Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cateva nelamuriri...

Creat de M!rra, 01 Iulie 2009, 03:17:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

M!rra

 :ufo: :crescentmoon: :moon: :?

Ma poate lamuri si pe mine cineva?
Mia placut intotdeauna sa privesc cerul noaptea...sa privesc stelele si... din intamplare cateva fenomene la care nu miam gasit raspunsuri.

1.De multe ori am vazut pe cer(noaptea) puncte albe stralucitoare deplasanduse liniar cu o viteza constanta si relativ mica. Ce sunt anume...? stele cazatoare? baloane meteorogice? sau altceva.

2.Deasemenea am mai vazut puncte alte...care treceau in mare viteza... le vedeam maxim jumatate de secunda si cca pe jumatate din campu vizual al meu. Nu am inteles daca acestea sunt stele cazatoare....sau cele care se deplaseaza incet. Sau daca aceste puncte sunt cumva meteoriti. Am avut ocazia sa vad live un meteorit cazand.. la cca cateva sute de metri peste niste blocuri... cu o lumina puternica  si stinganduse la cca 100m de sol.

3.De curand ... cca 2-3saptamani... am vazut in juru orei 20 (inoptanduse la 21 si ceva) pe cer un punct alb .Era foarte mic, la departare foarte mare si era de culoare alba dar nu stralucitor ca o stea, era o culoare mata ca de cearsaf sau batista..Lam observat din intamplare... pe cand ma uitam la tantzarii ce se adunase deasupra masinii.Punctul se deplasa cu o viteza f mica  la o departare de cca 30-60km (estimarea mea) ,in directia relativ opusa deplasarii vantului.Soarele apusese de ceva timp si cerul era senin  dar inca ziua afara. Ce ma nelamurit a fost ca punctul se deplasa foarte foarte incet, era foarte foarte mic si uneori isi pierdea vizibilitatea , avea culoarea alba ca de balon, nu era avion pentru ca se auzea nici un sunet si nu licareau luminile specifice avioanelor.Si nu inteleg de ce era vizibil cat distanta era f mare si nu putea fi luminat de soarele ce apunea.Este exclus sa fie un obiect in care sa se vada stralucirea data de soare... pt ca soarele apusese cu mai bine de 15-20min iar punctul era cu cca 10grade deasupra orizontului.
Si inca un lucru...de care nu sunt cert convins..... mi se parea ca se cam oprea din "mers".Deplasarea lui a durat minute bune..... vreo 7-8...  iar in acest interval sa deplasat cca 90Grade in campu vizual....

4.Tot cu puncte albe  :roll:.De vreo 2-3ori mi sa intamplat sa vad pe cer cate o lumina alba..seara sau noaptea.Punctu se deplasa cu o viteza mica, isi schimba intensitatea de la o stralucire puternica la una slaba.. si in cele din urma se sstinge, si nu se mai vede. Nu se sstinge cand se indeparteaza la 20-30Grade  de orizont... ci si deasupra cerului. Fata de  fenomenu de la punctu 3...... aceasta lumina era stralucitoare si iisi schimba intensitatea iar ulterior disparea in cca 1sec.


Daca stiti cate ceva sa ma lamuriti si pe mine...as fi incantat.
Sunt putin sceptic de fel si nu pun botu la tot ce vad sau mi se arata, dar fenomenele pe care leam vazut mau impresionat si remarcat.

valuriledunarii

Vad ca te-au citit peste 11o oameni dar nu ti-a dat nimeni nici o idee despre ce ai vazut, asa ca am sa-mi dau eu cu parerea. Punctele luminoase pe care le vezi noaptea traversand bolta cereasca cu o viteza aparent moderata sunt corpuri artificiale care reflecta lumina solara si care sunt fie sateliti fie resturi cosmice din diverse misiuni spatiale. Daca sunt sateliti geostationari nu le sesizezi miscarea dar daca graviteaza liber pe orbita atunci pot fi vazuti deplasandu-se aparent in sens invers rotatiei pamantului. Punctele luminoase pe care la vezi traversand zone mici de bolta cereasca si care se sting probabil sunt meteoriti. Sunt perioade ale anului cand sunt mai abundenti (de exemplu in august). Despre restul obiecteleor pe care le-a vazut este destul de greu sa schitezi o parere, pot fi orice, baloane, avioane, pasari, sau chiar iluzii optice.