Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

2012 o farsa uriasa

Creat de DBlack, 19 Ianuarie 2010, 18:18:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Aliosa

2012 farsa uriasa ?:) a trecut 21 decembrie sau mai bine zis 31 decembrie ??
Rabdare ... :D
Legat de profetii , imi place la nebunie ce a spus oracolul din shambala , nu de alta dar chestiile spuse de el le-am mai auzit profetite acu multi ani , vreo 20 la numar .

SLEAH19


,,Majoritatea oamenilor nu cred intr-o posibila catasrofa apocaliptica globala ,si cu atat mai putin intr-una creata artificial tot de catre oameni,,ori tocmai asta se pare a se preconiza;ca populatiei sa nu- vina a crede ce va vedea,sa fie cat mai nepregatita,in acest sens s-au lansat si toate scenariile  unor false apocalipse care mai de care mai nastrusnica si incredibila,tocmai pentru a se pierde interesul ..Lovitura decisiva va fi miseleasca si se va da doar dupa ce populatia  va constata ca nici la 21 dec 2012 nu se va intampla nimic,si dupa ce ideile apocalipsei vor intra in derizoriu, atunci va fi momentul prielnic...Din punct de vedere tehnic desfasurarea scenariului desigur ca nu poate fi intuita, dar desigur ca el (scenariul)va trebui sa fie cat mai radical,surprinzator cat mai de neinteles,de neconceput,dar mai ales de nesuportat,ceva care sa produca ideia de invazie extraterestra,de sfarsit imminent,si ca atare sa declanseze acea panica generala necesara,teama si haosul general.Se pare ca se va merge pe deviza,,intuneric si ger.'' In acest sens probabil ca s-au descoperit(ori s-au scos din depozite stravechi) instalatii cu tehnologii capabile sa controleze fluxul fotonic solar ce penetreaza atmosfera terestra,si care daca poate fi deviat sau reflectat poate produce intuneric,sau invers daca este accelerat sau concentrat poate ridica temperatura la sol. Nu cred ca activarea artificiala a unor cataclisme terestre (megavulcani,cutremure,tsunami,inundatii,etc) ar putea atinge nivelul scontat,caci in acest caz se va produce si o solidarizare umana desigur nedorita. Oamenii vor trebuii sa moara in majoritate de frica,de foame,in lupta pentru supravietuire,in haosul total,iar cei ramasi (daca vor mai ramane) sant desigur cei mai isteti,mai pregatiti,sau mai norocosi.Acestora li se va pregati un scenariu final cu venirea ,,salvatorilor'',oferinduli-se un nou mod de viata,cu concepte credinte si idealuri noi.Dupa care in secret probabil se vor distruge sau ascunde tehnologiile folosite asa cum probabil sa mai procedat si dupa disparitia altor civilizatii antice ajunse la apogeu Si astfel viata va putea redevenii posibila pe Terra pentru o noua civilizatie,pentru ca mai apoi si aceasta sa se intrebe mereu unde au disparut vechile civilizatii?, unde sant zeii?de ce ne-au parasit?cine santem noi?etc etc....Exista asa dar cicluri de viata pe Terra si care dupa o logica care ne scapa este necesar a se  intrerupe periodic atunci cand civilizatiile ajung la un anumit nivel.Se pare ca ultimul ciclu se va incheia curand,si asta fara apocalipse,calendare Maya,invazie ET,coleziuni,furtuni solare etc etc,ci prin forte proprii,actionand dupa o logica necunoscuta dar veche de cand lumea.

  Avem mai sus un punct de vedere ca un duş rece al aceluiaşi domn respectabil, care pentru moment doreşte să expun eu aceste interesante scenarii. Sper ca într-o zi nu prea îndepărtată să intre personal în arenă . 

Şi părerea mea este că situaţia actuală mondială este creată de  fiinţa umanǎ, egoismul , lipsa de iubire şi de conştiinţă. O schimbare este imposibilă din cauza entropiei în care umanitatea se aflǎ scufundatǎ, făcând astfel posibilă refacerea cărţilor .
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

alx

#92
Citat din: Aliosa din  24 Noiembrie 2012, 22:51:54
2012 farsa uriasa ? :) a trecut 21 decembrie sau mai bine zis 31 decembrie ??
Rabdare ... :D
Legat de profetii , imi place la nebunie ce a spus oracolul din shambala , nu de alta dar chestiile spuse de el le-am mai auzit profetite acu multi ani , vreo 20 la numar .
Am tot evitat sa comentez afirmatiile respectivului calugar,pentru ca mi s-au parut puerile,insa vad ca ele continua sa prinda la public...asadar e momentul sa facem "analiza pe text"...

Incepe aricolul asa:
"Calugarul a scris NASA ca pe 21.12.2012 Pamantul si intregul sistem solar va intra intr-o zona galactica "de energie zero", scrie publicatia ruseasca Info Peregud."
Ca sa inteleaga toata lumea,energie zero inseamna ca nu e energie...buuun...ia sa vedem continuarea:
"Aceasta este o stare speciala a spatiului, in care nu va exista niciun fel de energie. Va fi intuneric total si liniste. Fara energie electrica si comunicatii. Intunericul va fi insotit de fulgere de lumina, ca un joc de lumini si umbre. Uneori Pamantul se va cutremura. Unele cladiri pot fi distruse"
Mi-am permis sa ingros si sa subliniez acele 3 cuvinte:fulgere de lumina!  Pai stimati domni care cititi asa ceva,si mai si credeti in ceea ce cititi,va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce e un fulger? Aud? Cumva un fulger,fie el si de lumina,este O MANIFESTARE A ENERGIEI? Eu asa am invatat...ca si fulgerul ca atare,si lumina sunt ENERGII.Si sa-mi fie scuzata formularea,da cum draq de amiaz se produc fenoamenele astea daca Terra va intra intr-o zona fara energie? 
Apropo,in sistemul nostru solar exista si o chestie care se numeste SOARE! In caz ca s-a uitat,chestia asta arde hidrogen si produce energie...tare as vrea si eu sa stiu cum va continua soarele sa existe dupa cele 3 luni,daca el in timpul asta nu va putea produce energie,adica SE VA STINGE!

Fara a continua disectia asta,una peste alta acea declaratie/scrisoare a calugarului? mi se pare simplemente o alta mica manipulare a maselor,coroborata cu o simpatica permutare a atentiei dinspre subiectele arzatoare ale zilei...stiti voi care...
Fie e ceea ce ziceam mai sus,fie calugarul ala e chiar prost,si mintea nu il duce mai mult de atat...insa eu inclin spre prima varianta...

Daca e cineva care nu a inteles ceea ce am scris in acest post,il rog sa puna mana pe manualele de fizica care se predau in gimnaziu,si sa traga singur concluziile dupa ce se documenteaza.

In rest,numai bine...dau de baut in 01.01.2013...si sa vedeti cum va scade energia... ;D ;D ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

#93
@alx: daca te-am inteles bine, deci "in vid nu e energie, nimic nu poate iesi din vid!"

Nimic sau....totul.

ma gindesc la Big Bang, constient ca teoria controversata poate fi negata de unii..dar nu ma gindeam in veci la tine, sincer @alx.
Daca din nimicul vidului nu poate iesi nimic, atunci cu siguranta ca fulgerele alea prezise de calugar ar putea fi o manifestare a unei energii reziduale, care inca mai genereaza o anumita electricitate statica, in contact cu atmosfera, in anumite conditii de presiune si umiditate poate lua forma fumgerului, ma gindesc la mici fulgere globulare mai precis.

alx

Citat din: calator astral din  25 Noiembrie 2012, 01:03:54
@alx: daca te-am inteles bine, deci "in vid nu e energie, nimic nu poate iesi din vid!"
Calatorule,cand am pomenit eu ceva de VID?   Eu doar comentam scrisorea calugarului,in care nu se pomeneste nimic de vid,ci doar de o zona a spatiului de energie zero,adica fara energie...

Si daca tot reusesti sa ma provoci,atunci tine-te bine:daca,DIN INTAMPLARE,predictia calugarului s-ar adeveri,n-ar mai avea cine sa constate asta!  Si stii de ce? Pentru ca creierul functioneaza alimentat cu ENERGIE ELECTRICA, sinapsele realizeaza conexiuni ELECTRICE,INIMA BATE PENTRU CA ESTE STIMULATA electric,informatia in corp se transmite ELECTRIC,prin intermediul neuronilor!  si asta este valabil pentru orice creatura vie de pe planeta asta!
Iar daca in acea zona a galaxiei NU EXISTA ENERGIE...concluzia o poti trage si singur,si apoi te poti trage si de par... ;D

Citat din: calator astral din  25 Noiembrie 2012, 01:03:54
ma gindesc la Big Bang, constient ca teoria controversata poate fi negata de unii..dar nu ma gindeam in veci la tine, sincer @alx.
Tocmai la mine ar fi tebuit sa te gandesti,pentru ca pregatirea pe care o am ma face sa gandesc logic si rational...si sa stii ca am propriile mele indoieli vizavi de teoria mai sus mentionata...dar le tin pentru mine...inca...

Citat din: calator astral din  25 Noiembrie 2012, 01:03:54
Daca din nimicul vidului nu poate iesi nimic, atunci cu siguranta ca fulgerele alea prezise de calugar ar putea fi o manifestare a unei energii reziduale, care inca mai genereaza o anumita electricitate statica, in contact cu atmosfera, in anumite conditii de presiune si umiditate poate lua forma fumgerului, ma gindesc la mici fulgere globulare mai precis.
Serios calatorule...de ce te bagi la ce nu te pricepi? pentru ca este EVIDENT ca nu te pricepi...crede-ma pe cuvant ca la ora asta nu am nici un chef sa-ti explic ce e cu energiile astea...dar te poti documenta si singur...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Aliosa

Citat din: alx din  25 Noiembrie 2012, 00:28:53
   Am tot evitat sa comentez afirmatiile respectivului calugar,pentru ca mi s-au parut puerile,insa vad ca ele continua sa prinda la public...asadar e momentul sa facem "analiza pe text"...

Incepe aricolul asa:
"Calugarul a scris NASA ca pe 21.12.2012 Pamantul si intregul sistem solar va intra intr-o zona galactica "de energie zero", scrie publicatia ruseasca Info Peregud."
Ca sa inteleaga toata lumea,energie zero inseamna ca nu e energie...buuun...ia sa vedem continuarea:
"Aceasta este o stare speciala a spatiului, in care nu va exista niciun fel de energie. Va fi intuneric total si liniste. Fara energie electrica si comunicatii. Intunericul va fi insotit de fulgere de lumina, ca un joc de lumini si umbre. Uneori Pamantul se va cutremura. Unele cladiri pot fi distruse"
Mi-am permis sa ingros si sa subliniez acele 3 cuvinte:fulgere de lumina!  Pai stimati domni care cititi asa ceva,si mai si credeti in ceea ce cititi,va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce e un fulger? Aud? Cumva un fulger,fie el si de lumina,este O MANIFESTARE A ENERGIEI? Eu asa am invatat...ca si fulgerul ca atare,si lumina sunt ENERGII.Si sa-mi fie scuzata formularea,da cum draq de amiaz se produc fenoamenele astea daca Terra va intra intr-o zona fara energie? 
Apropo,in sistemul nostru solar exista si o chestie care se numeste SOARE! In caz ca s-a uitat,chestia asta arde hidrogen si produce energie...tare as vrea si eu sa stiu cum va continua soarele sa existe dupa cele 3 luni,daca el in timpul asta nu va putea produce energie,adica SE VA STINGE!

Fara a continua disectia asta,una peste alta acea declaratie/scrisoare a calugarului? mi se pare simplemente o alta mica manipulare a maselor,coroborata cu o simpatica permutare a atentiei dinspre subiectele arzatoare ale zilei...stiti voi care...
Fie e ceea ce ziceam mai sus,fie calugarul ala e chiar prost,si mintea nu il duce mai mult de atat...insa eu inclin spre prima varianta...

Daca e cineva care nu a inteles ceea ce am scris in acest post,il rog sa puna mana pe manualele de fizica care se predau in gimnaziu,si sa traga singur concluziile dupa ce se documenteaza.
In rest,numai bine...dau de baut in 01.01.2013...si sa vedeti cum va scade energia... ;D ;D ;D
LOL, @alx vezi ca omu e oracol sau profet sau ce o fi, profetiile nu se explica prin fizica elementara , iar eu stimabil domn cum ma cataloghezi din moment ce citesc ceea spune shamabalezu':P, sunt doar minunat de imaginatia lui iar regula dupa care activez e simpla , orice e posibil .  Fulgere de lumina este o exemplificare a ceea ce probabil nici el nu intelege din ceea ce i se arata in profetie , ca doar e profet :D. Oricum , nu as cataloga omul drept prost pentru un vis sau ce o fi el, citesc aberatii mult mai mari prin carti scrise de oameni(fizicieni unii) cu mult mai multa carte .

Legat de bauta de pe 1 ianuarie , astept :D si la multi ani !

kefren

#96
Citat din: alx din  25 Noiembrie 2012, 00:28:53

"Aceasta este o stare speciala a spatiului, in care nu va exista niciun fel de energie. Va fi intuneric total si liniste. Fara energie electrica si comunicatii. Intunericul va fi insotit de fulgere de lumina, ca un joc de lumini si umbre. Uneori Pamantul se va cutremura. Unele cladiri pot fi distruse"
Mi-am permis sa ingros si sa subliniez acele 3 cuvinte:fulgere de lumina! 

   Alx,nu trebuia sa mergi prea departe cu analiza,era destul sa observi nonsensul dintre propozitia 2 ai 4..." Va fi intuneric total si liniste" si"Intunericul va fi insotit de fulgere de lumina, ca un joc de lumini si umbre".Din doua ,una,ori va fi intuneric total,ori vor fi "fulgere"si "lumini si umbre",pentru ca amandoua in acelasi timp ,nu prea vad sa coexiste! :o :P .De chestia cu Soarele nu mai zic nimic pentru ca ai fost destul de clar! ;)

dab270277

Eu nu pricep de ce omul este atras atat de tare de distrugere. Parca asteptam ca lumea asta sa fie distrusa si odata cu ea si noi. Subiectele cele mai senzationale sunt legate de apocalipsa distrugatoare. Come on!

In fiecare zii se gaseste cate un profet sau cate un visator sa mai avertizeze omul asupra celor ce or sa vina.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

socrate

Citat din: SLEAH19 din  25 Noiembrie 2012, 00:28:13
,
Avem mai sus un punct de vedere ca un duş rece al aceluiaşi domn respectabil, care pentru moment doreşte să expun eu aceste interesante scenarii. Sper ca într-o zi nu prea îndepărtată să intre personal în arenă . 

Şi părerea mea este că situaţia actuală mondială este creată de  fiinţa umanǎ, egoismul , lipsa de iubire şi de conştiinţă. O schimbare este imposibilă din cauza entropiei în care umanitatea se aflǎ scufundatǎ, făcând astfel posibilă refacerea cărţilor .
Interesant,sau cel putin...punctul de vedere a "respectivului domn",fi dragutz si intreaba-l...pt.mine...,in final....va fi "altceva" decat,patriarhatul cunoscut prin formele principale de manifestare cunoscute...sclavagism,feudalism,capitalism...?!!!!
...am intzeles ca, din "ecuatzia" domnului este exclus Anticristul,de ce?!...este posibila rezolvarea "ecuatziei" fara "serviciile" Anticristului?.....sau sunt "ecuatzi" de rezolvat prin tehnici/ideologii diferite....ma refer la patriarhat vis a vis de Anticrist...?
PS...situatia actuala mondiala este creata de fiinta umana!!!!?...sincer...cred ca nu la fiinta biologica ai facut referire.....

calator astral

Citat din: socrate din  25 Noiembrie 2012, 22:11:34
Interesant,sau cel putin...punctul de vedere a "respectivului domn",fi dragutz si intreaba-l...pt.mine...,in final....va fi "altceva" decat,patriarhatul cunoscut prin formele principale de manifestare cunoscute...sclavagism,feudalism,capitalism...?!!!!
...am intzeles ca, din "ecuatzia" domnului este exclus Anticristul,de ce?!...este posibila rezolvarea "ecuatziei" fara "serviciile" Anticristului?.....sau sunt "ecuatzi" de rezolvat prin tehnici/ideologii diferite....ma refer la patriarhat vis a vis de Anticrist...?
PS...situatia actuala mondiala este creata de fiinta umana!!!!?...sincer...cred ca nu la fiinta biologica ai facut referire.....

foarte foarte interesant comentariul tau socrate, ma autorizezi sa te intreb o chestie?
Care sint "serviciile Anticristului"?

te intreb foarte respectos deoarece ma pasioneaza acest subiect, dupa cum poti constata am facut chiar si un mini-clip pe aceasta tema, e chiar semnatura mea de ceva timp....

nu cred ca in zilele noastre ar mai exista un clivaj semnificativ in raportul masculin/feminin, de ce Matriarhatul ar fi mai bun decit Patriarhatul? astept cu nerabdare raspunsul tau.

ps> bineinteles ca Anticristul e real.

SLEAH19

Citat din: socrate din  25 Noiembrie 2012, 22:11:34
Interesant,sau cel putin...punctul de vedere a "respectivului domn",fi dragutz si intreaba-l...pt.mine...,in final....va fi "altceva" decat,patriarhatul cunoscut prin formele principale de manifestare cunoscute...sclavagism,feudalism,capitalism...?!!!!
...am intzeles ca, din "ecuatzia" domnului este exclus Anticristul,de ce?!...este posibila rezolvarea "ecuatziei" fara "serviciile" Anticristului?.....sau sunt "ecuatzi" de rezolvat prin tehnici/ideologii diferite....ma refer la patriarhat vis a vis de Anticrist...?
PS...situatia actuala mondiala este creata de fiinta umana!!!!?...sincer...cred ca nu la fiinta biologica ai facut referire.....

socrate, spune-mi tu ce a fost înainte de început şi-ţi voi spune eu ce va fi după sfârşit.

Dacă există o ciclicitate a civilizaţiilor care sunt distruse sau se autodistrug, există cel puţin una care a ajuns la final cu matriarhatul la putere? Dacă da , atunci...

Relaţiile în care mă aflu cu domnul respectiv sunt mai speciale , nu-l cunosc personal , titlul de domn respectabil i l-am dat după profilul psihologic pe care l-am creionat după ce i-am citit multe idei, corespondăm pe mail , citeşte câteodată şi forumul nostru şi dacă are vreun răspuns în sensul întrebării tale o să ţi-l transmit dar ţinând cont că este ateu ... în cel priveşte este exclus anticristul. Corespondenţa mea cu el este un pic mai largă ,şi pentru a trage un pic tuşa ideilor lui , mai public o mică mostră care îi aparţine:

....Regizorii marelui ,,final de ciclu''desigur insa ca folosesc si ei cei mai pregatiti consilieri in domeniu psiho.Acum ,,stand stramb si judecand drept''am putea cataloga in prima instanta actiunea ca pe un super-genocid abominabil.La o analiza mai atenta si mai indelungata insa,parerea se poate schimba,iar daca dupa indeplinirea,,misiunii''toti artizanii ei isi vor face si ..Harakiri dupa savarsirea Seppuku'' Atunci desigur am intra in Marea Dilema, nemaifiind prea convinsi de veridicitatea logicii noastre... 
-Personal am ajuns la concluzia ca unui grup (sau poate unei comunitati) de oameni traind  mai retrasa,dar nu complect izolata de restul populatiei,ii revine periodic aceasta sarcina tramnsmisa in generatii de a pazii aceasta taina si de a folosii doar atunci cand e nevoie arma arhangelica....
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Ganditorul

#101
Aceasta permannta tema a (auto)distrugerii civilizatiei umane a traversat ca un fir rosu ulatima suta de ani.
Am avut 2 razboaie mondiale incepute ... exact cand stiinta facea cele mai spectaculoase salturi, am avut criza razboiului atomic in perioada de separatie a umanitatii in 2 tabere (aparent) total adverse, am avut criza supra incalzirii planetei, criza resurslor de energie si a resurselor alimentare (care sta sa vina), am avut criza pandemiilor si acum ... ultima tema a apocalipsei in lipsa unor evenimente distructive in 2000 si 2012 - criza suprapopularii planetei.
Toate, dar absolut toate erau cu final nefericit - distrugerea umanitatii. Si aceasta criza a suprapopularii planetei va avea o solutie - si fac pariu cu cine doreste ca solutia va veni de aici, de la noi, din inteligenta romaneasca (asta ca aperitiv la discutie).
Totusi intrebarea cea mai importanta cred ca ramane urmatoarea :
- Pe cine si de ce sperie o dezvoltare intelectuala a umanitatii, ce taine si ce mare taina se ascunde in depasirea unui anumit nivel intelectual aplicat la o mare masa de oameni, c taina ascunde depasirea unui anumit prag al stiinti cunoscut pana acum ca ... imposibil dpdv stiintific ?
Pentru ca orice am spune stiinta nu a avansat prea mult, spectaculos si radical, in ultimile mii de ani - focul lui Prometeu este ceea ce misca azi cam tot in lume - coafat, specializat, modernizat ... dar tot foc/ardere se numeste. Nici la capitolul arme - unde se spune ca e cea mai dinamica avansare a tehnologiei - n-am ajuns prea departe. Suntem tot la nivelul arc/prastie cu pietre - mai sofisticate, mai modernizate ... dar tot niste amarate de proiectile care in loc de 5m/s - cum e la tragerea cu arcul sau prastia, au acum viteze ce depasesc viteza sunetului.
De ce spun asta ? Pt ca suntm pe un forum UFO-logic unde unii banuiesc, altii cred, altii stiu ca exista nave extraterestre. Iar alea nu merg cu ... "ardere interna" ci cu ceva ce s-ar putea numi teleportare, sau antigravitatie sau transfer energetic - nu conteaza.
- Dar daca alte civilizatii au trecut pragul cunoasterii dincolo de "propulsia cu ardere interna" noi, umanitatea terrana, de ce n-am putea-o face ?
CINE si DE CE se teme ca ne-am putea aduce aminte de "stiinta uitata" dinainte de Marea Uitare ? CINE si DE CE vrea sa ne aduca mereu la stadiul animalic al instinctelor primare : frica zilei de maine, frica de siguranta personala, frica ca nu vom mai avea apa, mancare, energie, frica ca ne vom bate pe resurse ... la care alte civilizatii interstelare au renntat de mult ? Pentru ca din toate aceste "scenarii apocaliptice" nu omul ca individ va avea de pierdut cel mai mult - pana la urma cu o moarte suntem datori toti si vom pleca mai devreme sau mai tarziu din aceasta lume. De pierdut are cel mai mult de pierdut civilizatia umana terrana - care nu poate depasi (sau nu este lasata...) sa depaseasca un anumit grad de dzvoltare.
Povestile cu "cei alesi" ce vor ramane in urma apocalipsei si "vor domina fericiti" un teritoriu arid si distrus sunt utopii. Nimeni nu va domina nimic, iar dezvoltarea umanitatii va ajunge sa fie luata de la capat cu pierderea unei imense baze stiintifice si umane. 
Suprapopularea - o problema, o provocare pt umanitate, ce-si va gasi solutia civilizata, constructiva ca si celelalte "teme" ale apocalipsei si distrugerii (si tin pariul ca acea solutie va pleca din Romania in mai putin de 5 ani )

Pentru amatorii de SF de calitate (pe tema "Marelui Plan") va ofer un film bun, nu zic de exceptie pentru ca sa nu-i dezamagesc pe cei care asteapta un final mai ...dur.
P.S. Morala filmului : "Cu caciulili pe frunte, Stam de veacuri ca un munte..."   :fullmoon:


'The Adjustment Bureau' Trailer HD


padme

#102
Citat din: Ganditorul din  26 Noiembrie 2012, 02:22:04
Suprapopularea - o problema, o provocare pt umanitate, ce-si va gasi solutia civilizata, constructiva ca si celelalte "teme" ale apocalipsei si distrugerii (si tin pariul ca acea solutie va pleca din Romania in mai putin de 5 ani)

Si faza cu suprapopularea s-ar putea sa fie tot un balon apocaliptic. De ce?
1- "7 miliarde" de indivizi - am inteles ca astea au fost nasterile inregistrate pe o perioada de timp si la un moment dat la ora H au decretat ca persoana respectiva ar fi avut nr. 7 miliarde, o chestie posibil cat se poate de politica, pt ca era vorba de un bebelus dintr-o tara saraca, daca mai imi aduc bine aminte, n-am fost prea atenta la detalii. Ori la ora aia stie cineva cate nasteri au avut loc pe glob?
2-Dar din astia 7 miliarde, cati mai traiesc?
3-Dar astia 7 miliarde adunati cu cati mai erau, cat da?
4-Dar din intreaga suma (adunata) peste cati a dat razboiul sau foametea, sau cine stie ce boli?
5-Pe aia care se nasc prin zonele uitate de lume si despre care multi nici nu stiu ca exista, i-a numarat cineva? Ca eu stiu un caz intamplat chiar in Romania sec. 20, unde are loc un accident, soferul vinovat, posesor al unui superbolid (detaliu fara importanta) se descopera ca era de etnie roma, drogat, dar si neanregistrat.
6-Isi aduce aminte cineva de oamenii aia descoperiti din avion prin Amazon?
7-Stie cineva sau poate isi aduce aminte cineva ca tot pe acolo a fost exterminata (nu mai imi aduc aminte anul) o intreaga populatie de nici n-a mai ramas urma, pt ca trebuiau sa se exploateze resursele din zona?
Toate astea adunate si scazute ,mie imi dau cu rest, ca sa imprumut o exprimare gasita zilele astea pe net!
Eu cred ca de fapt nu stie nimeni cati oameni sunt la ora actuala pe Terra.

E adevarat ca populatia a mai crescut per total,  doar ca se inmultesc mai mult si mai repede in zonele mai sarace. Unii cresc altii scad ca numar.
Toate aceste lucruri se pot evita prin programe sociale, daca vrem neaparat si nu e nevoie de nici o distrugere in masa. Chiar daca multi dintre ei sunt saracii vai de capul lor. Chestia cu suprapopularea si apoi exterminarea mie imi face impresia de lacuste, sau in orice caz, niste animale daunatoare si poate chiar aberanta in sec 21 -unde ne consideram "evoluati"

Pe de alta parte, ieri la tv, apare o tanti prezentatoare care are ca tema a emisiunii "nu se mai nasc copii, ce se intampla?"- si toata emisiunea e plina de discutii pe tema: de ce a scazut nataliatea,(unde per total, natalitatea n-a scazut, ci a crescut, doar ca populatia de origine naste mai putini copii fata de populatiile imigrate si aici cred ca e buba) cum trebuiesc ingrijiti copii, mamici gravide in emisiune, etc. Tot pe net, pe un blog, cineva prezinta articole din ziar din Canada, unde aia sunt indemnati sa se inmulteasca! In plina criza, cu crestere de preturi si lipsa locuri de munca.
Deci, pana la urma, care e faza?  Intreb si yo.

panta_rh_ei

Citat din: SLEAH19 din  25 Noiembrie 2012, 00:28:13
,iar cei ramasi (daca vor mai ramane) sant desigur cei mai isteti,mai pregatiti,sau mai norocosi.Acestora li se va pregati un scenariu final cu venirea ,,salvatorilor'',oferinduli-se un nou mod de viata,cu concepte credinte si idealuri noi. .

Inteleg ca vor umbla pe coclauri sa recupereze pe cei care au supravietuit? :-o :-D
Din astia presupun ca vor alege doar indivizii sanatosi fizic si capabili de procreare, pe cei sanatosi fizic si apti de munca bruta si pe cei care sunt priceputi la vreun mestesug. Celorlalti(mai ales daca sunt si destupati la minte) li va pune pistolul la tampla pur si simplu. Deci... atentie mare la 'supravietuire' oameni buni. Daca nu va incadrati la una din categoriile de mai sus, supravietuirea si cu atat mai putin suferinta(de-a trai cosmarul apocaliptic pe viu :-D dar mai ales aceea de-a trai cu amintirea lui, a cosmarului, in conditii improprii vietii poate) nu au nici un sens desi veti fi tentati sa va amagiti cu ideea ca...nu ati supravietuit degeaba si-o fi o farama de adevar aici totusi - plati karmice. BRRRRRRR.

Dupa umila mea parere daca tot au pus la cale asa un scenariu sigur au selectat deja cu maaaaaaaaaaaare atentie si elementele care trebuie sa ramana :-D.
In concluzie..."fericiti cei saraci cu duhul..." :-D ca aceia vor supravietui. :-D












LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Xanadron

...Cum va las doua zile singuri, cum nu mai sinteti cuminti :-D si aduceti pe scena RUFOn fie personaje misterioase (MisterR="Respectabilul" 8-)), fie idei si mai si (plati karmice cu rest si dobinzi, "numarati si ciorile", :lol: Romania aduce eugenia - nu, nu biscuitii etc etc).

Serios acum: daca nu aici, atunci unde? Ca de obicei insa - ca sa fiu macar exigent, vorba unui banc SLEAH-ian - am unele obiectii, la fel de nesubstantiate poate.

1. Ipotezele Respectabilului R nu-s chiar 100% noi, putind fi regasite de fapt in proportie de 101% :lol: la o mai atenta rasfoire a forumului - inclusiv versiunea "Dilema Veche". Nu ma pot abtine nici sa fiu un pic malitios, (re)afirmind mai vechea mea convingere ca nu pot subscrie din principiu la ideile "complexe" ale unora care nu pot stapini "simpla" gramatica a limbii materne. :-P Stiu, par chiar nesuferit citeodata, dar macar incerc sa fiu sincer si nici 2012 nu ma mai schimba.

2. Cu demografia globala-i incurcata rau: de pilda, pe cind eram mai tinerel se vehicula ideea ca suma tuturor traitorilor de pe Terra-n toate timpurile (asta neinsemnind totusi ultimii 6.000 de ani "biblici") ar fi fost de 17-18 miliarde. Acum insa s-a simulat mai nou o cifra de vreo 6 ori mai mare (100-115 miliarde). Nici statistica actuala (7 mlrd) nu-i clara, dar variatiile nu-s prea mari (cca. +/- 5 procente), in ciuda recensamintelor relative din Africa mai ales, unde-i "spor negativ" de vreo 5 ani din cauza SIDA, dar si-n Asia=India mai ales. Doar D-zeu si contabilii lui ne pot deci lamuri, draga padme...

3.  Aleatoriul Soartei (vestitul Liber Arbitru) cred ca functioneaza doar la nivel "micro", macroevolutiile/involutiile umanitatii fiind in continuare strict controlate - zic si eu sa n-adorm. Nu cred oricum intr-o eventuala "selectie concreta pre-21.12.2012" din simplul motiv ca nu cred in vreo "Rapture" (= Eschaton, Inaltzare) de tip enochian, in corp fizic adicatelea - nici a 144, nici a 144 milioane de indivizi. OK, ca dupa ce inaltzam... eteric mai Sus :star: (natural ori regizat poate, "in regimente de CS-uri"), o Lama a lui Occam intra mai mult ca sigur in actiune.

4. Imi place ca de obicei nota optimista a colegului Ganditor (ex: "nimeni nu va domina nimic"), desi n-o impartasesc intotdeauna. Mai clar: si-n 2013 sint convins ca cineva (putini) va domina pe altcineva (multi).
Chiar daca nu ca acum (7 milioane calare pe 7 miliarde) si poate doar 7 pe 7.000. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/