Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sa pregatim viitorul ROMANIEI si al PLANETEI impreuna !

Creat de adipop, 16 Decembrie 2009, 11:42:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adipop

Citat din: mm din  20 Decembrie 2009, 00:42:04
Ca sunt (6) derivatele, si cheia din final am inteles. Ceea ce nu am putut intelege, /respectiv nu am putut face legaturile litere-cifre-litere, a fost inceputul, la prima varianta, (nederivata). Ma refer la primul rand de 10 litere din prima coloana (din stanga), pe care nu le-am putut lega de primul rand de cifre (din coloana a doua) [si nici vorba de reconversia lor (a cifrelor) in literele din coloana a treia]. Din cartile respective nu am putut deduce cum se face deoarece explicatiile concrete sunt foarte reduse.
Ca sa dau un exemplu, p108:
o m i c r o n i o t ...  16742-4-83-5-1059 ... CONCS II TRO-
Aici ar trebui ca literele din stanga sa fie exprimate prin cifra lor (numarul lor de ordine din alfabetul de 24 litere de la A la Z) si nu reusesc sa le regasesc in sirul de cifre de mai sus. O fi usor, nimic de zis, numai ca eu "n-am prins principiul".


Imi pare rau, nu va pot ajuta foarte mult. Eu altfel decriptez informatiile.

In prima carte scoasa pe piata de Mos, Limba vorbita de Adam si Eva, explica putin mai bine acest altgoritm matematic, dar cheia n-a dat-o in nici o carte. Mi-a povestit de ea....Trebuie mers la el acasa cum am spus, pentru a explica, dar eu cred ca trebuie sa-i castigi increderea..... Daca te vede ca esti pasionat, iti explica sigur, cu mare placere.

Cu ani buni in urma, a fost o domnisoara din Craiova, trimisa de mine, care a stat 3 zile la Mos la Pitesti. Isi dadea teza in zalmoxianism. Daca persista, prindea tot sistemul....

Mosu chiar mi-a zis ca vrea sa lase sistemul altei persoane, dar sa-l merite...

Eu doresc ca metru cub de manuscrise ale Mosului, sa-l pun pe net, dupa care sa-l traducem in cat mai multe limbi de circulatie internationala. Va revolutiona complet istoria scrisa, la nivel mondial.

O doamna din Severin mi-a cerut un manuscris acum 6-7 luni, promitand ca-l va pune pe net, dar ....dupa cateva pagini puse pe forumul nostru...a disparut cu manuscris cu tot....A mintit.
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewforum.php?f=14

Cu certitudine spun, Mosu reprezinta o valoare Nationala nepretuita. Dar asa cum este in tara noastra....incultii au cioc mai mare, decat cei care au ceva de spus....

Cei din conducerea Rufon-ului au fost la Mos acasa, dar.... nu s-au tinut de cuvant...., cu toate ca Mosu i-a primit ca pe oameni...N-au inteles cu cine au stat de vorba....

adi

romulus

CitatCei din conducerea Rufon-ului au fost la Mos acasa, dar.... nu s-au tinut de cuvant...., cu toate ca Mosu i-a primit ca pe oameni...N-au inteles cu cine au stat de vorba....
Da?Ma mir!
La un topic de p'aici  se stransesera niste intrebari pentru el oare  i le-au pus?
Si ce-o fi raspuns?
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Shadowman

#47
Citat din: adipop din  20 Decembrie 2009, 13:23:01
Eu doresc ca metru cub de manuscrise ale Mosului, sa-l pun pe net, dupa care sa-l traducem in cat mai multe limbi de circulatie internationala. Va revolutiona complet istoria scrisa, la nivel mondial.

O doamna din Severin mi-a cerut un manuscris acum 6-7 luni, promitand ca-l va pune pe net, dar ....dupa cateva pagini puse pe forumul nostru...a disparut cu manuscris cu tot....A mintit.

Dar n-ar fi mai bine sa aloci timpul tau pretios scanarii manuscriselor ? Decit pomelnice de mesaje si topicuri pe forumul "Calea lui Zalmoxe",mai bine scanezi manuscrisele si le postezi ! O coala format A4 o scanezi in mai putin de un minut,fata-verso...Le scanezi la o rezolutie mica (sub 200 dpi,e suficient,castigi timp...)  le salvezi in format "jpeg" sa-ti ocupe spatiu mai putin pe hard disk ( in format "bitmap" ocupa mai mult ),apoi postezi imaginea salvata pe forum.
Vine cititorul,citeste,mediteaza,isi da cu parerea...Iar poza ramine pe server,pe forum, pentru posteritate !  :rainbow:
Daca nu te descurci cu scannerul,fa-le o poza cu un aparat foto digital sau cu telefonul mobil.Ori suna un prieten...Ori intreaba publicul ! :-) Descarci pozele din aparat si le postezi.
E chiar atat de greu... ?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

adipop

Citat din: Shadowman din  20 Decembrie 2009, 15:41:47
Dar n-ar fi mai bine sa aloci timpul tau pretios scanarii manuscriselor ? Decit pomelnice de mesaje si topicuri pe forumul "Calea lui Zalmoxe",mai bine scanezi manuscrisele si le postezi ! O coala format A4 o scanezi in mai putin de un minut,fata-verso...Le scanezi la o rezolutie mica (sub 200 dpi,e suficient,castigi timp...)  le salvezi in format "jpeg" sa-ti ocupe spatiu mai putin pe hard disk ( in format "bitmap" ocupa mai mult ),apoi postezi imaginea salvata pe forum.
Vine cititorul,citeste,mediteaza,isi da cu parerea...Iar poza ramine pe server,pe forum, pentru posteritate !  :rainbow:
Daca nu te descurci cu scannerul,fa-le o poza cu un aparat foto digital sau cu telefonul mobil.Ori suna un prieten...Ori intreaba publicul ! :-) Descarci pozele din aparat si le postezi.
E chiar atat de greu... ?

Ideea este buna, dar nu o sa ma ocup eu de asta. Eu am alta treaba...Ne-am gandit sa facem si asa....Mizez pe faptul ca apare un tanar curios...care vrea sa duca mai departe munca facuta de Mos. Pot sa-i pun la dispozitie tot ce are nevoie, pentru asta...

Acele pomelnice la care faceti referire de pe forumul nostru, au cel putin aceiasi importanta ca manuscrisele Mosului. Cu o conditie. Sa se intelaga ce se trannsmite acolo.....Sunt convis ca or sa apara Tineri Romani valorosi, care vor intelege si vor pune in practica cel putin acele proiecte incepute de noi, dar si mai importante, pentru ca mi-am propus ca inca o mare perioada de Timp, sa-i sprijin neconditionat si sa le fiu Garant Moral.

adi