Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sa pregatim viitorul ROMANIEI si al PLANETEI impreuna !

Creat de adipop, 16 Decembrie 2009, 11:42:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Guest


adipop

Citat din: X din  16 Decembrie 2009, 23:37:58
@biss! Welcome back! :-D
Nu cred, oricine isi da seama ca e manipulat sau nu, si isi da seama la orice varsta, si cine nu realizeaza la 30 de ani, nu o sa realizeze nici la 40, sau 50 sau ...

Nu este vorba de manipulare, ci de modelare.
Transformarea omului in OM.

adi

adipop

Citat din: romulus din  16 Decembrie 2009, 20:36:28
Diferit prin ce? Explica si pe intelesul meu de fost securist tare de dibla !Chiar daca nu-i obiectul dezbaterii: tu chiar crezi ca a fost intr-adevar o revolutie in '89? Esti um mic naiv taica....in ceea ce ma priveste l-am respectat (involuntar) in sensul ca nu am intrat in nici un fel in viata publica in ultimii 20 de ani, n-am ocupat functii politice, bla, bla, bla, asa ca poti considera ca discuti cu un "lustrat"!
Cat despre subiectul inginerului adipop am mari dubii ca este o oferta dezinteresata si ca vrea (si el !) binele  natiei romane!
Atatia au venit cu textul asta incat mi se pare total rasuflat de ti se face sila. Altceva mai original n'or gasi ?
O explicatie simpla pare a fi (totusi) aceea  ca si la "textele" vechi si rasuflate, INTOTDEAUNA  se gasesc fraieri noi ! Parerea mea.
Am zis !

Citat din: ZAMFIR_CATALIN
Citat din: Adrian Pop
Citat din: romulus din  16 Decembrie 2009, 13:04:30
Sa-mi fie cu iertare dar cam toti hotii care s-au perindat pe la carma tarii, cam tot asta fac de 20 de ani incoa' : redreseaza economic Romania !
Rezultatele le vedem cu ochiul liber si nu ma obosesc sa le scriu aici.
De ce am pune botu' acum ?
Am zis !

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2711.0.html

Credeam ca ai deschis ochii pana acum...sa faci distinctie intre valoare si nonvaloare.
adi

Noi am inceput redresarea de jos...din 0...si nu cerem nici un ban...cei de la guvernare tocmai ca au bani pe mana..isi bat joc de ei...probabil nu esti obisnuit cu munca...sau preferi sa stai cu mainile in san si sa privesti la cei ce fac ceva...

Stai linitit. Inca un nepregatit. Atat si nimic mai mult.
E prea tarziu pentru el....din pacate.

http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?p=6963#6963

adi

lylyt_ice

 si asta cam cum sa fie de inteles...? O noua incercare de a atrage clientela de pe RuFOn? Cu aia mai peste 21 nu prea a functionat, in incercarile precedente...acum suntem abordati cu alta strategie...!!! ORIBIL! Eu cred ca mai multe sanse ai avea pe la copii aia EMO... :wink:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Tayka

Problemele sociale din ultima vreme ne-au otrãvit ºi traumatizat sufletele,transormându-ne într-un popor de suspicioºi,suspectãm totul ºi pe toþi,am ajuns exact asa cum se doreºte:dezbinaþi,sãrãciþi,dar suspicioºi nevoie mare;numai buni de turmã.Mare pãcat.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Guest

Exact de-asta n-am raspuns altfel, nu vreau sa fiu printre cei care arunca cu pietre fara sa stie despre ce e vorba. Totusi, mi se par incomplete raspunsurile d-lui...

mm

Initiativa foarte buna, acest PROIECT! Felicitari!

A face oricat de putin valoreaza mai mult decat vorbitul la nesfarsit.

Cu atat mai valoroasa este initiativa asta, de a aduna tinerii la munca, deoarece aici e vorba de organizare si asta e o cheie esentiala a reusitei grupului social, oricare ar fi el.

Mai este nevoie de niste "ingrediente obligatorii" cum ar fi cinstea, selectia pe valoare, inchegarea obstii, organizare, etc. [In acest sens scrierile de-acu 100 de ani ale romanului Jean Moreno, sociolog, plecat prin America, cred ca ar putea fi interesante.]

Ca parere personala, cred ca v-ati propus obiective ce depasesc cu mult posibilitatile. Posibilitati, insemnand in principal capacitatea umana aflata la baza actiunilor.

adipop, am citit vreo doua carti de-ale lui Tudor Diaconu (Scrierea secreta I+II, Medicina sacra si Dacia - Tara Zeilor) si nu am inteles nimic din metoda decriptarii inscriptiilor. N-am putut stabili nici o legatura intre litere si cifre. Poti sa-mi dai,te rog, vreo sugestie utila in acest sens?
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

romulus

CitatProblemele sociale din ultima vreme ne-au otrãvit ºi traumatizat sufletele,transormându-ne într-un popor de suspicioºi,suspectãm totul ºi pe toþi,am ajuns exact asa cum se doreºte:dezbinaþi,sãrãciþi,dar suspicioºi nevoie mare;numai buni de turmã.Mare pãcat.
Da, taica , este foarte corect ce spui!
Sunt de acord cu tine, pacat, mare pacat!
Dar te-ai intrebat de unde pleaca ?
Unde ori "cine", ori "ce" se afla  la originea suspiciunii si dezbinarii?
Noi oare, nu avem nicio vina? Fiecare dintre noi, individual, cand e singur cu sine, cand isi face un bilant, o introspectie, chiar si  rugaciunea cuvenita - care-si  face - si-a vazut vreodata barna  din propriul ochi inainte de a privi cu incrancenare spre paiul din ochiul  altuia ? Si asta asa, ca un punct de plecare ....
Ceea ce va pot spune eu sigur, sigur, sigur: /EI /ACEIA, jubileaza, isi freca mainile de bucurie cand ne vad asa de ...netoti !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

adipop

Citat din: Tayka din  17 Decembrie 2009, 12:37:05
Problemele sociale din ultima vreme ne-au otrãvit ºi traumatizat sufletele,transormându-ne într-un popor de suspicioºi,suspectãm totul ºi pe toþi,am ajuns exact asa cum se doreºte:dezbinaþi,sãrãciþi,dar suspicioºi nevoie mare;numai buni de turmã.Mare pãcat.

Da. Asa este. Este suficient ca unul sa iasa din turma si-i scoate si pe ceilalti....
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=750&start=0

Se incepe cu S 1 ( Sistemul initial ) + 1 = S2 - Sistemnul S2.
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=1131

adi

adipop

Citat din: X din  17 Decembrie 2009, 12:48:23
Exact de-asta n-am raspuns altfel, nu vreau sa fiu printre cei care arunca cu pietre fara sa stie despre ce e vorba. Totusi, mi se par incomplete raspunsurile d-lui...

Corect. Putina rabdare...
http://zalmoxa.11.forumer.com/index.php

Daca pana la 21 de ani nu te-ai apucat sa faci ceva serios, dupa asta...este mult mai greu....

adi

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

adipop

Citat din: mm din  17 Decembrie 2009, 14:12:35
Initiativa foarte buna, acest PROIECT! Felicitari!

Radi : Multumesc. Va astept langa noi. Nu sunt singur. Numele Proiectului OMU este dezvaluit de cel care a fost crescut de Mosu, de Tudor Diaconu. Un geniu.
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewforum.php?f=14

A face oricat de putin valoreaza mai mult decat vorbitul la nesfarsit.
R adi ; Cortect. Numai ca cei care nu stiu ca nu stiu...blameaza, asa cum le este firea.....

Cu atat mai valoroasa este initiativa asta, de a aduna tinerii la munca, deoarece aici e vorba de organizare si asta e o cheie esentiala a reusitei grupului social, oricare ar fi el.

Radi : Dar nu orice munca, ci MUNCA CINSTITA. Oamenii, din cate am observat, nu stiu care sunt consecintele gandurilor si actiunilor lor.

Mai este nevoie de niste "ingrediente obligatorii" cum ar fi cinstea, selectia pe valoare, inchegarea obstii, organizare, etc. [In acest sens scrierile de-acu 100 de ani ale romanului Jean Moreno, sociolog, plecat prin America, cred ca ar putea fi interesante.]

Ra di : Imi pare rau, nu am auzit de acest domn. Sunt sigur ca are valoare, daca spuneti Dumneavostra.

Ca parere personala, cred ca v-ati propus obiective ce depasesc cu mult posibilitatile. Posibilitati, insemnand in principal capacitatea umana aflata la baza actiunilor.

R adi : In principiu da. Uitat atent la noul sistem, el nu face altceva decat sa indemne.... la a incepe ceva...Din aproape-n aproape, se va ajunge la a trece prin toate etapele amintite.

adipop, am citit vreo doua carti de-ale lui Tudor Diaconu (Scrierea secreta I+II, Medicina sacra si Dacia - Tara Zeilor) si nu am inteles nimic din metoda decriptarii inscriptiilor.

Ta di : Metoda Mosului este unica.
Mi-a explicat-o...dar, cum fiecare are metoda lui unica de-a decripta lumea exterioara si cea interioara, consider ca vom ajunge la aceleasi concluzii.
Mosu are un metru cub de manuscrise. Eu zeci de mii de pagini scrise. Si de foarte multe ori ne intersectam in ce ni se dezvaluie....

N-am putut stabili nici o legatura intre litere si cifre. Poti sa-mi dai,te rog, vreo sugestie utila in acest sens?

Radi : Repet, fiecare cu drumul lui...dar, cu certitudine iti spun, mergand pe-al tau, care este unic...ne vom intersecta cu totii, in ce ne vom dezvalui....

Totul pleaca de la loialitate....fata de ceva, fata de cineva....Asta ajuta in a-ti gasi un consilier pe mqasura ta.
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=378&start=0

adi


abyss

si ca sa-mi dau cu parearea mai departe... tu adipop ce varsta ai?

adipop