Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OBE: Out of Body Experiences

Creat de Bacioiu.Ciprian, 24 Noiembrie 2009, 22:02:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

padme

Citat din: uforever din  13 Martie 2013, 16:48:28
Sa fi visat acest episod? posibil, dar din cate mi-a povestit, nu adormise total, era totusi in stare de veghe.

Era un fel de somn, are el impresia ca era in starea de veghe datorita modului in care a "vazut" evenimentele petrecute si care i-au ramas in minte clar. Poate ca mintea i-a creat impresia ca-l "opereaza" - probabil datorita dorintei lui foarte mari de a-l ajuta. 

silviu

Citat din: padme din  13 Martie 2013, 13:12:22
Personal inca mai astept rezultatele experimentului facut in State (daca o sa-l aflu vreodata, intrucat scadenta a trecut) si anume: aproape de tavanul unei sali de operatie au montat un dispozitiv cu un desen care se vede doar de sus. Medicii au spus ca cine reproduce desenul, ala e!
Poti te rog sa imi dai un link legat de experiment.
Am un prieten care a avut o iesire nu intru in detalii dar aspectul cel mai interesant e ca a vazut in toate directiile.
Experimentul ar putea fi facut cu cineva care se poate dedubla constient.Am cunoscut astfel de persoane.

pri3st3ss

bine v-am regasit

am avut si eu ceva experiente de acest fel...mi s-a intamplat si cand eram treaza (cel mai periculos mai ales daca esti pe strada) si in stare alfa...
dupa lungi antrenamente reusesc sa intru in alfa destul de usor,dar calitatea acestei stari depinde foarte mult de alti factori subiectivi-cel putin asa este in cazul meu..
De o astfel de experienta am avut parte pentru prima data in mod spontan cand eram mai tanara:intr-un club...dans,boxa la maxim extrem de aproape de mine(nu am consumat alcool,nu-s bautoare) si cand am ajuns acasa corpul meu inca vibra foarte tare si atunci s-a intamplat( ceva asemanator transei samanice ma gandesc...)...am ajuns acasa la un amic din alt judet si i-am descris casa amanuntit...am avut noroc ca si el se ocupa cu astfel de incercari si nu m-a "privit" ciudat....

dar am o intrebare...
de ce priviti/vreti sa priviti in afara/din afara, cand nu va cunoasteti in interior  si fugiti de voi?


iubire si lumina va doresc
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

uforever

CitatPoate ca mintea i-a creat impresia ca-l "opereaza" - probabil datorita dorintei lui foarte mari de a-l ajuta.

Nu-si prea "iubea" socrul, asa ca poti sa stai linistita in ceea ce priveste dorinta de a-l "opera". Cred ca ceva sa intamplat cu el in momentul acela, il cunosc destul de bine, nu e foarte vorbaret, faptul ca mi-a povestit, tine de un soc, pe care cu siguranta la avut.
Apropos de ce spunea pri3st3ss, fara a avea vreo legatura cu ea, drogurile psihedelice mai creeaza astfel de stari. Au fost facute experimente pe diversi "pacienti", sub observatie stricta, o sa caut sa postez ceva informatii de prin cartile de-acasa.

fiulploii

Citat din: pri3st3ss din  14 Martie 2013, 18:22:48

dar am o intrebare...
de ce priviti/vreti sa priviti in afara/din afara, cand nu va cunoasteti in interior  si fugiti de voi?
Uneori nu vezi padurea din cauza copacilor si de aceea e nevoie de o ''detasare'' de subiect. De o distantare.
Si cum altfel te poti cunoaste mai bine decat experimentand in exterior ?

Parerea mea..

horia2008

Citat din: fiulploii din  14 Martie 2013, 20:09:59
Uneori nu vezi padurea din cauza copacilor si de aceea e nevoie de o ''detasare'' de subiect. De o distantare.
Si cum altfel te poti cunoaste mai bine decat experimentand in exterior ?

Parerea mea..
sau nu...
poate e mai cu folos sa te scufunzi in interior decat sa cauti in exterior, daca intelegem bine/nu confundam notiunile
parerea mea, desigur...

padme

#21
Citat din: silviu din  14 Martie 2013, 03:51:01
Poti te rog sa imi dai un link legat de experiment.
Am vazut ce am scris intr-un documentar acum... 3 ani?! Era despre ceea ce discutam noi aici obe si alte chestii. Problema e ca nu stiu cum s-a numit ca sa vad daca e pe you tube si din tot documentarul pe care nici nu l-am vazut de la inceput, am retinut doar chestia cu experimentul, pentru ca este foarte interesant. Imi pare rau!


Citat din: uforever din  14 Martie 2013, 18:57:55
Nu-si prea "iubea" socrul, asa ca poti sa stai linistita in ceea ce priveste dorinta de a-l "opera". Cred ca ceva sa intamplat cu el in momentul acela, il cunosc destul de bine, nu e foarte vorbaret, faptul ca mi-a povestit, tine de un soc, pe care cu siguranta la avut.

Io n-am zis bre ca nu i s-a intamplat, am zis ca "operatia" a fost ceva ce a asociat el, adica mintea i-a asociat actiunea pe care o facea asupra socrului cu ceva cunoscut, era intr-un spital... De ex: tu vezi ceva pe cer si ti se pare ca arata ca un "disc" sau ca o "bila" sau cand vezi in nori inimioare sau alte imagini, nu stiu daca m-am exprimat prea clar. Am zis si eu ca-si iubea socru' na, dar pana la urma poate nu are legatura cu sentimentele lui...


Citat din: pri3st3ss din  14 Martie 2013, 18:22:48
bine v-am regasit

dar am o intrebare...
de ce priviti/vreti sa priviti in afara/din afara, cand nu va cunoasteti in interior  si fugiti de voi?

Bine ai revenit!

Eu nu cred ca are legatura cu dorinta cuiva de a privi undeva atata timp cat chestia asta se intampla necontrolat - nu poti sa controlezi unde privesti, privesti unde... vezi! :)))))))))

pri3st3ss

Citat din: fiulploii din  14 Martie 2013, 20:09:59

Si cum altfel te poti cunoaste mai bine decat experimentand in exterior ?





corect si acest punct de vedere,dar un OBE nu iti ofera aceeasi cantitate de informatii despre propria persoana..
ca sa vorbesti o limba straina,trebuie sa o cunosti mai intai pe a ta..
propria persoana are multe mistere si prea multa putere ca sa fie doar observata din exterior...aceasta este parerea mea din proprie experienta



Citat din: padme din  14 Martie 2013, 21:17:38

Eu nu cred ca are legatura cu dorinta cuiva de a privi undeva atata timp cat chestia asta se intampla necontrolat - nu poti sa controlezi unde privesti, privesti unde... vezi! :)))))))))

de acord,uneori se intampla in mod spontan,insa trebuie sa educi "privirea", sa privesti acolo unde trebuie, nu "unde vezi"...tine de exercitiu

iubire si lumina va doresc
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

padme

Citat din: pri3st3ss din  14 Martie 2013, 21:24:52
de acord,uneori se intampla in mod spontan,insa trebuie sa educi "privirea", sa privesti acolo unde trebuie, nu "unde vezi"...tine de exercitiu

iubire si lumina va doresc

Ohoho, asta poti sa zici tu care faci asemenea... exercitii. Unora li se intampla doar o data si poate ca nici ei nu stiu ce li s-a intamplat..Eu la asta ma refeream. Prima data, cand incepi sa ai astfel de stari, sa zicem ca "te distrezi" si dupa aia incepi sa te educi. Zic si yo... care n-am avut asemenea experiente din cate imi amintesc... In afara de "un vis" care nu stiu daca a fost neaparat obe.

pri3st3ss

ceea ce spun eu este general valabil...se aplica si in obe,dar se poate aplica la fel de bine si usor in orice tip de activitate...
"puterea e in tine" :wink: , tu esti puterea
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

uforever

Citat din: pri3st3ss din  14 Martie 2013, 22:28:21
ceea ce spun eu este general valabil...se aplica si in obe,dar se poate aplica la fel de bine si usor in orice tip de activitate...
"puterea e in tine" :wink: , tu esti puterea

Asta suna exact ca in trailer-ul unui film :wink:, "puterea e in tine", tu esti puterea , doar ca "puterea" asta in viata cotidiana, e cam "putoare", degeaba ai ultimul model Porsche, daca nu ai permis de conducere :lol:. Stiu sigur ca unii primesc "Porsche si permis" de cand s-au nascut, sper ca intelegi comparatia, nu stiu daca imi doresc sa fiu in pielea lor. Acum, iarta-mi indrazneala("obraznicia"), esti sigura ca se aplica asta in orice tip de activitate? "da sfortz bi uit iu forevar" :lol:

pri3st3ss

Citat din: uforever din  15 Martie 2013, 01:46:38
Asta suna exact ca in trailer-ul unui film :wink:, "puterea e in tine", tu esti puterea , doar ca "puterea" asta in viata cotidiana, e cam "putoare", degeaba ai ultimul model Porsche, daca nu ai permis de conducere :lol:. Stiu sigur ca unii primesc "Porsche si permis" de cand s-au nascut, sper ca intelegi comparatia, nu stiu daca imi doresc sa fiu in pielea lor. Acum, iarta-mi indrazneala("obraznicia"), esti sigura ca se aplica asta in orice tip de activitate? "da sfortz bi uit iu forevar" :lol:

:lol:

totul tine de vointa si anumiti factori mai mult sau mai putin subiectivi...
nu stiu daca mi-as dori sa fiu in pielea celor care au si permisul in portofel,dar da,sunt sigura ca se aplica in orice tip de activitate...
din moment ce ai inceput sa lucrezi cu tine,nu vei mai gasi alta modalitate de a realiza diverse lucruri..

Citat din: uforever din  15 Martie 2013, 01:46:38
"da sfortz bi uit iu forevar" :lol:

end uit iu forever end ever  :lol:



lumina si iubire
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

fiulploii

Citat din: pri3st3ss din  14 Martie 2013, 21:24:52
..,dar un OBE nu iti ofera aceeasi cantitate de informatii despre propria persoana..
ca sa vorbesti o limba straina,trebuie sa o cunosti mai intai pe a ta..
propria persoana are multe mistere si prea multa putere ca sa fie doar observata din exterior...aceasta este parerea mea din proprie experienta
Bun, desi topicul e despre out hai sa vorbim putin despre in .
Am citit cu interes postarile tale mai vechi si mai noi . Pe aici cred ca sunt mai multi care au experienta in acest sens insa deh, disclosure   e valabil pe la altii mai putin la propria persoana  :lol: E un fel de Ghici cine vine la cina Guess Who's Coming to Dinner(1967)
  Apreciez faptul ca vorbesti despre acest subiect si o faci la modul serios .[ Pacat ca nu urmeaza si altii aceasta linie - ah, am uitat, e vb de tactica de gherila'' Singur impotriva tuturor '' :-D ]   
De aceea indraznesc sa te rog daca poti sa spui ceva despre Inside Body Experiences - asta ca tot ai adus in discutie aspectul si m-ai tras putin de urechi  :lol:
Fluviul Vietii sa te scalde mereu in apele lui ..

pri3st3ss

Citat din: fiulploii din  16 Martie 2013, 03:25:10
Bun, desi topicul e despre out hai sa vorbim putin despre in .



oooh,deschizi un subiect nou te rog, ca sa nu fac abuz de putere :-D , expui parerea ta si cu cel mai mare drag iti voi raspunde ,de asemenea, din propria mea experienta.

din nou, va rog (si mai ales pe cei noi) sa nu luati cuvintele mele mot-a-mot...cititi printre ele,pe diagonala,in zig zag sau cum vreti voi!!!!
ceea ce spun si expun face parte din realitatea mea si este experienta mea personala...in orice tip de obe sau alte lucrari cu energia, fiecare are o experienta total subiectiva.foarte rar am gasit aceleasi sentimente/trairi/pareri/experiente cu alte persoane...nu inseamna ca daca voi nu simtiti ceea ce simt eu,nu aveti parte de un obe sau de un transfer energetic...nu o luati personal...



Citat din: fiulploii din  14 Martie 2013, 20:09:59
Uneori nu vezi padurea din cauza copacilor si de aceea e nevoie de o ''detasare'' de subiect. De o distantare.
Si cum altfel te poti cunoaste mai bine decat experimentand in exterior ?

Parerea mea..

am scris acum o mie de ani :-D pe undeva prin acest forum o pilda...unii au inteles-o:altii...au inteles-o asa cum trebuiau sa o inteleaga in acel moment...
nu mai stiu pe unde am postat-o,asa ca ma voi repeta:

"Nan-in, un maestru  a fost vizitat de un profesor universitar, care dorea sa cunoasca ce inseamna gandul.
    Nan-in il servi cu ceai. A umplut ceasca oaspetelui, dar a continuat sa toarne.
    Profesorul il privi mirat si-i spuse:
    - Ceasca s-a umplut, nu mai incape nimic !
    - Tu, ca si aceasta ceasca, esti plin de parerile tale, de prejudecati. Cum sa-ti explic ce inseamna, daca nu are unde sa intre ? Goleste-ti intai ceasca .
.."

sunt sigura ca intelegi unde bat...e cam acelasi lucru ca si cu religia... :wink:

Citat din: fiulploii din  16 Martie 2013, 03:25:10
Bun, desi topicul e despre out hai sa vorbim putin despre in .
Am citit cu interes postarile tale mai vechi si mai noi . Pe aici cred ca sunt mai multi care au experienta in acest sens insa deh, disclosure   e valabil pe la altii mai putin la propria persoana  :lol: E un fel de Ghici cine vine la cina Guess Who's Coming to Dinner(1967)
Pacat ca nu urmeaza si altii aceasta linie - ah, am uitat, e vb de tactica de gherila'' Singur impotriva tuturor '' :-D ]   


ii inteleg perfect si ii stimez pt ceea ce fac.va  veni si vremea lor



Citat din: fiulploii din  16 Martie 2013, 03:25:10

De aceea indraznesc sa te rog daca poti sa spui ceva despre Inside Body Experiences - asta ca tot ai adus in discutie aspectul si m-ai tras putin de urechi  :lol:


ooh   :oops:  ,nu te-am tras de urechi... :oops:



Citat din: fiulploii din  16 Martie 2013, 03:25:10

Fluviul Vietii sa te scalde mereu in apele lui ..

ne scalda pe toti,vrem nu vrem...dar oare,desi ne scalda, renuntam noi oare sa luptam impotriva curentului?



lumina si iubire!
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

fiulploii

Multumesc, o sa incerc sa fiu intai gol inainte de a fi plin  8-)
Despre calatoria inside nu am nici o parere fiind ceva nou pentru mine . Voiam doar mai multe informatii de genul , ce inseamna asta ? spre inauntru si nu spre afara , adica in loc sa vezi ce scrie pe o foaie lipita pe tavan sa scrii tu insuti niste cuvinte pe acea foaie? Zic si eu, no ! nu trebuie luate cuvintele mot-a-mot  :wink:

Despre Fluviul Vietii , ma refeream la analogia de pe aici :
Final Fantasy VII - Bugenhagen explains the Lifestream

Oricum, consider ca toata seria Final Fantasy 7 e interesanta : Last Order, Advent Children , etc.

Doar parerea mea ..