Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Masonerie

Creat de baaron, 25 Martie 2006, 11:21:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

classic

Asta l-am primit prin email:

Avocatii Ramonei Badescu din Italia au emis un comunicat oficial de presa cu privire la speculatiile ca ar fi fost inselata de masoni si ca ar fi primit un ordin fals al Cavalerilor de Malta!

Ramona Badescu: "Adevaratii Cavaleri de Malta m-au investit cu titlul de "Gran Dama di Grazia Magistrale"!"

In urma unui articol aparut in ziarul italian Il Messaggero, in care se povesteste cum autoritatile italiene au destructurat un fals ordin al Cavalerilor de Malta care ar fi inselat zeci de personalitati, printre care si pe Ramona Badescu, delegata primarului Romei in problemele cu romanii, vedeta  trimite un comunicat oficial, din partea casei sale de avocatura din Italia, pentru a lamuri aceasta problema.

In 2011, Ramona Badescu a primit titlul de "Gran Dama di Grazia Magistrale" si a fost numita ambasadoare a Ordinului Cavalerilor de la Malta in Romania, datorita activitatilor pe care le desfasoara si a implicarii ei in cadrul actiunilor sociale realizate in Italia pentru casele de copii, oamenii nevoiasi, si nu numai. Importantul eveniment s-a desfasurat in Malta, in  sala mare a Sfintei Infirmerii, transformata azi in Centrul de Conferinte Mediteraneean. Dupa ce a depus un juramant, Ramona  a imbracat astfel mantia neagra cu insemnul crucii in opt colturi, dar si o medalie si a primit binecuvantarea marelui principe de Malta. La petrecerea de dupa ceremonie, Ramona Badescu a sustinut si un recital si a incantat invitatii cu melodii din repertoriul sau. Vedeta a fost atunci investita de organizatia oficiala a Cavalerilor de Malta, cea recunoscuta de Statul Maltez.

Surse citate de ziarul Il Messaggero si de site-ul de stiri RomaDailyNews afirma ca Ramona Badescu ar fi primit un titlu din partea unei aripi a falsului ordin maltez care ar opera in Romania fara aprobarea ierarhiei ordinului maltez italian.

"Pe mine m-au investit cu titlul de "Gran Dama di Grazia Magistrale" adevaratii Cavaleri de Malta. Evenimentul s-a produs in Malta si am fost onorata sa primesc acest titlu onorific, de aceasta insemnatate, recunoscut de Statul Maltez. M-am trezit tarata intr-un scandal cu care nu am nicio legatura. Nu-l cunosc pe Francesco Callegaro, care am inteles ca si-a creat o organizatie falsa, a luat de pe internet o fotografie cu mine de la evenimentul din Malta la care am participat  si s-a folosit de imaginea mea, probabil pentru a atrage si alte personalitati in grupul de false persoane care se dadeau drept Cavaleri de Malta", declara Ramona Badescu.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

mr

#16
Daca tot am scris de masonerie pe alte topicuri , hai sa-mi dau si eu cu parerea pe aici:

Masoneria, pe langa alte curente - sa le zic ideologice moderne -  a fost la randul ei pervertita si penetrata de exponenti ai formelor fara fond. Precum biserica, ale carei manifestari comerciale sunt pe fata, si masoneria s-a adaptat realitatilor si oamenilor care compun aceste realitati. A devenit pe cat de "discreta", pe atat de putreda in esenta ei.

Pe alt topic vorbeam de ceea ce devenea un mason de grad 30, de cunosterea si perspectiva din care ajungea sa priveasca viata, pe sine si comunitatea, devenind un altruist activ, in spiritul initierilor din stravechile scoli de mistere. Astazi, cred, un mason de grad 30, nu face decat sa ajunga in antecamera gradelor care considera, fara nici un fel de calificare naturala a membrilor, ca trebuie sa decida directia in care o ia comunitatea.
Intotdeauna faptele vorbesc, pentru orice om. Iar oamenii, mai mult sau mai putini vizibili, care au ajuns sa decida rece ce se intampla cu poporul asta, ca exemplu, au demonstrat prin faptele lor de mai mult de 20 ani, ca valoarea invataturilor asimilate este la 180 grade de cunoasterea straveche. Pentru ca cei mai multi din sfera de decizie 0 sunt si masoni de grad peste 30.

In mod logic, ei nu-si pot creea decat o structura dupa chipul si asemanarea lor. Nu generalizez, pentru ca sunt sigur ca exista si masoni absolut respectabili si verticali, dar tonul este dat de majoritate. Ca sa poata exista official in sistem au devenit "discreti".

Colegul SLEAH19 cred ca are dreptate. Adevaratii masoni nu sunt vizibili. Masoneria lor capata accentele pustiniciei. Iar secretul masoneriei adevarate este in acelasi registru cu cel al pustniciei. Actiune total dezinteresata in folosul sinelui si al comunitatii, pe fondul unei cunoasteri care depaseste gradul mediu de intelegere al maselor!

Cati dintre oameni cunosc secretul unui pustnic?

P.S. Poate o sa spuneti ca nu exista om dezinteresat. Cine stie....cunoaste!
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

darksid3

O portiune din subiectul filmului From Hell (cu Johny Depp) revelata foarte bine, descrisa si in postul colegului mr. Care nu l-a vazut, i-l recomand.
11.11

abyss

Citat din: mr din  06 Iunie 2013, 15:50:57
Cati dintre oameni cunosc secretul unui pustnic?

Ceilalti pustnici...  :-)

fiulploii

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/cine-este-si-cum-gindeste-nicolae-cristescu-noul-patron-din-giulesti-la-rapid-absolut-totul-va-trece-prin-mine-401052.html?utm_source=Libertatea&utm_medium=Widget-Articol&utm_campaign=Libertatea-widget-articol

Un articol interesant , nu despre Rapid ci despre Masonerie  :evil: Printre altele aflam ca
Chiar m-a sunat Marele Maestru al României, medicul Radu Bălănescu, directorul Spitalului "Grigore Alexandrescu", după toate asocierile cu Rapidul. Prin dumnealui ţara noastră va organiza cel mai mare eveniment masonic planetar, care se ţine o dată la 7 ani şi reuneşte toţi marii maeştri din lume!  :-D

Acum cativa ani cand lucram pentru o firma particulara , afacerile firmei au facut ca drumul meu sa se intersecteze cu drumul Marelui Maestru pe Europa de Est al Ordinului ....... nu conteaza numele. Elementele comune intre personajul respectiv si cel din interviul de mai sus sunt :
   - jiltul
   - conacul/hanul unde am fost primiti si noi ( eram impreuna cu un coleg si prieten despre care am aflat cu ocazia aia ca era si el din gashca  :lol: )
   - peretele sau panoul de onoare unde ni s-a prezentat si noua - desi nu il intrebase nimeni si nici nu ma interesa eu fiind acolo cu gandul la comisionul meu din afacere :lol: - ni s-a prezentat activitatea amfitrionului in poze alaturi de personalitati de marca romanesti si straine  :-o
   - activitatea de binefacere facuta pe plan local
   - gandurile de viitor

  Am ramas pur si simplu uimit de personalitatile care s-au perindat pe acolo si s-au fotografiat cu individul. era un loc retras, pitoresc . Aaa, si toata zona ii apartinea, asta insemnand vreo 4 dealuri si ceva  :lol: dupa spusele individului.
  Si ii placea si vanatoarea . Trofeele erau pe pereti si iarasi a trebuit sa le admiram  :wink:

  Parerea mea e ca acesti oameni sunt totusi de fatada indiferent de averea pe care o detin si chiar daca nu fac prea multe valuri in lumina reflectoarelor. Adevaratii invartitori de marionete sunt la alt nivel . Si apoi, afacerile adevarate sau tratatele politice se fac intre masoni iar ce vedem la mainstream cu presedinti si prim-ministri este doar spectacol regizat.
  Daca undeva izbucneste vreo tensiune sociala din neatentie- adica neprogramata- ea e stinsa rapid prin mijloace de invaluire specifice.
  Parerea mea..