Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fenomenul Deja-vu

Creat de udar, 28 Martie 2006, 17:23:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

În fine ;cine pe cine nu a inteles,conteaza mai putin acum .Important este sa ne intelegem de acum inainte si sa incurajam cit mai multi oameni sa ne urmeze exemplul si sa ne ajutam reciproc sa intelegem ce se intimpla cu noi de fapt in aceste momente culminante ale omeniri.Cu mine s-au intimplat si se intimpla mulde lucruri curioase.Ca sa raminem la deja-vu:am avut f. multe vise pe care le am revazut in realitate.Citeva sint:cutremurul din 77,moartea tatalui meu,caderea fostului regim si executia fam.ceausescu,accidentul mortal al unui bun prieten,o intimplare ciudata pe malul Rinului si multe altele.Despre sincronicitata nu mai vorbesc ,pentru ca nu mai este de mult ,ceva paranormal pentru mine,se manifesta extem de des in ultimul timp.Hai sa expun unul dintr visele enumerate mai sus,unul mai scurt.Avem 14 ani si am visat ca era seara iar eu am iesit pe terasa (locuiam la curte)si dintr-o data casa vecinului d1n fata a inceput sa se intinda si sa se stringa ca un acordeon asa de parca statea pe valuri.am iesit la poarta(in vis)iar vecina din spatele casei mele se chinuia sa aprinda dea curmezisul stazii,niste luminari care deja erau insirate peste tot.Ne-am uitat inspre Bucuresti si era acoperit de o ceata luminoasa violeta.Asta a fost visul.Dimineata,am povestit ce am visat si toti au ris cind le-am spus cum se stingea si se indindea casa vecinului,si m-au luat in ris;ca numai eu pot avea vise deastea zgubilitice.Dupa o luna1/2 scenariul s-a repetat dar de data asta in realitate si casa din fata ,a devenit harmonica,vecini au aprins luminari pe strada iar Bucurestiul a fost acoperit de praf caramiziu :pe 4 Martie 1977.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

calinahanna

@lylyt_ice

... si care este ultimul deja-vu care ti-a acaparat atentia?... Desigur, raspunzi doar daca vrei sa il impartasesti cu noi...

lylyt_ice

Acaparat...atentia...EGAL...Nu stiu daca a fost ultimul,nici nu stiu daca intra in categoria;deja-vu,totus  pentru mine este un fenomen care .....nu mi-l aduc aminte cu placere ,de aceea asfel de ...le povestesc cit se poate mai pe scurt.In luna ian.a.c.scriam un s.m.s celui mai bun prieten din Rom,(ne scriem cel putin 5-6 pe zii)asta este ce-mi aduc aminte,apoi stiu ca stateam cu tel. in mina ,iar pe displäy,scria;gesendet(trimes) .Mi-am dat seama; iar o ciudatenie timpita.Am citit ce am scris si nici eu nu stiam ce am vrut sa-i soun de fapt ,prin acel s.m.s.Suna cam asa:Te sarut dulce si imi este tare dor de tine!Te rog din suflet ai grija de tine,egal ce se va intimpla te rog mult sa nu te pierzi cu firea si fii tare,cumpana prin care treci miine este una din cele mai grele din viata ta ,egal ce se intimpla ,eu sint alaturi de tine cu sufletul si cu gindul.Fii tare.Cam acesta a fost continutul mesajului.Klar ca a scris inapoi:Ce vrei sa spui?Raspunsul meu:Habar nu am ce mi-a venit sa scriu asa.(Acestea au fost mesajele intre noi pe aceasta tema) A doua zii dimineata pe la ora7.30 primul s.m.s....de la prietenul meu...........A MURIT TATA ! (cam acesta a fost continutul mesajelor,spun :cam ,pt ca asa m-i le aduc aminte ,s-ar putea sa le mai am eu sau prietenul meu in memoria telefonului)
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

xennon_2000

Tragic ce s-a intamplat....sincer imi pare rau!
Si mie m-i se intampla sa am senzatia asta de deja-vu, dar numai in unele momente: ori de stres ori de niste situatii...si brusc acea senzatie ca s-a mai intamplat candva, ceea ce ma face sa cred ca viata este un continuum de aceleasi greseli....pe care incercam sa le reparam si iar incercam din nou

pri3st3ss

lylyt, de ce cataloghezi drept "Deja-vu" intamplarea povestita de tine??
mie mi se pare mai mult premonitie...
sau nu ne spui tot?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

lylyt_ice

TOCMAI ASTA AM SI MENTIONAT!!! Nu sint sigura daca face  parte din aceasta categorie,dar! s-ar pu tea totusi sa fii avut cu un anumit timp inainte, un vis despre aceasta intimplare,vis pe care nu mi l-am amintit absolut de loc (vis voalat),dar subconstientul mi-a sugerat mesajul sub forma de alarma(atentionare)in momentul critic X.Repet: asa inclin eu sa cred...In orice caz nu a fost o viziune,si nici nu am auzit vreo voce.Daca mi-as fii adus aminte visul si as fii avut cel mai mic detaliu vizual,as fii putut inpiedica moartea batrinului, atentionindu-l pe prietenul meu.Dar eu cred ca voit!!! a fost(de puterea suprema)numai ca eu,sa-l sustin spiritual pe prietenul meu in tr-o cumpana a vietii.Acelasi lucru, mi a confirmat si el...mi-a spus ,ca in clipa cind l-a gasit pe batrin,parca auzea vocea mea spunind repetat:sa nu te pierzi cu firea...fii tare...Daca cineva Imi poate explica mai clar, ce ar putea sa se fii intimplat de fapt cu mine si ce a fost asta (?)mi-ar fii de mare ajutor.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

pri3st3ss

#66
eu nu cred ca trebuie neaparat sa ai vreo viziune sau sa auzi voci....
si nici nu cred ca ai fi putut impiedica ceva ...cursul vietii nu poate fi amanat de catre un muritor...
chiar daca il atentionai  pe prietenul tau si el era in preajma acelui batran si l-ar fi salvat,ar fi murit in alt loc,sau in momentul in care prietenul tau nu era atent din orice alt motiv...

asa se manifesta la tine toate deja-vu-urile??

la mine,de cele mai multe ori, se intampla sa am o senzatie extrem de intensa ca "am facut/zis" acel lucru si cu alta ocazie si persoana de langa mine a "reactionat/raspuns" intr-un anumit fel..si nu imi amintesc cand am mai trecut printr-o situatie asemanatoare sau aceeasi situatie,,,sitotusi se intampla ca in deja-vu,nu pot interveni,de parca asta trebuia sa fac/spun si vointa mea nu conteaza...
am incercat  sa ma opun,dar inevitabil acel moment venea,chiar daca intarziat, in momentul in care atentia mea nu mai era asa concentrata asupra discutiei respective,sau simultan cu alta problema care imi acapara atentia in totalitate...


inca nu imi pot da seama care este limita intre deja-vu si premonitie..cand se termina una si incepe cealalta...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

calinahanna

@pri3st3ss

Probabil ca o premonitie presupune sa stii/simti din start ca urmeaza a se intampla ceva inevitabil.
In timp ce pe un deja-vu il realizezi ca este "deja-vu" abia dupa ce tocmai s-a intamplat.. (asta asa,  ca sa fie o explicatie pe intelesul tuturor...)

PREMONÍÞIE s.f. 1. Figurã retoricã prin care oratorul preparã auditoriul în vederea unui anumit fapt care ar putea sã displacã; premuniþie (2) [în DN]. 2. Senzaþie care precedã, care anunþã un fapt; prevestire, avertisment. [Var. premoniþiune s.f. / < fr. prémonition, lat. praemonitio].




pri3st3ss

inseamna ca la mine e premonitia urmata de deja-vu... :?
probabil la fel si la lylyt
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

butterfly2crazy

#69
la mine se intampla des un lucru...in ultimile 2 sapt imi visez moartea...ceea ce e cumplit..da pri3st3ss la tine sunt premonitii urmate de dejavu..si la mine  e la fel..

calinahanna

Pai e bine, intr-un fel, daca te visezi moarta, pentru ca in popor se spune ca ti-a murit moartea...

Ronin

Deja vu...nu exista... mintea in schimb..exista si este '''' f complexa... cred ca un rol major in veja vu fenomen il joaca magazia adica subconstientu'...unde sunt stocate toate ///... prin legaturi si situatii ...se poate ajunge la ...aha ...parca am mai vazut asta... opinia mea... ca unul care nu crede in cai verzi pe pereti...dar cred in Dumnezeu si in viatza ce va sa vie... Amin !
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

pri3st3ss

fii amabil Ronin si spune ca ai de spus mai clar...
nu am inteles care e parerea ta...ori este ori nu este deja-vu?

ce legatura are viata ce va sa vie cu subconstientul si deja-vu-ul?! :?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Dreamy

LOL pri3st3ss si eu sunt in ceata!!!!
de fapt incerc sa inteleg ceva Ronin din mesajele postate de tine pe RUFON si sincer e cam greu!!
e ceva concertat ???
si mai lasa religia pentru forumurile de specialitate!!!
ma faci sa am un deja-vu :mrgreen:

loreley

Cu toate ca sunt de acord ca exista fenomene cel putin greu de explicat, cred insa ca cea mai mare parte a cazurilor de deja vu nu face parte dintre ele. De fapt, cand exeprimentam senzatia de deja vu, nu stim ce o sa se intample intainte sa se intample, ci, post factum, avem impresia ca am stiut, sau ca ceea ce s-a intamplat era deja cunoscut: nimic straniu sau exceptional, doar o usoara desincronizare intre niste procese care au loc in creier, avand ca rezultat un fel de halucinatie minora si nepericuloasa.
Felul in care percepem lumea inconjuratoare si propriile procese mentale este cel putin ciudat; inlantuirea intr-o succesiune logica se intampla doar dupa prelucrari semnificative, din care unele dureaza mai mult, altele mai putin, si rezultatele nu sunt intotdeauna in aceeasi ordine ca si faptele originale. Nush.dar  nu poti  face  nimic  ca  sa  opresti  asta iar  cu  virsta   se  rareste