Sectiune pentru limba româna > Tehnologii vechi și noi

Energii libere , gratuite si simple.

(1/25) > >>

LIL DEBUL:
Salut , sint nou aici , dar am mai citit despre asazisele energii libere si despre cum sint ele impiedicate sa iasa la iveala. Pentru inceput , vreau sa precizez ca sint bita la fizica , matematica si specializari conexe. Dar sper sa nu fiu bita si la bunul simt. Deci , ce vreau sa spun este ca toate astea mi se par aberatii. Intr-o lume pe cale de disparitie (incalzirea globala=poluare=combustibili fosili) nimeni nu investeste in energii libere. Marile corporatii prefera sa se uite ca proastele , in loc sa puna mina din timp pe mina asta de aur(energia libera) si sa o transforme in profit. Americanii isi omoara armatele prin Iraq si aiurea , pt. petrol , in loc sa bage banu' in chestiile astea pe care de obicei le inventeaza unu' intr-un garaj obscur si moare mai apoi in mod tragic(si misterios).Si patentul cui ramine? Daca energiile astea sint un fel de Linux , de ce merg toti inca cu Windows in rezervor? Adica nu s-a gasit un baiat destept sa bage banu si sa faca din energia libera una mai putin libera , dar mai ieftina si mai putin poluanta ? Sau macar un geniu nebun si bogat , sa incerce asa , la misto , sau arabii , macar.

Cautatorul:

--- Quote from: LIL DEBUL on  06 September 2009, 19:41:39 ---Adica nu s-a gasit un baiat destept sa bage banu si sa faca din energia libera una mai putin libera , dar mai ieftina si mai putin poluanta ? Sau macar un geniu nebun si bogat , sa incerce asa , la misto , sau arabii , macar.

--- End quote ---

Exista energii libere... caldura soarelui, vantul, etc. Dar instalatiile de captare a lor sunt inca scumpe....

darksid3:
Sunt scumpe ca asa se doreste si in plus, exista energii libere si in alte sfere ale materiei nu doar eoliana, solara, etc.

pfheonix:
Tesla a inventat astfel de energii...libere si cu distribuire a electricitatii prin eter!fara cabluri etc...inventatorul Razei Mortii.Nu se vrea trecerea la energii libere nu ca nu ar exista.Cautati pe net inventiile lui Tesla...motoare cu apa etc. in fine problema e ca nu se vrea ...va dati seama energii libere inepuizabile...Gratis!Credeti ca marile puteri ale lumii ar permite asa ceva?...Oricum Planeta este bolnava deja

darksid3:
Asa este...si virusul am ajuns sa fim noi, din pacate

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version