Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fabula Microsoft

Creat de baaron, 27 Martie 2006, 03:01:22

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baaron


Un somer merge sa se angajeze la Microsoft ca om de servicu.
Managerul de Resurse Umane responsabil cu recrutarea personalului administrativ il supune unui test de aptitudini: spalatul podelelor, spalatul geamurilor etc.
Dupa test ii spune: "Vei avea un salariu de 30 $ pe zi. Lasa-mi adresa de e-mail ca sa-ti trimit formularul sa il completezi si sa-ti spun unde si cand sa vii in prima zi la lucru." Somerul nostru recunoaste cinstit ca nu are nici calculator, nici adresa de e-mail.
- Atunci inseamna ca tu nu corespunzi politicii de personal si deci nu te pot angaja la Microsoft, ii spune managerul.
Uimit omul pleaca si nestiind ce altceva ar putea face, cu ultimii 10 $ din buzunar cumpara o lada cu 10 kg de rosii de la supermarket, pe care, in doua ore, le revinde cu profit de 100%. Repetand procedeul de mai multe ori in ziua aceea ajunge seara cu aproape 100 $ mai mult decat avea dimineata.
Asa a realizat ca putea sa traiasca vanzand rosii.
Sculandu-se dimineata devreme si culcandu-se noaptea tarziu omul nostru a realizat un profit bun in scurt timp. Apoi si-a cumparat o masina pentru transportul rosiilor, iar la sfarsitul primului an a avut un intreg parc de camioane si o multime de angajati dintre someri ca si el, toti vanzand rosii.
Era momentul ca gandindu-se la viitorul sotiei si al copiilor sa faca o asigurare pe viata. A telefonat deci unei companii de asigurari si a ales o asigurare foarte scumpa, care sa reflecte noua lui situatie de milionar. La sfarsitul convorbirii, persoana cu asigurarea i-a cerut adresa de e-mail pentru a-i trimite documentatia. Cand omul nostru a spus ca nu are asa ceva, persoana de la compania de asigurari a fost uimita: "Cum ai reusit atunci sa faci o asemenea avere fara internet, e-mail si e-commerce? Imagineaza-ti unde ai fi fost acum daca ai fi fost conectat de la inceput."
Milionarul rosiilor a raspuns prompt:"Imi imaginez. As fi fost om de serviciu la Microsoft."

Morala:
1) Internetul, e-mail si e-commerce-ul nu trebuie sa ne conduca in viata.
2) Daca nu ai e-mail, dar muncesti din greu, inca poti deveni milionar.[/
b]

avramescub

Baaron? Cu toata stima iti spun ca, Karma ta nu arata prea bine...eu pot sa iti dau niste sfaturi:
1.Nu mai distruge topicurile oamenilor....fiecare are un cuvant de spus
2.Incearca sa scri tu ceva autentic nu copiat de undeva pentru ca asa pot si eu sa postez toate volumele hary potter....

nemo

Eu cred ca acest forum are rol de informare si dezbatere . Dezbatem pe niste idei clasice date care nu trebuie sa fie neaparat personale . In ceeace priveste karma, poate nu am inteles bine. Suntem la un concurs de ... karme ? . Eu unul nu sunt deloc de acord cu ideile lui Baaron, dar cred ca asta e tot farmecul . Karma =-14 arata ca are personalitate , exista, enerveaza, creaza probleme . Cei cu karme mari indiferent de semn ( +, - ) sunt cei care conteaza .

udar

Bogdan:

Eu cred ca Baaron are asa de multa karma negativa pentur ca a suparat pe cativa si aceia ii dau constant minusuri... Despre asta e vorba. Cat despre ce ai spus legat de informatiile copiate, aici este un forum, un loc de dezbatere, si nu unul de publicatii originale. Daca un articol este interesant, nu vad de ce nu ar fi publicat. Mi se pare aberant sa stai sa-l reformulezi sau sa stai sa-l rescrii tu. E o pierdere de vreme, e un non sens si exista posibilitatea sa-si piarda intelesul original.

Fabula:

Cat despre fabula de la Microsoft, ca orice fabula, ne impresioneaza si are o morala. Asta nu inseamna ca ceea ce scrie acolo poate fi si adevarat. Si ma refer aici la modul in care omul si-a castigat banii. Nu e atat de simplu sa pui o afacere pe picioare, trebuie acte, trebuie tot felul de conditii indeplinite. Plus ca nu stiu cum obtinea el un profit de 100 % din vandutul rosilor. Repet, e o fabula, dar trebuie sa aiba si un sambure de adevar. Si adevarul acesta in Romania este ca nu poti castiga multi bani dintr-o asemenea afacere. Si in plus de asta, nu vad de ce era asa de mare problema sa ramana om de serviciu la Microsoft. Nu cred ca era nici injositor, si nici imposibil de trait cu banii luati de acolo. Nu vedeti in jurul nostru cati smecheri si inculti au ajuns sa aiba averi imense? Vi se pare normal?

Moralele exprimate de Baaron sunt, insa, relevante. Intr-adevar, interenetul nu trebuie sa ne conduca viata, si, INTR-ADEVAR, tot ceea ce trebuie sa faci ca sa ai multi bani este SA MUNCESTI mult mult de tot. Asta nu inteleg multi oameni care asteapta totul de-a gata de la stat. Reminiscentele comunismului, spun eu...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

avramescub

udar ai dreptate dar eu nu am vazut nici un mesaj perosnal al lui baron...sper ca nu sa suparat pe mine pentru cele zise dar....mi se par multe articole copiate....

baaron

Pt Bogdan

Nu vad care e problema cu subiectele expuse de mine...si nu dau doi bani nici pe copyright pentru ca o persoana care vrea sa afle adevarul si posteaza anunturi cu un target mai mult decat evident nu o sa se propteasca in cativa dolari stransi din drepturile de autor...

Informatia este libera si circula pe internet....nu iti ramane decat sa o iei sa o filtrezi, sa o sintetizezi si sa o expui pe un forum pentru a discuta pe seama lor...Probabil te deranjeaza ca nu stii care din ele sunt ale mele si care nu (aici te cred... :-D)...suntem in mileniul trei pe autobanda si nu cred ca merita sa ma opresc pe dreapta pentru nu stiu ce rahat de avatar sau ca am nu stiu ce minus la karma....hai sa fim seriosi......by the way....vrei sa facem un concurs de avatare sau sa ne ciocnim in copyrighturi :evil: :-D

Cat despre distrusul topicurilor....pai eu as zice ca tocmai aici e sarea si piperul sau ma rog....poate ma insel ....probabil tu faci parte dintre cei care inghit mai usor un topic ce urmeaza aceiasi directie vreo 15 ani la rand....(asta e numai parerea mea)....promit ca de azi o sa ma schimb si o sa va dau dreptate la toti....

Pokemon ajuta !