Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Crater de impact langa Mangalia

Creat de valuriledunarii, 02 Iulie 2009, 11:53:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valuriledunarii

In apropiere de Mangalia se poate observa pe Google Earth o formatiune geologica care seamana cu un crater de impact. Locul se numeste "la movile" si se afla in directia opusa marii, spre vest. Diametru formatiunii este de 350 m si dupa parerea mea are 2 din 3 caracteristici ale unui crater de impact, pe ultima cea a analizei mineralelor fiind imposibil de efectuat.

OzN_HunteR

Destul de interesant....

Ce e acolo in momentul de fata ?

Cariera ?
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Urban

Mai exista inca un crater mai mic, un pic mai jos de locatia primului...vezi poza....

valuriledunarii

Citat din: OzN_HunteR din  03 Iulie 2009, 17:17:16
Destul de interesant....

Ce e acolo in momentul de fata ?

Cariera ?
Nu stiu, daca ajung vara asta la mare ma duc sa vad. Singura poza pe care o am e de pe panoramo si arata niste movile.

valuriledunarii

Citat din: Urban din  03 Iulie 2009, 18:07:29
Mai exista inca un crater mai mic, un pic mai jos de locatia primului...vezi poza....
Exact pare ceva asemanator si are o forma ceva mai regulata, deci s-ar putea sa fie ceva lucrat de mana omului. Totusi dimensiunea mare 120 m diametru si vecinatatea cu alte formatiuni asemanatoare (vezi si potcoava din sud estul inelului) pledeaza pentru o formatiune naturala. spre comparatie vezi amplasamentele de artilerie de la Capul Midia care sunt de zece ori mai mici.