Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fotografii cu nori ciudati

Creat de valuriledunarii, 08 Iulie 2009, 10:19:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Cred ca e posibil Xanadron. Din cate stiu eu, curentii de aer urmeaza traseul ascendent impus de insasi structura muntelui, iar deasupra muntelui respectiv se formeaza un efect de condensare a vaporilor de apa continuti de acel curent de aer ascendent mai cald decat cel superior, sau decat cel care bate din directia opusa(mai rece).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

#31
Nici n-am negat mecanismul de formare al norilor lenticulari, StarDust - doar am accentuat doua aspecte deloc uzuale relevate de "norul" pozat la Brasov de setris (fiindca un al treilea aspect - altitudinea aparent mica de formare a norului respectiv - poate fi oarecum relativizat de perspectiva):

a) inexplicabila lui imobilitate prelungita (circa 3 ore), indiferent de usoarele lui modificari de forma
b) inexplicabilul "contrail" clar vizibil, fara vreo legatura cu dira de condens a unui eventual avion cu reactie care-ar fi trecut p-acolo (contrail-ul fiind intrerupt si "infasurat" in jurul norului)

Probabil ca doar o fotografiere/filmare in infrarosu ar fi putut aduce eventuale clarificari asupra unui la fel de... eventual OZN :ufo: "camuflat" de respectiva formatiune aparent naturala.

Fiindca-i clar ca nu putem emite acum decit ipoteze, pe baza actualelor date concrete.
Si-i cumva firesc sa existe si opinii sceptice - reactii similare fiind starnite pina si de mult mai elocventul caz "Viborg 1974".
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

Ei, durata, nu mi se pare suspecta. Nu stim ce conditii meteo au fost in acel moment dar nu vad de ce acestea sa nu fi persistat cel putin 3 ore. Iar in legatura cu contrail-ul, mi se pare pura coincidenta.  Eu cred ca norii lenticulari care se formeaza in alte zone decat deasupra unor lanturi muntoase ar merita o atentie mai mare, desi nu ar fi exclus ca si aceia sa se formeze in urma unor curenti ascendenti, sau inversiuni de temperatura in atmosfera...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Urban

#33
In 1819 John Herschel a descris proprietatile hiposulfitului de sodiu, care va deveni "fixatorul" fotografiei.

In 1829 Joseph Nicephore Niepce, un mic fizician de provincie a reusit prima fixare a unei imagini pe o placa metalica cu depunere de halogenura de argint, al carei rezultat a avut o calitate medie.

Niepce a murit in 1833 dar inventia sa a fost recuperata de catre Jaques Mande Daguerre (tot asta este si data oficiala a inventiei fotografiei - 1833) cand acesta a prezentat inventia numita de el "dagherotip", care este o simpla ameliorare a descoperirii facuta de Niepce.
Proprietar al inventiei a devenit Statul Francez.

In 1848, Felix Tournachon cunoscut mai bine sub numele de Felix Nadar, realizeaza prima fotografie aeriana, fotografiind Parisul din nacela unui balon.

Mai departe, in 1884, George Eastman realizeaza primul negativ flexibil, pe suport de nitroceluloza cunoscut sub denumirea de "roll film", usor de manipulat, incasabil si cu aceleasi proprietati fotografice ca si ale placii de cristal.

Prima fotografie in culori permanente a fost facuta in 1861 de fizicianul James Clerk Maxwell.

Primul sistem color "Autochrome Lumiere" a aparut pe piata la 17 Decembrie 1903.

Pelicula color de tip Kodachrome a aparut in 1935 si s-a bazat pe emulsii tricromatice, majoritatea peliculelor color moderne cu exceptia "Kodachrome" se bazeaza pe o tehnologie dezvoltata de compania germana AGFA in 1936.

Polaroid a aparut in anul 1948, fiind pusa la punct de Dr. Edwin Land, la inceput in alb/negru iar din 1962 in culori.

Intrebarea mea este urmatoarea:
De ce toti norii astia "ciudati" apar in ultimii 20 de ani?
Fotografia are mai mult de 180 de ani de existenta si totusi nu am vazut nici o fotografie veche, nici macar sepia, in care sa apara asemenea formatiuni.

Siberia

CitatIntrebarea mea este urmatoarea:
De ce toti norii astia "ciudati" apar in ultimii 20 de ani?
Asa zisul program de control global al climei, insamantari de nori artificiali, programe ale armatei (SUA mai ales), chemtrails, etc.... ai de unde alege :))
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Urban

#35
Citat din: Siberia din  17 Decembrie 2010, 01:38:38
Asa zisul program de control global al climei, insamantari de nori artificiali, programe ale armatei (SUA mai ales), chemtrails, etc.... ai de unde alege :))

Bun, clima se tot "controleaza" de vreo 70 de ani incoace... si atunci de ce mai sunt norii.. "ciudati"?
Sau altfel spus, stim ca se controleaza vremea, stim ca se pot produce la comanda uragane si altele si cu toate astea stam si ne miram ca Ion "iote ba ce fain e noru' cela".

Siberia

Nu stiu io din astea :D
Eu clasific norii in functie de frumusetea lor :)) asa ca nu mi se par niciunii ciudati :D
Dar nici nu cred ca orice nor mai deosebit ascunde un OZN ... incerc sa gasesc explicatii mai logice :)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

lylyt_ice

Ah ya....siberia , daca nu stii si nu ai nimic in traista "copi pastee" atunci ....asteapta si vei vedea raspunsurile altora care "stiu"...!!! :lol: :star:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Xanadron

#38
Citat din: StarDust din  17 Decembrie 2010, 00:59:06
Ei, durata, nu mi se pare suspecta. Nu stim ce conditii meteo au fost in acel moment dar nu vad de ce acestea sa nu fi persistat cel putin 3 ore. Iar in legatura cu contrail-ul, mi se pare pura coincidenta.  Eu cred ca norii lenticulari care se formeaza in alte zone decat deasupra unor lanturi muntoase ar merita o atentie mai mare, desi nu ar fi exclus ca si aceia sa se formeze in urma unor curenti ascendenti, sau inversiuni de temperatura in atmosfera...

Ba, cum sa nu stim ce conditii meteo AU FOST atunci (pe 6 dec.)? :roll:
Pe http://www.meteoromania.ro/index.php?id=124 poate afla oricine din arhiva ca viteza vantului (de la statia Vf. Omu, ce-i drept) a fost de circa 3 m/s (10,8 km/h) pe 06.12.2010, intre orele 7.00-11.00 AM.
Din informatiile stocate (in cache) pe unele situri de prognoza meteo rezulta valori apropiate pentru 06.12/Brasov (2,7-3,1 m/s), dar am aflat valoarea precisa pentru orele alea si-n zona periferica de est a BV (2,8-2,9 m/s) de la amicul meteorolog care are acces la sistemul (si arhiva de date) "LifeAirAware" - program implementat de UE pentru monitorizarea poluarii aerului, care utilizeaza inclusiv modelari 3D ale directiei curentilor de aer.

Concluzie 1: cele 3 ore de imobilitate a "norului" respectiv nu se pupa cu un vint de cca. 10 km/h (OK, la nivelul solului, dar mai sus oricum vintoasele-s mai intense).
Concluzie 2: fara sa afirm cu tarie ca OZN-istii ne cotropesc din nori, dar mai intai fac un pic de schi pe Valea Prahovei, :-D orice fenomen de genul astuia cred ca merita studiat mai atent (eu am incercat cel putin s-o fac, in limitele modestelor resurse proprii) si judecat in conexiune cu alte "stranietati" obiective sau subiective, dintre care relev, cu riscul de a ma repeta, doar doua:

a) frecventza cea mai mare din tzara a chemtrails in zona Brasovului (tema a fost tratat chiar pe Rufon, dar n-am timp acum s-o caut).
b) manifestarile ciudate din chiar zona amplasata aproximativ "sub nor" (pe unde s-a prabusit in luna iulie elicopterul israelian CH-53 si unde se organizeaza anual tabara aia... scolara cica - tot israeliana - cu "copii" de 25-45 de anisori, solizi si bine antrenati). :lol:

Si cu asta, declar (din pdv-ul meu cel putin) acest topic cumva clarificat - adica in continuare c-un mare semn de intrebare atasat. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

#39
Citat din: Xanadron din  17 Decembrie 2010, 11:03:02

....
Concluzie 1: cele 3 ore de imobilitate a "norului" respectiv nu se pupa cu un vint de cca. 10 km/h (OK, la nivelul solului, dar mai sus oricum vintoasele-s mai intense).
....

Omiti un aspect destul de important in legatura cu dinamica formarii norilor. Indiferent cat de puternici sunt curentii de aer, norii pot fi stationari, si asta tocmai din cauza fenomenului de condensare a vaporilor de apa, doar in anumite zone destul de restranse (in cazul norilor lenticulari) si a evaporarii apei din nou atunci cand aceasta e purtata in afara acelei zone de contact dintre straturile de aer. Pun aici un film, "time-lapse" care arata destul de clar fenomenul:

https://www.youtube.com/watch?v=gSWx4fXaUZY

Se poate vedea clar directia si viteza curentiilor de aer, dar norii dau aparenta de statiopnare indiferent de acestea, ceea ce ilustreaza destul de clar fenomenul expus mai sus.

Citat din: Xanadron din  17 Decembrie 2010, 11:03:02
...
a) frecventza cea mai mare din tzara a chemtrails in zona Brasovului (tema a fost tratat chiar pe Rufon, dar n-am timp acum s-o caut).
b) manifestarile ciudate din chiar zona amplasata aproximativ "sub nor" (pe unde s-a prabusit in luna iulie elicopterul israelian CH-53 si unde se organizeaza anual tabara aia... scolara cica - tot israeliana - cu "copii" de 25-45 de anisori, solizi si bine antrenati). :lol:
...

Din punctul meu de vedere frecventa contrails-urilor in zona Brasov se datoreaza tot din cauza inaltimii reliefului plus conditiile meteo mai deosebite avand in vedere contactul ce se realizeaza intre masele de aer cu temperaturi diferite deasupra muntilor...

Elicopterul? Tot conditiile meteo...

Dar binenteles, asta e doar punctul meu de vedere...   :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

#40
Sorry, StarDust - nu vad vreo similitudine cu cazul particular analizat aici.
Mai clar: or stationa un pic aparent norii din video, dar nu-s deloc "parcati" :-P timp de 3 ore, ca ala din imaginile lui setris.
P.S. In orice caz, misto melodia din clip!  :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Xanadron

Citat din: Nox din  18 Decembrie 2010, 19:40:49
O fi vreo mothership?
Ba, cred ca-i un Grandfathership (e gri, ca The Small Greys, dar are parca barba alba). :-D

Acu' pe bune, Nox - cred ca n-am sarit calul cu afirmatii hazardate prin zona asta (doar ziceam: Fiindca-i clar ca nu putem emite acum decit ipoteze, pe baza actualelor date concrete. Si-i cumva firesc sa existe si opinii sceptice - reactii similare fiind starnite pina si de mult mai elocventul caz "Viborg 1974".), asa ca astept in contrapartida contributii constructive.
Fiindca-i bun si umorul, dar nu cred ca Rufon ar trebui sa devina un al doilea Catavencu...
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Nox

N-am avut în intenție sã fac bãșcãlie sau ceva asemãnãtor. Dar mi-am adus aminte cã și eu am o pozã cu un nor "ciudat". Dupã cum se vede, am fãcut-o în mai anul ãsta, undeva în București. Mã îndreptam spre casã grãbit, secondam cerul cã se apropia furtuna și am observat norul ãla "ciudat". That's all folks. :D
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

StarDust

Un timelapse cu un nor lenticular deasupra muntelui Rainier:



Cred ca de data asta am fost mai explicit (in imagini) cu modul in care stationeaza un asemenea nor deasupra si in jurul unui munte.

Binenteles ca as putea presupune ca acolo e mascata o "mothership"  :-D, care foreaza dupa energie in interiorul acelui munte dar n-am dovezi pt. asa ceva...(sper ca o luati ca o gluma)  :wink:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16