Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Analizã imagini SOHO LASCO C3 (13 decembrie 2009)

Creat de Serban M, 13 Decembrie 2009, 16:53:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DeReLiCt

Citat din: jean din  14 Decembrie 2009, 16:58:38
  DeReLiCt, cred ca ar fi cel mai bine sa-i intrebi direct pe cei de la NASA cu un mail ceva ce este acel ceva din poza respectiva. Imposibil, planeta Nibru intre Pamant si Soare?
Pentru ca banuesc ca, poza respectiva este facuta undeva in apropierea Pamantului. Daca aceasta planeta ar fi asa aproape ar fi mare valva pe aci' pe la noi. Poate a fost planeta Venus sau Mercur, Numai acestea sunt intre noi si Soare. Sau o sonda ceva.

Dar cine a zis ca ar fi intre pamant si soare ? dintr-o imagine 2D nu cred ca ai cum sa aproximezi acest detaliu.
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

Nox

Citat din: DeReLiCt din  14 Decembrie 2009, 13:15:31
Hai sa va arat eu ceva luat chiar de pe site-ul Nasa  :-D :


Daca vreti sa va convingeti ca este o poza oficiala mergeti la: http://sohodata.nascom.nasa.gov/cgi-bin/soho_movie_theater
Selectati LASCO 3 iar la data de inceput si de sfarsit puneti 2009-03-27 si dati scroll pana la 3:18 sau cadrul 6.

Bafta ! ;)





Seamãnã ?? Un guguloi în partea medianã cu niºte extensii laterale.  :-D

Dar cred cã nu ãsta e subiectul acestui topic.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jean

#17
 
CitatDar cine a zis ca ar fi intre pamant si soare ? dintr-o imagine 2D nu cred ca ai cum sa aproximezi acest detaliu.
Pai daca in centrul imagini se afla Soarele obturat si sunt aproape sigur de asta, asa se studiaza atmosfera solara (obturand corpul central) si acesta se afla in centrul sistemului solar, poza fiind facuta din apropierea Pamantului care se afla destul se aproape de Soare (a treia planeta de la soare) fata de celelalte planete, rezulta ca Nibru s-ar afla undeva intre Pamant si Soare. Acest eveniment este imposibil in acest moment. Ar sti toata lumea. De alta stea nu poate fi vorba, in acest caz forma respectiva ar avea dimensiuni impresionate tinand cont de distanta, minim 4.8 ani lumina. Iar imposibil. Daca sustineti asemenea afirmatii mai studiati putin si sistemul solar. Deci cred ca poate fi vorba de o sonda sau altceva. I-mi aduc aminte de o poza care am vazut-o, si in care nveta spatiala era fotografiata trecand prin dreptul Soarelui, semana foarte mult cu pozele respective.  :lol:
Adevarul este dincolo de noi

Tayka

La mine guguloiul seamãnã mai degrabã a...porumbel..o fi Duhul Sfânt.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Nox

Citat din: Tayka din  15 Decembrie 2009, 00:30:16
La mine guguloiul seamãnã mai degrabã a...porumbel..o fi Duhul Sfânt.

Poate n-ar trebui sã poluezi dacã nu ai nimic de spus constructiv.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

DeReLiCt

A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.