Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

2012 o farsa uriasa

Creat de DBlack, 19 Ianuarie 2010, 18:18:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

melanogaster36

Citat din: @biss din  21 Iulie 2011, 20:21:20
have a karma point too, @calator astral... it´s open season  :-D

Pai ma nenicule... scrie au ba in Biblie ca NIMENI in afar´ de bunul Dumniezau are habar de CAND va veni sfarsitul lumii?

E vreunul pe care-l chiama YAHWE pacilea? ha? si cu asta pa si pusi la rationamentele escatologice 2012. Nu mai adaug si partea cu "nu cautati semne in cer...etc. etc." ate

Poate 2012 inseamna altceva...si chiar nu are legatura cu religia sau religiile.
Nene Biss, sau cum te-or fi numind  aia care te platesc sa fii parsiv.Vad ca esti un personaj tare dragut.Obedient si mai ales ancorat in ceea ce se poate numi  "" fenomenul Descartes"", vii si vajaii p-aci tot felul de idei consacrate, te dai doct, te vad guru inchipuit, faci prozelitism de cartier, si mai ales de dai sfant!Am vazut ca esti in mod clar fara multe idei. probabil mergi pe principiul  micii Antante ,prezentand in mod constant  decat evenimente  in mod vadit  false.Te erijezi in a fi un arbitru.In a fi ceva ce  nu esti.Te dai ca un personaj fara vicii , fara afiliatii, fara nimic de fapt!Pe cine crezi ca prostesti?Am vazut reactiile tale la tot ce era afara de dogma.Esti probabil fiuploii in duplicat.Nu stiu daca softul acestui site este capabil sa discearna , dar eu cred ca sunteti una si aceeasi persoana.Acelasi tipar!

abyss

Du-te şi te culcă pisi mic, poate mai creşti până mâine.,. Hai, te pup!

romulus

Chiar daca in ceea ce priveste sfarsitul lumii anul viitor poate fi o farsa, sunt sigur insa ca ceva din cer (ori din neant, na ) ne va uni si impreuna vom rezista, iar daca ne vom invrajbi, vom cadea , (adica, probabil vom da in gropi) asa cum ii place lui melanogaster36
Cat despre @biss care :
CitatTe dai ca un personaj fara vicii
monser a zbarcit-o , iti spun io ca-l cunosc: tipu bea de stinge, fumeaza ca un turc si umbla la femei, ceva de speriat !! Ferestete de a-l urma ca guru!
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Siberia

Daca vorbim de sfarsitul lumii in 2012 Decembrie 21, da, poate fi o farsa !
Zic asta fiindca 21 Decembrie 2012 ar putea sa insemne da fapt un nou inceput .
Dar ca sa fie un nou inceput, trebuie sa se termine ceva, nu ?
Deci da, o farsa fiindca lumea nu se termina atunci, si mai trist, o farsa fiindca evenimente pe care lumea incearca sa le nege cu vehementa se vor derula rapid inainte de faimoasa zi de 21 Decembrie 2012.
Deci cine rezista pana atunci, va avea parte de marea Revelatie :D  Cine nu, o ia de la capat... contorul se reseteaza la 0000 :D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Aliosa

Ma intreb, dupa 21 dec 2012, ce urmeaza ca subiect , asteroidu' ?
Din tot ce am citit legat de "sfarsit" , omul chiar si-l doreste, probabil nu-i place ala natural si inevitabil.
In cazul in care tre sa ne "luminam", nu o sa intervina nimeni si nimic , am fost creati si lasati sa alegem si
nu vad de ce am fi impinsi de la spate tocmai acum cand creier avem da nu vrem sa-l punem la munca.

Rayden

nu sunt adeptul teoriei "21 dec 2012 sfarsitul lumii". nu imi place un sfarsit cu catastrofe si..simt ca cineva tot impinge lumea catre un astfel de eveniment..sau sfarsit..
cred ca nu va fi un sfarsit al lumii in 2012, ci o schimbare - la urma urmei, asta inseamna "apocalipsa"..schimbare..
eu percep schimbarea asta ca fiind o serie de evenimente incepute de ceva vreme, si probabil vor atinge un apogeu in curand, poate in 2012  :mrgreen: de ce nu?!, ce vor "schimba" perceptia fiintei umane asupra universului, asupra vietii si evolutiei si..nu numai.
consider ca aceasta schimbare in perceptia fiintei umane este un "must" pentru urmatorul nivel de evolutie..sper sa trecem la nivelul urmator :star:

abyss

#36
Citat din: calator astral din  21 Iulie 2011, 23:20:27
De ce va sare tandara asa repede,am fluierat in biserica sau ce,unde am fost io "catastrofist" punind o simpla intrebare daca ar putea fi vreo legatura intre Elenin si Nibiru?

Nu mi-a sarit tandara. Am raspuns ca din pct de vedere escatologic anul 2012 mi se pare adaugat fortat. In Biblie nu se da un moment clar, nu e trecuta o data exacta. Asta si doar atat mi se pare o farsa, adica asocierea calendarului maias si altele cu Apocalipsa.

Cat despre Nibiru si asocierea sa cu Elenin mai vedem cum vor decurge lucrurile, mai e putin. In acest sens am aratat intr-un post anterior cum pe siteul NASA si se vede clar din print screen-ul afisat ca publicasera faptul ca in septembrie putem admira pe cer cometa ELENIN si cateva zile mai tarziu au scos informatia.
Asta e tot. Nu sunt deloc ofensiv, a fost o neintelegere.

L-am apreciat pe colegul @fiulploii pentru faptul ca a subliniat sensul acestui topic, adica acela de a prezenta dovezi, in cazul in care ele exista, in favoarea unei posibile farse prin care oamenii sa fie manipulati ori inselati pentru a li se lua banii.

Parerea mea despre 2012 e cumva neutra asa cum a observat si @melanogaster36, dar fara rea intentie. Am un fiu de 11 ani si sigur ca nu-mi prea permit sa visez la distrugerea lumii. Cu toate acestea pastrez un ochi atent.

Dupa cum spunea si regretatul parinte Papacioc:
- Recomand pastrarea unei stari de prezență continuă...

Siberia

Citat din: @biss din  22 Iulie 2011, 12:36:36

Cat despre Nibiru si asocierea sa cu Elenin mai vedem cum vor decurge lucrurile, mai e putin. In acest sens am aratat intr-un post anterior cum pe siteul NASA si se vede clar din print screen-ul afisat ca publicasera faptul ca in septembrie putem admira pe cer cometa ELENIN si cateva zile mai tarziu au scos informatia.

Nu a scos nimeni informatia... A fost retrogradata pe pagina urmatoare.
http://solarsystem.nasa.gov/yss/display.cfm?Year=2011&Month=9&Tab=Events

Deci sa o retrogradam si noi pe alt loc ca si importanta in cursul evenimentelor ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

calator astral

#38
Citat din: Siberia din  22 Iulie 2011, 13:05:37
Nu a scos nimeni informatia... A fost retrogradata pe pagina urmatoare.
http://solarsystem.nasa.gov/yss/display.cfm?Year=2011&Month=9&Tab=Events

Deci sa o retrogradam si noi pe alt loc ca si importanta in cursul evenimentelor ?
Fii mai atenta Siberia nu amplifica confuzia. Unde vezi tu informatia despre vizibilitatea cometei ELENIN in jipegu,postat de tine?! Nu ne jucam cu asa-ceva. Search'u pe care l-ai facut e "E L E N I N" si rezultatu propus de baza de date NASA si preluat de tine e "E L E ven N I N e".
Ai grija pe viitor. Biss are dreptate,informatia validata initial de staffu NASA a fost scoasa recent.
Ceva o fi...

Siberia

Citat din: calator astral din  22 Iulie 2011, 13:42:08
Fii mai atenta Siberia nu amplifica confuzia. Unde vezi tu informatia despre vizibilitatea cometei ELENIN in jipegu,postat de tine?! Nu ne jucam cu asa-ceva. Search'u pe care l-ai facut e "E L E N I N" si rezultatu propus de baza de date NASA si preluat de tine e "E L E ven N I N e".
Ai grija pe viitor. Biss are dreptate,informatia validata initial de staffu NASA a fost scoasa recent.
Ceva o fi...

Scuza-ma dar cred ca ai o problema... vizuala.
JPG-ul postat de mine este un print screen cu pagina NASA unde scrie despre vizibilitatea cometei Elenin. Fiind un print screen e clar ca l-am denumit cum au vrut muschii de la degetele mele (Nasa-ElevenNine).
Linkul te conduce exact la pagina cu pricina.
Inainte de-a infirma ceea ce am zis, deschide linkul postat de @biss si in josul paginii (dreapta) apasa pe triunghiul care te invita sa dai paginile mai departe. Vei vedea informatia despre vizibilitatea cometei Elenin retrogradata pe pagina urmatoare celei postate de colegul @biss

Sper din suflet sa-ti fi amplificat confuzia !
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

calator astral

Pai ai dat click pe linku ala?  nu te duce nicaieri.
Iesi din saitu NASA si intri pe pagina de garda a unui sait generalist de astronomie,iar targetu dispare,cind il cauti pe acel sait scrie " sorry,no result found"!
In afara unui lapidar si extrem de straniu comment pt o institutie ca NASA,nu e nimic!  ("Dupa unele predictii cometa Elenin ar fi vizibila cu ochiu liber la sfarsitu lu August.")
Pai unde a disparut articolul cu simularea grafica a traiectoriei si chiar toata pagina cu topicu ELENIN,ca numai e nicaieri?!
Uite cum facem: posteaza TU DIRECT pagina Elenin de pe saitu NASA.


Siberia

#42
Mersi @fiulploii ca amplifici confuzia  :-D

Si daca ne mai uitam, mai gasim linkuri, @calator astral:

http://www.jpl.nasa.gov/asteroidwatch/newsfeatures.cfm?release=2011-135
Poftim si simularea grafica marita:
http://www.jpl.nasa.gov/images/comet/20110504/comet20110504-full.jpg

Trebuie numai sa utilizam optiunea search pe site-ul NASA.
Si cu asta am incheiat discutia despre teribila confuziune.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

calator astral

#43
Citat din: fiulploii din  22 Iulie 2011, 19:02:32
http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/features/comet20110504.html

fiul ploii,te cheama cumva "siberia" ?
Nu,serios acum: ai facut treaba buna,asta e pagina vizualizata acum doua luni,imi amintesc commentu ciudat si inedit pentru NASA,l-am regasit in linku tau, citez:

"Can this icy interloper influence us from where it is, or where it will be in the future?

What about this celestial object inspiring some shifting of the tides or even tectonic plates here on Earth?

There have been some incorrect Internet speculations that external forces could cause comet Elenin to come closer.

Comet Elenin will not encounter any dark bodies that could perturb its orbit, nor will it influence us in any way here on Earth!"
______________________________________

E original si te pune pe ginduri....

fiulploii

Un gentleman ajuta intotdeauna o Doamna aflata la ananghie !


On topic.
1. Daca ar veni sfarsitul pe bune , la ce folos ar extinde americanii scutul anti-racheta ?

o sa mai urmeze si alte puncte.