Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intalnire ciudata cu un extraterestru

Creat de Ronin, 22 Martie 2006, 22:33:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ronin

#30
"Tot astfel si corpul astral, daca el nu s-ar desparti de corpul fizic si corpul eteric in timpul somnului, nu ar putea iesi in spatiu , nu s-ar putea reimprospata cu fluidul astral si astfel omul ar muri. In timpul starii de veghe corpul astral este smuls mediului sau , numai in somn el este intr-o lume asemanatoare lui. In starea de veghe este absorbit de corpul fizic si eteric pe care le umple peste tot , iar prin aceste organe corpul astral percepe lumea exterioara."

http://www.lovetime.ro/community/psihologie/somnul-si-visul/?imode

CATEGORIC EXPERIENTA RELATATA DE MINE NU SE INCADREAZA ACESTUI TIPAR...
Eu nu eram adormit, eram treaz, foarte treaz. Deci avem de a face cu altceva.
Ma gandesc la o varianta. Daca in lumea asta exista un conflict intre bine si rau (fara a filozofa acum) iar noi suntem prinsi fara sa vrem, asta ar putea demonstra un alt conflict (macro) intre entitati (fiintze) care nu sunt "construite" asa ca noi, din carne si oase. O alta natura, un alt material...

Acum, stau si ma gandesc daca nu poate exista, in cadrul acestui razboi macro, o sustinere a noastra din partea binelui, sa spunem. Dar cum noi oamenii suntem in cautarea unor solutii de aparare si cu tenta paranormala, exista si riscul ca paranormalul care ne "sare" in ajutor sa fie oferit nu de partea "binelui" ci din partea "raului" deoarece si raul are capacitatea de a inzestra omul cu forta sau capacitate paranormala.

Iata, deci, doua situatii.
Mi-au placut explicatiile lui Daos.
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2759.15.html

Poate ca anumite tehnici sunt facute in asa fel incat cel sau cei care iti furnizeaza capacitatea sa fie din "tabara railor", pe scurt, popular vorbind, dracii...
Spun asta deoarece in raportul informativ (imi permiteti exprimarea) al crestinului, Biblia, stiintele ezoterice sunt nu recomandate ci condamnate. De ce ?
Raspunsul este simplu. Divinitatea stie bine cine se baga pe fir (dracii) atunci cand omul practica ezoterismul. De aceea interzice "ezoterismul" celor care aleg sa creada in El.

Am pus pe "semper" cateva explicatii ale spiritismului si de ce ar trebui evitat. Adica, personal, m-as bucura ca noi sa fim puternici (paranormali), nu ma indoiesc de buna credinta a multora, dar lipsa de informatie (lipsa cunoasterii) ne poate duce la alegeri gresite dar cu anumite rezultate para. Din pacate omul cand vede ca incepe sa devina para nu-si mai pune intrebarea vis a vis de sursa acestor puteri paranormale...

Pe scurt, corpul astral, asa cum este el vazut de lumea ezoterica, s-ar putea  sa nu fie altceva decat o contrafacere a adevaratului corp (acela cu lumina puternica, orbitoare)... Nu stiu cum sa-l numesc deoarece el "navigheaza" in timp ce tu esti treaz si nu adormit... :?

http://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?39019.15

Mai jos voi pune cateva definitii legate de spiritism, spiritist si medium spiritist.

- SPIRITISMUL: este stiinta, filozofia si religia vietii constiente, bazate pe comunicarile realizate de mediumii spiritisti, cu cei care traiesc in lumea spiritelor.

- SPIRITIST: este cineva care crede, ca baza a religiei, in comunicarea cu lumea spiritelor prin intermediul mediumilor si care-si modeleaza caracterul conform celor mai inalte invataturi derivate din aceste comunicari.

- MEDIUM SPIRITIST: este o persoana al carei organism este sensibil la vibratiile din lumea spiritelor prin care inteligentele de dincolo sunt capabile sa transmita mesaje si sa produca fenomene spiritiste.


Inteligentele de dincolo sunt acele "inteligente" numite popular draci, inteligente cu care Dumnezeu ne "recomanda" sa nu intram in contact prin nici un fel de practica "ezoterica". De ce ?
Orice parinte sau prieten isi sfatuieste copilul sau prietenul sa nu aiba anumite contacte "ezoterice" deoarece sunt periculoase in ciuda faptului ca ele te fac sa te simti deosebit. Un mic zeu !

Definitia vindecarii spiritiste:
Vindecarea spiritista este un dar al unor mediumi si este exercitata de, si prin influenta fiintelor - spirit descarnate... pentru vindecarea mentala si fizica a bolilor omenirii. Fiintele spirituale combina fortele lor curative cu magnetismul si energia vitalizatoare a mediumului si o transmit pacientului.

Termenii "magnetism" si "forte magnetice", folositi frecvent de spiritisti au fost imprumutati de la fizicienii italieni Galvani si Volta (sec. XVIII) si prin extindere s-a nascut teoria "magnetismului animal" (care ar fi asemenea unui fluid electric).
Imprumutul unor asemenea termeni din stiinte se va repeta cu frecventa mare in decursul timpului, atractia pentru expresii grandilocvente fiind una din "slabiciunile spiritelor".
Teoria "magnetismului" a gasit multi adepti in Europa prin 1780 si mai ales in Anglia dupa 1847.

Pe la 1775, Dr. Friederich Mesmer (decedat 1815), medic austriac, a dezvoltat ideea de "magnetism animal", "somn magnetic", si inducerea somnului prin "transa magnetica"; aceasta practica s-a numit mesmerism, apoi hipnotism.

Cateva date despre hipnoza:

Hipnoza se bazeaza pe supunerea unei persoane vointei si autoritatii alteia, individualitatea persoanei supuse confundandu-se cu a celei care hipnotizeaza. Subiectul (persoana hipnotizata) actioneaza la vointa hipnotizatorului, devine instrumentul lui, facand orice sugereaza inductorul transei somnambulice.

"Cand subconstientul se afla sub hipnoza el devine sesceptibil (deschis) la sugestii din afara...Cum putem fi siguri ca vreun contrabandist astral din lumea spiritelor nu va patrunde in subconstient in starea de transa hipnotica, exercitand arta lui oculta, asa cum face mediumul in transa ?"
(Teoria Reincarnarii de Witte Miller.)

"Hipnoza psihica este cel mai puternic mijloc de sugestie. Ea este impunerea vointei unei persoane asupra alteia si supunerea eului unuia, celuilalt. Cel hipnotizat renunta la discernamantul personal si-si supune autonomia. Dupa ce cineva a fost odata hipnotizat, este mai usor sa fie hipnotizat a doua oara...
(Referat prezentat la Institutul de Igena Mintala, Harding Sanitarium, Worthington, Ohio, 12-15 nov. 1956)

Hipnoza clinica slabeste garda mintii (vointa), pe cand hipnoza spiritista face un pas mai departe deschizand usa mintii acelor "spirite" de dincolo care pot controla mintea omului...

Dumnezeu a facut din minte o citadela constienta de sine prin inteligenta, ratiune si control moral. Vointa omului este garda, santinela acestei citadele pe care nici Dumnezeu nu o forteaza. O invazie a mintii de catre o alta vointa, supunerea acestei citadele care Dumnezeu a intentionat sa fie suverana si inviolabila este straina conceptului biblic de libertate (liber arbitru) in alegere si responsabilitate. Cand garda se preda invadatorului psihic, citadela este predata, cucerita. Din vechime, aceasta "tehnica de control" a facut parte din repertoriul necromantiei, cum face si astazi.



http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Ronin

Un comentariu interesant aici:

http://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?39019.30

"Am urmarit cu interes si eu subiectul in presa, la televizor chiar si discutiile de aici.
Topicul este legat de paranormalul politic prin prisma acestui scandal declansat de unul dintre cei mai prosti oameni politici...interesant.
Existenta paranormalului nu e contestata de nici o stiinta, atat timp cat nu intelegem paranormalul ca pe ceva fara explicatie. Totul se explica, totul se integreaza in acest univers, totul are legile lui de manifestare si carora se spune Orice fenomen respecta acest principiu.
Fenomenele paranormale la ora actuala sunt fenomene insuficient cercetate si carora inca nu le intelegem algoritmul de producere.
Acum revenind la scandal si la agentii de protectie paranormali sau de agentii de agresiune paranormala, va pot sugera sa cititi o carte interesanta : Ernst Meckelburg - Agentii Psi, manipularea constiintei noastre - Ed Nemira, Buc, 1996.
Rezumand din carte si din alte materiale, intotdeauna domeniul militar si cel al serviciilor secrete a fost interesat de stiintele de avangarda si de exploatarea abilitatiilor umane. Cineva a vorbit aici de experimentul Nautilius, pot aminti de faimoasele antrenamente ale SUA in domeniul remote viewing (vedere la distanta).
Asadar EXISTA ABILITATI UMANE care depasesc intelegerea noastra. Aceste abilitati se pare ca se pot antrena la unele persoane, iar la altele apare empiric.
E clar ca domeniul militar si cel al serviciilor secrete a cautat astfel de oameni abili si a incercat sa exploateze potentialul lor.
Totusi in domeniul paranormalului exista si o puternica amestecatura ezoterica, mistica care in loc sa clarifice, nu face decat sa incetoseze imaginea despre acest domeniu, sa o mistifice.
Recunosc ca nu cred in teoriile despre flacara violeta si nici asemenea alegorii pe marginea subiectului.
Nu stiu daca individul acela era abilitat cu astfel de forte.
Asta insa nu inseamna ca astfel de oameni nu exista, chiar angajati in serviciile secrete. Stiu ca marii lideri la ora actuala au astfel de protectii paranormale. Si stiu ca exista si agresiuni de acest gen, multe din ele realizate cu tehnologie psihotronica (cine nu stie ce este, sa dea un simplu search pe google).
Cat despre faptul ca acel individ a agresat energetic pe Geoana sau nu, nu stiu ce sa zic. De ce sa-l fi agresat? Eu nu am vazut un comportament deviat la Geoana.
Plus ca individul l-a insotit atat pe Geoana in unele campanii, cat si pe Basescu...Mai degraba as avansa teoria ca individul acela era al altcuiva, un tert, care era acolo ca sa isi "implanteze" ideile potrivite in creierele celor doi sau sa asigure desfasurarea planurilor asa cum le gandise el. Nu stiu, avansez o teorie.
Insa experienta imi spune ca de regula, astfel de lucruri raman intotdeauna "cenzurate" si nu ies la iveala...Sau poate ca au iesit la iveala din greseala si ca sa fie bagatelizate, banalizate, batjocorite s-a aruncat prostia aceia cu flacara violeta...
Asadar nu stiu daca acest episod este sau nu autentic si nici nu are importanta.
Ceea ce insa stiu sigur este ca exista oameni capabili de influente mentale de la distanta, oameni care pot influenta energia umana (exista si aparate, care se numesc psihotronice), iar unii dintre acest oameni pot lucra in armata, in serviciile secrete cat si privat. Multe corporatii, multi moguli din lumea asta isi doresc protectie totala asadar folosesc TOATA gama de metode."

@biss, revin.
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

abyss

cand reprezinti binele nu ai nevoie de protectia nimanui...

Guest

Ronin, pentru cazul enuntat de tine, cel cu higher-self(?), am cautat inca o data ce am citit. Nu stiu daca sunt corecte informatiile de acolo, dar iti dau sa vezi de unde am citit. Repet, nu stiu daca informatiile sunt corecte.
http://www.erinpavlina.com/blog/2009/08/can-real-people-appear-in-your-dreams/
http://www.erinpavlina.com/blog/2008/08/astral-projection-and-dreaming/
http://www.erinpavlina.com/blog/2009/08/can-real-people-appear-in-your-dreams/

romulus

#34
CitatCe ti-o fi venit sa pomenesti institutiile de mai sus nu stiu... Vrei sa fii recrutat? Sa nu mai ai libertate?

Hm, eu daca m-as fi ocupat cu actiunile "neconventionale" in cadrul  vreunui serviciu, mai degraba pe tine te-as fi luat in vizor pentru recrutare si nu pe el !


CitatMai degraba as avansa teoria ca individul acela era al altcuiva, un tert, care era acolo ca sa isi "implanteze" ideile potrivite in creierele celor doi sau sa asigure desfasurarea planurilor asa cum le gandise el. Nu stiu, avansez o teorie.

Exclus. Nu se sustine teoria asta, pentru ca , daca ar fi fost asa, nu ar fi avut ce cauta acolo, sub nici o forma.Nada. Niente.
Si nici in campanie pe langa base.
Realitatea este ca Basescu stia cine e si ce face si  baiatul se afla acolo on the purpose!!
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

abyss

#35
Citat din: Ronin din  22 Martie 2006, 22:33:38Prin 1992, un bun prieten de antrenament si serviciu , mi-a spus ca intr-una din seri , obosit fiind de la munca ... a stins lumina in camera, s-a asezat in pat... si de aici urmeaza 'neobisnuitul'... pe fereastra a intrat o sfera cam cat o minge de fotbal, puterea de stralucire era 'orbitoare'... sfera s-a 'bagat' sub patul celalalt (erau doua paturi in camera), camera s-a 'umplut' de lumina... iar atunci a aparut o 'fiinta' , intrand tot pe fereastra, tot stralucitoare (asa ca un inger... cum relateaza Biblia...)), si a inceput sa-i vorbeasca de ...'revenirea lui Iisus'...
Interesant ca aceasta fiintza avea fatza mea... cel care va scrie... asa mi-a spus acest prieten al meu...caruia ii dau credit deoarece in materie de 'neobisnuit'... permanent era impotriva si 'mistocar'... alcool sau altceva... NU se pune problema... era sportiv impatimit...
A doua zi, m-a cautat sa-mi spuna ...(eram plecat altundeva....) dupa o saptamana cand ne-am intalnit... inca era 'speriat' , entuziasmat si uimit...
Reiau relatarea lui... in tot timpul 'vizitei' neobisnuite... el nu a putut sa se ridice sau sa vorbeasca... desi a incercat...
Fiintza s-a ridicat a iesit pe unde intrase iar dupa ... a iesit si sfera luminoasa... deabia atunci , el , a putut sa se ridice , sa aprinda lumina si sa se gandeasca la cele traite...

Repet... asta s-a petrecut in 1992... si amintirea a ramas proaspata in mintea lui...

Ce parere avetzi...???!!!


Deci tu Ronin nu ai amintirea evenimentului, doar prietenul tau o are... Inseamna ca ceea ce a vazut el a fost o manifestare externa mintii lui, o informatie invaziva din alt mediu si care perceputa de mintea lui a imbracat acea forma de inger. Faptul ca avea chipul tau ma duce la ideea ca el te asociaza cu ceva benefic. Cum sa zic, e ca atunci cand folosesti translatorul google. Cand nu mai are corespondent al cuvantului, robotul traducator il foloseste pe cel mai apropiat iar daca nu gaseste il lasa asa netradus ori il omite. Asa e si mintea omului. Asta nu inseamna ca nu puteai fi tu intr-o forma de dedublare a constiintei tale. E posibil, asa ca fenomen singular.

romulus

CitatAcum ma intereseaza un demers mai vechi si sunt aproape de raspunsul pe care il caut. Foarte aproape. Asta ma pasioneaza pe mine. Cei din politica nu merita efortul. Sunt cu totii o rusine pentru strabunii si eroii nostri. Am ajuns sa traim in cea mai urata mizerie morala. Atatia oameni sufera, atatea probleme asteapta o rezolvare decenta in timp ce pe ei ii intereseaza doar profitul si importanta de sine. Sa le fie rusine! la toti! Iar celor care ii apara si energizeaza ori intreprind actiuni malefice le transmit doar atat: "curand, va veti intalni si cunoaste chipul destinului"

1. Daca se poate, spune-ne si noua despre ce este vorba.
Eventual deschizi un alt subiect!

2. Cat despre cei care se ocupa cu maleficul, fii convins ca ei cam stiu ce-i asteapta, nu trebuie sa le-o spui tu .
Doar ca nu vor sa creada 100%. Se cred supermeni, dumnezei...
Dar nota de plata va veni.Nu stiu daca "curand" asa cum spui tu, dar cu siguranta o vor primi: personalizat !
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Ronin

#37
@biss, sa intelegem ca nu traiesti in Romania ?
Cred ca este relevant faptul ca dr. Greer in cartea "Cercuri ale puterii in spatele secretului OZN" vorbeste de asta:

"In timpul unei pauze, un om m-a tras deoparte intr-un balcon si mi-a spus: Stii, noi am aflat ca ai avut acea intalnire cu directorul CIA si ca furnizezi informatii presedintelui, dar trebuie sa stii ca acesti oameni nu stiu nimic si niciodata nu vor stii nimic.

Trebuie sa intelegi ca ar trebui sa vorbesti cu oameni ca noi.
Oamenii care au de a face cu asa ceva sunt oameni care au o multime de contracte cu guvernul. Si ar trebui sa vorbesti cu anumiti think-tanks, cu anumite ordine religioase si cu anumite ordine de preoti iezuiti ce detin controlul asupra transferului de tehnologie. Si ar mai trebui sa vorbesti cu...Si mi-a dat o intreaga lista."

Intelege-ti ? Adica Vaticanul nu intamplator vine cu comunicatele respective despre existenta ET.
Preotii lui Loyola sunt cei care deservesc si unul dintre cele mai performante observatoare astronomice din lume, cel din Tucson, AZ. (SUA)

Vaticanul si, in mod special, preotii iezuiti vor juca o carte importanta in "venirea extraterestrilor", cred eu.
Cum ei sunt maestrii inselaciunii (iezuitii), ne putem astepta la aparitii reale si la o scara globala dar, atentie, acesti ET, "fecioara Maria" sau chiar Iisus, nu-si vor descoperii adevarata lor identitate. Pot si entitati (draci) care vor lua infatisarea celor de mai sus mentionati pentru a ne manipula.


Iata doua afirmatii ale unor personalitati interesate de fenomenul OZN:

Dupa 18 ani de investigatii OZN atente, Dr. Jacques Vallee a ajuns la cateva concluzii uluitoare:

a. Fenomenele OZN sunt reale, dar probabil NEFIZICE. (deci metafizice)
b. Ele apartin unor uneltiri rele in vederea victimizarii pamantenilor.
c. Unul din scopurile lor majore este sa manipuleze constiintele umane si sa ne programeze psihologic pentru vreo amagire de ultim ordin.

"Mi se pare ca inca din antichitate entitatile OZN ne MINT in ceea ce priveste identitatea si patria lor.
Ele nu sunt egalii nostrii. Noi suntem creaturi slabe in comparatie cu felul lor stralucitor de a se etala... intentioneaza ele sa ne cucereasca ?
De ce se intereseaza de noi ? Urmaresc ele binele sau raul omenirii ?"
Brad Steiger, "Gods of Aquarius", pagina 145, 1976.

http://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?12343.15

Si aici pentru a intelege legatura intre Vatican, Islam si "fecioara" de la Fatimah...
http://islamul-catolic.blogspot.com/
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

romulus

CitatVa pot indica o pista cu ce ma ocup acum. Cumparati si cititi cartea "Adevarul ascuns-informatii interzise" de Steven M. Greer. O puteti comanda online la editura Daksa sau pe net la altii.

Ok. Multumesc.
Cunosc despre dr.Greer si Disclosure Project si chiar am facut multe referiri la el pe acest forum.
Totusi, ca sa fiu sincer, ceea ce relatezi cu privire la extraterestru, cred ca poate constitui o premiera mondiala: un pamantean a speriat/ingrozit un extraterestru !!!
CitatLa momentul oportun voi posta aici pentru cei interesati rezultatele cercetarilor mele deoarece pentru mine cautarea a inceput din momentul in care toate manifestarile inexplicabile de pe tot parcursul vietii mele s-au incheiat brusc odata cu aparitia unui extraterestru in camera mea, extraterestru pe care l-am speriat rau de tot si care mi-a transmis telepatic frica pe care de fapt el a resimtit-o. Acum realizez si regret cele intamplate.
Recunosc : am ramas ca la dentist cand am citit .
Nu glumesc, e ceva pe care eu, in cei 40 de ani de cand citesc despre asemenea subiecte(OZN/UFO, ET, and so on) nu am intalnit!
In concluzie , te rog sa ne tii la curent cu cercetarea ta, iar cand ai finalizat spune-ne !O sa fie ceva nemaipomenit. Bafta !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Ronin

#39
@biss, cred ca ai inteles cate ceva din ceea ce am spus dar atunci cand ai afirmat ca este unul majoritar, am inteles ca nu ai inteles chiar totul, cu tot respectul o spun, asa cum ne sta bine.

Nu-i vorba de frica.
Daca te referi la raportul biblic, exista acolo afirmatia care spune ca "cercetati totul si pastrati ceea ce este bun". Unde-i frica ?
Asta nu inseamna ca eu ma raportez la forma de tip catolic a crestinismului, ma refer la acea forma fara popi, papi sau regi.

Roma papala a jucat un rol important in ceea ce azi am numi "cover up".
Vezi aici o lista cu papi. Ei il considera pa Petru, discipolul lui Iisus, ca fiind primul papa.
http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_Papi

Astazi, dupa activitatea lor de aproape 2000 de ani, se poate vedea acelasi lucru. Vaticanul, prin departamentele sale (vezi controlul tehnologiei dar si observatorul, aparatul de spionaj, etc.), conduce investigatia privitoare la fenomenele OZN sau ET.
Am facut trimitere la acel blog care vorbeste de Islam ca fiind creatia romei papale deoarece acolo se pot intelege anumite "ciudatenii". De pilda am spus ca una din ciudatenii este faptul ca islamicii numesc un sat (din Portugalia) cu numele de Fatimah, fatimah fiind fiica lui Mohamed, iar ca exact in acest sat, in 1917, se arata fecioara cu mesajele ei alarmiste...

Coincidenta ? Nu cred.

Acum legat de paranormal se stie ca Vaticanul, in special prin ordinele sale, s-au ocupat si se ocupa de stiintele ezoterice.
Eu nu ma indoiesc de experienta pe care ai trait-o, te cred, la fel cum nu ma indoiesc nici de expereinta mea (cu mama si prietenul), numai ca atunci cand avem de-a face cu paranormalul, nu pot sa cred ca tot ceea ce reprezinta paranormal nu poate periculos si ca nu pot exista diferente deoarece binele si raul sunt doua lucruri relative.

In societatea in care traim, pe ce baza facem diferenta intre bine si rau ? Exista un cadru legislativ. Fara el cel mai tare si-ar face de cap. Ar fi legea junglei. (nu ma refer la derapajele din fiecare stat)
Prin urmare si atunci cand vorbim de univers sau orice alt fenomen pe care inca nu-l intelegem, ar trebui, cred eu, sa cautam cauza pentru intelegerea efectelor.
Moralitatea unei societati este data de niste valori pe care, fie ca vrem sau nu, le mostenim de la evrei. Sunt legi scrise pe care le putem gasi in istoria poporului evreu.
Asta nu inseamna ca ele, legile, nu existau inainte de poporul evreu ca natie. Nu, ele existau si exista, numai ca aici, pe planeta asta, singura pe care se moare, legea universului (vorbesc de cea morala- bine -rau) este adaptata contextului nostru.
Cunoasterea joaca un rol important.
Multi se leaga de Adam si Eva. Ati observat ca "sarpele" nu-i spune Evei sa muste din fruct ? Asta inseamna ca el, sarpele, s-a jucat psihologic cu Eva iar ea a cazut in capcana intinsa de el. Este vorba de logica si "patratul rational". Logica i-a spus evei ca sarpele are dreptate dar "patratul rational" te obliga ca dincolo de logica sa ai si cunoastere. Cu alte cuvinte logica noastra poate lucra impotriva noastra daca nu avem INFORMATIA-CUNOASTEREA.

De asta am inceput cu "cercetati totul si pastrati ce este bun" si nu cu abuzul acela care spune "sa crezi fara sa cercetezi" si care este nascut de papi pentru a manipula o lume lipsita de cunoastere...

Pavel Corut greseste, parerea mea, cand isi fundamenteza "teoria" pe scrierile unui preot iezuit care aparea exact atunci cand antisemitismul era in floare.
Protocoalele Sionului, Biblia Hazlie (Leo Taxil iezuitul), Darwin si afacerea Dreyfus sunt doar cateva indicii pentru a intelege ca exista o lupta intre adevar si minciuna (in care iezuitii au fost implicati) iar noi oamenii, atunci cand ne confruntam cu paranormalul, ar trebui sa-l verificam prin CUNOASTERE si nu doar prin logica.
Ori cunoasterea inseamna cercetarea tuturor lucrurilor dar pentru a face diferenta trebuie sa te raportezi la o baza. Fara acea baza vom avea un fel de ecumenism ezoteric care se va transforma intr-o lume de paranormali fara discernamant.
Discernamantul nu se refera la diferenta dintre adevar si minciuna ci  diferenta dintre adevar si minciuna care pare adevar.
De aceia, spu eu, ca implicarea Vaticanului nu-mi miroase a bine..., adica "pute". Iar "mirosul" asta este unul bine camuflat cu denumiri de genul: controlul tehnologiei, astronomie, seminari, oamenii de stiinta la Vatican, etc.
Aceiasi "Marie" cu alta palarie.

Dr. Jacques Vallee si Brad Steiger, de ce nu a merita cititi...
Si ei trateaza fenomenul numai ca rezultatele lor suna putin diferit decat ale altora...

Tu chiar crezi ca toate acele avertismente biblice legate de "paranormal" sunt simple nascociri pentru a ne tine departe de cunoastere ???
Sunem incurajati la cercetare si la faptul ca exista un razboi cosmic in care, uneori, s-ar putea intampla sa luam de bun ceea ce nu este de luat. Omul este liber si incurajat sa cerceteze TOTUL (deci si paranormalul) dar tot omului ii sunt date niste indicii care l-ar putea ajuta in luarea unor decizii intelepte sau in a face diferente acolo unde s-ar parea ca nu se pot face...
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

abyss

#40
Cu tot respectul eu cred ca vrei sa ma zapacesti, monșer!  :-)

glumeam...

E perfect real ce ai descris mai sus.

Un singur lucru am de comentat si anume ca nu exista in biblie ce ai scris tu "cercetati totul si pastrati ce este bun". Este scris doar:
- ''iubiþi în Dumnezeu-Tatãl ºi pãstraþi pentru Iisus Hristos''
-  ''ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.''
Cand ma refeream la frica de aceasta vorbeam:
- ''ªi sã izbãveascã pe acei pe care frica morþii îi þinea în robie toatã viaþa. ''


Baftã !

padme

Ba da este! Nu mai stiu cine da acest sfat- daca il gasesc iti dau versetele!

Ronin

@Un singur lucru am de comentat si anume ca nu exista in biblie ce ai scris tu "cercetati totul si pastrati ce este bun". @

"Nu dispretuiti proorociile. Ci cercetati toate lucrurile, si pastrati ce este bun. Feriti-va de orice se pare rau."

1 Tesaloniceni cap. 5 versete 20, 21, 22.

"...nu dati crezare oricarui duh; ci cercetati duhurile, daca sunt de la Dumnezeu; caci in lume au iesit multi prooroci mincinosi."

1 Ioan cap. 4 verset 1.

Scurta descriere a conflictului:

"Caci noi nu avem de luptat impotriva carnii si sangelui (omul), ci impotriva capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti."

Efeseni cap. 6 verset 12

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

abyss


Chiar m-ai facut sa scotocesc dupa Biblie... nu-mi vine a crede!  :planet:
Deci, nu stiu ce carte sfanta ai tu dar in a mea "made in BOR" zice așa (si totuși detaliile conteazã) :

Epistola întâia cãtre Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 5
versetele,
16.    Bucuraþi-vã pururea.
17.    Rugaþi-vã neîncetat.
18.    Daþi mulþumire pentru toate, cãci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.
19.    Duhul sã nu-l stingeþi.
20.    Proorociile sã nu le dispreþuiþi.
21.    Toate sã le încercaþi; þineþi ce este bine;
22.    Feriþi-vã de orice înfãþiºare a rãului.

E totuși o micã nuanțã... ca si dincoace:

1.    Iubiþilor, nu daþi crezare oricãrui duh, ci cercaþi duhurile dacã sunt de la Dumnezeu, fiindcã mulþi prooroci mincinoºi au ieºit în lume.
2.    În aceasta sã cunoaºteþi duhul lui Dumnezeu: orice duh care mãrturiseºte cã Iisus Hristos a venit în trup, este de la Dumnezeu.
3.    ªi orice duh, care nu mãrturiseºte pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care aþi auzit cã vine ºi acum este chiar în lume.


Chiar si in final mai vad o mica nuanta: Efeseni cap. 6 verset 12

12.    Cãci lupta noastrã nu este împotriva trupului ºi a sângelui, ci împotriva începãtoriilor, împotriva stãpâniilor, împotriva stãpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor rãutãþii, care sunt în vãzduh.
13.    Pentru aceea, luaþi toate armele lui Dumnezeu, ca sã puteþi sta împotrivã în ziua cea rea, ºi, toate biruindu-le, sã rãmâneþi în picioare.
14.    Staþi deci tari, având mijlocul vostru încins cu adevãrul ºi îmbrãcându-vã cu platoºa dreptãþii,
15.    ªi încãlþaþi picioarele voastre, gata fiind pentru Evanghelia pãcii.


Mie aceste detalii imi transmit altceva... un mesaj de speranta, pace si intoarcere a unor vremuri demult fãgãduite. Extraterestrii nu sunt toti rai. Depinde ce etichetã folosești... pot spune la fel de bine Îngerii nu sunt toti rãi... Depinde cum privesti lucrurile. Citeste cartea lui Greer si vei vedea si intelege cel putin o parte daca nu tot mesajul lui. Nu-l privesc decat ca pe un om ce a avut taria sa strige la cer si umanitate.

padme

E vorba probabil de interpretare si traducere. Un politician de pe la noi a fost intervievat acasa. Nu mai imi amintesc cine era, dar povestea urmatoare e cel putin hilara. "Am auzit ca faceti colectie de biblii" zice reportera. "Da, asa este" raspunde respectivul indreptandu-se catre un raft, unde se vedeau aliniate si frumos imbracate o serie de carti. "Pana acum am 14 biblii" anunta el, " dar nu sunt toate la fel" "cum adica?" holbeaza ochii reportera, care probabil regreta intrebarea ulterioara.. "Pai.. le-am citit pe toate si nu sunt la fel, unele chiar au capitole lipsa.." :)))))))))))

La mine in biblie este ca in cea a lui Ronin. Probabil ca biblia ta e mai noua @biss.. gandesc eu.

O intrebare @biss, ai citit cumva "Programul Planteta Terra"- a lui Toni Victor Moldovan?