Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Liberul Arbitru

Creat de Urban, 03 August 2009, 01:08:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Exista Liberul Arbitru ?

Da
22 (78.6%)
Nu
6 (21.4%)

Numărul total de membrii care au votat: 23

Urban

Citat din: romulus din  16 August 2009, 17:03:02
La asa ceva am ajuns si eu dupa ce m-am nevoit cu Noul Testament si facand unele asocieri ! Intuitiv... insa !
Nu am gasit - inca - nimic care sa-mi serveasca drept  demonstratie stiintifica .
Intuitia si logica sunt intr-adevar instrumente ale cunoasterii  insa eu vreau ceva care sa lase urme, care sa poata fi detectat si cu alte instrumente !

Nu Tu ai ajuns la asa ceva...ci Constiinta ta.
Tie nu iti trebuie nimic care sa iti serveasca drept demonstratie stiintifica atata timp cat Constiinta Ta "stie", ci Ego-ului sau Sinelui ii trebuie acea dovada stiintifica prin care el sa iti demonstreze tie ca Tu de fapt te inseli si nu exista nimic in afara Lui (Egoului)...El are nevoie de instrumente prin care sa isi autentifice existenta, Constiinta doar "Este" si atat....ori o "vezi" ori nu.

Citat din: romulus din  16 August 2009, 17:03:02
Poate o fi eu prea legat de pamant, de lumea cea iluzorie a materialului si nu "vad" din prima cum merg lucrurile ....dar sunt dispus sa invat ....

Nu Tu esti prea legat de materie, ci Sinele Tau.
Si nici nu e nevoie sa "inveti" ceea ce deja "stii".

elena78

Un  mare  ezoterist ...a zic ca  majoritatea oamenilor  nu au un liber arbitru real ,deoarece  inca nu isi stapanesc puterea,ei au doar potentialul  liberului arbitru ,eu inclin sa-i dau dreptate ...