Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Minunile lumii antice

Creat de Necunoscutul, 29 Martie 2006, 16:09:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Piramidele din Egipt, Stonehenge si templele civilizatiilor maia, inca..  plus cunoastintele lor au fost daruite de extraterestrii sau oamenii au facut aceste minuni?

Monumentele au fost facute de extraterestrii
3 (18.8%)
oamenii au fost ajutati de extraterestrii
11 (68.8%)
oamenii au construit singuri aceste minuni fara nici un ajutor
2 (12.5%)

Numărul total de membrii care au votat: 2

Votare închisă: 07 Iulie 2006, 16:09:29

Skywalker

 Am citit asta dintr-o publicatie. Dar imediat gasesc si un site. Un pic de rabdare numai.

Skywalker

Am si gasit:

http://www.civilizatii.extraterestre.go.ro/articole/istorie/istoria_pamantului.htm

Istoria civilizatiilor de pe acest Pamant incepe in urma cu 500 de milioane de ani. Planeta nostra este o samanta stelara pe care au sosit forme de viata externe de peste tot. Aceste forme s-au combinat si au generat noi forme de viata apoi au parasit iarasi Pamantul. Fiecare forma de viata care s-a creat a trecut prin cinci nivele de constiinta. Actualmente noi suntem pe al doilea nivel din cele cinci.

Aproape toate dovezile care vin din trecutul civilizatiilor avansate au fost scoase afara din context sau au fost ignorate. De exemplu, noi avem o conexiune cu steaua Sirius, despre care se cunoste foarte putin dar care este esential pentru a intelege conditia nostra prezenta. Cartea lui Robert Temple, The Sirius Mystery (Misterul lui Sirius), prezinta urmatoarele: Exista un trib langa Timbuku, in Africa, numit Dogon. Timp de mai mult de 700 de ani, acest trib a detinut informatii pe care oamenii de stiinta nu le-au accesat decat in urma cu circa 20 de ani, cand satelitii din spatiu au confirmat aceste lucruri.

Dogonii cunosc steaua Sirius in detaliu. Sirius este cea mai stralucitoare stea de pe cerul nostru. Este situata la stanga si mai jos de centura lui Orion. Dogonii au spus ca acolo mai este o alta stea micuta care se roteste in jurul lui Sirius si este facuta din cea mai densa materie din Univers.

Mai multe se pot gasi pe link

Necunoscutul

  Am aruncat o privire peste acest link, dar din nefericire nu am timp sa-l citesc acum dar il voi citi eu, este si mai bine ca nu este pe engleza si nu mai trebuie sa-l mai traduc. Mersi mult :lol:

8-)

sxn_b

Am gasit sondajul asta prea tarziu ( :-D) dar as fi votat pentru varianta B: Oamenii au fost ajutati de extraterestri.
Si, in afara de argumentele aduse de Skywalker, as mai spune ceva: credeti ca e o coincidenta faptul ca cele 7 minuni antice sunt aliniate?
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,647.0.html
(multumesc Maya pentru imagini!)

Skywalker

E aproape imposibil ca toate minunile lumii antice sa se afle aliniate dintr-o pura coincidenta.
   Si dovezile arheologice incep sa scoata in evidenta faptul ca marile civilizatii comunicau intre ele. Altfel de unde aveau opium faraonii? A fost doar un exemplu

pri3st3ss

si tutun....

nimic nu e o coincidenta,am mai spus si o repet...ar fi interesanta o harta a lumii care sa le cuprinda pe toate...nu stiu exact ce vreau sa vad acolo,dar....o explicatie trebuie sa existe... 8-) :roll:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

fiulploii

#21
Un posibil raspuns la modalitatea de a misca blocuri mari de piatra gen Stonehenge, Baalbek
Building Stonehenge - Wally Wallington Can Move Anything!
Cred ca e foarte aproape de adevar insa nu cred ca stim talia constructorilor ci doar o presupunem ca fiind cea a lui homo sapiens sapiens .
  Zic si eu..

Iar de aici se pare ca constructorii piramidelor erau mai inalti  :-D
lifting and pulling stones in ancient egypt

Xanadron

Vrem sau nu, ne lovim iar de linia... zoharica, interpretata de TVM in Programul Terra - citez:
224. Exista cinci rase de multitudini amestecate (hibrizi = amestecuri de elemente genetice – n.a.) . Acestea sunt Nefilimii (decazuti), Giborim (puternici), Anachimii (giganti), Refaim (umbre) si Amalekim (n.b. aici TVM nu mai precizeaza vreun atribut, asa ca vi-l zic eu: "ingeri - cazuti - ai distrugerii" - etimologic: "From עמלק Amalek, which means, the ע Ayin, eye, of the מלק beheaded King, Kether of Klipoth, Hell". :evil:).

228. Acesti fii ai lui ELOHIM sunt Aza si Azael, din care au coborat sufletele celui de-al doilea grup din  multitudinea mixata (hibrizi – n.a.) , care sunt Nefilimii. Ei insisi au facut sa decada din sfintenia lor si au trait in concubinaj cu femeile (de pe Terra). Din aceasta cauza, Cel Sfant, binecuvantat fie El, de asemenea, i-a indepartat (eliminat) din lumea ce va veni , astfel incat acestia nu pot avea o portie acolo (nu vor intra in procesul de reincarnare – nu sunt compatibili genetic cu fiintele extraterestre - n.a.).


Giganti d-astia, clar reprezentati in unele fresce egiptene, ar fi putut cara deci pietroaie mari, in ciuda presiunii enorme la care ar fi trebuit sa reziste propriile oase, sectiunea transversala a unui femur de ex. crescind la patrat, in timp ce greutatea sustinuta creste la cub.
Deci "n" factori - gravitationali, nutritionali etc - se opun zic eu ideii unor giganti Elohimi/Anakimi/Refaimi de peste 4-5 ...hai 6-7 m inaltime maximum.

Ex: un urias de 3,5 m = dublul unui om normal de 1,75m si 75kg - ar cintari de 8 ori mai mult, adica vreo 600 de kile, iar unul de 7 m - de 64 de ori mai mult, adica cca. 4.800 kile! :-o
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/