Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Harta lui PIRI REIS

Creat de Skywalker, 26 Noiembrie 2005, 17:46:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

edi

din punst de vedere geologic 6000 de ani ptr pamant nu este asta nimic in domeniul stintei numai in domeniul sf se intampla multe in 6000 de ani uitati doau linkuri cu istorea planetei noaster

http://www.solnfoss.de/images/zeittafel_small.jpg    asta este o poza cu o tabela cu erele geologice

http://images.google.de/imgres?imgurl=http://www.zdf.de/ZDFmediathek/img/12/0,4145,2499628,00.jpg&imgrefurl=http://www.zdf.de/ZDFmediathek/inhalt/11/0,4070,2304683-5,00.html&h=236&w=316&sz=12&tbnid=6QXdEmLNZO8xNM:&tbnh=84&tbnw=113&hl=de&start=79&prev=/images%3Fq%3Derdgeschichte%26start%3D60%26svnum%3D10%26hl%3Dde%26lr%3D%26sa%3DN

si numarul 2 este un link cu o animatie cu s-au miscat placile tectonice de-a lungul MILIOANELOR DE ANIIIIIIII

sper sa va ajute mai departe pe lincu este o animatia foarte sexi numa trebe dat start

apokryphos

Cred ca Skywalker s-a referit mai degraba la o harta a litoralelor de acum 6000 de ani decat la o harta geologica. Zona litorala difera din cauza glaciatiunilor.

A.

Skywalker

  Mersi de linkuri, Edi. Vroiam sa vad in ce perioada Antarctica era lipita de America de Sud, ca si pe harta lui Piri Reis.
Pe harta animata a miscarilor tectonice, asa se pare ca acum 100 pana la 50 de milioane de ani Antarctica era legata de America de Sud, insa pozitia celorlaltor continente de pe harta nu e aceeasi. Poate ca, configuratia continentelor de pe harta este mai noua de 50 mil. ani, iar Antarctica era legata de Am de Sud printr-o "punte" de gheata.
  Dupa cum a zis  Apokryphos, e nevoie de o harta a litoralelor.
  Cand o sa am timp mai mult, o sa scriu fragmente dintr-o carte despre harta lui Piri Reis.

Skywalker

 Cate ceva despre Piri Reis si harta lui
Textul a fost gasit si tradus de Edi

Piri Reis, care defapt avea alt nume: Muhiddin Piri,
s-a nascut intre 1465-1470 in Gelibolu. A ajuns in
marina prin unchiul sau Kemal Reis, un marinar foarte
renumit al imperiului Otoman care l-a luat cu el pe
mare din anul 1481. Se lupta alaturi de unchiul sau in
serviciul imperiului impotriva Venetienilor unde a
fost facut Capitan. In anul 1511 moare unchiul sau,se
retrage in Gelibolu si a inceput sa scrie o carte"
Kitab-i Bahriye". In 1513 a desenat pe langa multe
alte harti a Africi si a Americi de Nord si renumita
sa harta a lumi.Piri Reis a participat la multe lupte
marine si chiar a ajuns amiral. In 1554 s-a terminat
cariera lui si a fost decapitat.

Partea interesanta:De abia in 1929 a fost gasita harta
in Istambul.Primul care a studiat aceasta harta a fost
chiar Charles Hopgood care a fost profesor la
universitatea Keene College din USA.In anul 1959/1960
cand avea vacanta de craciun a cautat harti care sa
arate Antarctica dezghetata, si a gasit o harta facuta
in 1531 a lui Oranteus Phynuis pe care se putea vedea
o parte a Antarcticii dezghetate. Piri Reis nu a fost
singurul care a desenat o harta a Antarcticii
dizgetat in vremea aceeasi au mai existat si altele.
Misterul acestei harti nu este acela ca pe ea se afla
un continent desenat care a fost deabea descoperit
deabea 300 de anii dupa aceea si ca Atarctica este
inghetata de 6000 de anii.
Cum se poate descrie acest fenomen? In legenda harti
se poate citi ca Piri Reis recunoaste ca nu el este
acela care a facut masuratorile ptr harta.El recunoste
ca s-a inspirat din anumite surse si el doar e desenat
harta, unele dintre surse sunt cel putin din al 4 sec
inainteal lui Christos.

baaron

Pentru Edi

Toata geografia pe care o inveti tu acum la facultate este in proportie de 80 la suta falsa...Daca vrei argumente te asteptam maine la intrunirea de la mine si o sa iti demonstrez lucrul asta.

Skywalker

Scuze, Baaron. Adica vrei sa zici si tu kestii de genu' ca Pamantul e de fapt plat?

Chiar daca nu sunt Edi, as vrea sa aflu si eu argumentele tale.

baaron

Nicidecum , insa daca ar fi sa discutam despre teoria Darwinismului si nu numai putem cu usurinta vedea ca inca persista tot felul de porcarii in manualele scolare si asa mai departe....

Ca sa nu mai spun si cine se ocupa cu falsificarea istoriei... :evil:

Skywalker

CitatCa sa nu mai spun si cine se ocupa cu falsificarea istoriei...

    Da, aici sunt de acord cu tine. De exemplu, in care manual scrie despre Imperiul Tracic? In toate manualele aparem ca niste sfintzi, care niciodata n-au cucerit pe nimeni, doar s-au aparat.
Sau iarasi despre Imperiul Bulgar...

DepthOfField

#23
baaron a zis:
CitatToata geografia pe care o inveti tu acum la facultate este in proportie de 80 la suta falsa....

Hmm..o declaratie foarte transanta si foarte bine cercetata, daca se stie si procentul de neadevar...
Deci, foarte greu de inghitit.
Poate ca e foarte greu de demonstrat aici pe forum de ce e asa cum zici, dar parca niste explicatii ar fi necesare, nu?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

baaron

Pentru Ciuciulete

Da ...foarte transanta si foarte demonstrabila...insa nu in cadrul acestui forum.
Pentru ca timpul meu este limitat si discutia asta necesita cel putin 72 de ore de discutie pe marginea temei si nu in esenta....asa cum probabil s-a discutat mai demult pe forum, vom avea ocazia sa ne intalnim intr-una din zile si cu siguranta vom dezlega pe rand cate un mister.

Bafta.

apokryphos

Citat din: Skywalker din  26 Martie 2006, 21:03:34
CitatCa sa nu mai spun si cine se ocupa cu falsificarea istoriei...

    Da, aici sunt de acord cu tine. De exemplu, in care manual scrie despre Imperiul Tracic? In toate manualele aparem ca niste sfintzi, care niciodata n-au cucerit pe nimeni, doar s-au aparat.
Sau iarasi despre Imperiul Bulgar...

:-D
Pe cand invatam eu istorie la scoala incursiunile Romaniei in Bulgaria si Ungaria nici nu erau mentionate. Nu se potriveau cu teza ca noi numai ne-am aparat de invazii...

A.

edi

draga baaron scuze ca nu am avut net timp de o saptamana si nu am intrat sa iti raspund eu iti spun usernameul meu de yahoo mess daca vrei si iti dovedesc majoritatea afirmatilor mele chiar si ca pamantul e rotund si chesti ce le invat la scoala s-au dovedit.sincer chiar este o chestie interesanta sa intalnesti asa oameni scheptici personal la un pahar de bere si sa povestesti cine stie poate poate ! de unde esti din bucuresti ? contacteazama personal pe yahoo daca vrei!

aswotim

Ai idee cate expeditii s-au perindat spre Lumea Noua in cei 21 de ani de la expeditia lui Columb?   
Asa ca sa nu mai reluam acea teza neadevarata ca "a fost scrisa inaintea descoperirii Americii"

aswotim

Acum 6000 de ani America era mai aproape de Europa cu ... fantastica distanta de 6 km. Ca sa intelegi mai bine, eroziunea a fost mai mare de o miie de ori decat aceasta deplasare a continentelor. E adevarat ca era alta clima. Pe atunci Africa era presarata cu mai multe lacuri si Sahara era verde, cu vegetatie, rauri, etc
Se presupune ca si Antarctica putea avea Tarmul Reginei Maud, care e desenat pe harta, vara, deszapezit, din moment ce a putut fi desenat. Este singura parte a hartii ce ridica reale controverse. Metodele de cartografiere multipolare se foloseau in sec 14-15 si nu reprezinta o noutate "extraterestra".
Exista dovezi ale calatoriei anticilor prin Atlantic si schimburi comerciale cu sud-americanii bastinasi. Zeii lor cu barba par sa fi fost acesti fenicieni , egipteni temerari. In analizele facute mumiilor , in Marea Britanie, s-au descoperit urme de coca in tesuturile umane ale faraonilor, semn ca s-au drogat cu planta ce creste numai in America de sud...
Deci unele dintre aceste harti antice s-au transmis pana in sec XV, asta mi se pare logic, deci.

Anna

Problema hartii lui Piri Reis e tratata amplu si frumos la inceputul cartii "Amprentele zeilor" a lui Graham Hancock. Piri Reis se pare ca a copiat harta dintr-o biblioteca veche din Alexandria, el chiar specificand ca nu este autorul ci doar copistul. Se pare ca aceasta harta e o fotografie exacta a pamantului, veche de 10 000 de ani, realizata probabil dintr-un satelit sau nava cosmica. Curios nu...tot in urma cu 10 000 de ani e datat si Complexul de la Luxor :-o...pacat ca biblioteca din Alexandria a fost incendiata de atetea ori inca din epoca romana...pentru ca ascundea raspunsul la multe mistere din ziua de azi. :|