Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intalnire ciudata cu un extraterestru

Creat de Ronin, 22 Martie 2006, 22:33:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

Citat din: Ronin din  01 Aprilie 2006, 11:08:33
Jackie ... eu nu cred ca acel prieten al meu ar fi avut vreun motiv sa inventeze... totul s-a petrecut in 1992 iar de atunci 'drumurile' noastre au fost diferite... nu l-am intalnit de ceva timp...dar voi incerca sa dau de el si eventual sa filmez 'discutia' noastra...

Ronin

Ronin,unde esti prietene? :roll:
M-ar interesa foarte mult acea relatare de la martorul ocular.Sper ca nu te-ai lasat influentat de altii care nici nu le pasa de ufologie.Te asteptam.

Citat din: spooky din  13 Mai 2006, 16:09:10As putea spune ca am trecut si eu pe langa un astfel de eveniment... ma crezi? Doar ca nu am cum sa-l dovedesc... si in care eu nu am fost implicat/victima.

Spooky,ar fi un lucru foarte bun sa ne relatezi acel eveniment.Cel putin cateva cuvinte ....Eu personal,investighez de mult asemenea cazuri.Am luat interviuri de la foarte multi ''abductees'' din diferite tari si unele din raspunsurile lor chiar se leaga intre ele prin informatii foarte interesante.
As aprecia gestul daca ai relata cat de putin din acea intamplare :wink:


Shadowman

Citat din: Ronin din  22 Martie 2006, 22:33:38
Prin 1992, un bun prieten de antrenament si serviciu , mi-a spus ca intr-una din seri , obosit fiind de la munca ... a stins lumina in camera, s-a asezat in pat... si de aici urmeaza 'neobisnuitul'... pe fereastra a intrat o sfera cam cat o minge de fotbal, puterea de stralucire era 'orbitoare'... sfera s-a 'bagat' sub patul celalalt (erau doua paturi in camera), camera s-a 'umplut' de lumina... iar atunci a aparut o 'fiinta' , intrand tot pe fereastra, tot stralucitoare (asa ca un inger... cum relateaza Biblia...))

O traire asemanatoare a mai trait cineva (octombrie 1986,Bucuresti ...) Si el ,ca si prietenul tau ,practica sport de performanta...
In paralel,practica si exercitii de yoga (asane si exercitii de respiratie...) Tipul era autodidact,nu era membru al vreunei organizatii...
In vremurile  acelea a discuta pe marginea acestiu subiect sau a practica exercitii nu prea se incadra in canoanele vremurilor...Cei cu fire mai albe in cap stiu despre ce vorbesc...
Relatarea seamana izbitor-pina la un punct-cu experienta persoanei in cauza...Se stie ,unele practici
pot dezvolta ,intr-o masura mai mare sau mai mica ,unele calitati "mai neobisnuite"...(evit sa le numesc altfel )...Convingerea mea e ca prietenul tau a inceput sa vada "ceva " ascuns privirii  multora dintre noi...Cazul descris nu tine de domeniul ufologiei ( parerea mea ...)...ci de alt domeniu...Experientele de acest gen au o calitate : te marcheaza pe viata...Sunt sigur ca atunci cind il vei reintilni,iti va povesti si alte intimplari neobisnuite....
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

aswotim

Contrar cu ceea ce pare la prima vedere, eu incadrez intamplarea de mai sus la categoria CNC - "Cazuri Neelucidate Inca", acolo unde ar intra si intamplarea de la Lacul Balea.
Gyorgy Mandics a facut o catalogare comuna a fenomenului OZN impreuna cu acestea in a sa "Enciclopedie a fiintelor extraterestre" din care mai detin cateva exemplare, disponibile pentru colectionari.
Sunt cazuri identice in speta, numai ca mintea noastra s-a lasat "calauzita" de informatiile tehnice, stiintifice ale epocii noastre si accepta mai usor "solutia" extraterestrilor decat "solutia" ingerilor si demonilor. Practic ceea ce se intampla e ca noi primim -atat prin simturi cat si spiritual- un soc pe care creierul fiecaruia dintre noi il traduce "dupa pricepere si cunostiintele proprii". In antichitate si evul mediu putini erau mestesugari cu spirit tehnic pentru a face o descriere tehnica a fenomenului. Majoritatea relateaza intalniri cu sfinti, cu Isus, etc.

Ronin

Revin destul de tarziu...nicidecum nu poate fi o gluma, zilele trecute (martie 2008) m-am intalnit cu el, desi traversase momente grele in afara tarii, este la fel de proaspat atunci cand isi reaminteste de acea intamplare.
Nu am pus puncte.... pentru a crea neincredere ci pentru a arata ineditul fenomenului. Cand spun ca era mistocar nu era mistocar la adresa UFO, dar nici interesat nu era ... era sportiv, militar, ii cam placeau fetele...nu alcool... zona unde s-a intamplat o cunosc, pe el il cunosc de 3-4 decenii...

In acel an ,1992, unul din parintii mei (mama) a avut un vis ciudat-interesant... m-a visat ca eram asa de stralucitor , ca soarele, nu putea, in vis, sa-si tina ochii la mine... stralucirea era orbitoare.... alaturi de mine (in vis) se afla ceva , ca niste haine, impachetate, dar tot asa de stralucitoare...in momentul in care se uita la ele, ea, mama mea, a auzit o voce care i-a spus: 'dute si imbraca-le, sunt ale tale'.
Eu am propria mea interpretare la ce s-a intamplat deoarece in ambele situatii sunt implicat si eu (fiinta cu fatza mea si eu stralucind ca soarele in visul mamei)... dar, un lucru este sigur, fenomenele au fost supranaturale si cu mesaj.
Revin.
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

darieglobur

pot spune ca mie unul imi pasa de ufologie insa, sincer, si sper sa nu supar pe nimeni, am oaresce dubii in legatura cu aceasta intamplare; mai corect spus, in ceea ce priveste explicarea acestei intamplari ca fiind o intalnire cu un extraterestru sau, hai sa zic, in ceea ce priveste latura benefica a acesteia.
din ce am studiat eu pana acum si din cate am inteles, parerea mea personala este ca intr-o "intalnire autentica" nu se implementeaza si nu se transmit chestii religioase, decat poate atunci cand avem de-a face cu un atac psihic sau cu o incercare de manipulare.
...und Sie fliegen doch!

romulus

Citatzilele trecute (martie 2008) m-am intalnit cu el,
----De ce nu i-ai propus sa face-ti un dialog filmat (cum ziceai la inceputul topicului ) si sa relateze el personal intamplarea ? Daca este militar si doreste discretie, il poti filma astfel incat sa nu i se distinga trasaturile !! Poate are amanunte pe care tu le-ai scapat ori nu ti le-a spus el ,  intentionat ! Cine stie ?
----Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

OzN_HunteR

interesant....dar as dori ceva dovezi....in ziua de azi pentru a dovedi ceva ai nevoie de : dovezi
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

maiami

poate ca omul nu minte
sfere ciudate de lumina au mai fost filmate
in cel mai rau caz poate ca a visat si a uitat
VOICA MARIAN tel. 0746075513
va invit la cunoasterea prin stiinta

Ronin

Nu, lucrurile sunt EXACT asa cum le-am relatat.
Insa eu nu sunt o persoana care cauta neaparat supranaturalul in toata chestia asta...
Inteleg ca suntem dotati cu creier si logica deci avem nevoie de cercetare, de o intelegere rationala si nu neaparat de 'experimente' supranaturale.

Supranaturalul este o lume "periculoasa" deoarece scapa capacitatii noastre de analiza.
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

padme

#24
si eu stiu cel putin 3 povesti despre intalniri cu et, spuse de oameni cel putin sanatosi la cap, dispusi sa demonstreze sau au facut-o cu filmari, fotografii, etc. insa ceea ce povesteste prietenul tau despre lumina, venirea lui isus???!!!, etc. poate fi o experienta mistica, dupa parerea mea, asemanatoare cu a celor care vad "ingeri"- entitati de lumina(nu prea cred ca sunt descrisi prin biblie cum arata, mai degraba in cartea lui enoh)-mi-a povestit cineva acest lucru, este o persoana mai... speciala, iar legat de mesajul transmis....foarte ciudat-

probabil ca a fost ales cu un motiv pentru aceasta vizita neobisnuita. :))))))


maiami crede-ma si vise daca ai de acest tip nu prea le uiti!

Ronin

#25
REVIN:
M-am reintalnit anul trecut (in dec. 2009) cu prietenul meu. Ce vreau sa adaug este faptul ca aceea "aparitie" din 1992 o are la fel de proaspata in minte.

Stiu ca sunt lucruri greu de acceptat dar imaginativa ca aveti un prieten de cand erati mici copii. Cresteti impreuna, scoala impreuna, marina (etc), militari, luptatori, etc.
Ei bine, daca un asemenea prieten v-ar relata ceva asemanator l-ati crede sau nu ? De ce m-ar fi mintit tocmai pe mine ? Nu putea face asta. Nici macar nu discutam de OZN-uri sau subiecte de genul asta. Eram cu armata in cap si stiluri de karate.

Acum, la 18 ani de atunci, am mai reusit sa aflu cate ceva despre acest tip de fenomene.
De pilda se fac experimente de teleportare. Avem discutii despre un dept. 0, disparitii in Bozior, etc. Unii spun ca sunt reale, altii ca nu. Subiectul este (cam) tabu... :?
Insa ceea ce vreau sa spun este faptul ca in acea situatie, m-am tot gandit, daca acea fiintza avea fatza mea (folosesc tz pt. a intelege sensul), dupa ultimele cercetari (modeste), am ajuns sa iau in calcul ca acea fiintza eram chiar eu... :-o

Dar cum eu stiu ca in seara in care i s-a aratat "fiintza", eu eram in alta parte, cred ca altceva a avut loc acolo.
Adica eu eram, sa zicem in locatia X, dar tot eu m-am deplasat in acea lumina cu acel glob de lumina, in locatia Y unde el locuia. Cum vi se pare ???

Stiu ca pare nebunesc (chiar si pentru mine) dar ar putea fi o ipoteza.
Adica eu, Ronin, am capacitatea uneori, sa merg la alte persoane, "imbracat" intr-o lumina puternica (uneori insotit de o sfera stralucitoare) desi fizic sunt in acelasi loc.
Va aduceti aminte cum v-am povestit ca in acelasi an (1992), mamei mele i-am aparut in vis dar tot asa stralucitor iar prietenului meu cel mai bun in mod constient, live cum se spune.

Nu am putut discuta serios, in acesti 18 ani cu nimeni, toti au tendinta sa ia in ras toata istoria. Suntem, totusi, oameni seriosi. El a fost prin Angola (misiuni), eu prin Irak, etc. Stiu ce sunt si stiu si ce este el. Garantez ca nici mama mea si nici el nu au avut cum sa inventeze.
Poate ca sunt foarte putini cei care inteleg sau unii cred ca inteleg deoarece pot exista asemanari cu alte experiente de acest gen.

Personal cred ca aici avem de a face cu ceva de acest tip:
O persoana poate avea aceasta "capacitate" (de a se arata si vorbi altora in vis sau real dar inconjurat de lumina) dar persoana respectiva (cum a fost cazul meu) nu stie ca el s-a aratat cuiva in vis sau real...
Ceea ce stiu este faptul ca m-am "rugat" insistent divinitatii (asa cum o percepeam eu - simpla), daca pot spune asa, pentru cele doua persoane, iar rezultatul a fost cel relatat.
Dar aici apare o alta intrebare. Pai de-a lungul vietii mele, m-am "rugat" ( a nu se confunda cu dogma sau ritualuri) pentru multi altii. De ce doar aceste doua persoane au fost vizitate de mine in lumina ?! :-o

Concluzia este ca s-ar parea ca "altcineva" (divinitatea ?!) hotaraste cand poti merge in lumina la altii pentru care "pledezi" ori "tehnica" nu este stapanita...
Ma gandeam ca daca un om are capacitatea de a calatori in acest fel (ma refer la vizitele respective) ar fi interesant ca dupa ce te intorci din "calatorie" sa sti unde ai fost si ce ai discutat...

Un alt "ideal" aici ar fi ca daca ai putea controla aceasta capacitate (repet,  aici dam variante), ai putea face vizite cui ai dori fara a putea fi oprit de nimeni si nimic. Un mesager de lumina cu mesaje speciale...
Cum vi se pare ???

Ronin
13 feb 2010
(intamplator maine este ziua de nastere a mamei mele)
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

abyss

Te cred. Eu am trecut prin cateva experiente asemanatoare. Probabil iti folosesti "corpul din vis" adica este o proiectie a ta din vis in lumea reala...si e normal sa nu-ti amintesti deoarece corpul din vis are alt tip de memorie. Cat despre cele 2 persoane la care te-ai dus sub acea forma probabil ca te-au chemat inconstient ori  tin mult  la tine sau aveti create niste legaturi sufletesti mai speciale. Ceva mai nasol era sa apari simultan in doua locuri...atunci nu te-ar mai fii crezut nimeni...
Si bine ca ai un corp din vis (sau astral) atat de frumos! El iti reprezinta inventarul uman si structura interioara...

La multi ani ii urez mamei tale !

Guest

Poate fii "higher-self-ul" tau? Nu stiu multe despre asta, cred ca e acelasi lucru spus de @biss, si cred ca tine de astral.
La multi ani mamei tale!

abyss

Este corpul din vis proiectat in realitatea de zi cu zi. Nu stiu cum sa-zic altfel dar in principiu e acelasi lucru. Si sunt si tehnici pt a obtine aceasta realizare.           

Ronin

Multumesc biss si X pentru comentarii si urarile pentru mama mea.

M-ar interesa sa am mai multe informatii despre ceea ce spuneati. Corpul de vis proiectat in realitate, este un corp care "navigheaza" atunci cand dormi (adica de vis) sau cum ??? Eu nu eram la somn atunci, eram cat se poate de treaz...

Care ar fi tehnicile respective ?
Ma gandeam astazi daca ar fi posibil ca omul (cazul meu sa zicem) sa mearga prin acest "corp de vis" la persoanele la care doreste dar atunci cand vizita se incheie, omul fizic sa stie unde a fost, la cine si ce a spus...
Daca cel caruia i se intampla una ca asta este un cunoscut, avantajul ar fi ca atunci cand el, emotionat, speriat, etc, ar vrea sa-ti spuna..., tu sa-l opresti si sa-i spui: Stiu ce vrei sa-mi spui... Aseara te-am vizitat si eram inconjurat de o lumina puternica..." Va imaginati situatia...? Ideea este ca dupa toata aceasta manifestare miraculoasa trebuie sa existe si un mesaj acolo ca doar nu de dragul spectacolului ai acea capacitate...

Cum vi se pare ?

Adica, asa cum am mai spus, sa zicem ca vreau eu sa-i transmit un mesaj lui Barack Obama sau Traian Basescu (etc.), asta ar insemna ca acest "corp de vis" poate trece fara probleme de "SPP sau "Secret Service-ul" de la Casa Alba...
Pe de alta parte, in afara de mesajul dat in vis cuiva (ex. mama mea), ma gandesc la mesajul in cazul prietenului meu. Acesta a fost pur si simplu imobilizat in pat, nu a putut sa se ridice sau sa vorbeasca pana cand "fiintza" (inca nu-mi vine sa cred ca am fost eu... :-o) a plecat... Cu alte cuvinte, a fost constrans sa asculte...

Va mai astept cu idei si astept si pe altii sa participe deoarece am auzit eu ca s-ar cauta oameni ca mine sau cu experiente asemanatoare pentru anumite proiecte...
Ceva parca se misca... :?
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.