Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN Hamburg?

Creat de valuriledunarii, 02 Iulie 2009, 11:35:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valuriledunarii



Anul trecut, in 14.06.2008, la Hamburg Germania.
Ma deplasam spre hotel pe un bulevard  paralel cu Elba pe partea dreapra a strazii si in sensul de curgere a fluviului, cand am observat in fata si in dreapta mea pe cer lumini de culoare portocalie de aspctul unor trasoare, care veneau cu viteza din fata si apoi incetineau, urmandu-si apoi traseul catre directia din care veneam. Am scos aparatul de fotografiat digital pe care il aveam la gat si am inceput sa fotografiez. Am numarat 6-7 corpuri luminoase care aveau lumini proprii si un corp care reflecta lumina. Initial a fost un corp pe care l-am ,,ratat", dar pe urmatoarele le-am inregistrat pe film si pot sa va ofer o cronologie:
Primul corp fotografiat a trecut cel mai lent prin zona de cer in care evolua si am facut ma multe poze: 1, 2, 3 si 4. A fost urmat de un grup de 2 obiecte luminoase de culoare portocalie, care mergeau in paralel: poza 5.
In poza 6 am fotografiat doar un obiect luminos urmat la ceva distanta de un obiect neluminat care reflecta vag luminile orasului si care aveo o forma de pisica de mare. Foarte emotionat am facut cu acelasi aparat 2 filme scurte unul de 8 si celalalt de 16 secunde dar pe care abia se vede la inceput un obiect. Dupa perechea ciudata au aparut alte 2 obiecte luminoase apoi la terminarea observatiei inca unul. Am facut in total 10 fotografii si 2 filmulete pe care vi le atasez.

valuriledunarii

Urmatoarele poze de la Hamburg

spooky

Salut si bun venit pe forum.

Din pacate din aceste poze nu se poate deduce ceva. Ar fi fost mai utila o filmare.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

valuriledunarii

Citat din: spooky din  02 Iulie 2009, 11:58:02
Salut si bun venit pe forum.

Din pacate din aceste poze nu se poate deduce ceva. Ar fi fost mai utila o filmare.
Am facut si 2 filme scurte dar eu nu vad nimic pe ele, caci spre deosebire de fotografii unde pot selecta nightshot, la filmare n-am aceasta posibilitate. Le anexes pe rand caci nu mi le primeste altfel.

valuriledunarii

Pe unul din filme se vede la inceput un punct luminos, dar probabil cu tehnica mai profesionala se poate observa mai mult. Am facut fimele pentru ca dupa unul din punctele luminoase se observa un disc cenusiu care reflecta lumina si care semana cu un avion stealth.

StarDust

#5
Am facut o analiza a pozelor marind luminozitatea si contrastul. Am fost destul de surprins de ceea ce se vede in "foto_5".
In primul rand, poza e destul de statica. Am considerat ca cele doua puncte cu o nuanta usor verzuie (in urma prelucrarii) sunt stele si sunt destul de punctiforme. In schimb, se vad trei obiecte in miscare doua paralele, portocalii, si unul mai jos in stinga care aparent are o directie putin diferita de cele doua dar cam aceeasi viteza. In foto_2, iarasi se vad doua lumini care au alta directie de miscare decat cea a aparatul foto. Din pacate pe filmare nu am reusit sa vad nimic cu softurile de "image enhancing" care le am eu la indemana.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

 Fiind vorba despre Hamburg, sa nu uitam ca este un port foarte mare, de aceea nu-i exclus ca acele "OZN'uri", sa nu fie altceva decat rachete de semnalizare lansate de pe un vas...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

valuriledunarii

Citat din: lylyt_ice din  05 Iulie 2009, 16:46:29
Fiind vorba despre Hamburg, sa nu uitam ca este un port foarte mare, de aceea nu-i exclus ca acele "OZN'uri", sa nu fie altceva decat rachete de semnalizare lansate de pe un vas...
Teoretic este posibil, asa am crezut si eu intial ca sunt rachete luminoase trase de undeva, dar:
persistau mult pe cer, mai mult decat o racheta de semnalizare
portul era in spatele si in stanga mea si orasul in fata si va asigur ca nimeni nu indrazneste sa traga rachete de semnalizare spre oras ca amenzile sunt usturatoare
obiectele parea mult mai mari si daca ceea ce ara in spatele lor era un avon stelth probabil erau de aceeisi dimensiune

valuriledunarii

Citat din: StarDust din  05 Iulie 2009, 12:21:44
Am facut o analiza a pozelor marind luminozitatea si contrastul. Am fost destul de surprins de ceea ce se vede in "foto_5".
In primul rand, poza e destul de statica. Am considerat ca cele doua puncte cu o nuanta usor verzuie (in urma prelucrarii) sunt stele si sunt destul de punctiforme. In schimb, se vad trei obiecte in miscare doua paralele, portocalii, si unul mai jos in stinga care aparent are o directie putin diferita de cele doua dar cam aceeasi viteza. In foto_2, iarasi se vad doua lumini care au alta directie de miscare decat cea a aparatul foto. Din pacate pe filmare nu am reusit sa vad nimic cu softurile de "image enhancing" care le am eu la indemana.
Cred ca cel mai interesant ar fi sa vezi fotografia "sase" cu tehnica pe care ai folosit-o. Desi am utilizat modul de fotografiere automat, in triunghi se vede uh obiect oval argintiu fara lumina proprie, de aceisi marime ca obiectul portocaliu din patrat.

StarDust

Am studiat toate pozele, poza 6 din pacate nu releva nici un fel de  "forme", ci doar scoate in evidenta cele doua lumini portocalii, si niste efecte de lumina datorate probabil impuritatilor de pe lentila aparatului foto. Postez si poza 6.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

valuriledunarii

Ma refer la poza de pe forum numita de mine "sase" cu caractere alfabetice, ca sa nu le incurc, si pe care am inconjurat in patrat un obiect portocaliu, iar in triunghi unul argintiu. Cred ca asta ar trebui vazuta altfel.


StarDust

E identica cu foto 6, m-am uitat atent si la aceea si nu rezulta nimic, din pacate se vad doar cele doua lumini. Poate prin alte metode mai avasate s-ar putea vedea ceva, dar ma indoiesc.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

valuriledunarii

Nu e ok. in aceasta poza nu se vad decat cele 2 corpuri, unul portocaliu si altul mai mat mai spre stanga. M-am distrat si eu dupa ce am citit mailul tau in Picassa cu pozele marind contrastul si luminozitatea si am ajuns la aceiasi concluzie.
Acum daca analizam luminile care se vad in primele 5 fotografii vedem ca lumina este pulsatila si am numarat cam 10-12 pulsatii pe secunda, tinand cont de faptul ca expunerea s-a facut timp de 2 secunde. Nu stiu cam ce pulsatii pe secunda are un motor cu reactie la un avion dar aspectul imaginilor ma determina sa trag urmatoarele concluzii:

  • cred ca am vazut o escadrila de avioane de vanatoare care se intorceau dintr-o misiune din Marea Nordului
dupa numarul luminilor cred ca erau 8 sau 9 aparate dispuse in formatii 1/1/2/2/2/1
printre avioane clasice a existat si cel putin unul "invizibil" pe care l-am surprins reflectand lumina orasului in poza 6
Desi m-am adresat cu intrebari atat serviciului de siguranta al landului Hamburg, cat si biroului de presa al NATO, cu privire la cele fotografiate in noaptea cu pricina, n-am primit nici un raspuns nici macar din politete.


StarDust

Eu in poza 6 chiar nu pot vedea nimic, nici un corp opac, decat cele doua lumini. Motoarele avioanelor militare nu au nici un fel de pulsatii, acestea pot aparea doar atunci cand avionul trece prin nori, din cauza reducerii vizibilitatii, sau schimbarii de directie.

Citat din: valuriledunarii din  02 Iulie 2009, 11:35:18
... care veneau cu viteza din fata si apoi incetineau, urmandu-si apoi traseul catre directia din care veneam. .....

In urma acestei afirmatii, cred ca esti singurul care poti aprecia daca avioane cu jet, militare puteau zbura asa cum ai descris. Pana la urma, esti singurul care poate trage o concluzie reala asupra a ceea ce ai fotografiat.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

valuriledunarii

Nu erau nori ci doar cateva scame. Habar nu am ce am pozat, dar in mod cert nu era un fenomen natural, fiindca obiectele mergeau in formatie si erau destul de aproape ca sa poata fi observate. Atunci cand ma refer la obiectul opac din poza 6 ma refer la o pata aproape invizibila care apare in mijlocul triunghiului. De fapt in poza se vede un punct portocaliu pe care l-am inconjurat cu un patrat si obiectul oval din triunghi. Restul sunt luminile orasului sau pete de pe lentila.