Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fotografii cu nori ciudati

Creat de valuriledunarii, 08 Iulie 2009, 10:19:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valuriledunarii

Am fotografiat vara asta un nor in forma de cruce deasupra orasului, format probabil din darele de consensare ale unor avioane.


StarDust

Am si eu cateva poze cu nori cu forme interesante, realizate de mine. Am sa le postez aici si propun sa facem un subiect cu acest titlu.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Acum cateva minute am fotografiat un curcubeu in forma de arc de cerc in jurul soarelui.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

 Da, curcubeul e frumos, dar parca mai interesanta mi se pare "urma" aceea lasata de un avion...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

adrian75

deci....pun si eu doua fotografii cu nori frumosi


sorinede

Vineri cam intre orele 15.00-15.30 , (02.04.2010) fara sa vreau m-am uitat pe cer si am vazut o coroana foarte mare in jurul soarelui.
Am incercat sa fac cateva poze  cu tel.mobil am cautat un filtru color dar n-am gasit decat un echer de plastic,transparent, verde.Am sunat un prieten la servici (undeva in afara orasului ,cam la 1.5km) dar el mi-a spus ca nu vede nimic deosebit in jurul soarelui.Atunci am presupus ca ar fi un fel de ceata din cauza poluarii,prafului..etc..
Mentionez ca coroana gri din jurul soarelui depasea latimea palmei.
In foto(cine intelege ceva  :-D) trebuie rotita spre stanga ptr. ca am tinut telefonul orizontal ...cam astai.

StarDust

#7
Am surprins si eu fenomenul "Sundog", interesant e ca efectul aparea doar in partea din dreapta Soarelui, si nu concentric(simetric) cum apare de obicei.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

Nori - inserare Brasov. Poate mai mult decorativi decit ciudati... 8-)


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Quicksilver

Citat din: Xanadron din  25 August 2010, 14:28:55
Nori - inserare Brasov. Poate mai mult decorativi decit ciudati... 8-)




Ceva asemanator:




You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

calator astral

Interesant topic, am fost martor ocular în momentul aparitiei acestui straniu nor ,alaturi de dna Melfior Ra si alti 50 de prieteni, pe Platoul Bucegi, vara trecuta:


eram cu totii înmamrmuriti, din vîrtejuri care au "curatat" metodic Platoul, s-a ridicat mîndretea asta de nor luminos si tacut, parca se materializa,forma lui finala era deja prestabilita,conturata înca din primele secunde,ciudat.

Nox

Am vãzut și eu ceva asemãnãtor, doi nori unul deasupra altuia ce fãceau schimb de fulgere. Priveliștea este spectaculoasã...

http://www.google.ro/#hl=ro&q=cloud+to+cloud+lightning&fp=64aae47cde4a4417
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

calator astral

e interesant linkul tau nox! am focalizat pe cuvintele astea scrise pe adresa indicata : "Cloud to cloud lightning is a complicated process. We generally know what conditions are needed to produce this, but there is still debate about exactly how cloud to cloud lightning forms.The exact way a cloud builds up the electrical charges that lead to lightning is not completely understood."
Si cînd dai pe "pagini scrise în româna" apare direct filmul asta, exact fenomenul de care vorbeam!:


Nu se stie deci,e o controversa chiar si între stiintifici, foarte intrigant....

saver

Citat din: StarDust din  22 August 2010, 21:11:12
Am surprins si eu fenomenul "Sundog", interesant e ca efectul aparea doar in partea din dreapta Soarelui, si nu concentric(simetric) cum apare de obicei.

Nu tati apare des singur acel sundog. Uite am si eu poze cu asa ceva. Calitatea e nitel mai slaba ca am facut poza prin geamul murdar al unui tren. Dar oricum detaliile sunt clare. Telefonul are un obiectiv foto foarte bun.

StarDust

Inca un nor interesant:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16