sau .....Dacii! Ce, adevarul ma interesa pe mine? Nem: doar ce impuscaturi, sabii, gagici misto apareau p'acolo, ca sa avem apoi ce comenta cand ne strangeam cu gasca, pe marginea santului !!
Cand vor mai creste ,sigur, sigur,  vor vedea cu alti ochi.
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

padme

#18
N-am inteles nimic din ce e scris mai sus de Lylyth_ice!


Mie mi-a placut filmul si n-am perceput nici un mesaj subliminal, pt ca nu m-am dus pt mesaje,  desi vad ca a declansat un fel de paranoia....se pare ca unii, desi nu le-a placut, l-au studiat bine...
Cat despre restul actiunii, ramane cum am spus!

Apropo de postarea lui Sirius13, tre' sa-ti aduc aminte ce e scris prin Biblie despre potop sau Sodoma si Gomora, sau Epopeea lui Ghilgames? Ca sa nu mai zic ca ideea din "Cand pamantul s-a oprit" mi-a lasat impresia ca a fost inspirata din potop...

Apropo de pozitivitatea sau negativitatea unui lucru/termen, as vrea sa dau ca exemplu svastica. Deci, pozitivitatea sau negativitatea poate fi schimbata si in functie de catre cine si in ce scop foloseste anumite simboluri.

Efectul 3D nu l-am priceput prea bine... M-au deranjat ochii de la ochelari si anumite parti le-am vazut fara, se vedea foarte bine si ma asteptam ca spectatorul sa fie mai introdus in actiunea filmului....

Serban M

#19
Padme, in caz ca nu stiai asa cum zvastica a fost intoarsa de hitler ca sa reprezinte fortele intunericului (opusul soarelui) asa si steaua lui david a fost intoarsa de catre satanisti si Alister Crowley ca sa reprezinte intunericul, energiile de opozitie, vibratiile joase.

Ai grija la interpretarea simbolurilor.

padme

Cred ca acelasi lucru l-am spus si eu referitor la utilizarea simbolurilor si pozitiviatea sau negativitatea acestora! Si Hitler n-a intros zvastica sa reprezinte fortele intunericului, era pasionat, sau mai bine zis foarte... interesat de ezoterism, probabil ca ii placea (sau mai mult ca sigur era fascinat) ce reprezinta zvastica si tocmai d'aia a ales-o ca simbol, doar ca...i-a venit ideea sa o intoarca putin! Ca dupa aia a devenit un simbol al "intunericului" asta e altceva.


Serban M

Iti vand un pont : cei doi mentionati erau prieteni.  :-D

Serban M

#22
Imi cer scuze, e vorba de pentagrama (pozitiv) si pentagrama intoarsa (negativ) care nu au legatura cu steaua lui david.

geutzu

Citat din: angellla29 din  15 Ianuarie 2010, 18:29:31
Avatar e un film superb! De ce sa nu recunoastem ca oamenii sunt cei care au distrus Terra? Si sincer nu este nevoie sa mai distruga si alta planeta in viitorul indepartat

nu cred ca te deranjeaza daca un leu ia prada unui leopard, la fel nici daca tu sacrifici da craciun un porc, ideea ? supravietuirea celui mai "inzestrat" ; asta e legea oriunde in Univers.

ca sunt sau nu  morale unele aspecte ale actiunilor pe care le intreprinde o specie pentru a supravietui  ... asta e o discutie lunga si tine de ideiile societatii in care ai fost educat.

    Si ca sa fiu si la obiect cu discutia de pe forum: Personal consider ca filmele pe care le fac cei de la Holywood reflecta curba cerintelor pietii de film din lume. Filmul este o afacere ! Ca sa fie viabila trebuie sa surprinda aspectele cele mai discutate si mai interesante din societate, fie ele legate de mituri, stiinta, fenomene sau sex. In schimb mai putem discuta si despre "educarea" publicului intrun sens sau altul. Un film propune un scenariu, fie el adevarat sau fals, sau mai mult sau mai putin tras de par, si urmatorul il intareste. Astfel fac ei business.

"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain

alx

  :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:       http://www.realitatea.net/filmul-avatar-a-facut-prima-victima-in-romania_695473.html    :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

  ca sa revin la lucruri serioase,dupa ce am citit mesajul tau:
Citat din: lylyt_ice din  16 Ianuarie 2010, 05:20:20
CUM ADICA---"ESTE UN FILM SUPERB"??? Eu am inca impresia, CA nici cei "alesi" nu au inteles """""MESAJUL""""" acestui film de "RAHAT"!!!!!!!!! MARE  PACAT!!! DE ATATEA FORUMU'URI CARE SUNT PE FAZA.................... :evil:. Mai oameni dragi; nu ceea ce vor ei sa impuna gindirii, este real, ci inversul mesajului lor ...este adaevarul....!!!! :wink: DAca simti-ti ceva mincinos...mai ganditi si voi!!! :lol: CINE este cunoscator pn aceasta tema ...stie despre ce este vorba ...AVEN COLEGI CARE SUNT ELIMINATI DE PE FORUM.....ACESTIA, STIU MAI MULT SI MAI BINE...!!!!!
iti recomand sa vezi cat se poate de repede filmul "ULTIMUL SAMURAI"   http://www.cinemagia.ro/filme/the-last-samurai-ultimul-samurai-4883/    si pe urma mai povestim...

PS  lylyt_ice,tu AI VAZUT AVATAR? sau vorbesti numai de pe "forumuri"?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

mm

CitatPersonal consider ca filmele pe care le fac cei de la Holywood reflecta curba cerintelor pietii de film din lume. Filmul este o afacere ! Ca sa fie viabila trebuie sa surprinda aspectele cele mai discutate si mai interesante din societate, fie ele legate de mituri, stiinta, fenomene sau sex. In schimb mai putem discuta si despre "educarea" publicului intrun sens sau altul. Un film propune un scenariu, fie el adevarat sau fals, sau mai mult sau mai putin tras de par, si urmatorul il intareste. Astfel fac ei business.
Tot respectul pentru "consideratiile personale" dar aici e vorba despre o gandire in sabloane luata de gata de pe mass media si nu de gandire proprie.
Raportarea nu se face la sex, mituri (false) si gunoaie spirituale ci la etica umana. Sunt de acord cu lylyt_ice.
Daca de dragul filmului-afacere ajungi sa-ti arunci principiile pe geam, atunci nu se merita, tot asa cum nu se merita de dragul senzatiei tari sa te arunci cu haine curate in troaca porcilor.
Vorbind despre "educarea" publicului, trebuie specificat ca fiintele depravate, cazute etic, vandute pacatului nu pot sa "educe" pe nimeni. Educare inseamna elevare si nicidecum degradare, decadere. Elevarea se face obisnuit pe linie profesionala, culturala, (uneori) etica, si spiritual. Ce vedem noi in filmele astea (asa-zis comerciale) este propaganda degradarii, decaderii pe toate liniile numite anterior - spirituala, etica, culturala, profesionala (si etc.).
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

geutzu


mm

chiar trebuie sa ne spunem consideratiile personale ca de aia e form

"etica umana" e ceea ce te invata pe tine societatea ca e etic ... daca ti-as spune ca tu traiesti intro vila de 100 mil EUR si altii mor de foame in Africa nu cred ca te-ai mai simti "etic" dar nici nu ti-ai da vila ca sa le dai lor de mancare pentru ca dpdv tau de vedere e etic, ca ai muncit pt banii aia; dar nu e etic pentru umanitate ca tu sa huzuresti si ei sa moara de foame; e o chestie de perspectiva globala in nici un caz de "sablon mass-media"

etica de care tot spunem noi nu exista la "haliudul" asta. raman la parerea ca pentru ei e un simplu business.

PS:
1) comparatia cu africa nu e prea reusita; dar o vila din aia iti doresc :)
2) nu ma uit la TV; in schimb merg la cinema numai la 3D ca sa mai vad si io un efect ceva si cam atat
3) nu sunt adeptul crede (ce vezi in ziare/TV/NET/) si nu cerceta; de multe ori nici cand vad nu cred :))
"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain